Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Холодильна та кріогенна техніка, системи кондиціонування


Селезньова Юлія Анатоліївна. Удосконалення теплоенергетичних характеристик побутових холодильників на основі дослідження повітротеплообмінних процесів у їхньому компресорно-конденсаторному відділенні : Дис... канд. наук: 05.05.14 - 2002.



Анотація до роботи:

Селезньова Ю.А. Удосконалення теплоенергетичних характеристик побутових холодильників на основі дослідження повітротеплообмінних процесів у їхньому компресорно-конденсаторному відділенні – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за фахом 05.05.14 – Холодильна і кріогенна техніка, системи кондиціонування – Одеська державна академія холоду, Одеса, 2002.

У дисертації створена інженерна основа удосконалення теплоенергетичних характеристик побутових холодильників з урахуванням природних повітротеплообмінних процесів у їхньому компресорно-конденсаторному відділенні, що полягає в розробці комплексного методу стендових досліджень у них взаємозалежних швидкоплинних теплофізичних процесів, розкритті закономірностей і розробці фізико-математичної моделі обумовлених проявом природної тяги повітротеплообмінних процесів біля задньої панелі, визначенні й обґрунтуванні теплофізичних умов досить ефективної дії її. Це дозволило створити й експериментально обґрунтувати комплексний метод досліджень взаємозалежних швидкоплинних теплофізичних процесів у ПХП для удосконалювання їхніх теплоенергетичних характеристик, одержати невідомі раніше експериментальні дані, розробити теоретичну основу управління повітротеплообмінними процесами в компресорно-конденсаторному відділенні для зниження температурного рівня компресора та конденсатора і теплопритоків у холодильну шафу через задню панель, удосконалити методику визначення теплових потоків у холодильну шафу, розробити і випробувати технічні засоби поліпшення теплоенергетичних характеристик ПХП.

У дисертації наведені експериментальні дані і теоретичні узагальнення для створення інженерної основи управління теплоенергетичними характеристиками побутових холодильників, розробки способів і засобів їх удосконалення з урахуванням особливостей природних повітротеплообмінних процесів у їхньому компресорно-конденсаторному відділенні.

Основні наукові і прикладні результати, висновки і рекомендації роботи полягають у тому, що.

  1. Уперше створений і експериментально обґрунтований комплексний метод стендових досліджень взаємозалежних швидкоплинних теплофізичних процесів у працюючих побутових холодильниках різних моделей для одержання необхідних у конструкторській практиці даних про температурні поля і динаміку їхньої зміни, виконання розрахунків теплових потоків у холодильну шафу з урахуванням їх розходження по його висоті і переваги з боку компресорно-конденсаторного відділення. Отримано невідомі раніше експериментальні дані, що можуть бути використані як базові при аналізі результатів досліджень за розробленою методикою швидкоплинних теплофізичних процесів у ПХП будь-яких моделей.

  2. Розкриті закономірності й розроблена фізико-математична модель обумовлених проявом природної тяги повітротеплообмінних процесів біля задньої панелі ПХП, що дозволило: установити керуючі нею фактори (температура навколишнього середовища, місцеві аеродинамічні опори, висота холодильної шафи); розробити необхідну в конструкторській практиці і наукових дослідженнях методику визначення при будь-якій температурі зовнішнього повітря величин тиску повітряного середовища в ККВ, які не можна зареєструвати сучасними приладами, умов прояву під їхньої дією природної тяги, масової витрати і швидкості руху повітря в ньому, кількості теплоти, що виноситься в навколишнє середовище, і, отже, ступеня ефективності роботи холодильної машини, а також побудови на ЕОМ термограм зміни температури джерел тепловиділення, повітря, яке стикається з ними, адекватних експериментальним даним. Накладенням експериментальних і теоретичних термограм можна визначити коефіцієнт тепловіддачі від джерел тепловиділення в компресорно-конденсаторному відділенні повітрю.

  3. Уперше визначені й обґрунтовані теплофізичні умови досить ефективної дії в ККВ природної тяги. При перевищенні критичної температури зовнішнього повітря (260С для ПХП “Норд-428” – починається різке погіршення його теплоенергетичних характеристик) необхідно інтенсифікувати повітрообмінні процеси в ККВ, наприклад, включенням у приміщенні витяжної вентиляції і (або) вентилятора обдуву компресора і конденсатора. Рекомендовано вказувати для різних моделей ПХП у їхніх технічних паспортах значення цієї температури.

  4. Як можливі технічні рішення, що випливають із установлених закономірностей повітротеплообмінних процесів у ККВ, визначені принцип дії, конструкція і місце розташування в ньому пристрою для збору і випарювання талої води з капілярно-пористою поверхнею (Патент України №40094А від 16.07.2001р.) – замість розташовуваного на кожусі компресора бачка, а також теплозахисного екрана, що забезпечують істотне поліпшення теплоенергетичних характеристик ПХП. Використання в ПХП “Норд-517” запропонованого пристрою замість бачка забезпечує зниження добової витрати електроенергії на 20% - при температурі зовнішнього повітря 320С, на 18% - при температурі його 380С, застосування в ПХП “Норд-428” теплозахисного екрана на задній панелі, біля кожуха компресора – на 11,5 і 15,8%, відповідно, при указаних значеннях температури зовнішнього повітря. Застосування запропонованих технічних засобів забезпечує економічний ефект при експлуатації побутових холодильників, а застосування нового пристрою – також і при їх виготовленні. Розкриття закономірностей повітротеплообмінних процесів у ККВ визначає напрямок розробки також і інших технічних рішень щодо удосконалення теплоенергетичних характеристик ПХП.

Публікації автора:

1. Осокин В.В., Селезнева Ю.А. Совершенствование теплоэнергетических характеристик бытовых холодильников на основе исследования воздухо-теплообменных процессов в их компрессорно-конденсаторном отделении.-Донецк: ДонГУЭТ, 2001.-144с.

2. Осокин В.В., Жидков В.В., Селезнева Ю.А. О совершенствовании теплоэнергетических характеристик бытовых холодильников / Современные проблемы холодильной техники и технологии // Сборник научных трудов Международной научно-технической конференции.- Одесса, 2001.-С.46-52.

3. Осокин В.В., Жидков В.В., Селезнева Ю.А. О зависимости теплоэнергетических характеристик БХП “Норд-428” от температуры наружного воздуха// Машиностроение и техносфера на рубеже XXI века. Сборник научных трудов. Выпуск 3.- Донецк, ДонГТУ,1999.-С.128-132.

4. Осокин В.В., Жидков В.В., Селезнева Ю.А. Исследование влияния эксплутационных теплопритоков на теплоэнергетические характеристики БХП “Норд-428”// Машиностроение и техносфера на рубеже XXI века. Сборник научных трудов. Выпуск 4. - Донецк, ДонГТУ, 2000.-С.144-150.

5. Осокін В.В., Селезньова Ю.А., Кудрін О.Б. Про вплив мікрокліматичних умов довкілля на ефективність роботи побутового холодильника “Норд-233-6”// Обладнання та технології харчових виробництв. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 1.- Донецьк, ДонДУЕТ, 1998.-С.16-20.

6. Осокін В.В., Селезньова Ю.А. Про теплообмінні процеси в компресорно-конденсаторному відділенні ПХП типу “стіл” виробництва АТ “Норд”// Обладнання та технології харчових виробництв. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 2.-Донецьк, ДонДУЕТ, 1999.-С.76-81.

7. Осокін В.В., Селезньова Ю.А. Про процеси теплопередачі у захищенні ПХП “Норд-428” з боку компресорно-конденсаторного відділення// Обладнання та технології харчових виробництв. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 3.-Донецьк, ДонДУЕТ, 1999.-С.80-87.

8. Осокін В.В., Селезньова Ю.А. Про залежність теплоенергетичних характеристик ПХП “Норд-428” від температури завнішнього повітря// Науковий журнал “Вісник ДонДУЕТу”, серія “Технічні науки”, Випуск 4, 1999, С.35-40.

9. Осокін В.В., Селезньова Ю.А. Дослідження впливу температури зовнішнього повітря і положень терморегулятора на температурне поле в огородженнях ПХП “Норд-428”// Обладнання та технології харчових виробництв. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 4.-Донецьк, ДонДУЕТ, 2000.-С.36-41.

10. Осокін В.В., Лаврик В.Г., Селезньова Ю.А. Аналітичні дослідження зміни температури на поверхні джерел тепловиділення при роботі ПХП//Обладнання та технології харчових виробництв. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 5.-Донецьк, ДонДУЕТ, 2001.-С.30-35.

11. Осокін В.В., Лаврик В.Г., Селезньова Ю.А. Аналітичні дослідження зміни температури повітря в компресорно-конденсаторному відділенні працюючого побутового холодильника// Вісник ДонДУЕТу. Випуск 1(9).-Донецьк, ДонДУЕТ, 2001.-С.141-145.

12. Патент №40094А, Україна. Пристрій для випарювання талої води в побутовому холодильному приладі / В.В.Осокін, В.В.Жидков, І.Н.Красновський, Ю.А.Селезньова, Г.Є.Сиром’ятов - № 2000042165; Заявлено 17.04.00; Опубл. 16.07.01.-5с.іл., Бюл.№6.

Додаткові публікації:

13. Селезнева Ю.А. Совершенствование теплоэнергетических характеристик бытовых холодильных приборов / Низкотемпературные и пищевые технологии в XXI веке // Сборник научных трудов Международной научно-технической конференции. Тезисы докладов. - Санкт-Петербург, 2001.-С.61-62.

14. Осокин В.В., Жидков В.В., Селезнева Ю.А. Исследование влияния наличия, размещения и конструктивных особенностей устройств для сбора талой воды на теплоэнергетические характеристики БХП// Тезисы докладов /Междунар.акад.холода. - Одесса, 2000.-С.58-59.

15. Осокин В.В., Жидков В.В., Селезнева Ю.А. О резервах улучшения теплоэнергетических характеристик бытовых холодильных приборов /Продовольственный рынок и проблемы здорового питания // Сборник трудов 2-й Международной научно-практической конференции. Тезисы докладов.- Орел, 1999.-С.10-11.

16. Осокін В.В., Селезньова Ю.А., Кудрін О.Б. Дослідження процесів обміну повітря біля поверхні ПХП// Обладнання та технології харчових виробництв. Тематичний збірник наукових праць. Випуск 1.-Донецьк, ДонДУЕТ, 1998.-С.139-144.

17. Осокін В.В., Лаврик В.Г., Селезньова Ю.А. Умови прояву теплової депресії// Обладнання та технології харчових виробництв. Тези доповідей. Випуск 6.-Донецьк, ДонДУЕТ, 2001.-C.144-145.

Внесок здобувача в опублікованих у співавторстві роботах: основні ідеї, методика експериментальних і теоретичних досліджень, проведення експериментальних досліджень і обробка отриманих даних.