382. Чорна Оксана Євгенівна. Управління капіталом підприємства в умовах ринкової трансформації економіки України: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Одеський держ. економічний ун-т. - О., 2005.
Анотація до роботи:
Чорна О.Е. Управління капіталом підприємства в умовах ринкової трансформації економіки України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01. – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2004.
Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних основ формування і використання капіталу підприємств, визначенню особливостей оцінки його вартості в умовах ринкової трансформації економіки, розробці науково-практичних рекомендацій щодо вдосконалення організаційно-економічного механізму управління капіталом підприємства.
На основі аналізу досвіду фінансового управління підприємством в умовах ринкової трансформації економіки та державного регулювання розроблено основні підходи до побудови системи управління капіталом підприємств. Вивчено міжнародний досвід управління капіталом у контексті можливості його використання в Україні.
У дисертації проведено дослідження структури капіталу підприємства, виявлено специфіку його формування і використання, вплив на обсяги реалізації продукції, розглянуто можливості використання позикового і залученого капіталу, що сприяє досягненню збалансованості між рівнем розвитку потреби і ресурсних обмежень щодо їх задоволення. Проаналізовано фінансово-економічну ситуацію в Україні і наведено характеристику основних її факторів.
Розроблено організаційно-економічний механізм управління капіталом підприємства. Вивчено методологічні основи оцінки вартості капіталу в розрізі окремих його елементів з метою визначення економічної ефективності формування і використання сукупного капіталу у фінансово-господарській діяльності підприємств.
Для підвищення ефективності управління капіталом підприємства виявлено методологічні особливості формування елементів вартості капіталу й обґрунтовано рекомендації щодо управління структурою капіталу підприємства. Розроблено рекомендації з оцінки вартості капіталу, оптимізації його структури і поточного моніторингу зміни оцінної вартості підприємства.
Результати, що отримані в дисертаційній роботі, в сукупності вирішують завдання удосконалення теоретико-методологічного забезпечення фінансово-господарської діяльності підприємств в контексті управління капіталом в умовах ринкової трансформації економіки України. Основні висновки роботи полягають у наступному:
Розвиток теоретичних підходів до принципів управління капіталом підприємства в умовах ринкової трансформації є логічним продовженням наукових досліджень процесів формування та використання фінансових ресурсів. Проведена в дисертації розробка окремих аспектів цієї проблеми дає можливість глибше вивчати такі важливі складові фінансово-господарської діяльності підприємств та економіки в цілому, як ефективність використання власного та позикового капіталу, вплив залученого капіталу на діяльність підприємств та макроекономічні показники, розподіл доходів, зростання валового внутрішнього продукту та фінансових ресурсів в державі, залучення іноземних інвестицій, і багато інших. Кількісний та якісний аналіз ефективності використання капіталу на різних рівнях дозволяє точніше оцінити зміни, що відбуваються в умовах ринкової трансформації економіки України, й, відповідно, ефективніше керувати ними.
Суспільне значення подальшого розвитку теорії капіталу полягає в тому, що це є основою знаходження шляхів зростання обсягів інвестицій, що залучаються у фінансово-господарську діяльність підприємств, оскільки вони створюють позитивні тенденції для розвитку економіки в цілому та сприяють збільшенню ефективності фінансово-господарської діяльності підприємств.
Процес формування капіталу підприємства розглядається як певна підсистема всієї системи відтворення фінансових ресурсів, як сукупність грошових доходів та надходжень, які сформовані при створенні підприємства та в процесі його діяльності і використовуються в господарському обігу для одержання відповідних доходів. Рух капіталу підприємства як певна системна цілісність включає три стадії кругообігу капіталу аналогічно кругообігу фінансових ресурсів: капітал у грошовій формі, капітал у виробничій формі та капітал у товарній формі.
Стратегія розвитку підприємства в сучасних умовах повинна будуватися з урахуванням вимог та можливостей системи управління капіталом та реалізовуватися шляхом здійснення певних функцій (фінансової, виробничої, відтворювальної, накопичувальної, інвестиційної та вартісної) та базуватися на адекватних принципах.
Потенціал управління капіталом підприємства входить до загального стратегічного потенціалу підприємства, він впливає на динаміку стратегічного потенціалу через фактори формування та використання капіталу, здатність системи управління капіталом ефективно регулювати грошові потоки, забезпечувати зростання їх можливостей. Представлений у роботі організаційно-економічний механізм управління капіталом підприємства є орієнтованим на посилення ролі стратегічного підходу та базується на ринковому, державному нормативно-правовому та внутрішньому механізмах регулювання діяльності щодо формування та використання фінансових ресурсів підприємств.
В результаті проведеного дослідження систематизовано, узагальнено і суттєво доповнено авторськими розробками методологічні та методичні підходи до визначення вартості капіталу підприємства. Концепція оцінки вартості капіталу виходить з того, що капітал як один з факторів виробництва має певну вартість, яка суттєво впливає на рівень поточних та інвестиційних витрат підприємства. Доведено, що вартість капіталу підприємства залежить від багатьох факторів, у тому числі й від структури капіталу, в якій суттєве місце займає залучений капітал, у зв’язку з чим рекомендується в структурі позикового капіталу підприємств враховувати кредиторську заборгованість, що обумовлено її великою часткою (до 80% в деяких галузях національної економіки), специфікою формування оборотних і позаоборотних активів підприємств в Україні.
Для ефективного формування, використання та управління капіталом підприємства на мікроекономічному рівні важливим завданням вважається його адекватне оцінювання. В цьому плані доцільно враховувати вплив сезонної динаміки індексу інфляції на вартість короткострокового позикового капіталу. Проведені розрахунки дозволили виявити суттєвий вплив сезонної компоненти індексу інфляції на вартість капіталу підприємства на основі показника „середньозважена вартість капіталу”.
Проведений в роботі аналіз проблем формування та управління власним та позиковим капіталом підприємства та опрацьована методика оцінювання вартості капіталу дозволили розробити та провести розрахунок розширеної багатофакторної моделі стійкості економічного зростання підприємства з використанням методів факторного аналізу. Це дало змогу сформувати напрямки вдосконалення управління капіталом підприємства з метою забезпечення економічних інтересів власників підприємства шляхом зростання його ринкової вартості.
Цілеспрямована політика у сфері формування капіталу спричиняє в фінансово-господарської діяльності підприємства самопосилюючі прогресивні процеси, які прискорюють як економічний розвиток окремого підприємства, так і економіки в цілому. Основні напрямки цієї політики включають наступні етапи: аналіз використання фінансових ресурсів, визначення потреби в додаткових ресурсах, оцінка вартості залучення додаткового капіталу, забезпечення необхідного обсягу капіталу та оптимізація його структури.
Важливим результатом проведеного дисертаційного дослідження стали науково-практичні пропозиції щодо проведення моніторингу. Рекомендовано поєднання підходу, що базується на методі дисконтованого грошового потоку, і підходу, що базується на виявленні синергетичного ефекту зростання вартості активів, що накопичуються підприємством.
В умовах ринкової трансформації економіки України процеси що пов’язані з вдосконаленням системи управління капіталом підприємства, зокрема його формування та використання, набувають особливого значення, оскільки створення та розвиток необхідної фінансової ресурсної бази є важливою умовою сталого економічного зростання.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Черная О.Е. Влияние основных макроэкономических показателей на стоимость капитала предприятия // Академічний огляд. – 2002. – №1. – С. 47–51.
Крамаренко Г.А., Черная О.Е. Методические подходы к оценке стоимости финансового капитала предприятия // Вестник СевГТУ. Вып. 40: Экономика и финансы: Сб. науч. тр. / Редкол.: В.И. Плаксин (отв. ред.) и др.; Севастоп. нац. техн. ун-т. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2002. – С. 13–18. (0,33 др.арк. – здобувачу належить 0,23 др.арк.) Особистий внесок автора: розроблено методичні підходи до оцінки вартості капіталу підприємства.
Черная О.Е. Организационно-экономический механизм управления капиталом предприятия // Академічний огляд. – 2003. – №2. – С. 40–45.
Крамаренко Г.А., Черная О.Е. Влияние структуры капитала предприятия на его формирование и результативность использования // Вестник СевГТУ. Вып. 53. Экономика и финансы: Сб. науч. тр. / Редкол.: В.И. Плаксин (отв. ред.) и др.; Севастоп. нац. техн. ун-т. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2004. – С. 34–42. (0,5 др.арк. – здобувачу належить 0,4 др.арк.) Особистий внесок автора: визначено напрямки оптимізації структури капіталу підприємства і дано рекомендації щодо збільшення ефективності його використання.
Черная О.Е. Оценка стоимости дополнительного финансового капитала методом дисконтированного денежного потока // Академічний огляд. 2004. – №1. – С. 42–48.
Чорна О.Є. Вплив рівня інфляції на вартість короткострокового позикового капіталу // Фінанси України. – 2004. – № 9. – С. 92-99.
Публікації в інших наукових виданнях:
7. Крамаренко Г.А. Черная О.Е. Основные тенденции развития экономических процессов в Украине // Проблемы устойчивого экономического развития в условиях глобализации. В 2 т. / Ответ. ред. М.Б. Кенжегузин. Том 2. – Алматы, ИЭ МОН РК, 2003. – С. 260—267. (0,44 др. арк. - здобувачу належить 0,34 др.арк.) Особистий внесок автора: проаналізовано проблеми економічного розвитку України.
Опубліковано за матеріалами конференцій:
Черная О.Е. Бюджетная система как составляющая финансовой системы Украины // Проблемы и перспективы становления финансовой системы Украины: Сб. трудов межвузовской студ. науч. практ. конф. (г. Севастополь, 1999 г.) – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 1999. – С. 57–60.
Черная О.Е. Налоговая система Украины и направления ее оптимизации // Проблемы и перспективы становления финансовой системы Украины: Тез. Третьей межвуз. науч. – практ. конф. (25–27 октября 2000 года). – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 2000. – С. 22–24.
Черная О.Е. Вопросы оптимизации налогообложения в Украине // Шляхи активізації вітчизняного виробництва: теорія та практика, проблеми підготовки фахівців. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції (25–26 травня 2001 року). Хмельницький, ХІЕП, 2001. – С. 86–90.
Черная О.Е. Бюджетная система как составляющая финансовой системы Украины // Системний підхід до ринкової трансформації економіки України: Матеріали ІV міжвузівської студентської науково-практичної конференції (16–27 травня 2000 р.). – Д.: ДАУБП, 2000. – С. 38–39.
Черная О.Е. Формирование финансового капитала предприятия в современных условиях развития экономики Украины // Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації / Економічний вісник Національної гірничої академії України. – №2 – Т.1. (1 червня 2001 року). – Д.: РВК НГА України, 2001. – С. 175–176.
Черная О.Е. Стоимость финансового капитала предприятия и границы эффективности его использования // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону» (6–7 листопада 2001 року). – Д.: Наука і освіта, 2001. – С.111–112.
Черная О.Е. Финансовый капитал предприятий в экономике Украины // Матеріали V1 міжвузівської науково-практичної конференції «Проблеми ефективного регіонального та корпоративного управління в умовах невизначеності та динамічності зовнішнього середовища» (21—22 грудня 2001 року). – Д.: Наука і освіта, 2001. – С.112–116.
Черная О.Е. Функции и механизм управления капиталом предприятия // Європейський вибір України: проблеми теорії та практики реалізації / Міжнародна науково-практична конференція: тези доповідей. – Д.: Вид-во ДУЕП, 2003. – С. 114–116.
Черная О.Е. Финансовая стратегия политики экономического роста капитала предприятия // Проблемы развития финансовой системы Украины и Крыма: Сб. трудов межвузовской науч.-практ. конф. аспирантов и студентов г. Симферополь, 24-28 марта 2004. – Симферополь: Изд. МОО «Центр Стабилизации», 2004. – С. 290-291.