Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Боєнко Олексій Сергійович. Управління інноваційним кредитуванням промислових підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Боєнко О.С. Управління інноваційним кредитуванням промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка і управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України. – Маріуполь, 2008.

У дисертації здійснено постановку і вирішення нової актуальної задачі розробки нових, а також дослідження можливостей застосування існуючих механізмів, методів і моделей управління інноваційним інвестуванням підприємств.

Розроблено економіко-математичну модель оцінки інноваційних проектів, яка ґрунтується на врахуванні особливостей фаз життєвого циклу інноваційного проекту, яка забезпечує цілеспрямоване функціонування системи фаз життєвого циклу проекту щодо досягнення поставлених цілей відносно інноваційного проекту, що кредитується.

Розроблено механізм оптимізації портфеля інноваційних проектів, що ґрунтується на використанні економіко-математичних методів, що дозволяє максимізувати чисту поточну вартість інноваційного проекту.

Розроблено механізм оцінки та управління ризиками реалізації інноваційних проектів, запропоновано принципи синтезу підсистеми управління інноваційними ризиками в системі управління підприємства, що дозволяє отримати очікувані кількісні оцінки, пов’язані з несприятливим розвитком подій, а також завчасно при підготовці інноваційного рішення планувати і за необхідності здійснювати заходи із зниження ризику до прийнятного рівня.

У дисертації запропоновано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі розробки методів і моделей ефективного управління інноваційним інвестуванням на основі реалізації концепції системи управління інноваційною діяльністю кредитування, реалізація якої забезпечує взаємозв’язану діяльність функціональних підрозділів інноваційного проекту, ефективне планування інноваційної програми, оптимальний розподіл ресурсів відповідно до обраного критерію оптимальності й управління ризиком на різних стадіях реалізації інноваційних проектів.

1. Сучасні умови розвитку економіки України, нестабільність і невизначеність зовнішнього середовища обумовлюють необхідність використання принципово нових підходів до управління підприємством. Аналіз діяльності підприємств свідчить, що найефективнішою є діяльність тих підприємств, які використовують переважно інноваційну стратегію розвитку.

2. У дисертації проведено аналіз, який дозволив зробити висновок, що, не зважаючи на деяке зростання основних показників інноваційної діяльності в Україні, ситуація в даній сфері залишається достатньо напруженою і не може кардинально поліпшити економічний стан у країні. Змінити такий стан речей можна лише за рахунок розв’язання комплексу питань, пов’язаних з участю фінансово-кредитних установ в інноваційній діяльності підприємств.

3. У дисертації запропоновано концепцію системи управління інноваційною діяльністю, яка ґрунтується на застосуванні паралельно-послідовного підходу в інноваційному процесі з виділенням підсистеми реструктуризації промислового підприємства, що дозволяє забезпечити взаємозв’язану діяльність функціональних підрозділів щодо реалізації інноваційного проекту у межах усталеної організаційної структури, ефективне планування інноваційної програми, оптимальний розподіл кредитних ресурсів відповідно до вибраного критерію оптимальності й управління ризиком на різних стадіях реалізації інноваційних проектів.

4. У роботі виявлено, що оцінка і відбір інноваційного проекту для можливого кредитування можуть базуватися на різних методах і моделях і орієнтуватися на різні групи критеріїв. Вибір методу і критеріїв залежить від специфіки інноваційного проекту, галузі та багатьох інших чинників. Запропоновано економіко-математичну модель оцінювання інноваційних проектів, яка ґрунтується на врахуванні особливостей фаз життєвого циклу інноваційного проекту, що забезпечує цілеспрямоване функціонування системи фаз життєвого циклу проекту з досягненням підприємством поставлених цілей відносно кредитованого інноваційного проекту.

5. Запропоновані в роботі принципи синтезу підсистеми управління інноваційними ризиками в системі управління підприємством дозволяють одержати очікувані кількісні оцінки, пов’язані із несприятливим розвитком подій, а також завчасно при підготовці інноваційного рішення планувати і за необхідності вживати заходи зі зниження ризику до прийнятного рівня.

6. Обґрунтовано, що планування кредитування інноваційних проектів є одним із найважливіших процесів, необхідних для ефективного функціонування і розвитку підприємства в сучасних умовах розвитку економіки. Запропонований у роботі механізм оптимізації портфеля інноваційних проектів підприємства, що ґрунтується на використанні економіко-математичних методів, оптимізує структуру інноваційного портфеля підприємства. Використання даного механізму дозволить активізувати роботу з розвитку інноваційних процесів на основі поліпшення кредитування.

7. У роботі розглянуто порівняльні характеристики організаційних структур у сфері НДДКР, що дозволить найбільш обґрунтовано підійти до обрання тієї чи іншої структури управління інноваціями. У роботі показано, що організаційна структура в управлінні інноваційною діяльністю має періодично переглядатися з урахуванням постійно змінюваних умов функціонування.

8. Засвідчено, що ефективна реалізація інноваційних проектів із боку підприємства на сьогодні неможлива без єдиної системи збирання, аналізу, обробки і зберігання необхідної інформації. У результаті визначення і аналізу етапів процесу збирання і перетворення інформації для ухвалення інвестиційних рішень було розроблено схему функціонування системи інформаційного забезпечення інноваційної діяльності на основі OLAP-технології.

9. Розглянуто сутність інформації, необхідної для оцінювання інвестиційного проекту, і на її підставі запропоновано схему експериментального оцінювання проекту, що дозволяє підвищити ефективність ухвалюваних рішень щодо кредитування.

10. Практична апробація результатів дослідження у формуванні портфеля інноваційних проектів для кредитування на ЗАТ «НКМЗ», ВАТ «Новогорлівський машзавод» і в комерційному банку «ЕРСТЕ БАНК» підтвердила можливість реалізації розробленої в дисертації концепції системи управління інноваційною діяльністю. Економічний ефект від упровадження результатів дослідження становить 145 тис. грн.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

За матеріалами конференцій