Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Бернадзіковський Сергій Адольфович. Удосконалення технології вирощування кормових бобів в умовах центрального Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Вінницький держ. аграрний ун-т. — К., 2004. — 177арк. — Бібліогр.: арк. 141-159.



Анотація до роботи:

Бернадзіковський С.А. Удосконалення технології вирощування кормових бобів в умовах центрального Лісостепу України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. Інститут землеробства УААН, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі викладено шляхи удосконалення технології вирощування кормових бобів на зерно в умовах центрального Лісостепу України. Встановлено вплив середніх (N60) та підвищених (N90) доз мінерального азоту та рівнів інтенсивності захисту на особливості росту, розвитку та формування урожаю зерна сортів інтенсивного типу. Виявлено оптимальні параметри формування фотосинтетичної і симбіотичної продуктивності посіву. Встановлено закономірності формування структури урожаю та індивідуальної продуктивності рослин кормових бобів залежно від впливу доз азотних добрив і рівня інтенсивності захисту. Досліджено вплив факторів, які вивчались, на якість зерна. Висвітлено шляхи контролю найбільш шкодочинних факторів у посівах кормових бобів протягом вегетаційного періоду.

Проведено економічну і енергетичну оцінку удосконалених технологій вирощування кормових бобів на зерно та встановлено їх конкурентноздатність.

Отриманий і узагальнений матеріал дає можливість впроваджувати у виробництво удосконалену технологію вирощування кормових бобів на зерно для сільськогосподарських формувань зони центрального Лісостепу України, яка забезпечить отримання сталого урожаю зерна на рівні 3,2-4,6 т/га та на її основі з урахуванням зональних особливостей і рівня ресурсного забезпечення господарств комбінувати агрозаходи.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне пояснення та узагальнення шляхів підвищення рівня продуктивності і покращення якості зерна сучасних сортів кормових бобів залежно від доз мінерального азоту та рівнів інтенсивності захисту рослин від шкодочинних факторів в умовах центрального Лісостепу України. Поставлене наукове завдання вирішене шляхом удосконалення технологій вирощування кормових бобів на зерно.

  1. Внесення підвищених доз мінерального азоту (N90) на фоні Р60К90+ДГ-914+ І і застосування інтенсивного рівня захисту рослин від хвороб та шкідників впливало на збільшення тривалості проходження процесів росту і розвитку рослин. Тривалість вегетаційного періоду кормових бобів сорту Оріон складала 106 днів, виживання – 92%, тоді як на ділянках контрольному варіанті відповідно 98 днів і 81,9%.

  2. Створення сприятливих умов росту, розвитку і застосування інтенсивного рівня захисту рослин кормових бобів сприяло збільшенню їх висоти у сорту Оріон на 20,2 см, або на 19,9%. На цих ділянках відмічено і найбільшу площу асиміляційної поверхні листків – 60,93 тис. м2/га у фазі наливу зерна, що на 10,43 тис. м2/га більше, порівняно з контрольним варіантом. Аналогічну залежність виявлено і при формуванні показників фотосинтетичного потенціалу посіву. Відмічено синусоїдний характер зміни чистої продуктивності фотосинтезу. Найбільша чиста продуктивність фотосинтезу була у період від третього листка до фази бутонізації (7,16 – 8,96 г/м2 за добу) і від фази зелених бобів до їх фізіологічної стиглості зерна (4,21 – 5,2 г/м2 за добу).

  3. Встановлено, що темпи накопичення органічної речовини залежали від дії доз мінеральних добрив та рівня інтенсивності захисту рослин від хвороб і шкідників. Максимальне накопичення сухої речовини рослинами кормових бобів сорту Оріон (12,56 т/га) відмічено на варіантах, де вносили підвищені дози азотних добрив N60 (під культивацію) + N30 (у фазі бутонізації) на фоні Р60К90+ДГ-914+ І та проводили інтенсивний захист посівів від шкідників і хвороб, тоді як при внесенні лише фосфорно-калійних добрив у дозі Р60К90+ДГ-914+ І та протруюванні насіння препаратом вітавакс 200ФФ в.с.к. цей показник за відповідний період складав лише 5,53 т/га. Аналогічні залежності накопичення органічної речовини відмічено і у сорту Беркут.

  4. Формування максимальної кількості активних бульбочок (46,6 шт./рослину) і їх сирої маси (0,79 г/рослину) було відмічено у сорту Оріон у фазі зелених бобів на контрольному варіанті, де створено оптимальні умови для активного симбіозу. Внесення середніх (N60) та підвищених (N90) доз мінерального азоту на фоні фосфорно-калійних добрив у дозі Р60К90+ДГ-914+ І пригнічувало формування симбіотичного апарату у кормових бобів і зменшувало кількість активних бульбочок відповідно на 66,8% і 76,7%. Аналогічну залежність формування кількості і маси активних бульбочок відмічено у рослин сорту Беркут.

  5. Найбільшу масу зерна з однієї рослини кормових бобів (12,77 г), кількість насінин (28,34 шт.) та масу 1000 насінин (450,5 г) було одержано у сорту Оріон у варіанті, де вносили повне мінеральне добриво в дозі Р60К90+ДГ-914+ І + N60 (під культивацію) + N30 (у фазі бутонізації) і застосовували інтенсивний рівень захисту від хвороб та шкідників.

  6. Максимальну врожайність зерна кормових бобів - 4,55 т/га у сорту Оріон і 4,39 т/га - у сорту Беркут було отримано на варіантах, де вносили повне мінеральне добриво в дозі Р60К90+ДГ-914+ І + N60 (під культивацію) + N30 (у фазі бутонізації) та застосовували інтенсивний рівень захисту рослин від шкодочинних факторів, що відповідно на 1,25 і 1,09 т/га більше порівняно з контрольним варіантом.

  7. Встановлено позитивний вплив технологічних прийомі, які вивчались на вміст сирого протеїну в зерні та його збір з одиниці площі. Максимальний вміст сирого протеїну - 29,9% та збір 1,32 т/га відмічено у сорту Оріон на варіантах, де створено оптимальні умови живлення рослин шляхом внесення мінеральних добрив в дозі Р60К90+ДГ-914+ І + N60 (під культивацію) + N30 (у фазі бутонізації) та проведено інтенсивний захист рослин від шкідників і хвороб, що відповідно більше на 1,91% і 0,39 т/га контрольного варіанту.

  8. Встановлено, що максимальний рівень урожайності зерна кормових бобів сорту Оріон (3,7-3,8 т/га) формувався при величині площі живлення рослин в межах 126–277 см2, що відповідає густоті рослин 443-332 тис/га. Індивідуальна продуктивність однієї рослин в цих варіантах становила 8,38-10,55 г зерна.

  9. Економічна оцінка технологій вирощування кормових бобів на зерно показала, що при внесенні підвищених доз мінерального азоту (N90) та застосуванні інтенсивного захисту рослин від хвороб і шкідників собівартість продукції зростала до 218,2 грн./т зерна, що на 30,2 грн./т більше за контрольний варіант. Рівень рентабельності при цьому зменшився на 19,1% і складав 140,7%. У цих варіантах отримано найбільший умовно чистий прибуток – 1596 грн./га (сорт Оріон), що на 378 грн./га більше, ніж на контрольному варіанті. Найбільший чистий енергетичний прибуток (55242,6 МДж/га) забезпечила технологія, де висівали сорт Оріон, вносили мінеральні добрива в дозі Р60К90+ДГ-914+ І + N60 (під культивацію) + N30 (у фазі бутонізації) та застосовували інтенсивний рівень захист рослин від шкідників і хвороб, що на 10024,2 МДж/га більше контрольного варіанту.

  10. Оцінка конкурентоспроможності удосконалених технологій вирощування показала, що внесення мінерального азоту та збільшення рівня інтенсивності захисту рослин призвело до збільшення комплексного показника К) від 1,0 до 1,3, що вказує на зростання конкурентоспроможності технологій і відповідно конкурентноздатності виробленої продукції.

Публікації автора:

Статті у наукових виданнях

  1. Бернадзіковський С.А. Шляхи підвищення продуктивності кормових бобів в умовах центрального Лісостепу України // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. – Київ, 2001. - Вип. 2. - С. 64-68.

  2. Петриченко В.Ф., Середа Л.М., Бернадзіковський С.А. Продуктивність зернобобових культур залежно від впливу факторів інтенсифікації в умовах Лісостепу України // Зб. наук. праць Вінницького ДАУ. - Вінниця, 2003. - Вип.14. - С 3-9. (Використані матеріали досліджень, узагальнення, підготовка статті до друку).

  3. Бернадзіковський С.А. Фотосинтетична продуктивність кормових бобів залежно від впливу технологічних прийомів в Лісостепу України // Зб. наук. праць Вінницького ДАУ. - Вінниця, 2004. - Вип.17. -С 74-79.

  4. Дульнев П.Г., Петриченко В.Ф., Кушнір О.М., Середа Л.М., Бернадзіковський С.А., Материнський П.В. Засіб для підвищення продуктивності сої // Патент на винахід.- Державний департамент інтелектуальної власності, 2003.- Бюл.№4.

Тези доповідей та матеріали наукових конференцій

  1. Бернадзіковський С.А. Вплив системи удобрення та захисту рослин від шкодочинних об’єктів на продуктивність кормових бобів // Матеріали І Міжвуз. конф. аспірантів і молодих викладачів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи”. - Вінниця, 2001.- С. 17-18.

  2. Бернадзіковський С.А. Особливості технології вирощування кормових бобів на зерно в умовах центрального Лісостепу України // Матеріали III Всеукр. конф. “Проблеми сучасного землекористування”. - Чабани, 2002. - С. 101-102.

  3. Бернадзіковський С.А. Оптимізація мінерального живлення та системи захисту – основа сталого виробництва кормових бобів в Лісостепу України // Матеріали Міжнародної. наук. конф. “Сталий розвиток агроекосистем”. - Вінниця, 2002. - С. 194-195.

  1. Петриченко В.Ф., Бернадзіковський С.А., Материнський П.В. Сучасна технологія вирощування кормових бобів на зерно // Завершені наукові розробки “Регіональний центр наукового забезпечення - виробництву”. – Вінниця, 2002. – С. 64.