Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Колодій Сергій Юрійович. Удосокналення міжбюджетних відносин в умовах ринкової трансформації економіки. : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Колодій С.Ю. Удосконалення системи міжбюджетних відносин в умовах ринкової трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Українська академія банківської справи, Суми, 2003.

Дисертаційне дослідження присвячене аналізу існуючих механізмів розподілу основних податків між державним бюджетом та місцевими бюджетами, розрахунку обсягів бюджетних трансфертів і обгрунтуванню нових напрямів подальшого удосконалення системи міжбюджетних відносин.

На основі комплексного аналізу досліджено основні етапи генезису вітчизняної системи міжбюджетних відносин, поглиблено та конкретизовано економічний зміст понять «бюджетний донор» та «бюджетний реципієнт». З метою викриття та усунення недоліків у розмежуванні основних податків між державним бюджетом та місцевими бюджетами використано аналітичний апарат теорії портфельного керування.

У роботі обгрунтовано нову схему розмежування основних податків між державним бюджетом та місцевими бюджетами, розроблено та запропоновано модель фінансового вирівнювання доходів, використання якої сприятиме ефективному перерозподілу фінансових ресурсів навіть в умовах значної міжрегіональної диференціації доходів місцевих бюджетів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в обгрунтуванні і запровадженні нових методів та підходів до організації міжбюджетних відносин з метою стимулювання регіонального розвитку.

Основні висновки проведеного дисертаційного дослідження наступні:

1. Міжбюджетні відносини є основною складовою бюджетного процесу і являють собою систему фінансових і правових взаємин між усіма ланками бюджетної системи. Головними вимогами до організації міжбюджетних відносин є чітке й обґрунтоване розмежування доходних джерел і видаткових повноважень, наявність ефективних механізмів бюджетного вирівнювання. При проведенні політики бюджетного вирівнювання необхідно одночасно враховувати принципи справедливості й вирівнювання.

2. Децентралізована бюджетна система при дотриманні визначених умов є більш ефективною і сприяє економічному зростанню. До цих умов, насамперед, відноситься надання органам місцевого та регіонального управління реальної самостійності у прийнятті рішень, причому кожен рівень влади повинен мати чіткий перелік своїх функцій і стабільних джерел фінансування. Разом із тим, повинні існувати чіткі критерії оцінки діяльності регіональних керівників і міра їхньої відповідальності у випадку негативного результату. Також повинні бути створені всі умови для підвищення мобільності населення й капіталу з метою посилення механізмів міжрегіональної конкуренції. Крім цього, варто сформувати сильну законодавчу базу та знизити вплив таких негативних зовнішніх ефектів як бюрократизм, корумпованість державних чиновників, асиметричність і недосконалість наданої та наявної інформації.

3. Діюча в Україні система міжбюджетних відносин є унікальним конгломератом, що поєднує в собі риси командно-адміністративної та ринкової економіки. Модель міжбюджетних відносин 2001р. сильно відрізняється від моделі 1992-1993 рр. і являє собою більш удосконалений варіант, однак процес її становлення ще далеко не довершений. Основними елементами системи міжбюджетних відносин України в 1992-2001 роках були відрахування від регульованих податків і міжбюджетні трансферти, причому їх роль у формуванні місцевих бюджетів була дуже велика. В останні роки чітко виявляється тенденція до посилення ролі трансфертів у системі міжбюджетних відносин України, обмеження бюджетної самостійності регіонів та їх сильної фінансової залежності від центру.

4. Концентрація стабільних джерел бюджетних доходів у державному бюджеті, практика щорічного встановлення норм відрахувань від регульованих податків, недосконалість механізмів міжбюджетних трансфертів, наявність суб'єктивних критеріїв та відсутність формалізованих підходів при визначенні їхньої величини, неврахування особливостей регіональної соціально-економічної ситуації приводили до того, що багато регіонів не були зацікавлені у підвищенні ступеня збирання податків, а були зайняті пошуком таких економічно неефективних методів впливу на центральну владу як лобіювання своїх інтересів, політична рента.

5. Застосування аналітичного інструментарію портфельної теорії до аналізу міжбюджетних відносин показало, що в 1992-2001 р. фактично існували класи регіонів з найбільш «корисними» (м. Київ, Одеська, Івано-Франківська, Тернопільська обл.) і найменш «корисними» (м. Севастополь, Луганська і Донецька обл.) варіантами закріплення основних загальнодержавних податків за місцевими бюджетами, що суперечить принципу рівності прав регіонів у міжбюджетних відносинах.

6. Прийняття Бюджетного Кодексу України ознаменувало собою перехід до якісного нового етапу побудови системи міжбюджетних відносин. Однак представлені в кодексі розподіл дохідних бюджетних джерел між державним бюджетом і місцевими бюджетами та механізми бюджетного вирівнювання далеко не оптимальні, не сприяють регіональному розвитку і мають потребу в подальшому вдосконаленні.

7. Подальшому вдосконаленню механізмів бюджетного вирівнювання в Україні може сприяти впровадження позитивних елементів російських методик розрахунку величин трансферту: використання середнього по країні зведеного доходу на душу населення як основного критерію для визначення дотаційних регіонів, відсутність додаткового тиску на регіони-реципієнти, відмова від практики «загальної зрівнялівки» доходів місцевих бюджетів.

8. З метою формування доходної бази регіонів пропонується направляти в місцеві бюджети 100% надходжень від прибуткового податку, 70% від податку на прибуток підприємств, 30% від податку на додаткову вартість і акцизного збору. У результаті такого розмежування основних податків бюджети регіонів (поряд з іншими доходними джерелами) матимуть реальну фінансову базу, що є однією з головних умов реалізації на практиці переваг бюджетної децентралізації. У результаті запропонованих перетворень співвідношення між державним і місцевим бюджетами в структурі консолідованого бюджету України практично не зміниться.

9. Горизонтальне фінансове вирівнювання пропонується здійснювати на основі механізмів негативного оподатковування, що дозволить коригувати регіональні бюджетні доходи, одночасно дотримуючись принципів вирівнювання й справедливості. Закладені в моделі механізми здатні ефективно робити перерозподіл доходів місцевих бюджетів навіть в умовах значної міжрегіональної диференціації. У довгостроковій перспективі доходи міжрегіонального фонду фінансової підтримки, через який пропонується здійснювати фінансове вирівнювання, будуть перевищувати витрати, і в такий спосіб постійно будуть знаходитись значні суми, не розподілені в процесі здійснення фінансового вирівнювання. Ці кошти, на наш погляд, доцільно буде направити на підтримку «відстаючих» регіонів.

10. Введення нових об'єктів оподатковування або зміна ставок непрямих податків може привести до того, що зміняться надходження від податку на прибуток підприємств. У цьому випадку може змінитися структура надходження податкових доходів у державний і місцеві бюджети. Для вирішення даної проблеми пропонується або застосування мораторію на відмову від внесення змін і доповнень, або розробка відповідних компенсаційних схем.

Публікації автора:

  1. Ермоленко Г.Г., Колодий С.Ю. Структурная динамика республиканского бюджета // Ученые записки ТНУ. -№12(51). –1999. –С.250-253, 0,3 д.а., особисто 0,15 д.а.

  2. Колодій С.Ю. До питання про класифікацію регіонів на донорів та реципієнтів // Проблеми трансформації економіки України: Зб. наук. пр. –Д.: Вид-во Дніпропетр. ун-ту, 2000. –С.143-148, 0,35 д.а.

  3. Колодій С.Ю. Децентралізація бюджетної системи та економічне зростання // Фінанси України. -№3. –2001. –С.63-68, 0,35 д.а.

  4. Колодий С.Ю. Разграничение основных налогов и бюджетное выравнивание: концепция отрицательного налогообложения // Культура народов Причерноморья. -№21. –2001. –С.41-45, 0,45 д.а.

  5. Колодий С.Ю. Межбюджетные отношения в период становления рыночной экономики в Украине // Культура народов Причерноморья. -№16. –2001. –С.117-121, 0,5 д.а.

  6. Колодий С.Ю. Основные направления реформирования системы межбюджетных отношений в Украине // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України // Збірник наукових праць. – Т.5. –Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, 2002. –С.255-259, 0,2 д.а.

  7. Колодий С.Ю. Зависимости между некоторыми налогами и межбюджетные отношения в Украине // Ученые записки ТНУ. -№14(53). –2001. –С.42-45, 0,25 д.а.

  8. Колодий С.Ю. Межбюджетные отношения сквозь призму концепции бюджетного федерализма // Культура народов Причерноморья. -№26. –2001. –С.21-25, 0,5 д.а.

  9. Колодий С.Ю. Становление и развитие системы межбюджетных отношений Украины // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. -№2. –2002. –С.436-441, 0,5 д.а.

  10. Колодий С.Ю. Эволюция методик расчета межбюджетных трансфертов после принятия Бюджетного кодекса Украины // Культура народов Причерноморья. -№38. –2003, 0,5 д.а.

Тези конференцій:

  1. Колодий С.Ю. Проблемы анализирования региональной бюджетной политики // Финансовые аспекты экономического развития региона: Сб. трудов Крымской региональной науч.-практ. конф. г.Севастополь, 15-17 апреля 1999. – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 1999. –С.36-40, 0,25 д.а.

  2. Колодий С.Ю. Анализ расчета величин межбюджетных трансфертов в 2001-2002 гг. // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины: Материалы Всеукраинской научно-практической конференции. Алушта, 2-6 октября 2002 года. –Симферополь, 2002. -С.87-88, 0,1 д.а.