Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія консервованих продуктів


Мазуренко гор Костянтинович. Удосконалення технології виробництва концентрованих томатопродуктів : Дис... канд. наук: 05.18.13 - 2006.



Анотація до роботи:

Мазуренко І.К. Удосконалення технології виробництва концентрованих томатопродуктів – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.13 – технологія консервованих продуктів – Одеська національна академія харчових технологій Міністерства освіти і науки України, Одеса, 2005.

Дисертація присвячена розробленню технології виробництва концентрованих томатопродуктів із томатів сортів механізованого збору на традиційному обладнанні з використанням попередньо підготовленої томатної сировини та наступним консервуванням в асептичних умовах і фасуванням в багатошарові мішки з ущільнювальним клапаном.

Науково обґрунтовано доцільність технології одержання концентрованих томатних продуктів з томатів сортів механізованого збору, що включає попередній розподіл томатів на рідку й густу фракції (плазму й м'якоть), з наступним концентруванням плазми і змішуванням її з відділеною раніше м'якоттю.

1. Удосконалено технологію виробництва концентрованих томатопродуктів з томатів сортів механізованого збору шляхом фракціонування, роздільного концентрування та сучасних способів і режимів консервування для підвищення їх якості.

2. Встановлено на підставі аналізу науково-технічної та патентної літератури, що для отримання томатної пасти здебільше використовують районовані в Україні томати сортів механізованого збирання, принциповою відміною яких є підвищена стійкість до механічного впливу, та їх невідповідність традиційним вимогам консервної промисловості. Томати сортів механізованого збирання за фізико-хімічними показниками відрізняються підвищеним вмістом нерозчинних сухих речовин, показник Р/НР складає 5-7, що викликає труднощі здійснення процесу концентрування традиційним способом та обмежує їх використання для отримання томатної пасти високої якості.

3. Встановлено, що протерта томатна маса є складною полідисперсною фізико-хімічною системою, водопоглинальна здатність якої обумовлена наявністю значної кількості гідрофільних колоїдів – до 25,2 % від загальної маси сухих речовин, які значно впливають на процес седиментації, конвекції зважених часток томатної м’якоті та на реологічні властивості томатної маси під час її уварювання, а дисперсний склад томатної маси не надає значного впливу на процес випарювання з неї вологи – збільшення швидкості складає лише 5-13 %.

4. Вперше розроблено оригінальний спосіб фракціонування томатів, який дозволяє відділити рідку фазу (від 45 до 57 %) й інтенсифікувати процес концент-рування за рахунок зниження в’язкості. При повному відділенні м’якоті, зокрема, при концентруванні томатної маси з 6 до 30 % сухих речовин, в’язкість збільшуєть-ся в 6,2 рази, тоді як для маси традиційного фракційного складу – у 384 рази.

5. Розроблено та виготовлено експериментальний стенд для концентрування томатної маси, який складається з обладнання для відділення плазми, шкірочок; протиральних машин з діаметрами отворів у ситах 3,5-5 мм; обладнання для стікання з діаметром отворів у ситі 0,8-1,0 мм; протиральні машини з діаметрами отворів у ситах 1,5-1,8 мм та ємкостей.

6. Розроблено та виготовлено пастеризаційно-охолоджувальну установку марки Р3-КНМ для асептичного консервування томатної пасти в потоці та прилад для наповнення в сучасну комбіновану тару типу “Bag-in-box” на базі ДНДПКІ «Консервпромкомплекс». На підставі комплексних досліджень мікробіологічних, теплофізичних, фізико-хімічних та біохімічних показників науково обґрунтовані режими стерилізації томатної пасти “Нова” при консервуванні асептичним способом з наступним фасуванням у асептичні мішки з ущільнювальним клапаном на розробленому обладнанні.

7. Показано, що вплив термічної дії на збереження пігментного комплексу та біологічно активних речовин для розробленої концентрованої томатної пасти “Нова” складає: пігментне число – 7,26 ум. хв при допустимому нормативному значенні – 38,51 ум. хв. Порівняльним аналізом показано, що ступінь руйнування пігментного комплексу томатів у процесі технологічного циклу виробництва концентрованих томатопродуктів традиційним способом перевищує у 4,91 рази цей показник при використанні запропонованої технології. Отримані дані підтверджено результатами вивчення кольоропараметричних характеристик, які встановлені в міжнародній системі СІЕ та Хантера.

8. Розроблено, погоджено з Міністерством охорони здоров’я України, затверджено й зареєстровано в Центрі стандартизації та метрології нормативну і технологічну документацію на виробництво томатної пасти “Нова” ТУ У 15.3-26303655-014-2003 “Консерви. Паста томатна “Нова”. Технічні умови, а також режим її стерилізації в потоці на розробленому обладнанні.

9. Вироблено дослідну партію продукції, проведено дегустації. Розроблена технологія планується до впровадження на ЗАТ ВО “Одеський консервний завод”. Розрахунки економічних показників від впровадження технології показали, що економічний ефект складає 2240,36 тис. грн., термін окупності проекту - 0,66 року.

Перелік опублікованих за темою дисертації праць

1. Безусов А.Т. Вплив попередньої обробки томатів на технологію концентрування томатної пасти / А.Т. Безусов, С.М. Галкіна, І.К. Мазуренко// Зб. наук. пр. ОДАХТ-2002. Вип.23.-С. 39 – 42.

Автором встановлені залежності дисперсного складу томатної маси від сорту томатів та технологічної схеми отримання томатної маси.

2. Безусов А.Т. Дослідження та встановлення оптимальних параметрів фракціонування томатів сортів машинного збору з метою розробки прогресивної технології виробництва томатної пасти / А.Т. Безусов, Ф.О.Федоров, С.М. Галкіна, І.К. Мазуренко// Зб. наук. пр. ОНАХТ-2003. Вип.25.- С. 50 – 53.

Автором встановлені оптимальні параметри залежності відділяння рідкої фази від температури та тривалості процесу нагрівання.

3. Мазуренко І.К. Технологічні аспекти асептичного консервування томатної пасти / І.К. Мазуренко, Ю.Д.Пилипенко // Зб. наук. пр. НУХТ-2004. Вип.3.-С. 132 – 133.

Автором встановлені оптимальні параметри температури в проточних теплообмінниках при асептичному консервуванні томатної пасти.

4. Мазуренко И.К. Влияние степени дисперсности частиц мякоти томатов на процесс концентрирования / И.К. Мазуренко, М.В. Савкин // Пищевая промышленность, 2005. - № 2.- С. 36-37.

Автором проведені дослідження в’язкості томатної сировини та її впливу на процес концентрування.

5. Мазуренко І. К. Нові технології для підприємств галузі / І.К. Мазуренко, С.М. Галкіна, А.А. Крохальова // Науково-популярний журнал, 2004. - № 9. - С. 27-29.

Автором надана нова технологія концентрування томатної сировини.

6. Патент 8044 Україна МКИ 7 А23L1/212. Спосіб переробки томатної сировини/ І.К.Мазуренко, Ю.Д. Пилипенко, С.М. Галкіна, А.А. Крохальова; Заявлено 04.01.2005. Автором проведені дослідження способів попередньої обробки томатної сировини перед концентруванням

7. ДСТУ Консерви. Сік томатний. Технічні умови. (на заміну ГОСТ 937-91).

Автор є керівником розробки

8. ДСТУ Продукти томатні концентровані. Технічні умови (на заміну ГОСТ 3343).

Автор є керівником розробки

9. ДСТУ Томати консервовані. Загальні технічні умови.

Автор є керівником розробки

10. Безусов А.Т. Влияние термического воздействия на сохранение качества при производстве концентрированных томатопродуктов /А.Т. Безусов, И.К. Мазуренко // Тези доповідей міжн. наук.-прак. конф. “Харчові технології-2005”, 12-14 жовтня, 2005. – Одеса. – С. 10.

Автором проведено дослідження по вивченню термічного впливу на якість томатної сировини.