Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Кльоба Лев Гнатович. Управління банківською інвестиційною діяльністю в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Кльоба Л. Г. Управління банківською інвестиційною діяльністю в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит /Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008.

Досліджено суть та види банківських інвестицій. Проаналізовано принципи, функції та методи управління банківською інвестиційною діяльністю. Визначено умови та чинники розвитку управління інвестиційною діяльністю банку в Україні. Виявлено та обґрунтовано форми взаємодії банківських і страхових установ на ринку фінансово-інвестиційних послуг.

Одним із основних напрямів створення ефективної системи управління банківською інвестиційною діяльністю запропоновано використання процесного підходу, в межах якого використовується концепція реінжинірингу бізнес-процесів. Основним у концепції реінжинірингу для банківської інвестиційної діяльності є оптимізація бізнес-процесів.

Доведено, що перспективним напрямом і інструментом удосконалення управління банківською інвестиційною діяльністю є створення фінансово-інвестиційного супермаркету – кластеру (системи), що включає поряд із банком також страхові, інвестиційні, консалтингові, лізингові, юридичні, маркетингові, аудиторські та інші фірми – ділових партнерів банку.

Запропонована схема взаємодії фінансово-інвестиційного супермаркету з іноземним інвестором та вітчизняним підприємством, яку можна розглядати як механізм сприяння залучення банком та його діловими партнерами іноземних інвестицій в національну економіку.

Обґрунтовано шляхи удосконалення управління інвестиційною діяльністю банку: розвиток фінансових супермаркетів, застосування системи збалансованих показників в управлінні банківським інвестуванням.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове розв’язання наукового завдання щодо удосконалення управління банківською інвестиційною діяльністю в Україні. Проведене дослідження дало змогу сформувати такі висновки і пропозиції теоретичного і практичного характеру:

1. Головними особливостями управління банківською інвестиційною діяльністю в Україні в сучасних умовах є: нерозробленість теорії банківського інвестиційного менеджменту; низька частка цінних паперів у загальних активах банку; загрозливий рівень інвестиційних ризиків; нерозвиненість інвестиційних банків; низький рівень капіталізації банків і ринку цінних паперів; розбалансованість активів і пасивів за строками і за валютою; наявність територіальної диспропорційності у розвитку банківського інвестування та інвестиційної анатомії банківської системи; активізація ринку металів та розвиток на цій основі нових банківських інвестиційних продуктів.

2. З урахуванням змісту банківського інвестування управління банківською інвестиційною діяльністю слід розглядати як процес забезпечення банківського інвестиційного бізнесу всіма необхідними ресурсами та організування технологічного циклу інвестування загалом, включаючи розробку нових і удосконалення наявних банківських технологій, продуктів і послуг, зокрема, забезпечення належного рівня якості обслуговування клієнтів, використання сучасних технічних засобів і методів зв’язку.

3. На основі системного підходу до управління банківською інвестиційною діяльністю визначено її основні елементи, центральним з яких є механізм управління. Механізм управління інвестиційною діяльністю банку – це сукупність форм та інструментів, які використовує у своїй діяльності банк для досягнення поставлених інвестиційних цілей. Механізм управління є найбільш активним елементом системи управління, який взаємодіє із чинниками внутрішнього і зовнішнього середовища банку.

Обґрунтовано класифікацію функцій управління інвестиційною діяльністю і їх поділ на загальні і спеціальні. Загальні функції здійснюються незалежно від умов і видів інвестиційної діяльності банку і до них належать: стратегічний маркетинг, планування, організування, контролювання, стимулювання, регулювання і аналіз інвестиційної діяльності. Спеціальні функції – це управлінські функції за різними напрямами інвестиційної діяльності банку, а саме: управління ресурсами, управління реальними інвестиціями, управління фінансовими інвестиціями, управління фінансово-інвестиційним консалтингом, управління ризиками.

4. Основними чинниками успішного розвитку управління банківською інвестиційною діяльністю визначено: наявність інвестиційних ресурсів, реальність інвестиційних намірів і сприятливість інвестиційного середовища (тріада: ресурси – бажання – середовище) і в рамках кожної умови виявлено їх важливі чинники та тенденції функціонування і розвитку. Досліджено еволюцію взаємодії банківських і страхових установ на фінансово-інвестиційному ринку, що дозволило виділити такі основні форми цієї взаємодії: початкової співпраці, агентивних відносин, кооперації, контролю, фінансового супермаркету. З’ясовано, що необхідними головними умовами інтеграційних процесів між банківськими і страховими установами на фінансово-інвестиційному ринку є: гостра потреба банків і страхових компаній у підвищенні ефективності каналів дистрибуції своїх продуктів; спад продуктивності традиційної агентської мережі продажу страхових продуктів; розвиненість банківської мережі і зростання довіри до неї; наявність даних про майновий і фінансовий стан клієнтів та досвіду банків у сфері інвестування; високий рівень концентрації капіталу в банківському та страховому секторах економіки; наявність у банків і страхових компаній можливостей і гарантій для ефективного обміну інформацією.

5. Важливими напрямами удосконалення управління банківською інвестиційною діяльністю визначено: SWOT–аналіз інвестиційних можливостей банку; маркетинговий підхід, реструктуризацію (оптимізацію) організаційної структури банку та удосконалення структури інвестиційних ресурсів; розробку нових та вдосконалення наявних продуктів та послуг банку; пропонування продуктів і послуг таким чином, щоб привернути увагу до інвестиційної діяльності банку якомога більшої кількості клієнтів; активізацію роботи по залученню клієнтів; постійний контроль за підвищенням якості обслуговування клієнтів; вдосконалення структури інвестицій банку; використання реінжинірингу і бенчмаркінгу з метою вивчення і впровадження кращого досвіду здійснення інвестиційної діяльності кращими вітчизняними та іноземними банками; використання можливостей банківської інвестиційної діяльності, як фінансово-інвестиційного моста міжнародного економічного співробітництва та інструменту залучення іноземних інвестицій; підвищення ролі банку у створенні та організації ефективної діяльності фінансово-інвестиційного супермаркету, як елементу процесу сприяння підприємствам у залученні іноземних інвестицій.

6. Одним із основних шляхів створення ефективної системи управління банківською інвестиційною діяльністю є використання процесного підходу, в межах якого використовується концепція реінжинірингу бізнес-процесів. Основним у концепції реінжинірингу для банківської інвестиційної діяльності є оптимізація бізнес-процесів. З’ясовано, що реіжиніринг бізнес-процесів банківської інвестиційної діяльності спрямований на виділення і суттєве вдосконалення тих ключових ланок банківського інвестиційного бізнесу, які можуть забезпечити йому стабільний прибуток та конкурентні переваги. Одним із найвідоміших і найефективніших засобів знаходження найкращих методів управління і здійснення бізнес-процесів є бенчмаркінг - комплекс засобів, що дають змогу систематично знаходити, оцінювати позитивний досвід інших фірм, що є лідерами у галузі і використовувати його у своїй роботі. Види бенчмаркінгу відрізняються за складністю поставлених завдань (прості і складні), за спрямованістю (внутрішня і зовнішня), за рівнем на якому передбачається проводити бенчмаркінг (стратегічний і операційний).

7. Удосконалення управління банківською інвестиційною діяльністю доцільно здійснювати комплексно, одночасно за різними організаційно-економічними напрямами підпорядкованими єдиному стратегічному задуму, орієнтованому на задоволення потреб клієнтів в інвестиціях, а також на успішну реалізацію інвестиційної політики банку.

8. Маркетинговий підхід до управління банківською інвестиційною діяльністю сприятиме забезпеченню максимального ефекту при організації купівлі-продажу банківських інвестиційних продуктів і послуг, в тому числі, дозволить:

привернути увагу потенційних клієнтів;

пробудити інтерес до пропонованих банком продуктів та послуг;

сформувати переконання в доцільності вибору даного банку;

заохотити бажання клієнтів до поглиблення співпраці з банком;

- спонукати клієнтів до дії – до купівлі продуктів і послуг банку.

9. У роботі зроблено висновок про доцільність активізації банківської інвестиційної діяльності направленої на сприяння підприємствам у залученні інвестицій. Запропоновано розглядати банківську інвестиційну діяльність як інвестиційно-фінансовий міст – комплекс дій, скерованих на встановлення та подальший розвиток економічних відносин між банком та інвесторами і українськими підприємствами з метою: залучення ресурсів, необхідних для здійснення банком інвестиційної діяльності; сприяння українським підприємствам у залученні іноземних інвестицій; сприяння іноземним інвесторам у здійсненні інвестицій в розвиток української економіки; створення та організації роботи фінансово-інвестиційного супермаркету для забезпечення якісного комплексного обслуговування учасників інвестиційного процесу, в першу чергу іноземних інвесторів та українських підприємств, які мають намір залучити іноземні інвестиції; отримання додаткового прибутку і підвищення іміджу банку як фінансового інституту, що активно сприяє залученню іноземних інвестицій.

10. Одним з основних інструментів управління інвестиційною діяльністю комерційного банку повинен стати фінансово-інвестиційний супермаркет, який розглядається як концепція ролі інвестиційної діяльності комерційного банку, згідно з якою учасник інвестиційного процесу повинен задовольнити в банку не тільки потреби в банківському обслуговуванні, але і отримати більш широкий спектр послуг з питань пов’язаних із залученням інвестицій, в тому числі послуги страхових, консалтингових, інвестиційних, лізингових, маркетингових, аудиторських, юридичних, брокерських, ріелторських компаній.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Кльоба Л.Г. Особливості маркетингу в сфері банківської діяльності / Кльоба Л.Г., Вачевський М.В. // Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Щорічник наукових праць). Випуск IV / НАН України, Інститут регіональних досліджень. [Редкол.: відповідальний редактор М.І.Долішній]. – Львів, 1998. – С. 220-224 (Особистий внесок - дослідження особливостей використання маркетингу в діяльності банківських установ). (0,18 д.а.).

  2. Кльоба Л.Г. Бізнес-план інвестиційного проекту / Кльоба Л. Г. // Вісник НБУ. – 2005. – №10. – С. 47-49. (0, 13 д.а.).

  3. Кльоба Л.Г. Принципи, функції і методи управління банківською інвестиційною діяльністю / Кльоба Л.Г. // Вісник НБУ. – 2007. - №10. – С. 40-44. (0,21 д.а.).

  4. Кльоба Л.Г. Фінансово-інвестиційні центри як інструмент підвищення ефективності транскордонного співробітництва України та Польщі / Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – №5. – С. 13-18. (0,25 д.а.).

  5. Кльоба Л.Г. Банки та страхові компанії як основні суб’єкти фінансових супермаркетів / Кльоба Л.Г. // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів, НЛТУУ. – 2007, вип. 17.3. – С. 303-310. (0,33 д.а.).

  6. Кльоба Л.Г. Класична школа політекономії про грошово-кредитну систему та банківську інвестиційну діяльність / Кльоба Л.Г. // Проблеми економіки та управління. Збірник наукових праць. Випуск 579. Вісник національного університету «Львівська політехніка». [Редкол.: відповідальний редактор Й.М. Петрович.] – Львів, – 2007. – С. 115-120. (0,25 д.а.).

  7. Кльоба Л.Г. Проблеми і перспективи діяльності банків у сфері фінансового лізингу / Кльоба Л.Г. // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів, НЛТУУ. – 2007, вип. 17.4. – С. 225-230. (0,25 д.а.).

  8. Кльоба Л.Г. Маркетинг як важливий чинник здійснення інвестицій / Вовчак О.Д., Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – №7. – С. 4-8. (Особистий внесок – з’ясування особливостей процесу маркетингових досліджень). (0,18 д.а.).

  9. Кльоба Л.Г. Сприяння банків підприємствам у залученні інвестицій / Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – №16. – С. 3-7. (0,21 д.а.).

  10. Кльоба Л.Г. Система управління банківською інвестиційною діяльністю / Кльоба Л.Г. // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів, НЛТУУ. – 2007, вип.17.7. – С. 190-197. (0,33 д.а.).

В інших виданнях:

  1. Кльоба Л.Г. Управління банківською інвестиційною діяльністю / Кльоба Л.Г. / Монографія. [За ред. д.е.н., проф. С. К. Реверчука]. – Львів: Тріада плюс, 2007. – 194 с. (14,06 д.а.).

  2. Кльоба Л.Г. Інвестуй безпрограшно / Кльоба Л.Г. // Податкове планування. – 2004. – №9. – С. 62-75. (0,58 д.а.).

  3. Кльоба Л.Г. Інвестиційна діяльність АТ «Кредит Банк (Україна)» / Кльоба Л.Г. // Зовнішньоекономічний кур’єр. – 2005. – №1-2. – С. 31-32. (0,08 д.а.).

  4. Кльоба Л.Г. Система збалансованих показників (Balanced Scorecard - BSC) – нові можливості для ефективного управління процесом залучення інвестицій / Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2005. №18. – С. 20-21. (0,08 д.а.).

  1. Кльоба Л.Г. Фінансово-інвестиційний супермаркет – перспективний проект розвитку банків / Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2005. – №21. – С. 27-28. (0,08 д.а).

  2. Кльоба Л.Г. Фінансово-інвестиційний супермаркет - перспективний проект розвитку АТ «Кредит Банк (Україна)»/ Кльоба Л.Г. // Зовнішньоекономічний кур’єр. – 2006. – №1-2. – С. 27-28. (0,08 д.а.).

  3. Кльоба Л.Г. Стан та інвестиційні перспективи ринку банківських металів в Україні / Чиж Л.М., Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2006. – №7. – С. 22-24. (Особистий внесок - обґрунтування інвестиційних перспектив ринку банківських металів в Україні). (0,08 д.а.).

  4. Кльоба Л.Г. Оптимізація податкового стимулювання банківської інвестиційної діяльності / Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2006. – №12. – С. 23-24. (0,12 д.а.).

  5. Кльоба Л.Г. Фінансовий супермаркет – перспективна форма розвитку ринку фінансових послуг / Реверчук С.К., Кльоба Л.Г. // Інвестиції: практика та досвід. – 2006. – №13. – С. 28-30. (Особистий внесок - дослідження переваг та недоліків фінансового супермаркету). (0,07 д.а.).

  6. Кльоба Л.Г. Успіх залучення інвестицій залежить від ефективного маркетингу / Кльоба Л.Г. // Маркетинг та логістика. Тези доповідей VI Міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 9-11 листопада 2006р.). – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”. – 2006. – С. 133-134. (0,08 д.а.).

  7. Кльоба Л.Г. Сприяння інвестуванню / Кльоба Л.Г. // Управління у сфері фінансів, страхування та кредиту. Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції (Львів, 9-11 листопада 2007р.). – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2007. – С. 141-143. (0,13 д.а.).

  8. Кльоба Л.Г. Впровадження банками механізму сприяння підприємствам у залученні інвестицій / Вовчак О.Д., Кльоба Л.Г. // Формування єдиного наукового простору Європи та завдання економічної науки. Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції (Тернопіль, 24-26 жовтня 2007р.). – Тернопіль: Вид-во Тернопільського національного економічного університету, 2007. – С. 294-296. (Особистий внесок - розробка механізму сприяння банками підприємствам у залученні інвестицій). (0,09 д.а.).