Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Іванова Тетяна Георгіївна. Управління банківським портфелем активів : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Іванова Т.Г. Управління банківським портфелем активів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит, ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено вдосконаленню теоретичних, методичних та практичних засад формування та управління банківським портфелем активів. Реалізовано комплексний підхід до управління банківським портфелем активів, сутність якого полягає в переході від традиційного одновекторного підходу, у процесі якого банк орієнтується лише на показники прибутковості, до портфельного підходу, який передбачає управління активами в координатах «дохідність – ризик».

Досліджено теоретичні засади портфельної теорії та виявлено особливості її застосування стосовно управління банківським портфелем активів. Систематизовано й уточнено понятійно–категоріальний апарат досліджень. Зокрема, сформульовано авторське визначення портфеля банківських активів. Досліджено ризики, які супроводжують активні операції банків та запропоновано їх класифікацію. Проаналізовано структуру, динаміку, прибутковість, ризиковість портфеля активів банків України. Запропоновано методичні підходи до управління банківським портфелем активів, які дають змогу знизити ризики та утримати їх на допустимому рівні. Обґрунтовано аналітичні прийоми, використання яких у практичній діяльності банків сприятиме удосконаленню процесу управління портфелем активів банків, а саме: VAR-технології, організаційно – структурну модель управління ліквідністю портфеля активів, трансфертне ціноутворення, стратегічне, оперативне і фінансове планування.

У дисертації дається теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у визначенні теоретичних та методичних засад управління банківським портфелем активів. У результаті проведених досліджень основні наукові та практичні висновки полягають у такому.

1. За умов економічної нестабільності вітчизняних фінансових ринків та процесів нарощення банками власного капіталу, досягнення вищого рівня прибутковості через збільшення обсягу активних операцій пов’язано з підвищеним ризиком, який неминуче вплине на ефективність діяльності окремої кредитної установи і відповідно всієї банківської системи. Удосконалення теоретичних засад управління банківським портфелем та формування адекватного методичного інструментарію – необхідна умова зростання ефективності банківської діяльності і вагомий чинник підвищення надійності банківської системи загалом.

2. Проведене в дисертації дослідження основних положень портфельної теорії дало змогу виявити, що прийняття рішень щодо формування та управління банківським портфелем активів має відбуватися за результатами аналізу співвідношення дохідності й рівня ризиковості. Проте зараз в наукових працях і практиці банківської діяльності цьому підходу не приділяється належної уваги. У роботі здійснено адаптацію принципів портфельної теорії до управління банківськими активами та розроблено механізм їх реалізації у практичній діяльності банків, що дозволить підвищити ефективність діяльності вітчизняних банківських установ.

3. Принцип прийняття рішення за співвідношенням доходів та ризиків є домінуючим на всіх стадіях формування та управління банківським портфелем активів. На цій основі обґрунтовано нові концептуальні підходи до процесів формування та управління портфелем активів банку, спрямовані на оптимізацію його складу та структури.

4. Застосування портфельного підходу дозволило структурувати процес управління банківським портфелем активів і подати його як послідовність трьох основних етапів: оцінювання рівня дохідності окремих банківських активів та портфеля загалом; ідентифікація та аналіз ризиків, що виникають у зв’язку з проведенням активних операцій, та обчислення рівня сукупного портфельного ризику; обґрунтування та прийняття управлінських рішень за результатами аналізу співвідношення дохідності та ризиків.

5. Портфель активів банку необхідно розглядати у взаємозв’язку з усіма складовими банківської діяльності, зокрема з власним капіталом та зобов’язаннями банку. Доведено, що управління портфелем активів має відбуватися в контексті загальної концепції управління активами та пасивами банку (УАП), спрямованої на досягнення бажаного рівня доходу та зниження ризиків. Концепція інтегрованого управління активами і пасивами є складовою загальної стратегії банку й визначає пріоритети його діяльності, методи їх досягнення та механізми забезпечення гнучкості структури банківського балансу. Організація процесу управління портфелем активів банку є складовою організаційної структури управління банком, отже, рішення щодо управління портфелем активів мають узгоджуватися з діяльністю комітету з управління активами і пасивами банку (КУАП).

6. Розмежування індивідуального та портфельного ризиків є необхідною умовою адекватної оцінки ризиковості сукупного банківського портфеля активів. Це обумовлено тим, що, на відміну від дохідності портфеля, сукупний портфельний ризик не обов’язково вимірюється середньозваженою величиною сукупності ризиків окремих активів, з яких сформовано портфель. Відхилення фактичної дохідності окремих активів від очікуваної можуть взаємно погашатися, результатом чого стає зниження загального ризику портфеля за умови збереження його дохідності.

7. Результати проведеного дослідження показали, що сукупний портфель активів українських банків зростає досить динамічно, причому переважно за рахунок збільшення обсягів кредитного портфеля. Це позитивно впливає на економіку країни та діяльність суб’єктів господарювання. Поступово зростають обсяги довгострокового кредитування, що свідчить про переорієнтацію банківських установ від здійснення короткотермінових і спекулятивних операцій до кредитування реального сектору економіки. Відбувається не лише динамічне, збалансоване зростання активів комерційних банків України, а й прогресивні структурні їх зміни, спрямовані на зменшення неробочих, проблемних активів, створення оптимальної структури і диверсифікацію активних банківських операцій.

8. Аналітичним інструментом реалізації портфельного підходу в управлінні банківськими активами є методика декомпозиційного аналізу власного капіталу, яка описує взаємозв’язок і взаємовплив прибутковості банку через показники ROE, ROA та ризиковості - МК. В цілому прибутковість банківської діяльності в Україні залишається на досить високому рівні, проте не всі банки дотримуються рекомендованих значень показників, а тому їм слід удосконалювати процес управління.

  1. У процесі формування та управління окремими банківськими портфелями слід спиратися на методичні підходи, які дозволяють ураховувати специфіку ризиків, притаманних включеним до портфеля активам. За період 2001–2006 рр. ризики банківської діяльності знизилися, про що свідчить динаміка співвідношення резервів для покриття ризиків (загальних, кредитних, від знецінення цінних паперів) до обсягів відповідних портфелів. Разом з тим, для окремих банків проблеми управління ризиками залишаються досить актуальними.

  2. Практична діяльність банківської системи не можлива без використання сучасного інструментарію управління портфелем активів банку, який дозволяє реалізувати принципи портфельної теорії в процесі управління активами банку. Ефективним інструментом управління банківським портфелем активів є методи трансфертного ціноутворення, які дозволяють сформувати раціональну структуру портфеля банку з погляду співвідношення доходи–витрати. Для оцінювання портфельних ризиків доцільно використовувати VАR–технологій, які можна застосувати не тільки до валютних ризиків, алей до ризиків кредитного портфеля. Реалізація комплексного підходу до управління ліквідністю банку на основі розробленої організаційно-структурної моделі управління активами і пасивами дозволяє досягти ліквідного стану банку і підвищити достовірність управлінських рішень щодо ліквідної позиції банку.

  3. Процес управління банківським портфелем активів реалізується за допомогою стратегічного, оперативного та фінансового планування. Удосконалення організації системи планування та контроль за виконанням планів дає змогу банку підвищити ефективність управління банківським портфелем активів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Іванова Т. Г. Ризики за активними операціями комерційного банку і його прибутковість // Вісник НБУ. – 1998. – № 12. – С. 40– 41 (0,5 друк. арк.).

  2. Іванова Т. Г. Вдосконалення системи управління активами комерційного банку // Стратегія економічного розвитку України: Науковий збірник. – К.: КНЕУ, 2002. – № 1 (8). – С. 425- 431 (0,5 друк. арк.).

  3. Іванова Т. Г. Теоретичні аспекти ліквідності та визначення підходів щодо управління ліквідністю комерційного банку // Вісник Академії праці і соціальних відносин: Науково-практичний збірник. – К.: Курс, 2002. – № 2 (15). – С. 119 – 123 (0,6 друк. арк.).

  4. Іванова Т. Г. Стратегії управління активами і пасивами комерційних банків // Вісник Академії праці і соціальних відносин: Науково-практичний збірник. – К.: “Видавництво Курс”, 2002. – № 4 (17). – С. 157– 163 (0,5 друк. арк.).

  5. Іванова Т.Г. Методичні підходи до оцінки діяльності комерційного банку в Україні // Вісник Академії праці і соціальних відносин: Науково-практичний збірник. – К.: Курс, 2003. – №1 (20). – С. 65– 73 (0,6 друк. арк.).

  6. Іванова Т. Г. Проблеми управління активами комерційних банків України за сучасних умов // Вісник Академії праці і соціальних відносин: Науково-практичний збірник. – К.: Курс, 2003. – № 3 (22) – С. 74– 82 (0,6 друк. арк.).

  7. Іванова Т. Г. Процес стратегічного планування в банку: специфіка та проблеми удосконалення // Фінанси, облік і аудит: Науковий збірник. Випуск 6 / Відп. ред. А. М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 46– 55 (0,5 друк. арк.).

В інших виданнях:

8. Іванова Т. Г. Управління ліквідністю комерційного банку із застосуванням економіко-математичних методів // Сучасні технології у професійній підготовці спеціалістів в Україні: Матеріали 4-ої Міжнародної науково-практичної конференції 1999 р. – К.: Європ. ун-т фінан., інформ. систем, менеджменту і бізнесу. – С. 39– 42 (0,2 друк. арк.).

9. Иванова Т. Г., Мирун Н. И. Проблемы внедрения интегрированного подхода к управлению активами и пассивами в практику работи украинских банков // Финансовый и банковский менеджмент: опыт и проблемы: Материалы третьей международной научной конференции студентов и молодых ученых (21–22 ноября 2001 г.) / Общая редакция д=ра. экон. наук., проф. П.В.Егорова. – Донецк: ДонНУ, 2001. – С. 70–72 (0,1 друк. арк.).

10. Іванова Т. Г. Управління активами комерційного банку в умовах розвитку ринкових відносин в Україні // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (28 листопада 2001р.) – Харків: Основа, 2001. – С. 36 –38 (0,1 др. арк.).

11. Іванова Т. Г. Деякі аспекти аналізу активів комерційних банків України // Соціально - економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених (20 лютого 2003 р.) – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С. 258–259 (0,1 др. арк.).

12. Іванова Т. Г. Розробка та реалізація бізнес-плану банку // Підвищення ролі банківської системи в економічному зростанні: Матеріали науково-практичної конференції 18–19 листопада 2004 р. / Наук. ред. А. М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 96–100 (0,2 др. арк.).

13. Іванова Т. Г. Сутність та особливості портфельного підходу в управлінні банківською діяльністю // Забезпечення сталого розвитку банківської діяльності: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 11 жовтня 2007 р. / Відп. за вип. М. І. Диба. – К.: КНЕУ, 2007.– С. 100–103 (0,1 др. арк.).