Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва


242. Мостовой Андрій Анатолійович. Удосконалення технології переробки та зберігання соєвого жмиху: дис... канд. техн. наук: 05.18.03 / Херсонський національний технічний ун-т. - Херсон, 2005.



Анотація до роботи:

Мостовой А.А. Удосконалення технології переробки та зберігання соєвого жмиху. – Рукопис.

Дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.03 – первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва. Херсонський національний технічний університет, Херсон, 2005.

В дисертації наводяться результати теоретичних та експериментальних досліджень, пов'язаних з розробкою технології та обладнання інактивації антипоживних речовин у соєвому жмиху з метою покращення його якісних властивостей та збільшення терміну зберігання готового продукту.

У роботі розглядаються існуючі технологічні підходи та обладнання з обробки соєвої культури й продуктів її переробки. Зазначено позитивні й негативні сторони способів, що застосовуються. Проведено аналіз біохімічного складу й якісних характеристик обробляємого продукту.

На основі експериментальних та теоретичних досліджень розроблено рівняння продуктивності екструдера при термовологої обробки соєвого жмиху, запропонована нова технологічна схема та обладнання. Встановлені та обґрунтовані оптимальні параметри та технологічні режими процесу, які дозволяють отримати продукт з необхідними якісними показниками.

Здійснено промислове впровадження запропонованої технології та обладнання, наводяться дані про його ефективність у процесі експлуатації.

1. В результаті теоретичних і експериментальних досліджень удосконалена технологія переробки та зберігання соєвого жмиху за рахунок розробки принципово нового технологічного процесу й обладнання. Показано, що на основі розробленої технології та конструкторських рішень в процесі обробки сировини, визначення оптимальних умов термовологої екструзії, можливо одержання продукту з необхідними якісними показниками.

2. Запропоновані конструкторські і технологічні рішення відповідають вимогам інактивації антипоживних речовин до встановлених норм – вміст інгібітору трипсину в обробленому продукті знаходиться на рівні 2,5 мг/г, активність уреази – 0,04 од. рН.

3. Встановлені оптимальні технологічні параметри процесу: температура обробки – 120 оС; тривалість обробки – 28 с; тиск, який розвивається в екструдері остаточної обробки – 3 МПа; вологість продукту – 6 %.

4. Біохімічні і фізико-механічні процеси, що відбуваються в ході обробки, позитивно впливають на якісні показники продукту, приводять до збільшення його поживної цінності, а запропоновані технічні і технологічні рішення сприяють збереженню усіх біологічно-активних речовин.

5. Отриманий у результаті запропонованого способу обробки умовно-стерильний продукт може зберігатися до 6 місяців не втрачаючи при цьому поживних властивостей.

6. Запропоновано рівняння продуктивності, яке дозволяє оптимізувати процес термовологої екструзії залежно від змінюваної геометрії шнека та умов обробки.

7. Економічний ефект від впровадження розробленої технології переробки та зберігання соєвого жмиху становить порядку 120 тис. грн. на рік. в умовах підприємства ДП “Юніфекс Україна”.

Пропозиції виробництву

Для одержання високоякісного продукту з відходів олійного виробництва соєвої культури рекомендується застосовувати технологію та обладнання, розроблені на кафедрі переробки, стандартизації і сертифікації сировини Херсонського національного технічного університету, що забезпечують оптимальну інактивацію антипоживних речовин до встановлених норм, збереження поживних властивостей, поліпшення якісних характеристик, отримання умовно-стерильного продукту та збільшення терміну його зберігання до 6 місяців. Обробку соєвого жмиху слід проводити в наступних технологічних режимах: температура обробки – 120 оС; тривалість обробки – 28 с; тиск, який розвивається в екструдері остаточної обробки – 3 МПа; вологість продукту – 6 %.

Для одержання максимального ефекту від запропонованої технології рекомендується проводити обробку безпосередньо в місцях утворення відходів олійного виробництва.

Публікації автора:

  1. Агеев С.М., Мостовой А.А., Агеев М.С. Динамика и основные направления переработки сои // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. - 2002. - № 6. - С. 30 - 32.

Дисертантом досліджено та проаналізовано потенціал сировинної бази України.

  1. Агеев С.М., Мостовой А.А., Агеев М.С. К расчету производительности шнековых машин для экструзионной обработки зернобобовых // Конструювання, виробництво та експлуатація сільськогосподарських машин. - 2002. - № 32. - С. 3 - 6.

Дисертантом досліджено вплив ряду факторів на процес обробки соєвого жмиху методом термовологої екструзії.

  1. Агеев С.М., Мостовой А.А., Агеев М.С. Функциональные характеристики рабочих зон шнековых машин для обработки зернобобовых // Вестник Херсонского государственного технического университета. - 2002. - № 3. - С. 38 - 40.

Дисертантом досліджено існуючі конструкції екструдерів, їх геометричні й експлуатаційні параметри. Розглянуто вплив конструкційних параметрів на якісні показники готового продукту.

  1. Пат. 56871 А України, МКИ А23N17/00. Пристрій для термовологої обробки вторинних продуктів переробки зернобобових / С.М. Агєєв, М.С. Агєєв, А.А. Мостовой. - № 2002108161; Заявл. 15.10.2002; Опубл. 15.05.2003, Бюл. № 5. - 3 с.

Дисертантом розроблено обладнання для обробки соєвого жмиху методом термовологої екструзії.

  1. Пат. 62357 А України, МКИ А23N17/00. Пристрій для вторинної обробки зернобобових / С.М. Агєєв, А.А. Мостовой, М.С. Агєєв. - №2003032123; Заявл. 11.03.2003; Опубл. 15.12.2003, Бюл. № 12. - 4 с.

Дисертантом удосконалено та розроблено обладнання для обробки соєвого жмиху методом термовологої екструзії.

  1. Агеев С.М., Мостовой А.А. К определению зональной производительности экструдера // Матеріали науково-технічної конференції молодих вчених “Нове в селекції, генетиці, технології вирощування, збирання, переробки та стандартизації луб'яних культур”. - Глухів: ІЛК УААН. - 2004. - С. 95 - 99.

Дисертантом запропоновано та обґрунтовано рівняння продуктивності робочих зон екструдера.