Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Черненко Людмила Василівна. Управління дебіторською заборгованістю в аграрних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Черненко Л.В. Управління дебіторською заборгованістю в аграрних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). - Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки». Київ, 2007.

Дисертація присвячена теоретико-методичним основам та практичним питанням удосконаленню управління дебіторською заборгованістю з метою створення умов для підвищення прибутковості, погашення зобов’язань покупцями та замовниками за товари, роботи, послуги. Визначено економічну сутність категорії “дебіторська заборгованість”, узагальнено і доповнено класифікацію розрахунків з дебіторами, методику оцінки покупців, яка має такі переваги: дозволяє звести різні показники платоспроможності до єдиної кількісної бази; може бути використана за умови наявності фінансової звітності, так і її відсутності; не потребує значних затрат праці та часу.

Проаналізовано стан і здійснено комплексну оцінку дебіторської заборгованості підприємств. Запропоновано модель політики управління дебіторською заборгованістю, яка передбачає порядок розрахунку з покупцями на умовах надання знижки, відстрочки платежу в прийнятних обсягах та термінах; форму звіту на основі використання методів контролю за дебіторською заборгованістю, наведено результати її апробації в підприємствах Кобеляцького району Полтавської області.

У дисертації теоретично обґрунтовано та запропоновано новий підхід до вирішення науково-практичного завдання з удосконалення управління дебіторською заборгованістю в аграрних підприємствах.

Проведене дослідження теоретичних засад управління дебіторською заборгованістю та практичного аспекту даного питання дало змогу зробити висновки і надати пропозиції, які полягають у наступному:

1. З метою ефективнішого управління дебіторською заборгованістю пропонується уточнити визначення дебіторської заборгованості як права (вимоги), що належать продавцю (постачальнику) як кредитору на повернення боргів контрагентами та фінансовий ресурс, що тимчасово вилучений з кругообігу і підлягає поверненню в майбутньому, а також доповнити класифікацію розрахунків із дебіторами за такими ознаками: суб’єкт дебіторської заборгованості, сума дебіторської заборгованості та причина виникнення.

2. Відсутність методичного забезпечення та практичного досвіду ефективного управління дебіторською заборгованістю в підприємствах аграрного сектору робить своєчасним та необхідним створення відповідного механізму управління, як невід’ємної частини фінансового менеджменту.

3. Запропоновано модель формування та реалізації механізму управління дебіторською заборгованістю, який включає наступні етапи:

формування стандартів платоспроможності покупців та їх оцінка (дебіторська заборгованість у попередньому періоді);

обґрунтування політики управління дебіторською заборгованістю по відношенню до покупців і замовників;

прийняття рішень стосовно методів управління дебіторською заборгованістю;

впровадження системи контролю за рухом дебіторської заборгованості;

обґрунтування підприємством сучасних форм рефінансування дебіторської заборгованості.

4. Система аналізу й управління дебіторською заборгованістю вимагає постійного контролю за такими показниками, як термін надання позики, платоспроможність, принципи створення резервів, система збору платежів, система знижок. Процедура прийняття рішень стосовно визначених параметрів в основному не формалізована і залежить від рівня розвитку підприємства.

5. З метою контролю та підвищення ефективності управління дебіторською заборгованістю за товари, роботи і послуги рекомендовано ввести субрахунок “Розрахунки за відстроченими платежами”, на якому слід обліковувати розрахунки, за якими було відстрочено виконання зобов’язань за договорами.

У структурі дебіторської заборгованості підприємств України на початок 2007 року найменша частка простроченої заборгованості за векселями, а в кредиторській заборгованості – за розрахунками із страхування та з оплати праці. Ці тенденції призводять до того, що збільшення обсягів дебіторської заборгованості зумовлює вилучення частини фінансових ресурсів з обороту і потребує пошуку додаткових джерел фінансування.

6. Збільшення неплатежів за відвантажені товари, виконані роботи та надані послуги (понад 60% загального обсягу заборгованості) погіршує загальний стан платоспроможності й негативно впливає на невиплати заробітної плати, платежі до бюджету, внески до державних позабюджетних фондів тощо.

Станом на 1 січня 2006 р. в сільськогосподарських підприємствах Полтавської області найбільша частка простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості була в лютому та січні відповідно 21 і 61%. Це пояснюється сезонним характером виробництва та нерівномірністю грошових надходжень. Саме в цей період вибір ефективних методів управління дебіторською заборгованістю має найважливіше значення.

Негативна тенденція в розрахунково-платіжних відносинах вплинула на процеси відтворення оборотних коштів, про що свідчить принципова зміна їх структури в сільськогосподарських підприємствах Кобеляцького району, за рахунок збільшення частки дебіторської заборгованості та товарно-матеріальних цінностей, відповідно на 5,4 процентних пункти та на 28,7 процентних пункти (порівняно станом на 1 січня 2007 р. і 1 січня 2001 р.).

7. Проведений аналіз визначає передумови вибору прийомів і методів управління дебіторською заборгованістю, а саме:

контроль за станом розрахунків із покупцями, що має здійснюватися за схемою: відвантаження продукції - проходження розрахункових документів, їх оплата - надходження виручки на рахунок підприємства;

вибір відповідних форм розрахунків, що забезпечують своєчасність платежів. Формування цього принципу повинно здійснюватися диференційовано. При реалізації продукції необхідно передбачити форми розрахунків, прийнятні для покупця та ефективні для постачальника. Жорсткий підхід, а саме: використання передплати, акредитивів, тощо може взагалі ускладнити процес продажу та зменшити надходження від реалізації продукції або послуг;

виявлення фінансових можливостей надання підприємством-постачальником відстрочки платежу надійним покупцям за відвантажену продукцію під їхнє зобов'язання, як правило, оформлене векселем (з нарахуванням відсотка). Отже, вексель несе зобов'язання погасити суму боргу і відсотки;

виважений підбір покупців, що дозволяє диверсифікувати ризики виникнення дебіторської заборгованості;

вибір сучасних форм рефінансування дебіторської заборгованості. До них можна віднести факторингові операції, облік векселів або продаж їх на фондовому ринку, форфейтинг;

регулювання цін реалізації продукції з метою скорочення втрат від дебіторської заборгованості.

8. Запропонована альтернативна рейтингова оцінка платоспроможності покупця (замовника), яка має ряд переваг:

може бути використана як за умови наявності фінансової звітності покупця, так і за її відсутності;

дозволяє звести різні кількісні та якісні показники покупців до єдиної кількісної бази і враховувати значимість кожного з них у загальній оцінці платоспроможності;

не потребує великих витрат часу та праці.

9. У процесі контролю за залишками дебіторської заборгованості доцільно використовувати такі методи: 1) графік старіння, що показує співвідношення неоплачених платежів за часовою ознакою; 2) дні неоплачених продажів (DSO); 3) метод матриці залишків дебіторської заборгованості, який має певну перевагу перед методами графіка старіння і DSO, оскільки з'ясовує відношення залишків неоплаченої дебіторської заборгованості до суми продажу в кредит, яка їх зумовила.

Для контролю за станом дебіторської заборгованості на підприємстві бажано використовувати всі методи контролю одночасно. При проведенні контролю за станом дебіторської заборгованості загальна сума заборгованості розноситься за термінами, які поділено на 5 періодів. Найсприятливішою для підприємства є ситуація, коли більший відсоток прострочених платежів припадають на період до 30 днів.

Пропонується для аналізу використовувати коефіцієнт оплати поставок у відсотках до запланованого надходження засобів.

10. З метою мінімізації ризику виникнення простроченої дебіторської заборгованості при формуванні політики управління дебіторською заборгованістю, доцільно керуватися наступними правилами:

оцінювати платоспроможність покупців, яким надається відстрочка платежу;

передбачати в договорі умови, які б спонукали контрагентів уникати порушення термінів оплати;

визначати допустимий розмір дебіторської заборгованості та забезпечити контроль його спеціалістів підприємства, які виконують функції управління дебіторською заборгованістю;

затвердити регламент, що досконально описує весь процес управління і містить інформацію про функціональні обов'язки фахівців з фінансового управління.

Запропоновані заходи та методики дозволять зменшити розмір дебіторської заборгованості, покращити платоспроможність аграрних підприємств та скоротити потребу в додаткових фінансових ресурсах.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Аранчій В.І., Черненко Л.В. Вплив окремих факторів організації розрахунків на дебіторську заборгованість // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 115. – Дніпропетровськ, ДНУ, 2001. –– С. 178-185. (0,31 д.а.) (Особистий внесок полягає в обгрунтуванні пропозиції щодо ефективного управління дебіторською заборгованістю підприємств, 0,29 д.а.).

  2. Литвин О.Ю., Черненко Л.В. Фінансове управління оборотним капіталом на підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 184: У 3 т. Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 462-465. (0,22 д.а.) (Особистий внесок полягає у аналізі оборотних активів, який дозволив дослідити й визначити вплив дебіторської заборгованості на стан грошових потоків і на розрахунково-платіжну дисципліну сільськогосподарських підприємств, 0,18 д.а.).

  3. Аранчій В.І., Черненко Л.В. Управління дебіторською заборгованістю в сільськогосподарських підприємствах і шляхи його удосконалення в умовах трансформаційної економіки // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – 2003. - №3-4. – С. 48-51. (0,32 д.а.) (Особистий внесок полягає в розробці тесту контролю за дебіторами, у визначенні “ціни” кредиту, що дозволяє сільськогосподарським підприємствам передбачити розмір дебіторської заборгованості, 0,28 д.а.).

  4. Черненко Л.В. Управління дебіторською заборгованістю в активах підприємства // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – 2003. - №6. - С. 118-120. (0,26 д.а.)

  5. Черненко Л.В. Дебіторська заборгованість у сільськогосподарських підприємствах // Економіка АПК. – 2004. - №2. – С. 94-99. (0,45 д.а.)

  6. Черненко Л.В. Фінансове управління дебіторською заборгованістю у сільськогосподарських підприємствах // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сіл. госп-ва: Економічні науки. Вип. 31. – Х.: ХНТУСГ, 2004. – С. 272-276. (0,3 д.а.)

  7. Аранчій В.І., Черненко Л.В., Аранчій Д.С. Оперативний аналіз та методика оцінки платоспроможності покупців // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – 2004. - №4. - С. 124-127. (0,40 д.а.) (Особистий внесок полягає у внесенні пропозицій поліпшення платоспроможності сільськогосподарських підприємств, 0,32 д.а.)

  8. Черненко Л.В. Оцінка кредитоспроможності в системі управління дебіторською заборгованістю підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 203: У 4 т. Т. ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. –– С. 684-689. (0,29 д.а.)

  9. Черненко Л.В. Особливості комплексної оцінки дебіторської заборгованості сільськогосподарських підприємств // Вісник Харк. нац. аграр. ун-ту ім. В.В. Докучаєва. Серія “Економіка АПК і природокористування”. – 2006. - №2. – С. 359-363. (0,21 д.а.)

  10. Черненко Л.В. Прийоми і методи управління дебіторською заборгованістю // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – 2006. - №1. - С. 165-167. (0,22 д.а.)

  11. Черненко Л.В. Зарубіжний досвід та перспективи форм рефінансування дебіторської заборгованості // Зб. наук. праць. Луган. нац. аграр. ун-ту. Серія “Економічні науки”. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. - №62 (85). – С. 405-408. (0,36 д.а.)

  12. Черненко Л.В. Управління кредитом та дебіторською заборгованістю підприємства // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сіл. госп-ва: Економічні науки. Вип. 35 – Х.: ХНТУСГ, 2006. – С. 291-296. (0,27 д.а.)

  13. Черненко Л.В. Оцінка дебіторської заборгованості в аналізі ефективності сільськогосподарських підприємств // Вісник Харк. нац. аграр. ун-ту ім. В.В. Докучаєва. Серія “Економіка АПК і природокористування”. – 2006. - №8. – С. 345-347. (0,14 д.а.)

  14. Черненко Л.В. Контроль у системі управління дебіторською заборгованістю // Економіка АПК. – 2006. - №6. – С. 85-90. (0,33 д.а.)

Матеріали науково-практичних конференцій:

  1. Черненко Л.В. Проблеми управління борговими зобов’язаннями сільськогосподарських формувань // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи: Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. (19-20 лютого 2003 р., м. Харків, Харківський державний технічний університет сільського господарства) – К.: ІАЕ УААН, 2003. – С. 306-308. (0,14 д.а.)

  2. Черненко Л.В. Механізм здійснення управління дебіторською заборгованістю по розрахунках з покупцями та замовниками // Удосконалення економічного механізму функціонування аграрних підприємств в умовах невизначеності. Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. 19-20 травня 2004 р. – К.: КНЕУ, 2004. – С. 582-584. (0,16 д.а.)

  3. Черненко Л.В. Управління кредитом та дебіторською заборгованістю підприємства // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: Матеріали Міжнар. форуму молодих вчених (19-20 травня 2005 р.) – Х.: ХНТУСГ, 2005. – С. 206-207. (0,05 д.а.)

  4. Черненко Л.В. До питання управління дебіторською заборгованістю. // Теоретичні й практичні досягнення молодих вчених аграріїв: Матеріали доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (11-12 квітня 2006 р.) – Дніпропетровськ: ДДАУ, 2006. – С. 173-175. (0,15 д.а.)

  5. Аранчій В.І., Черненко Л.В. Процес управління дебіторською заборгованістю // Фінансування і кредитування аграрного сектору: проблеми та перспективи: Тези доповідей Першої Міжнар. наук.-практ. конф., 4-6 вересня 2006 р., м. Мелітополь / Таврійська держ. агротех. акад. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – С. 12-14. (0,1 д.а.) (Особистий внесок полягає в обгрунтуванні етапів управління дебіторською заборгованістю, 0,08 д.а.)

  6. Черненко Л.В. Інструменти управління дебіторською заборгованістю. / Державна політика та стратегія реформування економіки України у ХХІ сторіччі. Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (Полтава, 27 березня 2007 р.) – Полтава: ПДАА, 2007. – С. 282-284. (0,13 д.а.)