Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка підприємництва


Сєрова Людмила Петрівна. Управління експортним потенціалом підприємства: Дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2002. - 308арк. - Бібліогр.: арк. 182-190.



Анотація до роботи:

Сєрова Л.П. Управління експортним потенціалом підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.02 – Підприємництво, менеджмент та маркетинг. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і методологічних аспектів удосконалення процесу управління експортним потенціалом на рівні підприємства. В дисертаційній роботі систематизовано концептуальні положення формування та реалізації експортного потенціалу підприємства, визначено передумови розробки методики оцінки експортного потенціалу підприємства. Проведено аналіз динаміки розвитку експортної діяльності металургійних підприємств, розраховано рівень її ефективності. Досліджено фактори, що впливають на формування та реалізацію експортного потенціалу суб`єктів господарювання. Визначено головні проблеми, що пов'язані з фінансовим забезпеченням експортного потенціалу вітчизняних металургійних підприємств. Запропоновано методику оцінки експортного потенціалу на рівні первинної ланки національного господарства, за допомогою якої визначено напрями та резерви підвищення ефективності формування та реалізації експортного потенціалу підприємств металургійної галузі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й обґрунтування науково-методологічних положень стосовно удосконалення визначення експортного потенціалу на мікроекономічному рівні у структурі загального потенціалу як системоутворювального чинника ефективності процесу входження підприємства до зовнішньоекономічного середовища та нове розв’язання проблеми, що полягає у розробці нових концептуальних підходів, практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності процесу формування, реалізації та розвитку експортного потенціалу вітчизняного виробництва.

Результати проведеного дисертаційного дослідження дають підставу для таких висновків:

  1. На підставі досліджень сутності експортного потенціалу зарубіжними і вітчизняними вченими, а також напрацювань автора наведено нове тлумачення категорії “експортний потенціал підприємства”, яка ґрунтується на узагальненій характеристиці складних економічних об’єктів, що визначає їх спроможність адаптуватись до процесу функціонування у певному зовнішньому середовищі. Доведено, що компонентно-функціональна структура експортного потенціалу складається з реального та гіпотетичного рівнів, і функціонування експортного потенціалу підприємства, його реалізація відбуваються в середовищі обмежувальної дії внутрішніх і зовнішніх факторів.

  2. Виявлено, що важливими компонентами, які формують експортний потенціал підприємства, є зв’язки і відносини, які зорієнтовані на майбутнє та дають змогу в процесі експортної діяльності не лише реалізовувати наявні, але й відтворити нові, додаткові можливості підприємства.

  3. Запропоновано аналізувати й оцінювати експортний потенціал на трьох рівнях: формування, існування, реалізація, акцентуючи увагу на формуванні потенціалу суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності. Аналіз та оцінка експортного потенціалу здійснюються безпосередньо на рівні його існування і спрямовуються на визначення ступеня його використання та оцінку ефекту від реалізації.

  4. Досліджено результати проведення економічного експерименту на підприємствах гірничо-металургійного комплексу України. Виявлено значний вплив державної політики стимулювання експортного сектора на формування та реалізацію експортного потенціалу підприємств, запропоновано низку заходів, а саме: створення на добровільних засадах за рахунок коштів підприємств фондів підтримки експортного виробництва; запровадження пільгового кредитування виробництв, зорієнтованих на експорт, особливо наукомісткої та високотехнологічної продукції; запровадження системи моніторингу експорту; удосконалення системи інформації про сучасні досягнення у вітчизняній та зарубіжній науці і техніці тощо. Впровадження наведених заходів сприятиме створенню умов та механізмів підвищення ефективності управління експортним потенціалом підприємства на рівні його формування та реалізації.

  5. Виявлено позитивні тенденції у формуванні експортного потенціалу вітчизняних металургійних підприємств, з яких найбільш суттєвими є зростання обсягів виробництва та реалізації продукції, збільшення рівня завантаження виробничих потужностей, підвищення рівня рентабельності, покращання показників платоспроможності, фінансової стійкості та ліквідності тощо, що свідчить про наявність можливості підприємств гірничо-металургійного комплексу стабілізувати показники фінансово-господарської діяльності, визначати рівень якості продукції та впроваджувати заходи щодо поліпшення умов управління експортним потенціалом. Зазначені позитивні тенденції обумовлені наданням податкових пільг, а також переорієнтацією товарних потоків на зовнішні ринки. Результати дисертаційного дослідження свідчать й про наявність негативних тенденцій в реалізації експортного потенціалу металургійних підприємств, що виявляється у загальному погіршенні кон’юнктури світового ринку металів внаслідок фінансово-економічної кризи, впровадженням жорсткої протекціоністської політики в країнах–імпортерах, застосовуванням антидемпінгових розслідувань тощо. У зв’язку з цим у дисертації обґрунтовано можливість географічної диверсифікації експортних поставок продукції металургійних підприємств України за умов її структурної товарної перебудови за рахунок підвищення питомої ваги товарної продукції кінцевого споживання та одночасного зменшення частки напівфабрикатів.

  6. На підставі аналізу стану матеріально-технічної та технологічної бази виробництва за такими показниками, як період експлуатації, виробнича потужність, рівень відповідності вітчизняних виробничих технологій світовим аналогам, доведено необхідність комплексного підходу щодо оновлення головних структурних елементів реального рівня експортного потенціалу.

  7. Розроблено й запропоновано найбільш ефективний метод розподілу експортних поставок продукції між країнами-споживачами з використанням інструментарію кластерного аналізу – булевої матриці привабливості зовнішнього ринку, що сприятиме вирішенню задачі максимізації цільової функції – отримання прибутку.

  8. Розроблено методику визначення експортного потенціалу підприємства з використанням економіко-математичної моделі лінійного програмування. Пропонується використовувати програмно-функціональний інструментарій Solver програмного компонента MS Excel 97 складової пакета Microsoft Office 97 для операційної системи Windows 95, 98. За запропонованою моделлю оцінка експортного потенціалу підприємства здійснюється у трьох напрямках:

визначення структури виробництва і реалізації продукції у межах планових показників роботи підприємства;

визначення структури виробництва і реалізації продукції із урахуванням резерву незавантажених виробничих потужностей підприємства;

визначення структури виробництва і реалізації продукції із урахуванням резерву незавантажених виробничих потужностей підприємства та за умови впровадження у виробничий процес заходів щодо модернізації, реорганізації, реконструкції матеріально-технічної бази.

  1. Для підвищення ефективності управління експортним потенціалом підприємства дисертантом пропонуються система організаційно-економічних заходів:

удосконалення асортиментної структури виробництва та реалізації продукції за рахунок підвищення питомої ваги товарної продукції кінцевого споживання за одночасного зменшення частки напівфабрикатів;

диверсифікації зовнішніх ринків збуту з метою реалізації продукції, виготовленої поза замовленням, а також за умов використання незавантажених виробничих потужностей;

модернізації, реорганізації, реконструкції матеріально-технічної бази, що дасть змогу знизити собівартість продукції, сприятиме досягненню гіпотетичного рівня експортного потенціалу.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Сєрова Л.П. Державна політика сприяння розвитку експортного сектора в Україні// Економіка і підприємництво. Стан та перспективи.-К.: КНТЕУ, 2001. – С. 35-44 (0,79 д.а.).

  2. Сєрова Л.П. Економічні умови формування і реалізації експортного потенціалу суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України/ Наук. журнал “Вісник ДонДУЕТ”. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 246-251 (0,51 д.а.).

  3. Сєрова Л.П. Методичні підходи щодо визначення експортного потенціалу підприємства// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми європейської інтеграції і транскордонної співпраці. Вип. ХХІХ. В 2 т. НАН України Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. М.І.Долішній. – Львів – Луцьк: Ред.-вид. від. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. – Т.2. – С. 202-210 (0,29 д.а.).

  4. Сєрова Л.П. Теоретичні аспекти визначення експортного потенціалу підприємства// Сучасні економічні проблеми розвитку підприємництва: Зб. наук. праць. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2000. – С. 329-334 (0,40д.а.).

  5. Сєрова Л.П. Теоретичні аспекти оцінки експортного потенціалу підприємства// Менеджмент на порозі ХХІ століття: Наук.-практ. журн. “Регіональні перспективи”. – Кременчук: Асоціація перспектива, 2000. – С. 254-256 (0,42 д.а.).

в інших:

  1. Сєрова Л.П. Визначення експортного потенціалу господарюючого суб’єкта в умовах ринкової економіки// Україна на порозі ХХІ століття: економіка, державність: Зб. наук. праць. – Вінниця: Арбат, 2000. – С. 17-19 (0,23 д.а.).

  2. Сєрова Л.П. Державна політика щодо формування експортного потенціалу суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України// Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду: Наук. вісн. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2001. - С. 46-49 (0,18 д.а.).