Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Металургія чорних металів


Сребрянський Григорій Олександрович. Управління якістю металевих стрічок на основі вдосконалення режиму розливу розплаву : Дис... канд. наук: 05.16.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Сребрянський Г. О. Управління якістю металевих стрічок на основі вдосконалення режиму розливу розплаву. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата технічних наук за фахом 05.16.02. Металургія чорних металів. Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертація присвячена вдосконаленню технології одержання аморфних і мікрокристалічних стрічок сплавів на основі заліза за одновалковою схемою розливу розплаву і встановленню залежностей між технологічними параметрами і стабільністю рідкої ванни розплаву в зазорі «сопло барабан», магнітними властивостями та якістю поверхні одержаних стрічок.

В роботі проведений теоретичний аналіз всіх стадій формування металевої стрічки з розплаву і взаємозв'язку процесів на кожній стадії. Експериментально визначені коефіцієнти теплопередачі і швидкості охолодження розплаву і стрічки на поверхні барабана кристалізатора, вивчено поведінку стрічки за межами барабану. Визначені характеристики повітряного примежового шару на барабані, що обертається, які впливають на потік розплаву і якість одержаної стрічки. Запропоновано механізм формування стрічки, згідно якого затвердіння відбувається за межами рідкої ванни, довжина якої визначає товщину одержаних стрічок. Встановлено вплив конструктивних особливостей устаткування і маси металу, що розливається, на технологію одержання аморфних і мікрокристалічних стрічок в промислових умовах.

Результати роботи використані в промисловому виробництві аморфних і мікрокристалічних стрічок на установках типу «Сиріус» і «Ротор».

В результаті проведених досліджень в роботі встановлено закономірності формування аморфних і мікрокристалічних стрічок розливом розплаву, що дозволило вдосконалити устаткування і технологію їх виробництва.

Проведено розрахунково-теоретичний аналіз умов одержання металевої стрічки методами CBMS і PFC за критеріями подібності (Re, Eu, We, S, Pr, Pe, St, Nu, Bі і Fo), який дає можливість прогнозувати поводження розплаву і стрічки на різних стадіях формування, і показує взаємозв'язок процесів, що відбуваються на кожній стадії. Запропоновано механізм формування стрічки, згідно якого її затвердіння відбувається за межами рідкої ванни.

Показано, що однорідність і товщина аморфних і мікрокристалічних стрічок зі сплавів на основі заліза визначається стабільністю і довжиною ванни розплаву, яка залежить від більшості технологічних параметрів (швидкостей обертання барабану і витікання розплаву крізь сопло, величини зазору «сопло барабан», температури розплаву). Вихід значення довжини ванни за 6 7 мм приводить до порушення стабільності процесу.

Визначені коефіцієнт теплопередачі на межі розподілу «розплав (стрічка) барабан» (2104 1,4105 Вт/м2К) і середня швидкість охолодження на поверхні барабанів з міді і сталі (2 4,5105 К/с). Незначна відмінність у середній швидкості охолодження стрічки на поверхні цих барабанів (при різниці їх теплопровідності у 8 разів) обумовлена різною площею її контактної поверхні (60 – 70 та 90 – 95 % відповідно), яка залежить від прилипання розплаву до поверхні барабану.

Встановлено, що за межами барабана кристалізатора стрічка, що летить (швидкість польоту 20 – 40 м/с), охолоджується зі швидкістю до 6103 К/c внаслідок турбулентного примежового шару повітря на її поверхні.

Вперше експериментально вивчено розподіл швидкостей по товщині повітряного примежового шару (5 8 мм) на поверхні барабану, що обертається, і встановлено найбільш інтенсивне зниження місцевої швидкості в ефективній товщині шару ~ 1 мм, яка впливає на умови витікання розплаву з сопла, якість контактної поверхні і геометрію одержаних стрічок. Показано, що найбільш ефективним засобом видалення примежового шару є створення розрідження перед зоною подачі розплаву на барабан.

Вперше експериментально встановлена залежність магнітних властивостей аморфних стрічок промислових сплавів на основі заліза від їх товщини і якості контактної поверхні. При зниженні середньої шорсткості останньої (Rак < 0,8 мкм) магнітна індукція зростає на 0,15 – 0,25 Тл.

Встановлено вплив конструктивних особливостей устаткування на стабільність процесу формування, геометрію, якість і властивості одержаних стрічок; розроблені оригінальні конструкції стрічкознімача і захисного екрану, оптимізована геометрія розливного сопла, що дозволило стабілізувати одержання аморфних і мікрокристалічних стрічок в промислових умовах.

Вперше показано, що збільшення маси металу, що розливається за робочий цикл, вимагає змінення конструкції установок і технології промислового виробництва аморфних стрічок внаслідок необхідності відводу великих кількостей тепла і відмінністю технологічних параметрів початкового періоду розливу від стаціонарного. Показана необхідність збільшення діаметру і організації примусового охолодження барабана кристалізатора (в тому числі подачі гарячої та холодної води при розливу), підвищення стійкості його поверхні або відновлення останньої безпосередньо в процесі розливу та керування зазором «сопло барабан».

Оптимізовані параметри промислової технології виробництва аморфної стрічки на установках «Сиріус» в умовах ВАТ «Ашинській металургійний завод» (м. Аша Челябінської області, Росія) і «Гаммамет» (м. Єкатеринбург, Росія). Запропонована оригінальна конструкція газового стрічкознімача дозволила підвищити вихід придатної продукції на 20 %, а засіб контролю розмірів ванни розплаву в зазорі «сопло - барабан» спростив керування процесом при промисловому виробництві аморфних стрічок системи Fe-C-Sі-B і забезпечив підвищення їх якості шляхом зниження кількості каверн на контактній поверхні (на 20 30 %).