Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Охтень Олексій Олександрович. Управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Охтень О.О. Управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено вирішенню актуальної задачі розвитку теоретичних положень, розробки науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств та їх продукції.

Досліджено теоретичні основи управління конкурентоспроможністю підприємств. Обґрунтовано концепцію управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств, яка дозволяє підвищити ефективність їх фінансово-господарської діяльності. Запропоновано науково-методичні підходи до обґрунтування рішень із забезпечення конкурентоспроможності промислових підприємств, до оцінки конкурентоспроможності машинобудівної продукції промислового призначення, до оцінки конкурентоспроможності промислових підприємств. Дістали подальшого розвитку напрями удосконалення організаційної структури промислових підприємств на основі створення координаційного центру з питань конкурентоспроможності. Розроблено інформаційну модель управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств. Проведено практичну апробацію запропонованих у дисертації положень на базі ВАТ «Ковельсельмаш». Розроблено комплекс управлінських заходів, який дозволяє збільшити обсяг реалізації продукції підприємства.

У дисертаційній роботі наведено теоретичні узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної задачі розвитку теоретичних положень, розробки науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств та їх продукції. Вони спираються на такі наукові результати та положення:

1. У теоретичному плані – розвиток наукових положень, що визначають концептуальні основи управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств.

1.1. Проаналізовано існуючі підходи до управління конкурентоспроможністю підприємств і продукції, а також сучасний стан машинобудування в Україні, що дозволило дійти висновку про необхідність розробки методів управління конкурентоспроможністю підприємств, які б ураховували специфіку вітчизняної економіки та переваги споживачів, а також використовували реальні економічні дані для параметризації математичних моделей без залучення експертів.

1.2. Обґрунтовано, що показники, пов'язані з конкурентоспроможністю, можна поділити на дві групи: зовнішні прояви, за якими можна дослідити динаміку конкурентоспроможності підприємств, і внутрішні фактори, які впливають на конкурентоспроможність підприємств опосередковано. При цьому внутрішні фактори мають оптимальні значення, відхилення від яких є небажаним, а зростання зовнішніх проявів є завжди бажаним. Також установлено, що основною рушійною силою конкурентоспроможності промислових підприємств є конкурентоспроможність продукції. Для цього проаналізовано функціонування промислового підприємства із точки зору процесного підходу та визначено взаємозв'язок і взаємозалежність конкурентоспроможності підприємства та продукції, що ним виробляється.

1.3. Розроблено концептуальну схему управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств, основану на управлінні конкурентоспроможністю продукції в комбінації з оптимізацією внутрішньофірмових факторів конкурентоспроможності, реалізація якої дозволяє підвищити ефективність фінансово-господарської діяльності підприємств.

2. У методичному плані – розробка й удосконалення науково-методичних підходів до оцінки й управління конкурентоспроможністю машинобудівних підприємств і продукції.

2.1. Удосконалено науково-методичний підхід до оцінки конкурентоспроможності машинобудівної продукції промислового призначення, який є основою для прогнозування обсягів реалізації продукції. Підхід базується на використанні інтегрального показника, до якого у мультиплікативній формі включено нормовані значення основних показників продукції, які впливають на її конкурентоспроможність: продуктивності, економічності, строку служби, ціни, одноразових витрат, привабливості умов постачання та обслуговування, вартості обслуговування, а також репутації. Параметризацію моделі інтегрального показника виконано за допомогою оптимізаційної економіко-математичної моделі з використанням реальних ринкових даних про обсяги реалізації продукції без залучення експертів.

2.2. Удосконалено науково-методичний підхід до оцінки конкуренто-спроможності машинобудівних підприємств, оснований на використанні інтегрального показника, до якого входять нормовані значення таких зовнішніх проявів конкурентоспроможності підприємств: обсяг реалізації продукції, розмір прибутку та розмір чистих активів. Як додатковий засіб аналізу запропоновано показник неоднорідності зовнішніх проявів конкурентоспроможності підприємств, який дозволяє виявляти потенційні проблемні ситуації, пов'язані із загрозами і ризиками зниження конкурентоспроможності.

2.3. Запропоновано науково-методичний підхід до обґрунтування рішень із забезпечення конкурентоспроможності промислових підприємств. У його основу покладено комплекс моделей управління конкурентоспроможністю продукції, який дозволяє, з урахуванням установлених на основі аналізу конкурентоспроможності підприємства пріоритетів, оптимізувати план виробництва, здійснити планування заходів із регулювання конкурентоспроможності продукції, виведення на ринок нової продукції та виведення існуючої продукції на нові ринки збуту, а також уведення нових виробничих ресурсів. Крім того, запропоновано модель оптимізації значень внутрішньофірмових факторів конкурентоспроможності, яка дозволяє при заданих ресурсних обмеженнях максимально наблизити значення внутрішніх факторів конкурентоспроможності до оптимальних значень.

3. У практичному плані – доведення запропонованих наукових положень до рівня інформаційних технологій, розробка рекомендацій щодо вдосконалення організаційної структури підприємств, апробація розроблених підходів на промисловому підприємстві.

3.1. Розроблено алгоритм виділення та обліку внутрішньофірмових факторів конкурентоспроможності підприємств, структуру відповідної бази даних, а також економіко-математичну модель, яка дозволяє визначити тісноту зв'язку між внутрішньофірмовими факторами і показником конкурентоспроможності підприємства та визначити їх оптимальні значення.

3.2. Аргументовано доцільність створення на промислових підприємствах координаційного центру з питань конкурентоспроможності, який дозволяє збільшити ступінь залучення окремих працівників управлінського апарату підприємства до вирішення задач підвищення конкурентоспроможності підприємства та продукції, а також удосконалити процеси виявлення потенційних загроз для конкурентоспроможності підприємства й реагування на них. Запропоновано його структуру, склад і порядок взаємодії з іншими підрозділами підприємства у процесі управління конкурентоспроможністю.

3.3. Дістала подальшого розвитку інформаційна модель управління конкурентоспроможністю промислових підприємств, яка дозволяє зменшити витрати на організацію на підприємстві системи управління конкурентоспроможністю завдяки підвищенню рівня автоматизації роботи. Інформаційна модель створена з використанням методології моделювання процесів ІDEF та може бути основою для створення комп'ютерної інформаційної системи, використовуватися як прототип для формування системи електронного документообігу, а також застосовуватися у процесі навчання персоналу.

3.4. На базі ВАТ «Ковельсільмаш» проведено апробацію можливостей управління конкурентоспроможністю з використанням розроблених у дослідженні підходів. Запропонований комплекс управлінських заходів дозволяє збільшити обсяг реалізації продукції, зокрема розкидувачів твердих органічних добрив, і отримати річний економічний ефект у розмірі 376 тис. грн.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Охтень А.А. Исследование предпочтений потребителей в системе оценки конкурентоспособности машиностроительной продукции промышленного назначения // Экономика промышленности: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2005. – С. 408-415.

2. Охтень А.А., Лепа Р.Н. Анализ понятия конкурентоспособности в крупном машиностроении // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2005. – С. 143-154.

Особистий внесок: аналіз впливу особливостей галузі на конкуренто-
спроможність у машинобудуванні.

3. Охтень О.О. Аналіз підходів до управління конкурентоспроможністю // Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2005. – № 3. – С. 124-130.

4. Охтень А.А. Использование анкетирования для оценки субъективных предпочтений потребителей машиностроительной продукции // Вісник Хмельницького національного університету. Сер.: екон. науки. – 2006. – № 2. – Т. 1. – С. 84-88.

5. Охтень А.А. Синтез и интерпретация интегрального показателя конкурентоспособности предприятия // Прометей: регіональний зб. наук. праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний ін-т МОН України; Ін-т економіко-правових досліджень НАН України. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – Вип. 2 (20). – С. 152-155.

6. Охтень А.А. Формирование оптимального набора факторов конкурентоспособности предприятия // Модели управления в рыночной экономике: сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2006. – Спец. вып. – Т. 2. – С. 119-126.

7. Охтень А.А. Использование мирового опыта для повышения конкурентоспособности украинских машиностроительных предприятий // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – Т. 1. – С. 261-270.

8. Охтень А.А. Организационно-экономическое обеспечение управления конкурентоспособностью предприятий // Экономика промышленности: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – Вып. 5. – С. 295-302.

9. Охтень О.О. Оцінка конкурентоспроможності машинобудівної продукції промислового призначення // Держава та регіони. Сер.: економіка та підприємництво. – 2007. – № 1. – С. 251-254.

10. Охтень А.А. Синтез моделей управления конкурентоспособностью продукции промышленных предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць: в 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 228, т. 2. – С. 270-277.

Матеріали наукових конференцій

1. Охтень А.А. Метод отбора и оценки факторов конкурентоспособности предприятия // Проблеми економічної кібернетики: тези доп. ХІ Всеукр. наук.-метод. конф. (м. Алушта, смт. Партеніт, 2-4 жовт. 2006 р.). – Донецьк: ТОВ «Юго-восток, Лтд», 2006. – С. 230-231.

2. Охтень О.О. Метод оцінки конкурентоспроможності машинобудівної продукції промислового призначення // Дні науки: зб. тез доп. [за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. „Актуальні проблеми управління розвитком об'єктів і процесів ринкової економіки” (м. Запоріжжя, 5-6 жовт. 2006 р.)]. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2006. – Т. 1. – С. 245-246.

3. Охтень А.А. Взаимосвязь конкурентоспособности промышленного предприятия и выпускаемой им продукции // Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки: матеріали III Всеукр. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених (м. Луганськ, 21-23 бер. 2007 р.). – Луганськ: Східноукраїнський нац. ун-т імені В. Даля, 2007. – С. 392-394.

4. Охтень А.А. Конкурентоспособность украинских машиностроительных предприятий в условиях глобализации экономики // Страны с переходной экономикой в условиях глобализации: материалы VI Междунар. науч.-практ. конф. студентов, аспирантов и молодых ученых (г. Москва, 28-30 марта 2007 г.). – М.: РУДН, 2007. – С. 289-292.

5. Охтень А.А. Информационные аспекты управления конкурентоспособностью производственного предприятия // Інноваційні проблеми автоматизації управління бізнесом: матеріали 1 Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Житомир, 20-21 квіт. 2007 р.). – Житомир: Ін-т підприємництва та сучасних технологій, 2007. – С. 234-237.

6. Охтень О.О. Координаційний центр з питань конкурентоспроможності як елемент системи управління промислового підприємства // Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону: матеріали XVI Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Чернівці, 17-18 трав. 2007 р.). – Чернівці, 2007. – С. 205-207.

7. Лепа Р.Н., Охтень А.А. Особенности моделирования деятельности предприятий с использованием инструментария IDEF // Важке машинобудування. Проблеми та перспективи розвитку: матеріали V Міжнар. наук.-техн. конф. (м. Краматорськ, 4-7 черв. 2007 р.). – Краматорськ: ДДМА, 2007. – С. 73.

Особистий внесок: визначення основних напрямів використання IDEF моделей на машинобудівних підприємствах.

8. Охтень А.А. Повышение конкурентоспособности украинских машиностроительных предприятий на основе инноваций // Напрями і моделі трансформації інноваційної діяльності у контексті міжнародної інтеграції: тези доп. і повідом. міжнар. наук.-практ. конф. (м. Донецьк, 18-19 жовт. 2007 р.) / НАН України. Ін-т економіки пром-сті. – Донецьк, 2007. – С. 44-46.