Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Гуцал Петро Зеновійович. Українська еміграція Канади і США та національно-визвольний рух на західноукраїнських землях (1914-1923) : дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / НАН України; Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича ; Інститут народознавства. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Гуцал П.З. Українська еміграція Канади і США та національно-визвольний рух на західноукраїнських землях (1914–1923). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – історія України. Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Львів, 2005.

Показано особливість еміграції на початку ХХ ст.: у США вона мала тимчасовий, заробітчанський характер; на вільні землі Канади переселялися цілими селянськими родинами. Діаспора США (нейтральної у війні до квітня 1917 р. країни) створила фонд УСС; за її ініціативою президент США встановив у країні 21 квітня 1917 р. Український День. У Канаді організовано Фонд допомоги Україні. Громадсько-політичні, кооперативні, культурно-освітні, церковні й інші структури еміграції підтримали боротьбу Західно-Української Народної Республіки проти агресії Польщі, фінансували діяльність її уряду в екзилі і дипломатії, лобіювали українську справу на мирних конференціях у Парижі 1919 р. та Генуї 1922 р.

Північноамериканська діаспора була невід’ємною частиною українського народу й історичного процесу України, того національного організму, в якому вона виросла й з якого вийшла на чужину. Саме цей феномен української еміграції в Північній Америці й зумовив активну морально-політичну, дипломатичну та матеріальну підтримку нею наполегливої боротьби західних українців за своє державно-політичне самовизначення в 1914–1923 рр.

Наприкінці XIX – поч. XX ст. в західному напрямку виїжджало переважно селянство Галичини, Буковини та Закарпаття – тодішніх земель Австро-Угорської імперії. Основними центрами еміграції були США і Канада, причому до першої країни вона була тимчасовою, оскільки мала здебільшого заробітчанський характер, а до другої українці переселялися переважно сім’ями, сталими групами з сіл чи повітів й утворювали на вільних землях національно-культурні колонії. Українці-іммігранти, вкорінюючись у поліетнічне середовище, як правило, стійко зберігали свою етнічну ідентичність, національну самосвідомість, культурні та релігійні традиції і завжди тяжіли до зв’язків з рідним краєм.

Масову еміграцію в Північну Америку спричинили невпорядковані аграрні відносини, відсутність вільної землі і як наслідок – зубожіння значної частини селянства, низький рівень промислового розвитку й урбанізації краю, політичні утиски та національна дискримінація українського населення з боку польської шляхти й австрійської адміністрації. Важливим чинником, який визначив масштаби еміграції, була імміграційна політика урядів США та Канади, зацікавлених у дешевій робочій силі для розвитку промисловості та сільського господарства, заселенні великих вільних необжитих територій.

Зв’язки української діаспори з Батьківщиною напередодні світової війни 1914–1918 рр. були стабільними. Вагомий внесок у їх розвиток робили громадсько-політичні, економічні, культурно-освітні та релігійні структури, насамперед УНС у США та церковні об’єднання. Засобами власної преси, масовими політичними акціями емігранти за океаном активно реагували на події в рідному краї.

Важливою геополітичною обставиною процесу стало те, що Канада з перших днів, а з квітня 1917 р. і США були втягнуті у війну на боці Антанти. Це визначило неоднозначне ставлення урядів цих країн до вихідців з Австро-Угорщини, яка разом з Німеччиною була головним супротивником у війні. Оскільки США два з половиною роки зберігали нейтралітет, емігранти в цій країні змогли здійснити чимало акцій на підтримку визвольної боротьби співвітчизників і для винесення українського питання на міжнародну арену.

Хоча українські організації Канади неодноразово заявляли про лояльність до держави, уряд в роки війни потурав дискримінації українців-іммігрантів: інтернувалися політично ненадійні, посилився наступ на двомовні школи, в результаті чого вони були закриті, суворішою стала цензура преси, скасовано виборчі права. Ці обмеження відмінені лише після закінчення світової війни.

Конструктивною та вагомою була діяльність Українського Народного Комітету в США. У результаті звернень до президента В.Вільсона та заходів представників Комітету в конгресі українське питання знайшло розуміння серед загалу американського суспільства. Конгрес ухвалив резолюцію і президент підписав закон про відзначення в країні 21 квітня 1917 р. Українського Дня.

Діаспорні структури заклали підґрунтя для піднесення ідеологічної та організаторської роботи на підтримку Української Центральної Ради в Києві та УНР. Крах Австро-Угорської імперії, Першолистопадовий зрив у Галичині та Буковині, утворення ЗУНР та її злука з УНР обумовили нову хвилю національно-патріотичних настроїв еміграції. Під керівництвом Українського Народного Комітету в США й Українського Горожанського Комітету в Канаді продовжено збирання коштів, розгорнуто широкомасштабну пропаганду української проблеми та проведено дипломатичні акції. Делегації від українців-іммігрантів неодноразово зверталися до президента США та прем’єр-міністра Канади, парламентів і відомств закордонних справ цих країн із домаганням дипломатичного визнання УНР і ЗУНР. Це помітно вплинуло на американські, канадські та британські урядові кола під час розгляду українського питання на Паризькій мирній конференції, куди діаспора також надіслала своїх представників (кооптовані в склад офіційних делегацій УНР і ЗУНР).

З метою надання допомоги ЗУНР у боротьбі з агресією Польщі Січова організація українців Америки намагалася сформувати за океаном українські збройні формування – легіон кількістю 10 тис. вояків. Однак, на відміну від поляків, через спротив урядових кіл США і різних антиукраїнських сил цю акцію не реалізовано.

Поразка збройної боротьби за незалежність ЗУНР у 1919 р. обумовила перенесення головних зусиль еміграції на активізацію дипломатичних заходів і проведення масових акцій, спрямованих проти окупації Східної Галичини Польщею. В результаті широкомасштабної кампанії українців США і Канади уряди цих країн та їхні представники на міжнародних конференціях змушені були визнавати необхідність вирішення східногалицького питання. Цьому також сприяла еволюція зовнішньополітичного курсу уряду ЗУНР в екзилі від ідеї соборності до відстоювання незалежності Галицької держави. Його звернення до діаспори із закликами про політичну та матеріальну підтримку були сприйняті нею з зрозумінням, спричинивши проведення нових протестаційних акцій і кампанію збирання коштів на Позичку національної оборони.

Важливе значення для консолідації української діаспори мало перебування в 1921–1922 рр. у Канаді та США митрополита А.Шептицького. Його діяльність сприяла тому, що канадський уряд звернувся до Ліги Націй з перспективними пропозиціями щодо вирішення політичного статусу Східної Галичини.

Діяльності патріотичних сил протидіяли радянські партійні органи і спеціальні служби УСРР і СРСР. Їхня підривна, розкладова робота належним чином була організована та профінансована ЦК КП(б)У і Комінтерном. Шляхом відвертої демагогії та ідеологічних провокацій комуністичні структури підривали єдність дій української діаспори, дискредитували в її середовищі політику уряду ЗУНР в екзилі, перешкоджали кампаніям збирання пожертв, блокували дипломатичні акції за відновлення суверенітету ЗУНР.

Перехід на прорадянські позиції окремих громадсько-політичних діячів, виникнення і діяльність за підтримки радянських Москви та Харкова емігрантських комуністичних угруповань виснажували українську діаспору не лише в Східній Європі, а й у Північній Америці, сприяли вирішенню багатьох питань міжнародної політики на користь УСРР і СРСР. Для великого загалу не підготовлених до складних соціально-економічних і політичних умов життя на чужині емігрантів, заагітованих різними ліво- та праворадикальними програмами, ідеологіями, орієнтаціями нерідко чужих і ворожих для них сил, не виявилося єдиного національно-державницького центру, який би зміг організувати загалом аполітичні пролетаризовані маси і допомогти їм розібратись у складних етнополітичних обставинах поразки визвольних змагань в Україні. На перешкоді консолідації еміграції стала також її роз’єднаність за ідеологічними, соціально-політичними та релігійно-церковними ознаками.

Незважаючи на значні зусилля урядів і дипломатів УНР і ЗУНР, емігрантських громадсько-політичних організацій, великі європейські держави, а також США і Канада розглядали українське питання лише в контексті загальноросійських і польських проблем. Офіційна політика Білого дому під впливом повідомлень зі східноєвропейського театру воєнних дій у 1914–1920 рр. постійно варіювала, тому дипломатично-політичну позицію США щодо України можна визначити як неоднозначну та суперечливу, передусім після червня 1919 р. Канада як домініон Британської імперії у вирішенні української проблеми та східногалицького питання повністю підтримувала непослідовну позицію Лондона. Різко антиукраїнською виявилася політика Франції, котра взагалі не бажала розглядати будь-яких варіантів творення чи відродження ЗУНР; головну ставку Париж зробив на відродження міцної Польщі як антибільшовицького форпосту в Східній Європі. Не вдалося українській діаспорі створити анти-більшовицький блок з еміграційними об’єднаннями інших країн, зокрема Балтії.

Таким чином, морально-політична, дипломатична та матеріальна підтримка українською північноамериканською еміграцією національно-визвольної боротьби на західноукраїнських землях у 1914–1923 рр., хоч остання й не завершилася перемогою, мала велике значення, оскільки:

– забезпечила активну зовнішньополітичну діяльність уряду ЗУНР щодо захисту незалежності української держави;

– сприяла винесенню українського питання на міжнародну арену, обговоренню його на всіх повоєнних мирних конференціях за участю провідних держав світу;

– надала більше можливостей зруйнованому війнами (1914–1918 рр., 1918–1919 рр. і 1920 р.) краю відбудувати національне господарсько-фінансове та культурно-освітнє життя;

– суттєво вплинула на консолідацію української еміграції й активізацію її участі в суспільно-політичному і громадсько-культурному житті США та Канади;

– заклала міцне підґрунтя для сталих зв’язків діаспори з батьківщиною в усіх сферах життя, насамперед духовного, сприяла розбудові в Північній Америці українських Греко-католицької та Православної церков.

Публікації автора:

Гуцал П. Сидір Голубович: штрихи до політичного портрета // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: історія. Випуск 8. – Тернопіль, 1999. – С. 53–55.

Гуцал П. Морально-політична і дипломатична підтримка українців СІІІА та Канади Західноукраїнської Народної Республіки (1918–1919 рр.) // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: історія. Випуск 1. – Тернопіль, 2005. – С. 267–273.

Гуцал П. Українська діаспора в США та визвольні змагання в Україні під час Першої світової війни // Сторінки історії: Збірник наукових праць. Випуск 21. – К.: Політехніка, 2005. – С. 36–50.

Гуцал П. Уряд Західно-Української Народної Республіки в екзилі та українська діаспора Північної Америки // Мандрівець. – 2005. – № 5. – С. 23–28.

Гуцал П. Славні дочки січового стрілецтва (Софія Галечко, Олена Степанів). Хоробрість і командирський хист (Сень Горук). Хорунжий народного прапора (Михайло Галущинський). Співець стрілецької звитяги (Левко Лепкий) // Історичний календар’98: Науково-популярний та літературний альманах. Випуск четвертий. – К., 1997. – С. 203–204, 255–256, 261, 356–357.

Гуцал П. Літописець XX століття (Ісидор Нагаєвський). Галицька руїна. Дослідник історії церкви і права (Микола Чубатий) // Історичний календар’99: Науково-популярний та літературний альманах. Випуск п’ятий. – К., 1998. – С. 145–146, 231–233, 351.

Гуцал П. Українська греко-католицька церква під час “Галицької руїни” 1914–1915 років // “Берестя-1596” в історичній долі українства: Матеріали всеукраїнської науково-богословської конференції. – Тернопіль, 1996. – С. 26–29.

Гуцал П. Славна сторінка в історії Тернополя // Тернопілля 97: Регіональний річник. – Тернопіль: Збруч, 1997. – С. 73–75.

Гуцал П. Священик та історик (Іриней Назарко) // Український церковно-історичний календар-2001. – К.: Церк.-істор. наук. т-во, 2001. – С. 97–98.

Гуцал П. Сидір Голубович – голова уряду ЗУНР // Тернопілля’98–99: Регіональний річник. – Тернопіль: Збруч, 2002. – С. 114–116.

Гуцал П. Акт Злуки УНР і ЗУНР. Армія УНР. Баран Степан. Бачинський Юліан. Брестський мирний договір 1918. Вітовський Дмитро. Галечко Софія. Голубович Сидір. Ґаллер Юзеф. Ґорук Сень. Державний секретаріат ЗУНР. Диктатор ЗУНР. Директорія УНР. Західно-Українська Народна Республіка // Тернопільський енциклопедичний словник. Том 1. А–Й. – Тернопіль: Збруч, 2004. – С. 32, 47–48, 79, 92–93, 184, 287, 326, 387, 446, 453, 481–482, 495, 496, 629–630.

Гуцал П. Капустянський Микола. Карманський Петро. Кедрин-Рудницький Іван. Коновалець Євген. Коструба Теофіл. Кучабський Василь. Липинський В’ячеслав. Микитюк Дмитро. Нагаєвський Ісидор. Омелянович-Павленко Іван // Тернопільський енциклопедичний словник: Том 2. К–О. – Тернопіль: Збруч, 2005. – С. 31, 38, 60, 159, 198, 264, 356, 509, 587–588, 674.

Гуцал П. Юліан Бачинський // Рада: Інформаційно-методичний вісник. – 2005. – № 8. – С. 56–59.