Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Дроздовський Ярослав Петрович. Управління інвестиційною діяльністю в умовах ринкової трансформації економіки регіону (на матеріалах Закарпатської області) : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2004. — 209 арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 181-196.



Анотація до роботи:

Дроздовський Я.П. Управління інвестиційною діяльністю в умовах ринкової трансформації економіки регіону (на матеріалах Закарпатської області).– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю: 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою, Ужгородський національний університет, Ужгород, 2004.

Конкретизується роль управління інвестиційною діяльністю в умовах ринкової трансформації економіки регіону, прискоренні його соціально-економічного розвитку. Обґрунтовується соціально-економічна складова ефективності регіонального інвестиційного процесу. Запропоновано алгоритмізований порядок дій суб’єктів управління регіональними інвестиціями щодо розробки і реалізації інвестиційних рішень на різних етапах реалізації регіональної інвестиційної політики. Розроблено конкретні науково обгрунтовані пропозиції щодо поліпшення управління інвестиційною діяльністю на регіональному рівні (Закарпатська область), опрацьовано стратегічні підходи залучення і ефективного використання зовнішніх (вітчизняних та іноземних) інвестицій у регіональну економіку та механізми їх реалізації.

Результати виконаних у дисертаційній роботі досліджень дали змогу сформулювати такі основні висновки і пропозиції:

1. На сучасному етапі у забезпеченні процесів сталого регіонального економічного розвитку значна роль належить інвестиціям, які є потужним чинником структурної перебудови економіки, підвищення технологічного та організаційного рівня її галузей. Розробка і реалізація сучасної регіональної інвестиційної політики в процесі забезпечення умов сталого розвитку у регіоні сприятиме гармонійному поєднанню загальнонаціональних і регіональних інтересів, ефективному використанню природно-ресурсного, людського і виробничого потенціалів з урахуванням особливостей кожної території, історичних, економічних і соціальних умов.

2. Ефективність використання іноземних інвестицій на регіональному рівні залежить від залучення їх в пріоритетні галузі економіки згідно з потребами, обсягом та потенційним рівнем. Соціально-економічний ефект від реалізації програм і проектів із залученням іноземного капіталу проявляється у створенні нових робочих місць, активізації економічної активності у регіоні.

Реалізація задекларованого вимагає кардинальної зміни всієї системи управління інвестиційною діяльністю в регіоні, означає потребу створення системи дієвих механізмів управління регіональною інвестиційно-структурною політикою і процесом реалізації локальних інвестиційних проектів, що сприятиме нормальному функціонуванню територіальних економік, розв’язанню комплексу місцевих соціально-економічних, екологічних, містобудівних та інших проблем.

3. Інвестиційний потенціал регіону використовується недостатньо як у плані використання внутрішніх інвестиційних ресурсів, так і у плані управлінського, інфраструктурного, консалтингового, інформативного забезпечення зовнішнього інвестування. Це зумовлює необхідність вдосконалення механізмів управління інвестиційними процесами на регіональному і місцевому рівнях. Стратегія розвитку регіону вимагає чітко вираженого інноваційно-інвестиційного пріоритету розвитку та орієнтації. Важливою підскладовою стратегії інноваційного розвитку регіону є стратегія фінансового забезпечення цього процесу. Система інвестування інноваційної діяльності - дієвий засіб управління її напрямами, у тому числі на рівні регіональної економіки.

4. Запропоновано алгоритмізований порядок дії суб’єктів управління регіональними інвестиціями щодо розробки і реалізації інвестиційних рішень на різних етапах реалізації регіональної інвестиційної політики. В загальному вигляді він представлений у виді сукупності робіт, які можна умовно розділити на 5 послідовних блоків: у 1-му блоці – визначаються пріоритетні, з позиції регіону, проблеми соціально-економічного розвитку, вирішення яких потребує залучення інвестиційних ресурсів; у рамках блоку 2 - кількісно визначаються цілі зміцнення інвестиційної бази місцевого самоврядування; формування муніципального інформаційного банку інвестиційних пропозицій і проектів представлено у блоці 3; у завдання блоку 4 входить вибір і обґрунтування раціональних варіантів залучення інвестиційних ресурсів на територію регіону; у рамках блоку 5 здійснюється розробка і забезпечення функціонування механізму реалізації місцевої інвестиційної політики.

5. Проведене дослідження інвестиційної активності підприємств у розрізі природно-економічних зон області дало підстави зробити висновок, що фінансове забезпечення через залучення інвестицій є важливим чинником підвищення ефективності функціонування підприємств. У процесі аналізу встановлено тісний взаємозв’язок між інвестиційною діяльністю та фінансовими результатами господарювання підприємств.

6. Пропонується розробку стратегії ефективного управління інвестиційною діяльністю здійснювати в декілька етапів: визначення стратегічних цілей регіонального інвестиційного процесу; виявлення джерел інвестицій та резервів підвищення їх ефективності; вибір елементів економічної стратегії; визначення локальних цілей; тактичне планування і розробка альтернативних варіантів тактичних заходів; контроль за процесом здійснення і результатами реалізації стратегії.

7. У дисертації обґрунтовано концептуальні механізми для підвищення ефективності реалізації інвестиційної регіональної стратегії в системі управління регіональним інвестиційним процесом, серед яких: механізм формування нових підходів до побудови бюджету розвитку регіону; механізм стратегічного партнерства, пов’язаний з формуванням системи економічної взаємодії муніципалітету і підприємців у вирішенні проблем соціально-економічного розвитку регіону; механізм цивільної підтримки і контролю виконання перспективних планів і програм.

8. Здійснений аналіз дозволив виділити наступні види ефектів від впровадження запропонованих у роботі підходів до цільової конкретизації інвестиційної регіональної стратегії Закарпаття: економічний (стимулювання економічного зростання, створення сприятливих умов для розвитку бізнесу); бюджетно-фінансовий (отримання прямих і непрямих доходів від реалізації і впровадження інвестиційних проектів); соціальний (покращення якості життя населення). Якщо деталізувати ці ефекти у контексті пропонованих у роботі підходів до управління інвестиційною діяльністю у регіоні, то їх впровадження забезпечить: створення привабливого інвестиційного іміджу регіону; підвищення реалізації рекреаційно-відпочинкового, туристичного потенціалу; підвищення ефективності господарської діяльності транспортної системи регіону; освоєння нових виробництв на більш високій технологічній основі; створення сприятливих умов для отримання високих прибутків суб’єктами господарювання і як результат – збільшення надходжень до бюджетів всіх рівнів; збільшення рівня зайнятості населення, зниження трудової міграції за рахунок забезпечення працевлаштування на території СЕЗ і прилеглих територіях (залучення інвестицій у найближчі 10-15 років може сприяти створенню біля 50 тис. нових робочих місць); створення економічних передумов для інтеграції регіональної економіки в європейський економічний простір.

Публікації автора:

1. Vyhliadky zahranicneho investovania v Ukrajine (Перспективи іноземного інвестування на Україні) / Матеріали міжнародної конференції “Економіка фірм – 2000”. Економічний університет в Братіславі. - Кошіце, 2000. - С.17-26.

2. Інвестиційна діяльність в системі зовнішньоекономічних відносин регіону. Стратегія сталого розвитку Закарпаття: Еколого-економічні та соціальні моделі / Матеріали науково-практичної конференції 30 листопада 2001 р. УжНУ – Ужгород, 2001. - С. 425-431.

3. Роль іноземних інвестицій в комплексному розвитку регіону / Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Економіка”. Випуск 12. – Ужгород, 2002. - С.72-76.

4. Інвестиційна складова соціально-економічного розвитку регіону та її ефективність // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації (Збірник наукових праць). Вип. 4 (XLII) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2003. - С.85-89.

5. Реалізація інвестиційного потенціалу Закарпатської області: тенденції і перспективи / Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Економіка”. Випуск 12. – Ужгород, 2003. - С.31-36.

6. Підвищення ефективності регіонального інвестиційного процесу (на прикладі Закарпатської області) / Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 186: В 4 т. Том ІІІ.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С.626-634.

7. Інвестиції як чинник підвищення ефективності структурної трансформації економіки регіону / Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 187: В 4 т. Том І. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С.108-113.

8. Регіональна інвестиційна політика в умовах становлення ринкової економіки (на матеріалах Закарпатської області) / Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 186: В 4 т. Том IV.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С.1022-1029.

9. Іноземні інвестиції та управління їх ефективністю (регіональний аспект) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць). Вип. 6: в 4 ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Ч. 1 – Львів, 2003. - С.324-335.

10. Концептуальні засади реалізації регіональної інвестиційної стратегії / Регіональна економіка. / НАН України. Інститут регіональних досліджень.– № 1. – Львів, 2004 – С.64-70.