Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Бойчук Руслан Мирославович. Управління формуванням та використанням інвестиційного потенціалу промислових підприємств: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Бойчук Р.М. Управління формуванням та використанням інвестиційного потенціалу промислових підприємств.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — Економіка, організація і управління підприємствами.

Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2003.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних положень та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення методів оцінки інвестиційного потенціалу та управління ним на промислових підприємствах .

Досліджено теоретичні засади категорії “інвестиційний потенціал підприємства”, розкрито його взаємозв’язок з “інвестиційною привабливістю”, запропоновано та систематизовано основні чинники які впливають на них як на макрорівні так і на рівні окремого підприємства.. Проаналізовано тенденції в інвестиційних процесах в регіонах України та промислових підприємствах з акціонерною формою власності, на основі статистичних методів встановлена неефективність інвестиційних процесів в Україні, виявлено взаємозв’язок між комплексною оцінкою фінансового стану промислових підприємств та їх інвестиційною активністю. Розроблено методичні рекомендації для оцінки інвестиційної привабливості підприємств. Запропоновано комплексний підхід до використання інвестиційних ресурсів підприємства, який передбачає використання економіко-математичної моделі інвестиційного та фінансового планування, систематизовано методи кількісного виміру інвестиційних ризиків.

1. Необхідність активізації інвестиційних процесів в Україні, подолання в них деструктивних тенденцій, підвищення ефективності вимагають продовження наукових досліджень в галузі раціональних механізмів залучення фінансових ресурсів та ефективного управління інвестиціями на промислових підприємствах. Домінування концепції стратегічного підходу до діяльності підприємства зумовило потребу вивчення та оцінки інвестиційного потенціалу підприємства як економічної категорії, базової при розробці інвестиційної стратегії підприємства.

2. Одним із основних теоретичних результатів дисертації є визначення категорії “інвестиційного потенціалу підприємства”, що представляє собою організовану сукупність внутрішніх та зовнішніх економічних ресурсів, які можуть бути мобілізовані окремим підприємством на сучасному етапі його розвитку для реалізації стратегічних та тактичних цілей і здійснюються в формі інвестицій. Визначена його структура, взаємозв’язок з інвестиційною привабливістю підприємства, що адекватно відображають реальні процеси в економіці.

3. Значну роль в регулюванні інвестиційних процесів в країні повинна відігравати грошово-кредитна політика. В роботі проведений аналіз основних каналів впливу експансіоністської грошово-кредитної політики на інвестиційну активність підприємств. При цьому виявлено недоцільність використання експансіоністської грошово-кредитної політики як методу активізації інвестиційних процесів, в економіці України, що обумовлено інституціональними особливостями, а саме: значним обсягом зовнішнього боргу; низькою конкурентоспроможністю вітчизняних підприємств; незначним лагом між збільшенням грошової маси та інфляційними процесами; низькою якістю управління на вітчизняних підприємствах та інші.

4. На основі проведення аналізу інвестиційних процесів в Україні в 1999-2001 рр. на регіональному рівні, статистично обґрунтовано аллокаційну неефективність капіталовкладень, що проявляється в їх спрямування в сфери які не пов’язані з промисловим виробництвом. Цей висновок підтверджує іманентний стан економічного зростання в Україні в 1999-2002 рр., який в першу чергу викликаний макроекономічною стабілізацією а не якісними змінами в реальному секторі економіки.

5. Одним з ключових моментів розробки та використання різних методичних підходів до оцінки інвестиційної привабливості підприємств в перехідних умовах вітчизняної економіки є необхідність проведення порівняльного аналізу фінансово-економічних показників промислових підприємств в галузевому розрізі. Цей аналіз дозволив отримати емпіричні висновки щодо взаємозв’язку між інвестиційною активністю підприємств та комплексною оцінкою їх фінансового стану. Доведена доцільність використання фінансових показників, як універсальних, для оцінки інвестиційної привабливості підприємств різних галузей промисловості.

6. Важливою складовою визначення величини інвестиційного потенціалу підприємства його інвестиційної привабливості є комплексна оцінка його фінансово-економічного стану та розрахунок величини підприємницького ризику. Запропоновані в роботі методичні рекомендації для оцінки інвестиційної привабливості були використані для визначення інвестиційних рейтингів 25 промислових підприємств акціонерної форми власності. Апробація методичних рекомендацій дозволяє запропонувати їх використання інституціональними інвесторами, кредиторами, інформаційними агентствами тощо.

7. На стадії вибору проектів до інвестиційного портфеля підприємства доцільно використовувати оптимізаційну модель інвестиційного та фінансового планування, в основу якої покладено методи лінійного цілочисельного програмування, і яка дозволяє максимізувати ринкову вартість підприємства. Ця модель найбільшою мірою забезпечує комплексний підхід до використання наявного інвестиційного потенціалу підприємства.

8. Здійснення інвестиційного проектування повинно ґрунтуватися в сучасних умовах на використанні спеціалізованих програмних продуктів, зокрема інформаційних систем підтримки прийняття інвестиційних рішень. Основними критеріями вибору програмних продуктів є: функціональні можливості програми, її вартість, адаптація до особливостей підприємства. Проведений аналіз програмних продуктів, які використовуються в інвестиційному проектуванні підтверджує доцільність використання програми Project Expert як базової.

Публікації автора:

  1. Бойчук Р.М. До питання про прийняття інвестиційних рішень // Вісник Тернопільської академії народного господарства –Тернопіль: Видавництво “Економічна думка”.-1999.- Випуск 6. –С43-47.

  2. Бойчук Р.М. Проблеми активізації кредитування регіонального сектора: регіональний аспект // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності. Щорічник наукових праць . Випуск ХІХ. —Львів: ІРД НАН України, 2000.- С.174-183.

  3. Бойчук Р.М. Проблеми мобільності міжнародних інвестицій в регіонах України та її наслідки // Регіональна економіка. 2000.- №3., С 198-208.

  4. Бойчук Р.М. Пошук альтернативних джерел формування інвестиційних ресурсів та вплив грошово-кредитної політики на їх ефективність //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону. Щорічник наукових праць. Випуск ХХХІ. : ІРД НАН України—Львів, 2001.- С.238-245.

  5. Білик М.С., Бойчук Р.М. Порівняльний аналіз інвестиційної привабливості промислових підприємств з використанням методів сучасного факторного аналізу //Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. Вісник НУ “Львівська політехніка“ №466, 2002 – С. 239-249

  6. Дупай М. Бойчук Р. Макроекономічні аспекти стабілізації монетарних процесів в Україні // “Наукові записки” Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Філософія, економіка, 1999 -№3, С 116-120. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано наслідки впливу інфляційних процесів на економічний ріст та інвестиції; наведена класифікація методів та підходів по боротьбі з інфляцією.

  7. Баченіна І.А., Бойчук Р.М., Мельник А.П., Деякі аспекти прийняття інвестиційних рішень та економічна безпека підприємства // Тези Х міжнародної науково-практичної конференції. Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура. Том ІІІ, –Чернівці, 1999. – С. 204-208. Особистий внесок здобувача: запропоновано два етапи прийняття інвестиційних рішень, та групи показників економічної безпеки підприємства.

  8. Гречаник В.П., Бойчук Р.М., Гречаник Б.В. Деформаційні процеси грошово-фінансової політики України та шляхи їх вирішення //Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Збірник наукових праць. Вип. 2: Економічні науки. – Чернівці, 2001. –С 308-314. Особистий внесок здобувача: проаналізовано процеси в грошово-кредитній політиці України на реальний сектор економіки та інвестиційну активність підприємств.

  9. Бойко Є.І. Бойчук Р.М. Методичні рекомендації для оцінки інвестиційної привабливості підприємств. Львів, Інститут регіональних досліджень НАН України, 2003. 26 с. Особистий внесок здобувача: розроблено підхід до оцінки підприємницького ризику на основі фінансової звітності та методики оцінки інтегрального показника інвестиційної привабливості.