Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Cтарко Оксана Леонтіївна. Умисне вбивство матір'ю своєї новонародженої дитини (кримінально-правове та кримінологічне дослідження) : Дис... канд. наук: 12.00.08 - 2007.



Анотація до роботи:

Старко О.Л. Умисне вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини (кримінально-правове та кримінологічне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Київський національний університет внутрішніх справ. – Київ, 2006.

Дисертація є комплексним науковим дослідженням як теоретичних, так і практичних аспектів кримінально-правової та кримінологічної характеристики умисного вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини. Зокрема, здійснено юридичний аналіз складу злочину, передбаченого ст. 117 КК України, на основі якого сформульовано теоретичні висновки, рекомендації, пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства про кримінальну відповідальність. У дисертації наведено дані щодо рівня, динаміки, дітовбивств, визначено причини та умови їх вчинення, дано характеристику особи жінок-дітовбивць. Запропоновано комплекс заходів запобігання вбивству матір’ю своєї новонародженої дитини на загальносоціальному, спеціально-кримінологічному та індивідуальному рівнях.

У дисертаційному дослідженні автором запропоновано нове вирішення наукового завдання, що виявляється в подальшому поглибленні кримінально-правової та кримінологічної характеристики умисного вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини, заходів його запобігання. Дисертанткою сформульовано низку висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на розв’язання зазначеного завдання, зокрема:

1. Віднесення дітовбивства до привілейованих складів убивств є обґрунтованим. Вагітність, як показують медичні дослідження, здійснює вплив на психічний стан будь-якої жінки. Емоційне напруження, яке водночас пов’язане зі складною життєвою ситуацією (позашлюбна вагітність, матеріальні нестатки, недостойна поведінка батька дитини тощо), досягає “пікового” рівня в момент пологів, в умовах больової домінанти. На фоні таких обставин здатність породіллі адекватно оцінити ситуацію й вирішити її соціально прийнятним шляхом значно послаблена.

2. Початковим моментом життя (у тому числі й при народженні дитини в результаті кесаревого розтину) слід вважати появу будь-якої частини тіла дитини з утроби матері. Позбавлення життя нежиттєздатної дитини слід вважати вбивством, оскільки нежиттєздатність не означає відсутність життя.

Поняття “під час пологів” слід розуміти як певний проміжок часу, який триває з моменту початку кримінально-правової охорони життя дитини до закінчення пологів. Момент завершення періоду “відразу після пологів” слід визначати у кожному конкретному випадку.

3. Пункт 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 7 лютого 2003 р. “Про судову практику в справах про злочини проти життя і здоров’я особи” слід доповнити роз’ясненням з приводу визначення періоду новонародженості.

4. Особливий психофізичний стан, що є підставою пом’якшення відповідальності за дітовбивство, презюмується, тобто має місце в усіх випадках вчинення даного злочину. Особливості розглядуваного складу злочину усувають можливість кваліфікації дій співучасників цього злочину за ст. 117 КК України.

Сурогатна матір, яка не є матір’ю за законом, але є нею за фактом народження, має визнаватись суб’єктом дітовбивства.

Наявність заздалегідь обдуманого умислу підвищує ступінь суспільної небезпеки злочину, але не впливає на кваліфікацію, оскільки даний злочин у будь-якому разі вчинюється в обумовленому пологами стані.

Основними мотивами дітовбивств є сором у зв’язку з позашлюбною вагітністю та низький рівень матеріального забезпечення.

5. Диспозиції ст. 117 КК України слід викласти в пропонованій редакції:

1.Умисне вбивство матір’ю (роділлею, породіллею) своєї новонародженої дитини під час пологів або відразу після пологів, –

карається…

2. Те саме діяння, вчинене повторно, –

карається…

6. Комплексна кримінологічна характеристика сучасних дітовбивств (1993 –2005 рр.) показує, що дітовбивство це злочин, який вчинюється переважно у сільській місцевості, як правило, жінками у віці від 18 до 30 років; 74 % дітовбивць завагітніли поза шлюбом; 40,5 % жінок-дітовбивць завагітніли внаслідок випадкового зв’язку, що спонукало до небажання мати дитину та приховування вагітності; 30 % дітовбивць, які на момент вчинення злочину перебували в шлюбі, пояснили небажання мати дитину несприятливими матеріальними та житловими умовами; жінки-дітовбивці мають невисокий освітній та культурний рівень, невисокий та середній рівень інтелекту; дітовбивці молодого віку (16 – 19 років) погано орієнтуються в питаннях гігієни статевого життя, сутності сексуальних стосунків між статями; 59 % дітовбивць виховувались у сім’ях із байдужим ставленням до них як до дітей; 51,6 % дітовбивць на момент вчинення злочину не мали визначених занять.

За типологічною належністю дітовбивць слід віднести до осіб криміногенного типу, зокрема до “ситуативних”, які становлять більшість, а також послідовно-криміногенного та ситуативно-криміногенного підтипів.

Дітовбивство це злочин, що спричинений низкою соціальних чинників. Психофізичні особливості жінки, обумовлені вагітністю та пологами є умовами, які сприяють вчиненню цього злочину.

7. Авторкою розглянуто питання створення комплексу заходів запобігання умисному вбивству матір’ю своєї новонародженої дитини. Підвищенню ефективності запобігання цьому злочину сприятимуть такі заходи:

на загальносоціальному рівні: підвищення матеріального добробуту українських родин; вирішення проблеми зайнятості жінок; стимулювання народжуваності, в тому числі і збереження репродуктивного здоров’я; організація підтримки й допомоги жінкам для подолання складної життєвої ситуації; підвищення рівня духовного та морального розвитку особи за допомогою методів сімейного, статевого, правового виховання; заходи щодо інформування та просвіти;

на спеціально-кримінологічному рівні: зміцнення та налагодження тісного зв’язку дільничного інспектора з населенням; запровадження посад інспекторів із запобігання жіночій злочинності; удосконалення роботи щодо виявлення неблагополучних, багатодітних сімей з низьким рівнем доходів, жінок, які приховують вагітність, уникають медичного обліку, ведуть аморальний спосіб життя; проведення спеціальних психологічних курсів для акушерів, фельдшерів сільських лікарських дільниць з метою набуття ними навичок щодо надання елементарної психологічної допомоги вагітним; переконання в доцільності хірургічної стерилізації психічно хворих жінок; налагодження контролю за проведенням гінекологічних профілактичних оглядів у навчальних закладах; удосконалення контролю за обліком вагітних; систематична інформаційна та організаційна взаємодія органів внутрішніх справ й органів охорони здоров’я з метою виявлення та постановки на облік жінок, які приховують вагітність; встановлення адміністративної відповідальності за порушення строків постановки на облік вагітною жінкою після 12 тижнів вагітності; запровадження тематичних циклів у навчальних закладах з питань планування сім’ї, репродуктивного здоров’я, безпечного материнства, здорового способу життя; організація курсів з основ педагогіки для батьків; створення та запровадження системи статевого виховання з 11–12-річного віку; акцентування уваги з боку засобів масової інформації на невідворотності кримінальної відповідальності за дітовбивство;

на індивідуально-профілактичному рівні: виявлення та облік жінок, у поведінці яких спостерігаються небезпечні тенденції до вчинення злочинів; вивчення їх морально-психологічних, соціально-демографічних ознак для ефективного проведення профілактичної роботи; виявлення джерел негативного впливу на конкретних жінок та вжиття заходів щодо їх усунення; дослідження можливостей створення сприятливих умов у певних сферах життєдіяльності; здійснення виховних заходів щодо конкретних жінок, спостереження та контроль за їх поведінкою; спостереження за поведінкою жінок, засуджених умовно, звільнених з місць позбавлення волі.

Публікації автора:

1. Старко О.Л. Деякі проблемні питання об’єктивної сторони вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Зб. наук. ст. – Івано-Франківськ: Плай, 2004. – Вип. 14. – С. 164 – 170.

2. Старко О.Л. Проблемні питання суб’єкта злочину за ст. 117 КК України // Наук. вісн. Львів. юрид. ін-ту МВС України. – 2005. – № 3. – С. 58 – 63.

3. Старко О.Л. Проблемні питання визначення початку життя при кваліфікації дітовбивства // Бюлетень з обміну досвідом роботи: Видавничо-поліграфічний центр при МВС України. – 2005. – № 159. – С. 100 – 104.

4. Старко О.Л. Кримінологічна характеристика особи жінок-дітовбивць // Держава та регіони. – 2005. – № 2. – С. 116 – 120.

5. Старко О.Л. Кримінально-правова оцінка вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини // Наука і освіта 2004: Матеріали VІІ міжнародної науково-практичної конференції (10 – 25 лютого 2004 р.). – Д.: Наука і освіта, 2004. – Т. 49. Право. – С. 62-64.

6. Старко О.Л. Проблеми співучасті в злочині, передбаченому статтею 117 Кримінального кодексу України // Проблеми захисту прав людини і громадянина в умовах розбудови громадянського суспільства в Україні: Тези доповідей наук.-практ. конф. (22 – 23 квітня 2005 р.). – К.: Нац. акад. внутр. справ України, 2005. – С. 197-198.

7. Старко О.Л. Проблеми визначення періоду новонародженості при кваліфікації дітовбивства // Другі юридичні читання: Зб. матеріалів Всеукраїнської наук. конф. (18 травня 2005 р.). – К.: Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова, 2005. – С. 262-264.

8. Старко О.Л. Причини та умови дітовбивств // Актуальні питання реформування правової системи України: Зб. наук. статей за матеріалами ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (2-3 червня 2006 р.): У 2-х т. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – Т.2. – С. 228-232.