Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Терещенко Максим Анатолійович. Управління конкурентними перевагами підприємств на ринку комбікормової продукції : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Терещенко М.А. Управління конкурентними перевагами підприємств на ринку комбікормової продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2007.

Дисертацію присвячено розробці науково-теоретичних засад і практичних рекомендацій щодо удосконалення управління конкурентними перевагами підприємств на ринку комбікормової продукції. Уточнено економічну сутність поняття “конкурентні переваги підприємств”. Удосконалено класифікацію основних видів конкурентних переваг підприємств на ринку. Обгрунтовано принципи управління формуванням конкурентоспроможності підприємств на ринку комбікормової продукції. Досліджено кон'юнктуроутворюючі чинники впливу на управління конкурентними перевагами підприємств на ринку комбікормової продукції. Проведено аналіз розвитку підприємств на ринках комбікормової продукції в Україні та за кордоном. Розроблено методичні підходи до оцінки і прогнозування конкурентних переваг підприємств на ринку комбікормової продукції. Запропоновано заходи подальшого розвитку підприємств на ринку комбікормової продукції.

1. Аналіз проведених досліджень дозволив зробити висновок, що думки вчених-економістів об'єднуються масштабами або рамками, в яких розглядається і досліджується економічна стуність поняття “конкурентні переваги підприємств”. Відмінність цих думок полягає в області розгляду: співвідношення попиту і пропозиції, відтворювального процесу, природи впливу економічного середовища, стану і розвитку ринкових елементів. Це дозволило навести авторське трактування поняття.

2. Удосконалено класифікацію основних видів конкурентних переваг підприємств на ринку за ієрархічністю ознаки: (загальногосподарські, товарні, світові), за ступенем складності (прості, диференційовані), за ступенем сприятливості (несприятливі, сприятливі), за ступенем стійкості (нестійкі (невизначені), стійкі (рівноважні)).

Запропоновано принципи управління формуванням конкурентоспроможності підприємств на ринку комбікормової продукції, що дозволяє розглядати його як економічно активну частину національної економіки України. Відповідно цьому встановлюється взаємозалежність між конкурентоспроможністю підприємств на ринку комбікормової продукції, виробників комбікормової продукції, інших підприємств, що забезпечують ефективну взаємодію даних елементів, та оцінка факторів, що здійснюють вплив на кожен із них.

3. Проаналізувавши думки авторів з приводу класифікації чинників впливу на управління конкурентними перевагами підприємств на ринку, в дисертації її доповнено, ґрунтуючись на ознаках, які враховують приналежність чинників до тієї або іншої класифікаційної групи. При цьому пропонується згрупувати їх по чотирьох критеріях, які характеризують загальний підхід до систематизації: приналежність, доступність і характер обліку, прояв факторів, сфера і масштабність дії. Запропонована класифікація дозволить врахувати ті чинники, які впливають на управління конкурентними перевагами підприємств на ринку у кожному конкретному випадку. Вибір же найвагоміших і важливіших чинників залежатиме від конкретних обставин, що складаються на ринку.

4. Проведений аналіз управління конкурентними перевагами підприємств на ринках комбікормової продукції в передових країнах світу в США та країнах ЄС дозволив визначити перспективи, які слід врахувати в Україні. Це стосується інтеграції підприємств, як всередені країни, так і з зарубіжними партнерами, підвищення якості комбікормів з урахуванням охорони навколишнього середовища через застосування сучасніших технологій при складанні рецептур і при виборі сировини, досліджень у галузі генетики.

5. В Україні ж продовжують відбуватися негативні тенденції у виробництві комбікормової продукції. Так, за 1990-2005 роки обсяги комбікормової продукції скоротилися більше ніж у 20 разів. Низька якість комбікормів, що виготовляються характеризується наступними показниками. Зернові складові становлять у середньому понад 70%, що значно вище за рекомендації стандартів ЄС. Через відсутність необхідних компонентів комбікорми не збалансовані за основними поживними і біологічно-активними речовинами. Недостатній технологічний рівень переробки – лише 20% продукції виготовляється у вигляді гранул та комбікормової крупки. Через низьку платоспроможність вітчизняних споживачів реалізується лише 80% вироблених комбікормів, майже відсутній їх експорт.

6. Розроблено методичні підходи, що відображають специфіку конкурентних переваг підприємств на ринку комбікормової продукції. Оцінка таких переваг здійснюється за етапами: аналіз попиту на комбікормову продукцію і чинників впливу на його величину; дослідження пропозиції комбікормової продукції і чинників впливу на її величину; дослідження чинників, що впливають на ціноутворення комбікормової продукції; дослідження впливу загальних (зовнішніх) чинників; оцінка загального стану кон'юнктури ринку комбікормової продукції. Прогнозування конкурентних переваг підприємств на ринку комбікормової продукції пропонується здійснювати із застосуванням корегуючих коефіцієнтів за етапами від проведення експертної оцінки для встановлення значущості чинників до розрахунок величин попиту і пропозиції на основі запропонованих моделей.

7. Для формування розвиненого ринку комбікормової продукції як складової частини сільськогосподарського ринку розроблено дієві заходи цілеспрямованої організації ринку комбікормової продукції, складовими якої виступають: структуризація ринку; формування фізичної ринкової інфраструктури; раціональна побудова ринків; державне регулювання обмінних процесів.

Виходячи з того, що комбікорми виступають матеріальною субстанцією формування тваринницької продукції, споживачем якої є населення, запропоновано поряд зі більшенням економічних показників підприємств, знижувати екологічні та енергетичні чинники впливу на виробництво комбікормової продукції.

8. Одним із шляхів виходу комбікормових підприємств з кризового стану є маркетинговий підхід до питання виробництва і збуту комбікормів. В останні роки у зв’язку з реформуванням сільськогосподарського виробництва зменшилось поголів’я тварин, а відповідно і попит на комбікорми. Стабілізація розвитку тваринництва, необхідність мати високоефективну галузь ставлять іншу вимогу – використовувати комбікорми. Тому при розробці концепції маркетингу підприємств на ринку комбікормової продукції використовувати всі підходи до організації маркетингової діяльності: вдосконалення виробництва; вдосконалення концепції інтенсифікації комерційних зусиль; концепції маркетингу і концепції соціально-етичного маркетингу. При цьому систему управління маркетингом слід формувати за ієрархічним принципом: підприємство, трест, регіональний економічний союз.

Публікації автора:

  1. Терещенко М.А. Регіональні аспекти розвитку комбікормової промисловості в Україні // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 4. – С. 348-350.

  2. Терещенко М.А. Реформування системи реалізації зерна та продуктів його переробки // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2005. – № 6. – С. 310-314.

  3. Терещенко М.А. Ринкові передумови розвитку комбікормової промислової // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 3. – С. 310-315.

  4. Терещенко М.А. Розвиток виробництва комбікормової продукції в Україні // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 6. – С. 288-291.

  5. Терещенко М.А. Сучасний стан комбікормового виробництва в Україні // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 5. – С. 290-293.

  6. Терещенко М.А. Визначення показників економічної ефективності виробництва зерна та продуктів його переробки // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука та інновації – 2005”. – Том 12. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 47.

  7. Терещенко М.А. Основні методичні питання по дослідженню економічної ефективності ринку комбікормової продукції // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні”. – Том 6. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 26.

  8. Терещенко М.А. Стабілізація ринку переробки зерна в Україні // Дні науки: Зб. тез доповідей: В 3 т. / ГУ “ЗІДМУ”, 27-28 жовтня 2005; Ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – Т.1. – С. 142-144.