Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Гідробіологія


Гончаров Олександр Юрійович. Умови формування первинної продукції в водоймах північно-західного Причорномор'я : дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / НАН України; Інститут біології південних морів ім. О.О.Ковалевського. - Севастополь, 2006.



Анотація до роботи:

Гончаров О.Ю. Умови формування первинної продукції в водоймах північно-західного Причорномор’я. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.17 – гідробіологія. – Інститут біології південних морів ім. О.О. Ковалевського НАН України, Севастополь, 2005.

На основі досліджень у 2000-2003 р. дана характеристика продукційно-деструкційних процесів і гідрохімічного режиму лиманів і лагун північно-західного Причорномор'я в сучасний період. Виявлено зміни величин первинної продукції, вмісту біогенних елементів і органічної речовини в порівнянні з періодом інтенсивної евтрофікації і до нього. Описано роль первинних продуцентів різних біотопів в формуванні кисневого режиму водойм. Розраховано співвідношення основних біогенних елементів у воді лиманів і в північно-західній частині Чорного моря. Для розрахунків питомої продукції використано параметр сумарної поверхні популяції мікроводоростей.

Розраховано внесок лиманів північно-західного Причорномор'я в загальну первинну продукцію українського сектора північно-західної частини Чорного моря. Показано вплив фізико-географічних параметрів водойм на рівень їхньої первинної продукції.

  1. Одержано дані про первинну продукцію і гідрохімічний режим водойм північно-західного Причорномор’я в сучасний період. В деяких лиманах вказані характеристики досліджені вперше.

  2. Швидкість утворення органічної речовини фітопланктоном в Тилігульському і Дністровському лиманах зберігається на рівні 1980-х років, тоді як в Хаджибейському – валова первинна продукція знизилася удвічі, а в Будацькому лимані зросла в 6-7 разів.

  3. У мілководних лиманах продукція мікрофітобентосу співпоставіма з продукцією фітопланктону і може перевищувати її. Збільшення частки багатоклітинних донних водоростей в автотрофній ланці супроводжується зміною співвідношення процесів продукції і деструкції у воді. У ряді водойм влітку розкладання біомаси макрофитів, що накопичилася, призводить до збільшення деструкції в товщі води до хронічного недонасичення води киснем, або до гострого дефіциту кисню в нічний час.

  4. У водоймах північно-західного Причорномор’я сезонні зміни первинної продукції і вмісту біогенних елементів тісно взаємозв'язані. Максимальні концентрації біогенних речовин спостерігаються взимку. Навесні під час спалаху вегетації відбувається різке падіння вмісту у воді мінеральних азоту і фосфору, а також кремнію до мінімальних спостережуваних величин. Цьому відповідають високі показники валової і чистої первинної продукції і максимальні значення A/R в товщі води. Від весни до осені в лиманах ПЗЧМ спостерігається зниження величини A/R, а також збільшення вмісту лабільної органічної речовини і біогенних елементів.

  5. Характерною рисою водойм північно-західного Причорномор’я є зміна величини N:P у бік підвищення вмісту фосфору. У лиманах з високим антропогенним навантаженням, що не мають вільного водообміну з морем (Тилігульський, Дофинівський, Хаджибейський) атомарне співвідношення мінеральних форм азоту і фосфору складає в середньому 0,4:1-3,5:1, тоді як в лиманах, що вільно з’єднуються з морем (Малий Аджалицький, Сухий), і «закритому» Куяльницкому, воно складає 13,1:1-21,5:1 і близьке до співвідношення в ПЗЧМ (16,5:1-19,0:1). Величина N:P знижується від весни до осені.

  6. У лиманах північно-західного Причорномор’я в даний час спостерігається зниження вмісту у воді сполук мінерального азоту (від 2-3 разів до 2 порядків величин), фосфору (у 2-5 разів), а також органічної речовини (у 2-3 рази) в порівнянні з періодом 1980-х років. Проте кількість біогенних елементів і органічної речовини в лиманах північно-західного Причорномор’я багатократно перевищує їхній рівень, що спостерігався в 1960-і рр.

  7. При збільшенні чисельності, біомаси і сумарної поверхні клітин популяції мікроводоростей (N, B, СS) питома продукція (mN, mV і mSкл.) знижується. Найбільш вагомі зміни величини питомої продукції при зміні температури відбуваються по показнику mSкл. Швидкість асиміляції неорганічного вуглецю поверхнею мікроводоростей співпоставима з аналогічною величиною у багатоклітинних водоростей.

  8. Серед морфометричних параметрів провідне значення у визначенні загальної первинної продукції водойми (mводойм) має площа поверхні водного дзеркала. Інтенсивність продукції в товщі води (mVвод) залежить від глибини водойми. Зі зменшенням глибини mVвод зростає.

  9. Первинна продукція під площею водного дзеркала (mSдзерк) досягає рівня, близького до максимального, коли величина питомого водозбору водойми (Sводозб/Sдзерк) перевищує 100. Встановлена позитивна лінійна залежність між коефіцієнтом зовнішнього водообміну лиманів північно-західного Причорномор’я і величиною mSдзерк.

  10. Лимани північно-західного Причорномор’я, що займають площу 7,7 % і мають об'єм води менше 1 % від українського сектора ПЗЧМ, влітку створюють приблизно 18 % його первинної продукції.