Власенко Валерій Володимирович. Управління інноваційною діяльністю підприємства : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. — Х., 2004. — 193арк. — Бібліогр.: арк. 162-174.
Анотація до роботи:
Власенко В. В. Управління інноваційною діяльністю підприємства. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. Харківський національний економічний університет, Харків, 2004.
В роботі досліджено стан, теоретичні та практичні проблеми систем управління інноваційною діяльністю підприємств та визначені основні напрями підвищення її ефективності. На основі аналізу теоретичних концепцій сутності та змісту економічних категорій “інновація”, “інноваційний процес" та поєднаних понять запропонований науковий підхід щодо формування основних критеріїв ефективності функціонування організаційної структури підприємства. Подальше опрацювання якого дозволило розробити методику оцінки ефективності організаційної структури промислового підприємства, що веде інноваційну діяльність, яка побудована на принципах функціонально-вартісного аналізу нетехнічних систем, що дозволяє кількісно та якісно врахувати особливості інноваційного процесу і ступінь обхвату стадій життєвого циклу інновації на певному промисловому підприємстві в сучасних умовах господарювання. Запропонована методика оцінки дозволяє надати науково обґрунтвані методичні рекомендації щодо утворення та вдосконалення організаційної структури як підгрунтя системи управління інноваційною діяльності на промисловому підприємстві. Результатом практичного опрацювання теоретичних досліджень ефективності управління інноваційною діяльністю на підприємстві стали методичні рекомендації щодо формування схеми організаційної структури підприємства, яке веде інноваційну діяльність, що побудована на основі функціонально-матричних структур з утворенням неформальних творчих колективів.
Основні положення роботи підтверджуються практичними результатами їх впровадження на вітчизняних підприємствах машинобудування та металообробки.
У дисертаційній роботі на підставі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і представлено обґрунтованння важливого науково-практичного завдання управління інноваційною діяльністю підприємства. Основні теоретичні результати та науково-практичні висновки виконаного дисертаційного дослідження зводяться до наступного.
Згідно з аналізом інноваційного розвитку народно-господарчого комплексу України спостерігається певний дисбаланс – найбільша концентрація інноваційного потенціалу спостерігається на великих промислових підприємствах, здебільшого машинобудівної галузі, але інноваційна діяльність більше ведеться науково-дослідними організаціями та вузами. Однією з причин є відсутність ефективної системи управління інноваційною діяльністю на підприємствах з використанням їх потенціалу.
Дослідження змісту та сутності інновації як об’єкта дослідження інноваційного менеджменту дозволило встановити подвійний підхід до цієї категорії: з одного боку, інновація кінцевий результат науково-технічної діяльності підприємства, з іншого інновація процес трансформації ідеї, що з’явилася завдяки певному рівню науково-технічного прогресу і виявлена відкриттям або винаходом в певний час, в новину шляхом практичного застосування з метою зміни об’єкта управління і отримання ефекту в певній сфері або сферах суспільної діяльності такого, що неодмінно має позитивний вплив на подальший розвиток цієї ідеї або виникнення нової.
На основі наукового підходу щодо відокремлення функцій інноваційного менеджменту за спрямованістю і видом кінцевого результату від їх здій-снення встановлений взаємозв'язок і логічна послідовність їх здійснення, циклічність виконання, залежність від організаційної форми системи управління інноваційним процесом, що дало можливість стверджувати, що організація інноваційної діяльності є однією з ключових функцій інноваційного менеджменту, яка має безпосередній вплив на хід та визначає зміст більшості інших функцій підприємства, вона торкається всіх етапів інноваційного процесу.
За допомогою функціонального підходу до взаємозв’язку життєвого циклу окремої інновації, змісту інноваційного процесу підприємства та виду інноваційних робіт встановлено основні за кваліфікаційною та функціональною ознакою підрозділи підприємства, які повинні проводити вказані роботи в межах певного етапу інноваційного процесу на підприємстві з метою створення та впровадження інновації в основну діяльність підприємства. Це може виступати науковим підходом до обґрунтування масштабів і спрямованості інноваційної діяльності підприємства залежно від обраної інноваційної політики, а, відповідно, обумовлювати принципи і обмеження системи управління інноваційною діяльністю підприємства.
Основною метою вдосконалення системи управління в цілому підприємства, що веде інноваційну діяльність, є максимальний обхват стадій інноваційного процесу і робіт, які виконуються на кожному з його етапів, що вимагає від елементів організаційної структури функціональної відповідності між зазначеними принципам і рівнем витрат, що необхідний для їх дотримання. Зазначена мета виступає критерієм ефективності організаційної структури підприємства, що веде інноваційну діяльність, в розробленій методиці оцінки, яка дозволяє проаналізувати якість інноваційної діяльності підприємства, надати інтегральну оцінку ефективності управління інноваційним процесом для порівняльного аналізу з іншими підприємствами та надає можливість проаналізувати переваги і певні недоліки в організації та управлінні інноваційною діяльністю на певному етапі інноваційного процесу підприємства.
Єдиним методом, що дозволяє кількісно і якісно враховувати вимоги та параметри ефективності (раціональності) системи управління інноваційною діяльністю, є метод функціонально-вартісного аналізу. Науково-практичні дослідження з використанням методу ФВА на підприємстві можна проводити у наступних напрямках: при побудові та вдосконаленні організаційної структури підприємства, при формуванні організаційної структури підприємства, яка дозволяє вести інноваційну діяльність, засновану на функціональному підході, тобто організація проведення функціонально-вартісного аналізу в межах інноваційного процесу на підприємстві. Проведення ФВА повинно бути безперервним, інтегрованим в загально-виробничий процес підприємства, який слід проводити в певній послідовності, при чіткому дотриманні відповідної методики.
Під час проведення робіт з розробки або вдосконалення організаційної структури та системи управління інноваційною діяльністю підприємства слід виходити з дотримання принципів раціоналізації розподілу витрат та зусиль на досягнення поставлених цілей діяльності підприємства, функціональної відповідності пріоритетам інноваційної політики підприємства та доцільності розподілу трьох взаємодіючих підсистем, кожна з яких представляє певний цільовий напрямок діяльності підприємства: основна функціональна, включаючи виробничу підсистему; науково-дослідна або інноваційна; обслуговуюча або адміністративна і соціально-культурна підсистеми.
Публікації автора:
Власенко В. В. Система кодування інновацій на підприємстві як засіб підвищення ефективності управління інноваційною діяльністю // Труды 6-й Международной научно-технической конференции “Физические и компьютерные технологи в народном хозяйстве, г. Харьков, 10-11 октября 2002 г. – Харьков: ХНПК «ФЭД», 2002. – С. 231234.
Власенко В. В. Развитие инновационной деятельности на промышленных предприятиях Украины // Бизнес Информ. – 2002. № 11-12. – С. 5052.
Власенко В. В. Концепція життєвого циклу як базовий інструмент моделювання інноваційної діяльності при її організації на підприємстві // Зб. наук. праць „Економіка: проблеми теорії та практики”. Вип. 143. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 243248.
Власенко В. В. Використання функціонально-вартісного аналізу в інноваційній діяльності підприємства // Труды 7-й Международной научно-технической конференции “Физические и компьютерные технологи в народном хозяйстве, г. Харьков, 27-28 мая 2003 г. – Харьков: ХНПК «ФЭД», 2003. С. 181182.
Власенко В. В. Концептуальні засади формування організаційної структури підприємства, що веде інноваційну діяльність // Економіка розвитку ХДЕУ. 2004. №1 (29). – С. 110113.
Власенко В. В. Основи методики оцінки ефективності організаційної структури інноваційного підприємства // Зб. наук. праць „Економіка: проблеми теорії та практики”. Вип. 189. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 472478.