Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Артемов Володимир Іванович. Управління ефективністю функціонування нафтогазовидобувного комплексу України : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Артемов Володимир Іванович. Управління ефективністю функціонування нафтогазовидобувного комплексу України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - економіка і управління національним господарством.

Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна. - Харків, 2008.

В дисертації розроблено методологічні основи і дано практичні рекомендації щодо удосконалення управління підвищенням ефективності нафтогазовидобувного комплексу національного господарства України в умовах його ринкової трансформації. Розкрито економічну природу категорії ефективності виробництва і господарювання. Досліджено стан і перспективи розвитку рентних відносин, ціноутворення, відтворювальних процесів в нафтогазовидобувному комплексі. Обґрунтовано шляхи зміни співвідношення централізації і демократизації в управлінні і плануванні газовидобувної промисловості; активізації інвестування в основні фонди, відтворювальної і стимулюючої функцій оплати праці в трансформаційній економіці. Розроблено концепцію територіально-галузевої інтеграції в нафтогазовидобувному комплексі України.

Дисертація містить отримані автором нові науково обґрунтовані результати в галузі економіки та управління національним господарством, які в сукупності розв’язують важливу науково-прикладну проблему управління ефективністю функціонування нафтогазовидобувного комплексу України в умовах ринкової трансформації економіки, що має суттєве значення для економічної науки і господарської практики. В роботі зроблено такі наукові висновки.

1. В процесі ринкового перетворення економіки визначальним фактором соціально-економічного прогресу стає ефективність виробництва і господарювання, а не просте кількісне зростання параметрів виробництва.

  1. За адміністративно-командної системи в управлінні ефективністю акцент було зроблено на рентабельності виробів та рентабельності виробництва, тобто вона розглядалась в основному на виробничій стадії кругообігу вартості. Однак в процесі розвитку ринкових відносин помітно зросло значення ресурсів на стадії обігу (запасів готової продукції, засобів реалізації). Тому категорію «економічна ефективність» рекомендовано в дисертації сприймати в подвійному трактуванні: а) «ефективність виробництва» як відношення його результату до операційних затрат або активів виробництва (основні виробничі фонди, виробничі запаси, незавершене виробництво); б) «ефективність виробництва і господарювання», тобто «економічна ефективність», - більш загальна характеристика, що відображає оборотність (або рентабельність) усіх активів.

  2. Обґрунтована більш повна і комплексна класифікація проявів і складових економічної ефективності, яка на відміну від відомих систем, включає основні напрямки її формування, джерела і фактори її зростання, поодинокі та узагальнюючі її показники. Істотним доповненням діючої системи оцінки економічної ефективності підприємства, галузі, національного господарства є показники оборотності активів на всіх стадіях кругообігу їх вартості.

  3. У зв’язку з цим обґрунтовано пропозиції з удосконалення розділу «Активи» балансу підприємств і галузей, який сьогодні складається з трьох частин (необоротні активи, оборотні засоби, витрати майбутніх періодів), та перейти до наступних чотирьох частин «Активів», які враховують рух засобів по всіх без винятку стадіях кругообігу вартості підприємств: 1) необоротні активи; 2) виробничі оборотні фонди (виробничі запаси, засоби у незавершеному виробництві, витрати майбутніх періодів);

3) запаси готової продукції; 4) засоби в активах реалізації. Розрахунок активів на всіх стадіях обороту вартості рекомендовано ввести у практику обліку, статистики, аналізу, планування і стимулювання господарської діяльності на рівні підприємств, галузі і національного господарства в цілому.

  1. З переходом до ринкових відносин вирішальною умовою підвищення ефективності національного господарства України, у тому числі і його нафтогазовидобувного комплексу, є управління. Найбільш актуальними напрямами удосконалення управління ринковими перетвореннями економіки комплексу, як показало дослідження, є: наукове обґрунтування ціноутворення і встановлення форм, розміру, джерел і напрямків використання ренти; визначення шляхів подолання кризових явищ у відтворювальних процесах в комплексі; розширення децентралізації в галузевому управлінні і застосування ринкових принципів організації, планування та стимулювання діяльності підприємств; активізація інвестиційних джерел економічного зростання і технічного оновлення виробництва в межах галузі; розвиток відтворювальної та стимулюючої функцій оплати праці; здійснення в масштабах областей територіально-галузевої інтеграції суб’єктів господарювання нафтогазовидобувного комплексу і регіональної інфраструктури.

  2. Аналіз засвідчив теоретичну неспроможність діючої в теперішній час практики встановлення рівня цін та розмірів рентних платежів поза зв’язком їх джерел з природними, економічними і технічними умовами виробництва. В роботі обґрунтовано необхідність і можливість розрахунку розміру диференціальної ренти I як функції факторів природної родючості родовищ, а також диференціальної ренти II - з урахуванням участі держави в процесі технічного оновлення нафтогазовидобувних підприємств.

Розкрито наявність у складі ціни натурального газу великої за розмірами та питомою вагою монопольної ренти, необхідність якої не зумовлена ані природними, ані виробничими умовами функціонування нафтогазовидобувних підприємств, а випливає з державної монополії на надра і вилучається з обігу, маючи своїм джерелом частину доходів кінцевого споживача (населення, суб’єктів господарювання). В результаті наявності відносно стабільних цін реалізації на нафту і газ, з одного боку, і стрімкого зростання собівартості їх видобутку і особливо розміру рентних відрахувань - з іншого, рентабельність видобування нафти і газу в країні швидко зменшувалась в останні роки, а нафтогазовидобувні підприємства нерідко ставали збитковими.

Усунення збитковості підприємств нафтогазовидобувного комплексу потребує реалізації заходів зі зниження собівартості нафто- і газовидобування та необґрунтовано великих рентних платежів, для чого доведена доцільність: а) діючу практику формування ренти за єдиним по галузі для всіх видобувних підприємств нормативом замінити застосуванням диференціальної ренти, нарахованої, виходячи з природних і виробничих умов видобування; б) ціни реалізації нафти та природного газу встановлювати з урахуванням оптових цін промисловості, особливо найбільш динамічних її складових — собівартості видобування та рентних платежів до бюджету; в) знизити затрати на видобування нафти і газу шляхом активізації відтворення їх ресурсно-сировинної бази, освоєння нових перспективних родовищ за рахунок збільшення фінансування ГРР; г) збільшити виділення бюджетних і галузевих коштів для впровадження прогресивних технологічних процесів на підприємствах нафтогазовидобування, для чого, зокрема, сформувати в межах держбюджету цільовий фонд науково-технічного розвитку нафтогазовидобувного комплексу з включенням до його складу: всієї суми збору коштів за виконані ГРР, всієї суми надходжень до бюджету дифренти II, митних платежів за експорт нафти і газу, частини надходжень дифренти I.

7. З метою здійснення послідовно ринкової трансформації галузевої організації управління доведена доцільність: а) оцінити як антиринковий захід введену в1999 р. оргструктуру галузевого управління в газовидобуванні, за якої видобувні підприємства втратили права юридичної особи, суб’єкта комерційної діяльності і зберегли в своїй роботі в основному функцію виконання плану по обсягу виробництва; б) повернути низовим виробничим ланкам галузі — ГПУ «Полтавагазвидобування» та ін. — права і функції суб’єктів ринкових відносин; в) в умовах державної власності обмежити кількість централізовано затверджуваних показників і нормативів лише тим їх мінімумом, без якого економічні інтереси держави в цілому, галузей і регіонів не можуть бути гарантовані; г) планування ефективності виробництва та господарювання довірити самим підприємствам. В дисертації обґрунтовано форму «Плану конкурентоспроможності підприємства», пов’язаного з кінцевими показниками його економічної ефективності, замість «Оргтехплану» як пережитку адміністративної системи, до якого входять в основному технічні показники оргтехзаходів, що безпосередньо не пов’язані з кінцевими показниками економічної ефективності. Крім того ця нова форма технічного розвитку покликана сприяти здійсненню єдиної науково-технічної політики галузі.

  1. Повернення газопромисловим об’єднанням (ГПУ) прав повноцінних суб’єктів господарювання сприятиме відновленню відтворювальної функції фінансових джерел технічного розвитку виробництва. Обґрунтовано необхідність в межах державної інвестиційної політики вжити комплекс управлінських заходів, у тому числі відносно:

прибутку: зменшити податковий тягар підприємств з метою розширення їх можливостей для саморозвитку; відродити систему пільгового оподаткування прибутку, використовуваного на пріоритетні напрямки НТП (затверджені державою);

бюджетних асигнувань: відродити єдину державну науково-технічну політику, надавши їй не лише наукознавчої, а й виробничої спрямованості, виділяючи бюджетні кошти в основному на інновації та на пріоритетні державні напрямки НТП; в межах держбюджету створити фонд розвитку нафтогазовидобувного комплексу;

амортизаційних відрахувань: скасувати спрощену державну методику амортизаційних відрахувань по трьох нормах амортизації і повернутися до прямої залежності норм від реальних строків служби основних фондів і від первісної, а не залишкової вартості; виключити безоплатне вилучення у підприємств амортизаційного фонду для централізованого використання;

довгострокового кредитування: застосовувати пільгове кредитування підприємств за досягнення по пріоритетних напрямках НТП. Нацбанку сприяти здешевленню довгострокового кредиту, надаваного комерційними банками; законодавчо передбачити податкові пільги при здійсненні лізингового кредиту; передбачити надання кредитів на ризикові заходи під державну гарантію;

прямого іноземного інвестування: забезпечити сприятливі умови для інвестиційного клімату на чотирьох рівнях — національному, галузевому, регіональному та

на мікрорівні; надати вирішального значення комплексному розгляду всіх зазначених складових інвестиційного клімату, узгодженню державної, галузевої, регіональної політики в інвестиційній сфері з діяльністю окремих підприємств і організацій.

9. Ринкове перетворення національного господарства передбачає активізацію оплати праці як важеля регулювання економічної ефективності, посилення її стимулюючої функції, для чого доведена доцільність: подолати однобічну орієнтацію традиційної тарифної моделі оплати за переважне досягнення кількісного зростання

обсягу виробництва; ширше практикувати надбавки і доплати до тарифних ставок і окладів за інтенсифікацію праці і професійну майстерність; значно спростити систему преміювання працівників за додаткові результати праці, скасувавши численні дублювання в преміюванні за окремі показники (за економію різних груп матеріалів та ін.), зорієнтувавши її на поліпшення, головним чином, кінцевих параметрів продукції, що випускається, та підвищення ефективності виробництва; у преміюванні застосовувати нормативи пайової участі працівників у зекономлених поточних затратах і виробничих ресурсах; використовувати різні форми участі працівників у прибутках підприємства.

10. В результаті дослідження зроблено висновок, що в умовах ринкової трансформації економіки перспективним напрямком активізації галузевих і регіональних факторів ефективності нафтогазовидобування є впровадження у вітчизняну практику такої організаційної форми управління, як асоціація територіально-галузевого типу (кластер), в областях з великими нафтогазовидобувними комплексами. В дисертації обґрунтовано концепцію створення подібної асоціації в Полтавській області. Головна мета створення асоціації: об’єднання частини капіталів підприємств-фундаторів для розв’язання спільних для них завдань і програм (науково-технічних, інвестиційних та ін.); координація ринкової стратегії; одержання додаткового економічного ефекту від погодженого розвитку територіальної і галузевої кооперації господарської діяльності; сприяння комплексності розвитку регіональної економіки.

Реалізація запропонованих в дисертації методологічних розробок і концептуальних положень з удосконалення управління нафтогазовидобувним комплексом України дозволить суттєво вплинути на підвищення його економічної ефективності.

Публікації автора:

Монографії та розділи в монографіях:

  1. Артёмов В.И. Управление процессом повышения экономической эффективности нефтегазодобывающего комплекса Украины / В.И.Артёмов. - Харьков: Харьковский национальный университет имени В.Н.Каразина, 2006. - 284 с.

  2. Артёмов В.И. Проблемы эффективности производства в условиях экономического кризиса / В.И.Артёмов. - Харьков: Основа, 1997. - 74 с.

  3. Территориальная производственно-финансовая интеграция: монография / [В.И.Артёмов, С.Г.Галуза, Д.В.Торопов, И.В.Чернобровка]. - Харьков: Харьковский национальный университет имени В.Н.Каразина, 2000. - 137 с. Здобувачеві належать вступ, обґрунтування необхідності використання в ринкових умовах досвіду раднаргоспів з комплексного розвитку економіки регіонів, викладення методологічних основ створення асоціацій територіально-галузевого типу в газовидобувній промисловості України.

  4. Способи і джерела акумуляції інвестицій у країні та умови їх реалізації / [В.І.Артемов, С.Г.Галуза, С.В. Князь та ін.] // Інвестиційна політика в Україні: досвід, проблеми, перспективи: монографія; відповід.ред. М.Г.Чумаченко. - Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2003. - С.73 - 87. Здобувачем розглянуті питання позабюджетних джерел інвестування в аспекті підвищення ролі держави в активізації їх відтворювальної функції.

  5. Сучасні проблеми іноземного інвестування: висновки порівняльного аналізу / [В.І.Артемов, С.Г.Галуза, Ю.В.Макогон та ін.] // Інвестиційна політика в Україні: досвід, проблеми, перспективи: монографія; відповід.ред. М.Г. Чумаченко.-Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд»,2003.-С.234-254. Здобувачем розглянуто фактори, що гальмують іноземне інвестування в економіку нашої країни або сприяють його розвитку.

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Артёмов В.И. Составляющие эффективности газового комплекса / В.И.Артёмов // Бізнес-Информ. - 1997. - № 24. - С.40 - 43.

  2. Артёмов В.И. О важной финансовой предпосылке стабилизации производства газового комплекса страны / В.И.Артёмов // Вісник Харківського державного університету. Економ.серія. - 1998. - № 404. - С.351 - 354.

  3. Артемов В. Регіональне управління економікою: досвід минулого в контексті сучасних проблем / С.Галуза, В.Артемов // Регіональна економіка. - 1998. - № 4. - С.26 - 33. Здобувачеві належить обґрунтування висновків щодо досягнень і недоліків в діяльності раднаргоспів (1957 - 1965 рр.), які необхідно враховувати в регіональному управлінні ефективністю в сучасних умовах.

  4. Артемов В. Економічна реформа 1966 - 1970 рр. як передісторія сучасних ринкових перетворень/ С.Галуза, В.Артемов // Схід. - 1998. - № 6. - С.3 - 8. Здобувач прокоментував ті головні уроки реформи, які слід враховувати при формуванні системи управління ефективністю трансфомаційної економіки (йдеться про використання таких важелів управління, як ціна, заробітна плата, премія, амортизаційний фонд, прибуток).

  5. Артемов В. Рентні відносини і ціноутворення в газовидобувній промисловості / С.Галуза, В.Артемов // Економіка України. - 1999. - № 6. - С.42 - 53. Здобувачеві належить обґрунтування методологічних основ визначення джерел і розміру рентної складової в структурі ціни реалізації на натуральний газ (диференціальної ренти I і II, монопольної ренти) в умовах ринкової трансформації економіки України.

  6. Артёмов В.И. Об активизации воспроизводственной функции амортизационного фонда / В.И.Артёмов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Економ.серія. - 2000. - № 468. - С. 259 - 268.

  7. Артёмов В.И. Воспроизводственная и стимулирующая функции оплаты труда в переходной экономике / В.И.Артёмов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Економ.серія. - 2001. - № 530. - С.134 - 141.

  8. Артёмов В.И. Комплексность социально-экономического развития региона и региональная политика / С.Г.Галуза, В.И.Артёмов // Вісник. Харківський державний економічний університет. Науковий журнал. - 2001.-№ 4.-С.11-13. Здобувач дав опис ідеї створення вузлів локальної («осередкової») комплексності в окремих сферах господарської діяльності регіону (нафтогазовидобуванні, будівництві).

  9. Артёмов В.И. Теория горной ренты и цены на энергоносители / В.И.Артёмов, С.Г.Галуза, В.М.Онегина // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Економ.серія.-2001.-№ 535.-С.3-12. Здобувачем викладено класичну буржуазну та марксистську теорії земельної ренти і дано оцінку практики утворення ціни на натуральний газ в країні з позицій теорії гірничої ренти.

  10. Артемов В.І. Виробничо-фінансові групи територіально-галузевого типу / В.І.Артемов // Регіональна економіка. - 2002. - № 1. - С.65 - 75.

  11. Артёмов В.И. Проблемы активизации кредитного воздействия на инвестиционный процесс и развитие производства / В.И.Артёмов, В.А.Хоменко // Економіка: проблеми теорії і практики: зб.наук.праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - Вип. 156. - С.21 - 30. Здобувач виклав матеріали з активізації інвестиційної функції банківського і товарного кредиту, створення кредитної інфраструктури на регіональному рівні як фактора підвищення економічної ефективності.

  12. Артёмов В.И. Инвестиционный климат в четырех измерениях / В.И.Артёмов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Економ. серія. - 2002. - № 534. - С.67 - 74.

  13. Артёмов В.И. Инвестиционные источники экономического роста и технического развития производства / С.Г.Галуза, В.И.Артёмов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Економ.серія. - 2002. - № 575. - С.222 - 230. Здобувачеві належать пропозиції щодо підвищення інвестиційної ролі бюджетних асигнувань, використання пільгового оподаткування прибутку, подолання недоліків системи амортизаційних відрахувань, введеної в 1997 р., забезпечення економічної зацікавленості банків у збільшенні довгострокових кредитів, розширення іноземного інвестування в економіку України.

  14. Артёмов В.И. Централизация и демократизм хозяйственного управления отраслями промышленности в переходной экономике / В.И.Артёмов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Економ.серія. - 2003. - № 580. - С.84 - 89.

  1. Артёмов В.И. Планирование деятельности предприятий «сверху» и их самоуправление в условиях рыночной трансформации экономики / В.И.Артёмов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Економ.серія. - 2003. - № 608. - С.45 - 51.

  2. Артёмов В.И. Перпективы кластерных производственно-экономических комплексов топливно-энергетического профиля / В.И.Артёмов // Вісник Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна. Економ.серія. - 2004. - № 634. - С.63- 67.

  3. Артемов В.І. Оцінка використання активів у аналізі ефективності підприємства / С.Г.Галуза, В.І.Артемов// Економіка України. - 2005. - № 6. - С.86 - 89. Здобувачем запропоновано розраховувати оборотність активів на всіх стадіях кругообігу вартості підприємства, в тому числі на стадіях готової продукції і активів реалізації. Аналогічно розраховується оборотність активів в масштабах нафтогазовидобувного комплексу в цілому. Обґрунтовано сутність і відмінності категорій «ефективність виробництва» та «ефективність виробництва і господарювання».

  4. Артёмов В.И. Особенности премирования работников промышленности в условиях рыночной трансформации экономики / В.И.Артёмов // Вісник економіки транспорту і промисловості. - 2005. - Вип.11. - С.196 - 208.

  5. Артёмов В.И. Производственная программа и планирование организационно-технических мероприятий государственного предприятия как факторы его конкурентоспособности / В.И.Артёмов // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук.журнал. - К.: Книжкове вид-во НАУ, 2006.-Вип. 1.-С.287- 294.

  6. Артемов В.І. Особливості і суперечності практики ціно- та рентоутворення у нафтогазовидобувному комплексі України / В.І.Артемов // Стратегія економічного розвитку України: зб.наук.праць. - К.: КНЕУ, 2006. - Вип.18. - С.84 - 89.

  7. Артемов В.І. Економічні відносини і відтворювальні процеси в нафтогазовидобувному комплексі / В.І.Артемов // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук.журнал. - К.: Книжкове вид-во НАУ,2006.-Вип.2-4.-С.304- 316.

  8. Артемов В. Бухгалтерський та статистичний аспекти економічної ефективності / В.Артемов // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. - 2007. - № 2. - С.83 - 90.

Статті в інших наукових виданнях та тези наукових доповідей:

  1. Артёмов В.И. Уроки экономической реформы шестидесятых годов на фоне рыночной трансформации в Украине / С.Г.Галуза, В.И.Артёмов // Проблеми реформування економіки України в умовах транзиції: матеріали Міжн. наук.-практ. конф., Харків, 21-22 травня 1998 р. - Харків: ХІБМ, 1998. - С.61 - 66. Здобувач дав оцінку досвіду економічного стимулювання ефективності підприємств в процесі реформи та можливостей його використання в сучасних умовах.

  2. Артёмов В.И. Оборотные активы предприятий: проблемы измерения и учета эффективности использования / В.И.Артёмов // Ринкова трансформація економіки: зб. наук. праць. - Харків: ХІБМ, 1998. - Вип.4. - С.113 - 121.

  3. Артёмов В.И. Материальное стимулирование в системе социально-экономической мотивации труда при переходе к рынку / В.И.Артёмов // Соціальні пріоритети в транзитивній економіці:зб.наук.праць.-Харків:ХІБМ,1999.-С.192- 193.

  4. Артемов В.І. Організаційні аспекти управління територіальними виробничими комплексами / В.І.Артемов // Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність: матеріали V Міжн.наук.-практ.конф., Київ, Трускавець, Дрогобич, 8-9 квітня 1999 р. - Київ: КНЕУ, НТУУ «КПІ», ДДПУ, 1997. - Ч 2. - С.397 - 398.

  5. Артёмов В.И. О сочетании отраслевого и регионального принципов управления предприятиями при переходе к рыночной экономике / В.И.Артёмов // Проблемы менеджмента и маркетинга на рубеже третьего тысячелетия: тезисы докладов Межд.науч.-практ.конф., Минск, 24-25 мая 1999 г. - Минск: МН БГЭУ, 1999. - С.8.

  6. Артемов В.І. Ціна на природний газ в світлі інтересів його виробників і споживачів / В.І.Артемов // Маркетинг: теорія і практика: матеріали III Міжн.наук.-практ.конф., Київ, Ялта, 19-22 травня 1999 р. -Київ: КНЕУ, 1999.-С.10-11.

  7. Артемов В.І. Форми організаційного зближення та інтеграції підприємств у пострадянській економіці / В.І.Артемов, Ю.М.Радченко // Теорія управління організацією: стан та перспективи: матеріали VI Міжн.наук.-практ.конф., Київ, Трускавець, 6-7 квітня 2000 р. - Київ: КНЕУ, НТУУ «КПІ», 2000. - С.10 - 11. Здобувач вказав на доцільність створення добровільних асоціацій суб’єктів господарювання в межах окремих промислових галузей.

  8. Артёмов В.И. Стратегия развития газодобывающего предприятия с использованием экономико-математической модели управления / В.И.Артёмов // Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність: матеріали VII Міжн. наук.-практ.конф., Київ, Дніпропетровськ, 23-25 листопада 2000 р. -Київ: КНЕУ, НТУУ «КПІ», Концерн «Весна», 2000. - С.5 - 6.

  9. Артёмов В.И. Конкурентоспособность предприятия как объекта управления / Ю.М.Радченко, В.И.Артёмов // Управління в умовах ринкової трансформації економіки (теорія і практика): матеріали Регіон. наук.-практ.конф., Харків, 25-26 квітня 2002 р. - Харків: ХІБМ, 2002. - С.57 - 60. Здобувачеві належить перелік задач з управління стійкою ефективністю виробничо-технічної бази підприємства.

  10. Артемов В.І. Основні напрямки і функції управління державними підприємствами в перехідній економіці / В.І.Артемов // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики: II Всеукр. наук.-практ.конф., Дніпропетровськ, 23 березня 2004 р. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - Т.2. - С.3 - 4.

  11. Артёмов В.И. Особенности регионального развития в Украине / С.Г.Галуза, В.И.Артёмов, А.А.Бутенко // Вісник економічної науки України. - 2004. - № 2(6). - С.7 - 11. Здобувачеві належить обгрунтування ролі і наслідків створення територіально-галузевих об’єднань у формі асоціацій або холдингів як заходу з удосконалення регіонального управління.

  12. Артёмов В.И. Стимулирующая функция доплат к тарифной зарплате: опыт и пути активизации / В.И.Артёмов // Наука та інновації - ‘2005: матеріали Міжн.наук.-практ.конф., Дніпропетровськ , 17-31 жовтня 2005 р. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. - С.28 - 31.

  13. Артёмов В.И. Специализация и регионально-отраслевая интеграция производства как институциональный ресурс экономического роста в переходной экономике / С.Г.Галуза, В.И.Артёмов // Інституційна архітектоніка та механізми економічного розвитку: матеріали наук.симпозіуму, Київ, Харків, 4-5 листопада 2004 р. - Харків: Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, 2005. - С.103 - 107. Здобувач виклав опис економічних переваг створення кластерної форми інтеграції суб’єктів господарювання, яка сприяє розвитку їх галузевого і регіонального співробітництва і підвищенню їх конкурентоспроможності.

  14. Артемов В.І. Особливості і протиріччя практики ціно- та рентотворення у нафтогазовидобувному комплексі України / В.І.Артемов // Управління стратегічними змінами на підприємстві: концептуальні засади, методологія, практика: тези доповідей Міжн.наук.-практ.конф., Київ, 27-28 квітня 2005 р. - К.: Київський національний торговельно-економічний університет, КНЕУ, 2005. - С. 177-179.