Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


117. Доровський Олексій Федорович. Удосконалення управління персоналом: узгодження кадрової політики та стратегії розвитку: дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Харківський національний економічний ун-т. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Доровськой О. Ф. Удосконалення управління персоналом: узгодження кадрової політики та стратегії розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Харківський національний економічний університет, Харків, 2005.

Дисертацію присвячено вирішенню важливого в сучасних умовах формування соціально орієнтованого управління завдання – удосконаленню управління персоналом шляхом узгодження кадрової політики підприємства та стратегії розвитку.

На основі використання теоретичного та практичного матеріалу визначено вплив на рівень управління персоналом соціальних, економічних, організаційних аспектів діяльності підприємства. Уточнено сутність понять “управління персоналом” та “кадрова політика”. Розкрито вплив соціальних, економічних, організаційних чинників на здійснення управління персоналом. Визначено місце та роль кадрової політики в системі управління персоналом. Проведено аналіз попиту та пропозиції на ринку праці в Україні, а також визначено вплив сучасного стану промислових підприємств на рівень управління персоналом. Розроблено методичні рекомендації щодо удосконалення управління персоналом на основі реалізації кадрової політики. Представлено алгоритм розробки стратегії розвитку підприємства на основі розвитку персоналу. Встановлено взаємозв’язок організаційної культури та пріоритетних напрямів розвитку персоналу. Визначено систему показників, що характеризують основні складові управління персоналом, такі, як професійно-кваліфікаційна, мотиваційна та рівень управління персоналом. Розроблено методичні рекомендації щодо формування програми комплексної мотивації персоналу.

У процесі дослідження теоретично обґрунтовано необхідність удосконалення управління персоналом підприємства на основі узгодження кадрової політики і стратегії розвитку та розроблено відповідний методичний інструментарій і практичні рекомендації. Це дозволило отримати такі науково-практичні результати.

  1. Формування соціально спрямованого управління в Україні передбачає всебічний розвиток людини – головного чинника розвитку суспільства. Через це актуальними на рівні підприємства залишаються питання, пов’язані з управлінням персоналом. Якість рівня управління персоналом формується під впливом багатьох чинників, таких як соціальні, економічні, організаційні, психологічні та інші, які визначають напрями кадрової політики. Результативність та дієвість кадрової політики залежить від реалізації основних управлінських функцій стосовно персоналу, в тому числі кар’єрного зростання. Все це зумовлює розробку та впровадження стратегії розвитку.

  2. У результаті узагальнення фундаментальних праць провідних вітчизняних і зарубіжних вчених удосконалено теоретичні основи визначення сутності понять “управління персоналом”, “кадрова політика” та “рівень управління персоналом”.

  3. Визначення тенденцій професійно-кваліфікайної структури трудових ресурсів на макрорівні та проведення аналізу стратегії розвитку персоналу на рівні підприємств дозволили виявити загальні проблеми у цій сфері, більшість з яких обумовлена неузгодженістю кадрової політики та стратегії розвитку. Як свідчать результати досліджень, на промислових підприємствах найбільшої уваги та удосконалення потребують системи професійного навчання, що обумовлено відсутністю єдиного структурованого підходу до планування розвитку персоналу, оцінки можливостей й рівня виконання ним своїх обов’язків, відповідності напрямів дії кадрової політики та стратегії розвитку, мотиваційної підтримки трудової поведінки.

4. Серед факторів, що впливають на рівень кадрового планування, визначені: фактори зовнішнього середовища; матеріальна зацікавленість колективів і окремих працівників; організаційно-управлінські фактори; економічні форми та методи управління процесами використання персоналу; професійно-кваліфікаційний рівень персоналу; соціально-психологічні фактори; нормативно-правові фактори.

5. Удосконалення управління персоналом шляхом узгодження кадрової політики та стратегії розвитку можливе на основі запропонованого нового методичного підходу, який базується на оцінці факторів, що забезпечують якість кадрової політики. При розробленні кадрової політики та узгодженні її із стратегією розвитку необхідно враховувати рівень управління персоналом, мотиваційну систему менеджменту, професійно-кваліфікаційний рівень персоналу та контроль за окремими елементами.

6. Розвиток персоналу – це системно організований процес безперервного професійного навчання, підготовки працівників до виконання нових виробничих функцій, професійно-кваліфікаційного та кар’єрного просування, формування резерву кадрів та вдосконалення соціальної структури персоналу. Розроблений алгоритм стратегії розвитку підприємства дозволяє узгодити кадрову політику з розвитком персоналу для успішного впровадження ефективного управління персоналом.

7. Організаційна культура є суттєвим інструментом підвищення рівня управління персоналом через її розвиток, який повинен використовуватися керівництвом. До основних складових організаційної культури належать цінності й принципи, групові норми, поведінкові стереотипи, морально-психологічний клімат тощо, взаємопов’язані зі складовими розвитку персоналу – базовим рівнем освіти, підвищенням кваліфікації, перепідготовкою. При здійсненні управління персоналом слід враховувати визначені складові організаційної культури, які мають місце при формуванні та реалізації кадрової політики відповідно до стратегії розвитку.

8. У сучасних ринкових умовах, коли стабільний економічний розвиток підприємства значною мірою залежить від зацікавленості працівників у кінцевих результатах, виникає потреба у розкритті їх трудового потенціалу, а через це – в стимулюванні особистості до саморозвитку й самостверджування у праці. Ключовим фактором успіху у вирішенні цієї проблеми є розробка програми комплексної мотивації персоналу, що розглядається в умовах узгодження кадрової політики та стратегії розвитку і поєднує соціальні, економічні, організаційні, психологічні аспекти.

Публікації автора:

  1. Доровськой О. Ф., Затєйщикова О. О. Місце та роль оцінки мотивації персоналу у формуванні стратегії соціального розвитку підприємства // Вісник Міжнародного Слов’янського університету. Харків. – 2004. Т. 7. № 2. – С. 65 – 69.

  2. Доровськой О. Ф. Місце кадрової політики в політиці підприємства // Економіка розвитку. ХНЕУ. – 2004., №3 (31). – С. 83 - 85.

  3. Гриньова В. М., Доровськой О. Ф., Архаров В. В. Управління персоналом на промислових підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 143. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 131 - 134.

  4. Доровськой О. Ф. Вплив мотиваційних факторів на процес управління розвитком персоналу // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Вип. 194. Т. IV – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 998 - 1003.

  5. Гриньова В. М., Доровськой О. Ф., Сур’янінова Ж. М. Молодіжне безробіття України: шляхи подолання // Вісник економіки транспорту і промисловості. 2005. – №9. – С.94 - 97.

  6. Доровськой О. Ф. Моделювання процесу розвитку персоналу на підприємстві // Матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конференції “Наука і освіта’ 2004”, 10 – 25 лют. 2004 р. Том 13. “Управління трудовими ресурсами”. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 28 - 29.