Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Металургія чорних металів


Нурадинов Абди Сайдахматович. Управління формуванням структури металевих заготівок шляхом теплосилових дій на твердіючі сплави. : Дис... д-ра наук: 05.16.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Нурадинов А.С. «Управління формуванням структури металевих заготівок

шляхом теплосилових дій на твердіючі сплави»

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.16.02 – «Металургія чорних металів». – Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному та експериментальному узагальненню закономірностей процесів кристалізації, термокапілярного масопереносу ліквуючих домішок, формування кристалічної структури і властивостей твердіючих литих заготівок в умовах теплосилових дій на рідкий та твердіючий розплав.

Методами фізичного і математичного моделювання та натурними експериментами визначено основні закономірності тепломасопереносу в рідких та твердіючих сплавах в умовах диференційного тепловідводу, зовнішнього тиску, вібрації та газоімпульсного перемішування. Доведена важлива роль конвекції в формуванні структури зливків та отримано кількісний зв'язок процесів кристалізації і структуроутворення сплавів зі значенням температурного градієнту по перерізу зливків.

Аналітично та експериментально підтверджена гіпотеза про те, що просування ликватів в міждендритних ділянках твердіючих сплавів відбувається не внаслідок молекулярної дифузії, а в результаті розвитку капілярного і конвективного масопереносів і пов’язано з виникненням міжфазних сил на границі ліквуючих речовин і зростаючих кристалів. Встановлено кількісний зв'язок кінетики просування ліквата з параметрами зовнішнього тиску.

Експериментально доведено, що реалізація механізму дії вібрації на твердіючий розплав пов’язана з умовами зовнішнього тепловідводу: при інтенсивному тепловідводі механізм дії вібрації на розплав полягає в руйнуванні фронту кристалізації за рахунок ударних навантажень пружних хвиль, а в умовах слабкого тепловідводу – в створенні центрів кристалізації за рахунок розвитку кавітації. Науково обґрунтовані оптимальні параметри газоімпульсного перемішування сплавів.

Віброобробка твердіючих сталевих, чавунних та алюмінієвих зливків забезпечила суттєве подрібнення макро- і мікроструктури в сталі, утворення тонкодиференційної графітної евтектики в чавуні, рівномірний розподіл евтектики в алюмінієвому сплаві, підвищення на 15-45% пластичних властивостей сталі та на 33-54% алюмінієвого сплаву, а також суттєво зниження остаточних напруг в сталевих зливках та зварювальних швах.

Розроблені обладнання та технологія вібрації пройшли промислову перевірку на ряді підприємств країн СНД при одержанні якісних литих заготівок для відповідальних деталей газо- і нафтопромислового устаткування.

Основні наукові і практичні результати роботи полягають в наступному:

1. На основі теорії подібності розроблені методики і універсальні фізичні моделі, дозволяючи вивчати процеси тверднення сплавів в умовах накладення теплових (регульований і диференцований тепловідвід, термочасова обробка) і силових (вакуум, тиск, вібрація, газоімпульсна обробка) дій на рідкий метал і сплав, що кристалізується.

2. Експериментально підтверджена гіпотеза про те, що переміщення ліквуючих домішок в міждендритному просторі твердіючих сплавів відбувається, головним чином, не в наслідок молекулярної дифузії, а обумовлене розвитком термокапілярного і конвекційного масопереносів і пов'язане з виникненням міжфазних сил на границі ліквуючих речовин з поверхнею зростаючих кристалів. Доведено, що при твердненні сплавів зміною співвідношення швидкостей кристалізації і руху лікватів (R/V, а також накладенням зовнішнього тиску на розплав, можна суттєво впливати на розвиток хімічної і зональної неоднорідності литих заготовок. Показано, що при швидкості кристалізації R 8 х 10-2 мм/с і Рвн. 135 кПа виносу лікватів на границю тверднення розплаву камфена не відбувається.

3. На експериментальній установці з використанням термостатованих фізичних моделей вивчені теплофізичні умови тверднення модельних і сталевих зливків в полі пружних хвиль. Показано, що величина теплових потоків, які підводяться до границі тверднення, в умовах вібраційної обробки на 25-30% більше, ніж без вібрації. Це призводить до скорочення часу тверднення зливків в залежності від марки сталі до 50%.

4. Математичним моделюванням установлено, що при звичайних умовах тверднення об'єму металу, втягнутого в конвекційний рух, розповсюджується тільки на глибину області градієнтного перепаду температур, а при вібраційній обробці спостерігається хаотичний рух, практично, всього об'єму рідкого металу. Це призводить до збільшення швидкості зняття теплоти перегріву з усього об'єму розплаву до 30% і, відповідно, росту швидкості кристалізації на 25 30%.

5. Експериментально доведено, що механізм дії вібрації на кристалізацію і структуроутворення модельних і металічних сплавів залежить від їхньої природи, характеру і інтенсивності зовнішнього тепловідводу. Показано, що основним фактором дії вібрації на формування структури литої заготовки є руйнування фронту тверднення за рахунок ударних навантажень пружних хвиль в умовах інтенсивного тепловідводу або в створенні великої кількості центрів кристалізації за рахунок розвитку кавітації в умовах слабкого або направленого однобічного тепловідводу.

Доведено, що формування кристалічних структур зливків із залізовуглецевих і алюмінієвих сплавів здійснюється за тим самим механізмом, що й зливків з модельних сплавів.

6. Установлено, що вібрація інтенсифікує тепловідвід від твердіючої безперервнолитої заготовки за рахунок інтенсифікації теплових потоків, які підводяться до границі тверднення, забезпечує мінімальну товщину затверділої корки, вирівнює нерівномірність фронту кристалізації в наслідок обламування дендритів і зменшує в наслідок цього імовірність утворення "перемичок". За рахунок осідання уламків дендритів значно зменшується глибина рідкої лунки (в модельних експериментах в 2-4 рази).

Найбільший ефект вібраційної дії на твердіючу заготовку досягається при підведенні віброімпульсу в зону вторинного охолодження. При цьому посилюється тепловідвід від заготовки в зоні кристалізатора на 8% і в зоні вторинного охолодження на 12%.

7. Дослідженнями тепло- і масообміну з використанням фізичної моделі кристалізатора МБЛЗ при газоімпульсній обробці розплаву з малою амплітудою (0,04 м) і високою частотою імпульсів (120…900 хв.-1) встановлено, що вона викликає розвиток потужних турбулентних потоків по осі заготовки, які розповсюджуються до самої верхньої зони вторинного охолодження. Вихори, які утворюються при цьому, створюючи інтенсивний рух розплаву, здійснюють силову дію на границю тверднення і викликають обламування вершин дендритів.

Установлено, що при великих частотах пульсації (600…900 хв.-1) за рахунок осідання уламків дендритів глибина рідкої лунки зменшується до 2 разів. За результатами фізичного моделювання рекомендувани наступні параметри газоімпульсного перемішування: частота 150 180 хв.-1; ампліту-да – 60 100 мм; глибина занурення труби – 180 190 мм.

8. Показано, що вібраційна обробка зливків зі сталей марок 20, 60 і Х18Н9Т, сірого чавуну СЧ18-36 і алюмінієвого сплаву АК5М2 викликає: подрібнення дендритної структури в 2-10 разів і мікроструктури в 1,62,5 рази; усуває транскристалізацію в нержавіючій сталі; забезпечує утворення тонкодиференційованої графітної евтектики і подрібнення в 2 рази евтектичних аустенітно-графітних колоній в чавуні; подрібнення в 2-2,5 рази структури і рівномірний розподіл евтектичної складової в зливку зі сплаву АК5М2. Вібраційна обробка підвищує на 1545% пластичні властивості сталей і 3354% алюмінієвого сплаву, знижує залишкові напруження в сталевих зливках на 2029%, а в зварних швах – в 1,52,5 рази.

9. Отримані в дисертаційній роботі результати вивчення закономірностей кристалізації і структуроутворення сплавів при накладенні вібрації на рідкий метал і метал, що кристалізується дозволили розробити технологію і апробувати її на низці заводів при отриманні литих заготовок для відповідальних деталей нафто- і газопромислового устаткування. Очікуваний економічний ефект при цьому складає 300 – 400 у.о. на тонні сталі у виробі.

Основний зміст дисертації опубліковано в наступних роботах:

1. Эльдарханов А.С., Ефимов В.А., Нурадинов А.С. Процессы формирования отливок и их моделирование. –М.: Машиностроение, 2001. – 208 с.

2. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Таранов Е.Д., Нурадинов А.С. Влияние внешних воздействий на структурообразование и неметаллические включения при кристаллизации стали // Сталь. – 1999. - № 7. – С. 27-30.

3. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С., Таранов Е.Д. Моделирование процессов кристаллизации и структурообразования сплавов // Процессы литья. – 2001. - № 1. – С. 15-21.

4. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С., Таранов Е.Д. Теплофизические условия формирования литых заготовок // Процессы литья. – 2001. - №3. – С. 48-52.

5. Эльдарханов А.С., Ефимов В.А., Нурадинов А.С. Литье стали под давлением // Металлургия машиностроения. – 2001. - № 3. – С. 37-46.

6. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С., Таранов Е.Д. Влияние градиента температуры на кристаллическую структуру литья // Сталь. – 2001. № 5. – С. 25-27.

7. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С. Влияние вибрации на интенсивность теплопередачи к границе затвердевания сплавов // Материаловедение. – 2001. - № 5. –С. 52-55.

8. Нурадинов А.С., Эльдарханов А.С., Ефимов В.А. Моделирование процесса формирования конуса осаждения неметаллических включений в крупных стальных слитках // Сталь. – 2001. - № 10. – С. 21-22.

9. Ефимов В.А. Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С., Таранов Е.Д. Исследование термокапиллярного массопереноса ликватов при затвердевании сплавов // Материаловедение. – 2001. - №10. – С. 9-12.

10. Нурадинов А.С., Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Таранов Е.Д. Влияние температурных полей в затвердевающей отливке на формирование ее структуры // Сталь. – 2002. - №2. – С. 26-28.

11. Эльдарханов А.С., Ефимов В.А., Нурадинов А.С., Таранов Е. Д. Моделирование процесса вибрационной обработки металлических сплавов // Металлургия машиностроения. – 2002. - № 2. – С. 18-19.

12. Нурадинов А.С. Влияние распределения температурных полей на формирование слитка // Процессы литья. – 2002. - №3. – С. 30-34.

13. Нурадинов А.С., Эльдарханов А.С. Влияние упругих колебаний на кристаллизацию и структуру слитка // Металлургическая и горнорудная промышленность. -2002. - № 7. –С. 192-195.

14. Нурадинов А.С., Ефимов В.А. Исследование теплофизических условий затвердевания стальных слитков в поле упругих волн // Процессы литья. – 2002. - №4. – С. 30-35.

15. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С. Влияние вибрационной обработки на структуру и свойства слитка стали 60 // Сталь. – 2002. - № 12. – С. 15-17.

16. Нурадинов А.С. Исследование вибрационной обработки слитков из нержавеющей стали // Процессы литья. – 2003. - №1. – С. 33-36.

17. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С. Влияние упругих волн на межфазный переход расплава в кристаллическую структуру слитков // Материаловедение. – 2003. - № 3. – С. 36-38.

18. Кондратюк С.Е., Таранов Е.Д., Нурадинов А.С., Эльдарханов А.С. Вплив температурно-часових параметрів на кристалізацію розплавів у нерівноваж-ному стані // Металознавство та обробка металів. – 2003. - №4. – С. 3-7.

19. Нурадинов А.С. Распределение температурных полей и конвективных потоков при затвердевании слитков // Материаловедение. - 2003. - №7. – С. 12-15.

20. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С. Моделирование процессов формирования кристаллической структуры литья под давлением // Сталь. – 2003. - №6. – С. 39-41.

21. Найдек В.Л., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С, Таранов Е.Д. О механизме воздействия вибрации на кристаллизацию и структурообразование сплавов // Литейное производство. – 2003. - №9. – С. 13-15.

22. Ефимов В.А., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С. Влияние вибрации на теплофизические процессы и структуру кристаллизующегося металла // Литейщик России. – 2003. - №8. – С. 8-10.

23. Нурадинов А.С. Распределение температурных полей и конвективных потоков при затвердевании слитков // Материаловедение. – 2003. - №7. – С. 12-15.

24. Найдек В.Л., Нурадинов А.С., Пилипенко Т.К., Таранов Е.Д. Вплив вібрації на структуру сірого чавуну // Металознавство та обробка металів.

- 2004. - №4. – С. 30-34.

25. Нурадинов А.С., Таранов Е.Д., Эльдарханов А.С., Ефимов В.А. Влияние внешних воздействий на перемещение ликвирующей фазы в затвердевающем слитке //Процессы литья. – 2004. - №2. – С. 37-40.

26. Нурадинов А.С., Ефимов В.А., Таранов Е.Д., Эльдарханов А.С. Влияние вибрации на формирование макро- и микроструктур затвердевающих стальных слитков // Материаловедение. – 2004. - №5. – С. 24-26.

27. Найдек В.Л., Нурадинов А.С., Эльдарханов А.С., Таранов Е.Д. Применение динамических воздействий для повышения качества слитков и непрерывнолитых заготовок // Процессы литья. – 2005. - №1. – С. 34-39.

28. Нурадинов А.С., Найдек В.Л., Эльдарханов А.С., Таранов Е.Д. Формирование непрерывнолитой заготовки в поле упругих колебаний // Металл и литье Украины. – 2005. - №3-4. – С. 131-132.

29. Найдек В.Л., Эльдарханов А.С., Нурадинов А.С., Таранов Е.Д. Влияние способа виброобработки на характер затвердевания непрерывнолитой заготовки // Металлургия машиностроения. – 2005. - №4. – С. 97-99.

30. Нурадинов А.С., Эльдарханов А.С., Таранов Е.Д., Пилипенко Т.К. Формирование микроструктуры серого чугуна под воздействием вибрации // Литейщик России. – 2006. - №1. – С. 26-28.

31. Нурадинов А.С., Найдек В.Л., Эльдарханов А.С., Таранов Е.Д. Влияние вибрации на структуру и свойства алюминиевого сплава АК5М2 // Литейщик России. – 2005. - №10. – С 23-25.

32. Тарасевич Н.И., Нурадинов А.С., Таранов Е.Д. и др. Влияние вибрационной обработки на параметры затвердевания стальной заготовки // Процессы литья. – 2006. - №1. – С. 64-69.

33. Нурадинов А.С., Эльдарханов А.С., Таранов Е.Д. и др. Теплообменные процессы при формировании НЛЗ в поле упругих колебаний // - Сталь. - 2006. - № 6. – С. 51-52.

34. Нурадинов А.С. Теплообменные процессы при формировании непрерывнолитых заготовок // Литейщик России. – 2006. - № 7. – С. 34-37.

35. Найдек В.Л., Нурадинов А.С., Таранов Е.Д. Вибрация как способ повышения качества литых заготовок // Процессы литья. – 2007. - № 1. – С. 46-53.