Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Ніронович Назар Іванович. Удосконалення управління інноваційними процесами на промислових підприємствах: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2002. - 216арк. - Бібліогр.: арк. 202-213.



Анотація до роботи:

Ніронович Н.І. Удосконалення управління інноваційними процесами на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2003.

Дисертацію присвячено поглибленню та розвитку теоретичних і методичних засад управління та регулювання інноваційними процесами на промислових підприємствах, а також проблемам активізації інноваційної діяльності в Україні. В роботі розглянуто теоретичні аспекти інноваційної діяльності та запропоновано удосконалену класифікацію інновацій. Здійснено оцінку сучасного стану інноваційної діяльності промислових підприємств України та проаналізовано тенденції її зміни протягом останніх років. Досліджено причини погіршення фінансового забезпечення інноваційних процесів на вітчизняних підприємствах та запропоновано шляхи його покращання. Розроблено методику кількісної оцінки величини інноваційного потенціалу промислових підприємств, яка дає змогу визначити потенційну здатність підприємств впроваджувати інновації. Удосконалено методику оцінки економічної ефективності інноваційних проектів у напрямку визначення премії за ризик у нормі дисконтування. Практичне застосування цієї методики підвищить ефективність прийняття управлінських рішень стосовно оцінки та відбору інноваційних проектів. З метою активізації інноваційних процесів в Україні розроблено механізми фінансування та стимулювання інноваційної діяльності на промислових підприємствах.

  1. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і представлено нове вирішення наукової задачі щодо удосконалення управління інноваційними процесами на промислових підприємствах та підвищення ефективності регулювання цих процесів державою. Це знайшло відображення у розробці теоретичних і методичних положень та практичних рекомендацій з даної проблематики.

  2. Удосконалено класифікацію інновацій, що має істотне значення для розвитку теорії управління інноваційними процесами. В результаті розробки даної класифікації вперше було запропоновано такі класифікаційні ознаки, як джерела виникнення ідеї, рівень конкурентоспроможності інновації, кількість етапів інноваційного процесу, рівень відповідності інновації стратегії підприємства, термін окупності інноваційного проекту, рівень відповідності інновації міжнародним стандартам якості ISO 9002, можливість патентування, відношення інновації до ресурсів та джерела фінансування процесу впровадження інновації.

  3. В дисертації дана оцінка стану інноваційної діяльності промислових підприємств України протягом перехідного періоду, в результаті якої виявлені негативні тенденції цієї діяльності, зокрема зменшення кількості впроваджених нових технологічних процесів промисловими підприємствами, питомої частки підприємств, які впроваджують інновації, чисельності винахідників, авторів промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій, зниження технічного рівня виконаних розробок. На основі проведеного в роботі аналізу розроблено рекомендації економістам, спрямовані на підвищення інноваційного потенціалу України, забезпечення його ефективного використання, покращання фінансового забезпечення інноваційної діяльності промислових підприємств.

  4. Розроблено методику кількісної оцінки інноваційного потенціалу промислових підприємств з використанням двох груп показників. До першої групи включені показники, які дають кількісну характеристику об’єкта дослідження, до другої – якісну. Дана методика дасть змогу менеджерам визначати потенційні можливості того чи іншого підприємства впроваджувати інновації, виявляти фактори, які впливають на конкурентоспроможність його продукції, ґрунтовніше проводити оцінку платоспроможності позичальника фінансово-кредитними установами.

  5. В роботі запропоновано методику визначення премії за ризик в нормі дисконтування на основі аналізу проектів з аналогічним рівнем ризикованості. Її застосування на практиці дасть змогу працівникам планово-економічних відділів підприємств ґрунтовніше проводити оцінку економічної ефективності інноваційних проектів, знизити ймовірність прийняття помилкових рішень щодо здійснення інвестицій.

  6. Керівникам підприємств та державним управлінцям запропоновано механізми стимулювання та фінансування інноваційної діяльності промислових підприємств, які розглядаються на мікро- та макрорівні. Застосування даних механізмів на практиці сприятиме активізації інноваційних процесів на вітчизняних підприємствах, що, в свою чергу, призведе до підвищення конкурентоспроможності їхньої продукції та економічного зростання України в цілому.

  7. На підставі результатів проведеного дослідження рекомендуємо розглянути такі пропозиції:

Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України – можливість застосування механізмів фінансування та стимулювання інноваційної діяльності промислових підприємств та напрями підвищення інноваційного потенціалу України;

Українському союзу промисловців та підприємців – теоретично-методичні положення методики кількісної оцінки інноваційного потенціалу промислових підприємств, а також методики визначення премії за ризик у нормі дисконту, що застосовується для оцінки економічної ефективності інноваційних проектів.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Ніронович Н.І. Роль малих підприємств у здійсненні нововведень // Вісник Державного університету “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів. – 2000. – № 384. – С. 54-58.

  2. Ніронович Н.І. Особливості фінансування нововведень на підприємстві // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів. – 2000. – № 405. – С. 258-264.

  3. Ніронович Н.І. Методи стимулювання інноваційної діяльності на промисловому підприємстві // Вісник Державного університету “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. – Львів. – 2000. – № 391. – С. 266-271.

  4. Ніронович Н.І. Аналіз інноваційного потенціалу України // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. – Львів. – 2001. – № 425. – С. 145-150.

  5. Ніронович Н.І. Теоретичні аспекти інновацій // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів. – 2001. – № 436. – С. 385-390.

Додаткові публікації

  1. Петрович Й.М., Ніронович Н.І. Напрями формування економічного механізму управління інноваційними процесами на промисловому підприємстві // Щоквартальний науково-економічний та педагогічний журнал “Молодь і ринок”. – Дрогобич. – 2002. – № 1. – С. 5-11 (особистий внесок автора: розроблено методику визначення премії за ризик в ставці дисконтування, яка використовується для оцінки економічної ефективності інноваційних проектів; запропоновано механізми фінансування і стимулювання інноваційної діяльності на промислових підприємствах).

  2. Ніронович Н.І. Проблеми формування та реалізації інноваційної політики в Україні // Збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку”. – Львів-Дрогобич-Трускавець. – 2000. – С. 90.

  3. Ніронович Н.І. Проблеми фінансування інноваційної діяльності промислових підприємств // Збірник тез доповідей науково-практичної конференції “Проблеми розвитку фінансової системи та обліку”. – Львів. – 2001. – С. 34.

  4. Ніронович Н.І. Ефективність прийняття управлінських рішень стосовно відбору та оцінки інноваційних проектів // Матеріали VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть”. – Київ. – 2001. – С. 177-178.

  5. Ніронович Н.І. Інноваційне підприємництво та особливості його організації // Навчальний посібник “Організація підприємництва в Україні”. – Львів: Оксарт, 2000. – С. 42-58.