Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Олійник Іван Олександрович. Управління формуванням галузевої структури сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Олійник І.О. Управління формуванням галузевої структури сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності): Сумський національний аграрний університет. – Суми, 2009.

Дисертація присвячена науково-методичному обґрунтуванню процесу управління формуванням галузевої структури сільськогосподарських підприємств.

Розглянуто суть і взаємозв’язок категорій «спеціалізація», «виробничий напрямок», «галузева структура»; фактори формування галузевої структури сільськогосподарських підприємств та методи визначення їх виробничого напряму. Встановлено можливі напрями впливу поглиблення спеціалізації і диверсифікації сільськогосподарського виробництва на рівень його ризикованості. Визначено тенденції змін галузевої структури в сільськогосподарських підприємствах та вплив цих змін на потреби в залученні банківських кредитів, динаміку показників продуктивності праці, розміри витрат на енергоносії. Обґрунтовано концепцію і розроблено економіко-математичну модель управління формуванням галузевої структури сільськогосподарських підприємств, виявлено можливості підвищення прибутковості сільськогосподарського виробництва та його інтенсивності, покращення відтворення родючості ґрунтів за рахунок управління формуванням галузевої структури.

В дисертаційній роботі вирішено науково-прикладне завдання, яке полягає в теоретико-методологічному та методичному обґрунтуванні концепції управління формуванням галузевої структури сільськогосподарських підприємств з метою підвищення сталості їх розвитку та ефективності функціонування. Виконані дослідження дають можливість зробити наступні висновки:

  1. Спеціалізація сільськогосподарського виробництва є формою суспільного поділу праці, яка відображає його якісний аспект і вказує на види продукції як на переважаючі у виробництві на даній території або в даному господарстві. Необхідно розмежовувати спеціалізацію як процес, який знаходить відображення в поглибленні суспільного поділу праці з плином часу і є проявом економічної динаміки, та спеціалізацію як досягнутий рівень суспільного поділу праці у сільському господарстві та в окремих підприємствах, який характеризується виробничим напрямом і галузевою структурою. Для характеристики галузевої структури сільськогосподарських підприємств використовуються показники структури валової та товарної продукції, доданої вартості, виробничих витрат, витрат праці, структури прибутків, посівних площ. На наш погляд доцільно поділити ці показники на основні, допоміжні та другорядні. До основних слід віднести структуру товарної та валової продукції, ранжируваний ряд галузей підприємства за розмірами сформованого прибутку, до другорядних можна віднести структуру виробничих витрат та структуру витрат праці, до допоміжних – структуру посівних площ та поголів’я тварин. Ураховуючи важливість показників прибутковості виробництва у сучасних умовах, вважаємо за можливе оцінку спеціалізації сільськогосподарських підприємств здійснювати на основі структури ранжованого ряду галузей за розміром сформованих прибутків (збитків).

  2. Удосконалення галузевої структури, спрямоване на поглиблення спеціалізації і диверсифікація сільськогосподарського виробництва є інструментами впливу на рівень ризикованості сільськогосподарського виробництва. Для ефективного використання поглиблення спеціалізації та диверсифікації сільськогосподарського виробництва необхідно враховувати рівень ризикованості окремих галузей: при поглибленні спеціалізації скорочувати найбільш ризиковані галузі, а при здійсненні диверсифікації розширювати виробництво за рахунок найбільш стійких галузей. Аналізуючи зміни галузевої структури сільськогосподарських підприємств Харківської області й України в цілому в останні роки можна констатувати, що практично повна відмова від виробництва картоплі й істотне скорочення посівних площ цукрових буряків є цілком виправданим з точки зору не тільки покращання фінансових результатів, а й зниження рівня ризикованості сільськогосподарського виробництва.

  3. Дослідженням тенденцій зміни галузевої структури сільськогосподарських підприємств Харківської області за 1990-2007 рр. установлено збільшення у структурі товарної продукції питомої ваги продукції рослинництва у середньому за рік на 1,8 %. Це обумовлене насамперед збільшенням питомої ваги соняшнику у середньому на 1,4 % та зернових і зернобобових на 0,9 % щорічно, а також зменшенням питомої ваги приросту ВРХ щорічно на 0,8 %, виробництва молока – на 0,9 %.

  4. Установленими тенденціями зміни галузевої структури сільськогосподарських підприємств Харківської області обумовлене посилення сезонних коливань грошових надходжень, виробничих витрат, витрат праці. Якщо у 1990 р. розмах сезонності у помісячному розподілі виручки від продажу сільськогосподарської продукції складав 3,220, то у 2006 р. цей показник зріс до 6,230. У помісячному розподілі виробничих витрат розмах сезонності за цей же період зріс з 1,540 до 4,481, а у помісячному розподілі витрат праці – з 2,129 до 4,697.

Посилилась асинхронність у грошових надходженнях і грошових витратах, що призвело до істотного підвищення залежності фінансового забезпечення сільськогосподарських підприємств від обсягів банківського кредитування. Якщо у 1990 р. потреба у короткострокових кредитах складала 7,3 % від загальної суми витрат на виробництво сільськогосподарської продукції, то у 2006 р. – 34,4 %. Додаткові витрати сільськогосподарських підприємств, пов’язані зі сплатою відсотків за користування банківськими кредитами, у 2006 р. склали понад 70 млн. грн, що було однією з головних причин збитковості виробництва у сільськогосподарських підприємствах області.

  1. Стале підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва можливе лише на основі підвищення продуктивності сільської праці. При управлінні галузевою структурою сільськогосподарських підприємств з метою підвищення продуктивності праці в них вимірювання показників виробництва валової продукції доцільно здійснювати у рівновигідних цінах, які забезпечують рівні у середньому по області можливості для досягнення високих показників продуктивності праці. Поряд із рівними для різних галузей сільськогосподарського виробництва стартовими умовами при оптимізації галузевої структури за критерієм «максимум продуктивності праці» це забезпечить урахування у високоспеціалізованих господарствах більш високого рівня продуктивності праці, який сформувався унаслідок поглиблення спеціалізації та посилення концентрації виробництва.

  2. Ураховуючи стрімке підвищення цін на енергоносії в останні роки, а також збільшення їх питомої ваги у структурі виробничих витрат сільськогосподарських підприємств, можна прогнозувати підвищення значення управління формуванням галузевої структури сільськогосподарського виробництва як чинника зниження його енергомісткості. Дослідженням установлено, що найбільших витрат на енергоносії у розрахунку на 1000 грн валової продукції вимагає виробництво молока та приросту ВРХ, а найменших – виробництво зернових, соняшнику, яєць та приросту птиці. Таке співвідношення витрат на енергоносії у розрахунку на 1000 грн валової продукції було одним із головних факторів зміни галузевої структури сільськогосподарських підприємств у 1990-2007 рр.

  1. Мінливість кон’юнктури аграрного ринку й інших факторів, які впливають на формування спеціалізації сільськогосподарських підприємств, незбіг строків початку та завершення виробничих циклів у різних галузях сільського господарства, вплив виробничих факторів, які склалися на попередньому етапі виробництва, - усе це вимагає постійного моніторингу та внесення відповідних змін у склад і співвідношення окремих галузей сільськогосподарських підприємств. Цей процес можна охарактеризувати як управління формуванням їх галузевої структури.

  2. В управлінні формуванням галузевої структури сільськогосподарських підприємств невід’ємною складовою АРМ менеджера-економіста має бути економіко-математична модель, яка, на відміну від традиційних моделей оптимізації галузевої структури, як окремі елементи обов’язково має включати економічні параметри, на які можна впливати за допомогою зміни галузевої структури виробництва: продуктивність праці, баланс гумусу, витрат на енергоносії, матеріаломісткість продукції і т. ін. Запропонована модель має передбачати також різні варіанти обмежень окремих економічних показників залежно від моменту пошуку оптимальної галузевої структури сільськогосподарського підприємства (мінімальне та максимальне обмеження площ озимих культур і багаторічних трав при оптимізації галузевої структури до моменту сівби цих культур і жорстке обмеження їх площі при коригуванні галузевої структури після посіву цих культур і т. ін.).

  3. У ринкових умовах головним чинником змін галузевої структури сільськогосподарських товаровиробників є зміна кон’юнктури окремих сегментів ринку сільськогосподарської продукції. Свідома та своєчасна корекція галузевої структури є важливим інструментом підвищення ефективності підприємницької діяльності. У досліджуваному господарстві ТОВ Агрофірмі «Зоря» Чугуївського району Харківської області за рахунок удосконалення галузевої структури з урахуванням змін кон’юнктури ринку у 2005 р. можна було додатково одержати 80,2 тис. грн прибутку і досягти позитивної рентабельності на рівні 0,8 %, у 2006 р. – збільшити прибуток на 120,9 тис. грн, а рівень рентабельності на 7,7 %, у 2007 – на 55,0 тис. грн і 16,2 % відповідно. Разом з тим, ефективне управління формуванням галузевої структури не можливе без надійного прогнозування тенденцій розвитку кон’юнктури окремих сегментів ринку сільськогосподарської продукції, що може бути предметом подальшого самостійного наукового дослідження.

  4. Управління формуванням галузевої структури сільськогосподарських підприємств доцільно здійснювати з урахуванням різного рівня інтенсивності виробництва окремих видів продукції при застосуванні різних технологій, прагнучи до досягнення оптимального його рівня, який забезпечує максимальний прибуток за даних економічних умов. Одним із головних чинників формування оптимального рівня інтенсивності виробництва є паритет цін на сільськогосподарську та промислову продукцію. Погіршення паритету цін призводить до зниження оптимального рівня інтенсивності виробництва. Саме дією цього чинника насамперед пояснюються зниження рівня інтенсивності сільськогосподарського виробництва та його деіндустріалізація після 1990 р. Незадовільний фінансовий стан більшості сільськогосподарських підприємств не дозволяє їм здійснювати виробництво сільськогосподарської продукції з використанням технологій, які забезпечують максимальне наближення до оптимального рівня інтенсивності виробництва.

  5. Сталий розвиток сільського господарства нерозривно пов’язаний із забезпеченням екологічної рівноваги, зокрема з відтворенням родючості використовуваних ґрунтів. У сільськогосподарських підприємствах Харківської області в останні роки дефіцит балансу гумусу складає понад 500 кг на кожному гектарі використовуваних орних земель. За рахунок удосконалення галузевої структури сільськогосподарських підприємств можна досягти бездефіцитного баланс гумусу, але за сучасних економічних умов це може супроводжуватися підвищенням рівня збитковості сільськогосподарського виробництва унаслідок збільшення непродуктивних витрат, пов’язаних з відтворенням гумусу (збільшенням витрат на вирощування багаторічних трав у обсягах, які значно перевищують потреби тваринництва). Розв’язання цієї проблеми нерозривно пов’язане з підвищенням ефективності виробництва молока та приросту ВРХ, що, з одного боку, сприятиме збільшенню обсягів надходження органічних добрив, з іншого, збільшуватиме потребу у кормах, які одержують, зокрема, від багаторічних трав; урешті-решт це забезпечить збільшення питомої ваги багаторічних трав у структурі посівних площ.

Реалізація запропонованих заходів сприятиме підвищенню ефективності та сталості розвитку виробництва у сільськогосподарських підприємствах України.

12. Рекомендації щодо управління формуванням галузевої структури доцільно направити сільськогосподарським підприємствам для подальшого впровадження в їх діяльності, а також районним та обласним управлінням агропромислового розвитку для обґрунтування галузевої структури сільськогосподарських товаровиробників і районів області на найближчу перспективу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Олійник І.О. Фінансово-економічні наслідки структурних змін у сільському господарстві України / О.В. Олійник, І.О. Олійник // Таврійський науковий вісник. – 2004. – Вип. 32. – С. 189-195

  2. Олійник І.О. Особливості диверсифікації сільськогосподарського виробництва / І.О. Олійник // Вісник ХНТУСГ. – Вип. 35. – Харків, 2006. – С 219-223

  3. Олійник І.О. Використання економіко-математичного моделювання для управління галузевою структурою сільськогосподарського виробництва / І.О. Олійник // Вісник ХНАУ. – 2006. - №2. – С. 215-218

  4. Олійник І.О. Оптимізація інтенсивності виробництва сільськогосподарської продукції / І.О. Олійник // Зб. наук. праць Луган. Нац. аграр. ун-ту. - 2006. - №61(84). – С. 365-368

  5. Олійник І.О. Концепція управління галузевою структурою сільськогосподарських товаровиробників / І.О. Олійник // Вісник ХНАУ. – 2006. - №8. – С. 244-249

  6. Олійник І.О. Продуктивність праці та структурні зміни в сільському господарстві / Т.І. Олійник, І.О. Олійник // Економіка АПК. – 2006. - №4. – С. 122 – 127

  7. Олійник І.О. Удосконалення галузевої структури як фактор відтворення родючості ґрунтів / І.О. Олійник // Вісник ХНТУСГ.– 2007. - №50. – С. 254-258

  8. Олійник І.О. Інтенсифікація сільськогосподарського виробництва і паритет цін / І.О. Олійник // Вісник ХНАУ. – 2007. - №1. – С. 168-173

  9. Олійник І.О. Методичні проблеми визначення беззбиткового обсягу виробництва сільськогосподарської продукції / О.В. Олійник, І.О. Олійник // Економіка АПК. – 2008. - №2. – С. 61-68

  10. Олійник І.О. Оптимізація галузевої структури – важливий фактор підвищення продуктивності праці в сільськогосподарських підприємствах / І.О. Олійник // Вісник ХНАУ. – 2008. – С. 274-285

В інших виданнях

  1. Олійник І.О. Диверсифікація та спеціалізація сільськогосподарського виробництва / І.О. Олійник // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: матеріали міжнар. форуму молодих учених. – У 2-х т. – Т.1. – 2005. - С .98

  2. Олійник І.О. До питання про оптимальний рівень інтенсивності виробництва / І.О. Олійник // Аграрна наука – виробництву: проблеми економічного розвитку АПК: [п’ята держ. наук. конф.]. - Біла Церква, 2006. – С. 28-29

  3. Олейник И.А. Совершенствование отраслевой структуры как фактор воспроизводства плодородия почвы / И.А. Олейник // Проблемы развития транзитивной экономики: инновационность, устойчивость, глобализация: [материалы международной научно-практической конференции]. - Минск, - 2007. – С. 265-266

  4. Олійник І.О. Галузева структура сільськогосподарських підприємств як фактор скорочення їх витрат на енергоносії / І.О. Олійник // Економічні, екологічні та соціальні проблеми сталого розвитку аграрного сектора економіки: матеріали міжнар. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених. – Харків, 2008. – С.63

  5. Олійник І.О. Фінансово-економічні та соціальні наслідки структурних змін в сільському господарстві Харківської області / І.О. Олійник // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країни: стан, проблеми, перспективи: матеріали ІІІ міжнародного форуму молодих учених. – Харків, 2008. – ТІ. – С. 103-104