Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історіографія, джерелознавство та методи історичного дослідження


25. Біла Світлана Ярославівна. Унійні процеси в західних єпархіях Київської митрополії (остання третина ХVІІ- початок ХVІІІ ст.). Історіографія проблеми: дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Біла С.Я. Унійні процеси в західних єпархіях Київської митрополії (остання третина XVII – початок XVIII ст.). Історіографія проблеми. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.06. – Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни. – Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України, Київ, 2004.

У дисертації проаналізовано науковий доробок української та польської історіографій другої половини ХІХ – ХХ ст. з проблеми унійних процесів у західних єпархіях Київської митрополії. Висвітлено особливості українського та польського унієзнавства в контексті тогочасних умов розвитку, показано основні напрямки і тенденції в аналізі теми, з’ясовано ступінь вивченості окремих аспектів проблеми. Виявлено дискусійні, маловивчені питання та визначено перспективні напрями подальших досліджень.

В історіографії унійних процесів у західних єпархіях Київської митрополії домінує без перебільшення українська наука, що простежується протягом усіх періодів, тобто в ХІХ-ХХ ст. Найбільший поступ у зібранні фактологічного матеріалу та поповнені джерельної бази був зроблений, вочевидь, українською історіографією другої половини ХІХ – початку ХХ ст., репрезентованою науковцями більшості тодішніх українських регіонів. У міжвоєнний період дослідження унійних процесів проводилось зусиллями галицьких істориків, а у післявоєнний здійснювалось українськими вченими діаспори. В Радянській Україні в другій половині ХХ ст., в силу певних суспільно-політичних обставин, історіографічний процес, фактично, був перерваний. У сучасній українській історіографії окреслена тематика тільки починає розроблятись. У порівнянні з українським, польський історіографічний процес розвивався більш-менш рівномірно. Тут суттєвого розриву наукових традицій не відбулося. Польські науковці здебільшого розглядали унійні процеси в західних єпархіях Київської митрополії як складову частину історії польської католицької церкви та з огляду на політичні інтереси Речі Посполитої.

У другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. у польській та українській історіографіях чітко виокремлюються три конфесійні напрямки: католицький, православний та уніатський, які відрізняються ідейними та методологічними підставами, концепціями, оцінками унії. На трактування унійних процесів впливали обставини суспільно-політичного життя, пануюча ідеологія та політична практика, конфесійна приналежність і світоглядні переконання авторів, рівень тогочасної науки та методології досліджень. Позаконфесійне унієзнавство важко пробивало собі дорогу протягом усього ХХ ст. Проте воно продовжувало зазнавати різноманітних впливів: конфесійних, політичних та ідеологічних.

У ході дослідження визначилися три основні етапи наукового опрацювання теми: друга половина ХІХ – початок ХХ ст., міжвоєнний період та друга половина ХХ ст. У другій половині ХІХ – початку ХХ ст. представники Київської церковно-історичної школи та історики-краєзнавці мають, вочевидь, більш вагомі здобутки, аніж галицькі вчені і, тим більше, польські. Однак для досліджень цього історіографічного напрямку характерні суб’єктивність та упередженість в оцінці унійних процесів. Навпаки, фактологічно слабші дослідження галицьких істориків концептуально більш сильні. У міжвоєнний період розвиток української історіографії Галичини був тісно пов’язаний з українською Греко-католицькою церквою. Дослідники вперше виразно підкреслили об’єктивну зумовленість унійних процесів та національно-захисні мотиви діяльності руської ієрархії. Позитивом польської історіографії є те, що історики намагалися з’ясувати причини поширення унійних тенденцій в останній третині XVII – на початку XVIII ст. у зв’язку з тогочасними політичними обставинами та міжнародними відносинами, особливо в ракурсі стосунків Речі Посполитої з Росією. У післявоєнний період найбільш детально українськими та польськими науковцями досліджено процес переходу до унії Перемишльської єпархії. Дискурс польської історіографії кінця ХХ ст. вирізняється передусім застосуванням нових підходів до розгляду проблеми. Одним із кращих здобутків сучасної польської історіографії є концепція “нової унії”.

Загалом українською та польською історіографією нагромаджено значний блок історичних знань про унійні процеси в західних єпархіях Київської митрополії. Доволі ретельно з’ясовано причини поширення унії, роль православного єпископату, перебіг та постанови основних унійних соборів кінця XVII ст., обставини переходу до уніатського віровизнання ієрархії, окремих церковних інституцій. Найбільш детально польськими та українськими істориками насвітлено процес поширення унії у Львівській та Перемишльській єпархіях. Однак ряд проблем залишились маловивченими та дискусійними і вимагають новітнього переосмислення (як наприклад, перехід до унії Луцької єпархії).

Подальший розвиток досліджень унійних процесів у Перемишльській, Львівській та Луцькій єпархіях в останній третині XVII – на початку XVIII cт. має відбуватись за такими напрямками: завершення нагромадження історичних знань про тему та у плані розробки нових концептуальних підходів. Унійні процеси здебільшого розглядалися істориками ізольовано, по єпархіях, крізь призму діяльності церковних ієрархів. Нагромаджена величезна література, проте в загальноукраїнському контексті та масштабі подія не розглянута в одній великій спеціальній монографії, що є суттєвим недоліком унієзнавства. Давно назрілою є необхідність створення цілісного системного дослідження про поширення унійних процесів у західноукраїнських єпархіях на широкому геополітичному та міжнародному тлі на основі порівняльного аналізу документів як з римських, так і білоруських, російських та українських архівів. Розширення джерельної бази дасть змогу науковцям докладніше дослідити процес поширення унії в єпархіях. Перспективними виглядають аспекти реалізації унійної програми руської ієрархії та наслідки унійних процесів, зміни статусу церкви, духовенства, мирян та з’ясування значення унії для розвитку української культури, філософської думки, інтеграційних та націотворчих процесів. Потенційними резервами теми є вивчення внутрішньої історії уніатської церкви, латинізаційних впливів, формування самобутності уніатської сакральної культури.

Публікації автора:

1. Львівський єпископ Йосиф Шумлянський в історіографії ХІХ – першої половини ХХ ст. // Проблеми гуманітарних наук: Наукові записки Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка. - Дрогобич: Вимір, 2000. – Випуск п’ятий. – С.129-140.

2. Перехід Львівської, Перемиської та Луцької єпархій до унії в українській історіографії православного спрямування другої половини ХІХ – початку ХХ століття // Проблеми гуманітарних наук: Наукові записки Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка. – Дрогобич: Вимір, 2001. – Випуск восьмий. – С.156-165.

3. Перехід до унії Перемишльської, Львівської та Луцької єпархій у російській історіографії другої половини ХІХ ст. // Дрогобицький краєзнавчий збірник. – Дрогобич: Вимір, 2001. – Вип.V. – С.128-140.

4. Перехід Перемишльської єпархії до унії в сучасній польській історіографії // Дрогобицький краєзнавчий збірник. – Дрогобич: Вимір, 2002. – Вип.VІ. – С.209-221.

5. Краєзнавча тематика у дослідженнях подільських істориків церкви // Студії з архівної справи та документознавства / Держкомархів України УНДІАСД. – К., 2003. – Т.10. – С.75-79.

6. Унійна програма Галицької ієрархії (кінець XVII ст.) // Дрогобицький краєзнавчий збірник. – Дрогобич, 1998. – Вип.ІІІ. – С. 210-221.

7. Постать Й.Шумлянського в дослідженнях М.Андрусяка // Історія релігій в Україні: Праці Х-ї міжнародної наукової конференції (Львів, 16-19 травня 2000 року). – Львів: Логос, 2000. – Кн.І. – С.57-62.

8. Перехід Перемиської і Львівської єпархій до унії (кінець XVII – початок XVIII ст.) // Дрогобицький краєзнавчий збірник. – Дрогобич: Вимір, 2000. – Вип.IV. – С.96-120.

9. Причини переходу Перемиської, Львівської та Луцької єпархій до унії (кінець XVII – початок XVIII ст.). До історіографії проблеми // Історія релігій в Україні: Праці ХІ-ї міжнародної наукової конференції (Львів, 16-19 травня 2001 року). – Львів: Логос, 2001. – Кн.І. – С.95-101.

10. Унійні процеси у Львівській єпархії кінця XVII – початку XVIII ст. у дослідженнях Дениса Зубрицького // Історія релігій в Україні: Праці ХІІІ-ї міжнародної наукової конференції (Львів, 20-22 травня 2003 року). – Львів: Логос, 2003. – Кн.І. – С.82-86.