Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Покатаєва Катерина Петрівна. Управління інвестиційною діяльністю підприємств машинобудування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Покатаєва К.П. Управління інвестиційною діяльністю підприємств машинобудування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут». – Харків, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено актуальним проблемам теоретичних, методичних і прикладних аспектів управління інвестиційною діяльністю підприємств.

У дисертації досліджено теоретичні засади інвестування. Обґрунтовано концептуальний підхід до інвестиційної діяльності підприємства. Узагальнено і доповнено теоретичне підґрунтя й організаційно-методичний інструментарій інвестиційного менеджменту. Розроблено методичні рекомендації щодо формування інвестиційної стратегії підприємства. Досліджено теоретико-методичні положення оцінки інвестиційної привабливості підприємств.

Проаналізовано стан і тенденції динаміки інвестиційної діяльності підприємств машинобудівного комплексу країни. Удосконалено методичний підхід до інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств. Досліджено інвестиційну привабливість машинобудівних підприємств у 2004-2006 рр.

Удосконалено процес розробки і прийняття інвестиційних рішень. Побудовано імітаційну модель ефективності проекту. Розроблено економіко-математичну модель формування оптимального інвестиційного портфеля підприємства. Наведено теоретико-методичний підхід до оцінки ефективності системи інвестиційного менеджменту підприємства, підготовлено рекомендації і сформовано механізм її підвищення.

У дисертаційній роботі представлено обґрунтування, теоретичне узагальнення і перспективне рішення науково-практичного завдання розвитку інструментарію управління інвестиційною діяльністю підприємств машинобудування. Зміст основних висновків і рекомендацій зводиться до такого:

1. Показано, що закладення теоретичних підвалин для формування цілісної системи управління інвестиційною діяльністю машинобудівних підприємств вимагає одностайності у тлумаченні категорій, що відбивають інвестиційний процес, комплексний аналіз та узагальнення існуючих підходів до економічного змісту
яких дозволили уточнити їх дефініції. Обґрунтовано концептуальний підхід до інвестиційної діяльності підприємства, що визначає її як представлену єдністю процесів формування та використання інвестиційних ресурсів динамічну систему, ефективність якої є функцією інвестиційного менеджменту, що дозволяє моделювати бажаний стан цієї системи та потрібну траєкторію його зміни і визначати на цій основі оптимальне управління, спрямоване на досягнення такого стану.

Встановлено, що практика організації та управління інвестиційною діяльністю підприємств вимагає класифікації інвестицій для їх оцінки і планування, у зв’язку з чим запропоновано комплексну удосконалену класифікацію, яка всебічно розкриває багатогранність інвестицій та уточнює типізацію останніх за окремими ознаками.

2. Удосконалено процес формування інвестиційної стратегії підприємства
за рахунок уточнення змісту, послідовності та взаємозв’язку окремих його етапів, щодо яких у результаті дослідження й узагальнення теоретичних положень
з питань управління інвестиційною діяльністю було виявлено процедурну неузгодженість. Розкрито організаційно-економічний механізм функціонування системи інвестиційного менеджменту, представлено структурно-логічну модель процесу стратегічного управління інвестиційною діяльністю. Запропоновані рекомендації спрямовані на більш ефективне застосування підприємствами інструментарію обґрунтування шляхів їх стратегічного розвитку через механізм інвестування, які забезпечать раціональне використання наявного потенціалу.

3. За результатами аналізу стану та розвитку інвестиційної діяльності у машинобудівному комплексі України у 2001-2006 рр. виявлено позитивні тенденції динаміки і зроблено висновок про поступове відновлення інвестиційного процесу на підприємствах цієї галузі, але при цьому встановлено, що рівень їх інвестиційної активності залишається вкрай низьким як через несприятливий інвестиційний клімат і гостру нестачу ресурсів, так і неефективний інвестиційний менеджмент.

4. Встановлено, що неодмінною передумовою інвестування та детермінантою прийняття обґрунтованих рішень щодо його об’єктної спрямованості виступає інвестиційна привабливість потенційних реципієнтів капіталу.

Удосконалено методичний підхід до інтегральної оцінки інвестиційної привабливості підприємств, який ґрунтується на комплексному застосуванні методів фінансового та багатовимірного факторного аналізу. Показано, що його використання при формуванні інвестиційної стратегії дозволить отримувати об’єктивну та надійну оцінку рівня привабливості потенційних реципієнтів, що дозволить підвищити обґрунтованість альтернатив при прийнятті рішень щодо напрямків інвестування.

Досліджено інвестиційну привабливість 136 підприємств машинобудівної промисловості України згідно з обґрунтованим методичним підходом і на основі запропонованого інтегрального показника побудовано їх рейтинг у 2004-2006 рр., який визначив найбільш перспективних реципієнтів капіталу у цій галузі.

5. Обґрунтовано процес розробки і прийняття рішень з формування інвестиційного портфеля підприємства на основі визначення й упорядкування теоретико-інструментальних процедур, реалізація яких забезпечить оптимальність рішень. Показано, що формалізація задачі оптимізації об’єктної спрямованості інвестування ускладнена багатокритеріальністю розв’язання. Розроблено методичний підхід до формування оптимального інвестиційного портфеля на основі синтезованої економіко-математичної моделі із використанням як оптимізаційного критерію корисності очікуваного ефекту інвестування, що дозволить суб’єктам інвестування приймати науково обґрунтовані рішення щодо складу портфеля на підставі врахування не тільки величини абсолютного ефекту, а і ступеня толерантності ризику, сприяючи підвищенню ефективності управління інвестиційною діяльністю
у машинобудівній галузі промисловості.

6. Обґрунтовано та розроблено теоретико-методичний підхід до оцінки ефективності системи інвестиційного менеджменту машинобудівного підприємства, застосування якого дозволить виявляти зміну рівня ефективності та вносити своєчасні корективи до організаційно-економічного механізму її функціонування, що підвищуватиме стійкість цієї системи та забезпечуватиме дієвість управлінських впливів, які нею ініціюються. Запропоновано механізм формування і взаємного узгодження коригуючих впливів у системі інвестиційного менеджменту підприємства для забезпечення перебігу його інвестиційної діяльності у запланованих рамках.

7. Результати дисертаційного дослідження впроваджено на ДП ХМЗ «ФЕД», ХДАВП, ВА НВТ «Теплоавтомат». Основні положення і науково-методичні розробки дисертації можуть бути рекомендовані для подальшого впровадження
та використання в науково-дослідних і проектних установах, управліннях державної адміністрації та Міністерстві промислової політики України.

Публікації автора:

  1. Покатаєва К. П. Інвестиційна сфера української економіки : сучасний стан
    і актуальні проблеми / К. П. Покатаєва // Торгівля і ринок України : темат. зб. наук. пр. – Донецьк : ДонДУЕТ. – 2006. – Вип. 21, Т. 3. – С. 382-388.

  2. Покатаєва К. П. Концептуальний підхід до економічної сутності інвестиційної діяльності / К. П. Покатаєва // Економіка розвитку. – Харків : Вид-во ХНЕУ. – 2007. – № 4 (44). – С. 51-53.

  3. Гриньов А. В. Теоретичні засади управління інвестиційною діяльністю підприємства / А. В. Гриньов, К. П. Покатаєва // Економіка : зб. наук. пр. – Харків : ХНПУ. – 2007. – Вип. 7. – С. 15-21. Здобувачем запропоновано схему організаційно-економічного механізму функціонування системи інвестиційного менеджменту підприємства і рекомендації щодо формування інвестиційної стратегії підприємства.

  4. Покатаєва К. П. Теоретичні аспекти визначення категорій «інвестиційний потенціал» та «інвестиційна привабливість» / К. П. Покатаєва // Коммунальное хозяйство городов : научн.-технич. сб. Серия : Экономические науки. – К. : Техника. – 2007. – Вып. 75. – С. 262-268.

  5. Покатаєва К. П. Методичний підхід до інтегральної рейтингової оцінки інвестиційної привабливості підприємств на підґрунті використання методів факторного аналізу / К. П. Покатаєва // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ «ХПІ». – 2007. – № 14. – С. 57-69.

  6. Покатаєва К. П. Моделювання динаміки інвестиційного процесу на макрорівні / К. П. Покатаєва // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства : Економічні науки. – Харків : ХНТУСГ. – 2007. – Вип. 56. – С. 242-250.

  7. Покатаєва К. П. Управління інвестиційним портфелем підприємства на основі використання економіко-математичних методів / К. П. Покатаєва // Економіка : проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ. – 2007. – Вип. 233 : В 5 т. – Т. ІV. – С. 877-888.

  8. Покатаєва К. П. Теоретико-методичний підхід до оцінки ефективності системи інвестиційного менеджменту підприємства / К. П. Покатаєва // Економіка : проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ. – 2008. – Вип. 235 : В 4 т. – Т. ІІ. – С. 479-486.

  9. Покатаєва К. П. Сучасні проблеми формування та оцінки ефективності інвестиційного портфеля / К. П. Покатаєва // Сучасні наукові дослідження – 2006 : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 20-28 лютого 2006 р., м. Дніпропетровськ. – Дніпропетровськ : Наука і освіта. – 2006. – Том 22. Економічні науки. – С. 74-77.

  10. Покатаєва К. П. Класифікація інвестицій – теоретичне підґрунтя процесу інвестування / К. П. Покатаєва // Сучасні проблеми економіки та управління підприємствами : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 23-24 лютого 2007 р.,
    м. Жовті Води. – Дніпропетровськ : Наука і освіта. – 2007. – Том 7. – С. 586-590.

  11. Покатаєва К. П. Теоретичні засади фінансування інвестиційної діяльності підприємств / К. П. Покатаєва // Науково-технічний розвиток : економіка, технології, управління : матеріали VІ Міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів і молодих вчених, 19-21 квітня 2007 р., м. Київ. – К. : ТОВ «ЕКМО». – 2007. – С. 146-147.

  12. Покатаєва К. П. Інвестиційна привабливість як підґрунтя оптимізації об’єктної спрямованості інвестиційної діяльності / К. П. Покатаєва // Проблеми і перспективи розвитку підприємництва : зб. матеріалів міжнар. наук.-практ. конф., 14-15 грудня 2007 р., м. Харків. – Харків : Вид-во ХНАДУ. – 2007. – Ч. 1. – С. 156-158.

  13. Міжнародні інвестиції : навч.-метод. посіб. / Бредіхін В. М., Близнюк А. О., Покатаєва К. П., Попкова К. О. – Харків : ХНАДУ, 2008. – 268 с. Здобувачем підготовлені такі розділи: міжнародний інвестиційний ринок, міжнародні інвестиційні операції з цінними паперами підприємств.