Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


178. Гонтарева Ірина Вячеславівна. Управління логістичним процесом у виробничо-економічних системах: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Гонтарева І.В. Управління логістичним процесом у виробничо-економічних системах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2004.

У роботі обґрунтовано необхідність системного управління потоками ресурсів. Узагальнено теоретичні положення логістики та удосконалено зміст категорії «логістика» і пов’язаного з нею поняття «логістичний потік». Удосконалено інтегральний критерій ефективності логістичної підсистеми на підприємстві, проведено структуризацію логістичного циклу відтворення та обігу предметів праці.

Розроблено методичний підхід до розрахунку варіантів планових рішень щодо управління логістичним процесом у виробничо-економічних системах з допомогою динамічної моделі, яка складається з системи рівнянь і логічних правил з прийняття рішень. Визначено різні варіанти функціонування виробничо-економічних систем з допомогою методичного підходу до агрегатного планування діяльності підприємств.

1. Системний підхід до управління виробничо-комерційною діяльністю підприємства вимагає комплексного вивчення та інтеграції постачальницько-виробничо-розподільних підсистем в єдину матеріалопровідну систему.

2. Дослідження напрямків управління циркулюючими потоками ресурсів на підприємстві з допомогою системного підходу дозволило виділити логістику як науку, що найбільш яскраво та повно відображає інтеграцію постачальницько-виробничо-розподільних систем. Аналіз потокової сутності руху ресурсів показав, що інтегральність і узгодженість – основні характеристики матеріального, фінансового та інформаційного потоків.

3. Логічне узагальнення існуючих дефініцій логістики показало, що в них не враховані принципи системного підходу, динамічної стійкості інтегральних характеристик кожного потоку, принципи синергізму їх сукупності й адаптивності у зовнішньому середовищі, з допомогою яких підприємства, які використовують логістичний підхід, мають бути конкурентоспроможними в ринкових умовах. Удосконалення поняття «логістичний потік» дозволило встановити, що причинами руху потоків є попит, фінансові засоби та інформація. Доведено, що характеристиками руху процесів, які впливають на ефективність управління, є рівень трансакційних витрат учасників логістичного процесу, наявна інформація про постачальників і споживачів, фінансові умови трансакції.

4. Необхідність підвищення якості функціонування підприємства вимагає ефективного управління логістичною підсистемою. Аналіз і узагальнення існуючих показників оцінки ефективності логістичної підсистеми дозволили сформувати інтегральний критерій, який містить рентабельність активів, а обмеженнями є коефіцієнт ліквідності і рівень обслуговування споживачів. Отже, управління логістичною системою має забезпечити пошук оптимуму між рівнем обслуговування, ризиком втрати ліквідності й рентабельністю роботи підприємства.

5. Використання запропонованої в дисертаційній роботі структуризації логістичного циклу відтворення та обігу предметів праці дозволяє наочно представити взаємозв’язок між складовими матеріального, фінансового та інформаційного потоків у процесі руху капіталу та перейти до створення моделі логістичного циклу з допомогою методів економіко-математичного моделювання.

6. Розроблений та запропонований методичний підхід до розрахунку варіантів планових рішень щодо управління логістичним процесом у виробничо-економічних системах, який ґрунтується на динамічній моделі логістичного циклу відтворення та обігу предметів праці, дозволяє розраховувати різні варіанти вирішення задач логістики та прийняття управлінських рішень відносно прогнозного стану підприємства на початковій стадії роботи.

7. Визначено, що використання методичного, алгоритмічного та організаційного забезпечення в логістиці обмежено націленістю на роботу у великих корпораціях і, що відповідає цьому, перенасиченість функціями, висока вартість, жорсткі вимоги до умов застосування: точність інформації, наявність сформованих баз даних, кваліфікації персоналу тощо. У дисертації запропонована схема програмної реалізації динамічної моделі логістичного циклу, яка ґрунтується на методичному підході до розрахунку варіантів планових рішень щодо управління логістичним процесом. Практичне застосування моделі логістичного циклу у ВАТ «Завод ім. Фрунзе», ВАТ «Зміївський машинобудівний завод», ДП «ХЕМЗ» та розробка різних варіантів функціонування цих підприємств з допомогою методичного підходу до агрегатного планування підтверджують її прийнятність як засобу, що допомагає експерту приймати пріоритетну стратегію розвитку в залежності від ситуації у зовнішньому та внутрішньому середовищі.

Публікації автора:

  1. Афанасьєв М., Рогожина І. Структура динамічної моделі логістичного циклу // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2003. – № 1. – С. 62-67.

  2. Афанасьев Н.В., Рогожина И.В. Управление оборотными средствами в логистическом цикле воспроизводства и обращения // Вісник ХДЕУ. – 2000. – № 4(16). – С. 29-31.

  3. Гонтарева І.В. Рушійна сила потокових процесів у логістиці // Економіка розвитку.– 2003.– № 1(25).– С. 62-64.

  4. Афанасьев Н.В., Рогожина И.В. Формирование критерия оптимальности при моделировании логистического цикла // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. Вип. 6. –- К.: КНЕУ, 2001. – С. 373-375.

  5. Рогожина И.В. Системный анализ движения потоков ресурсов в процессе их трансформации // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип.. 134. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.- – С. 62-66.

  6. Рогожина І.В. Генезис категорії «логістика» та пов’язаного з нею терміну «потік» для характеристики виробничо-економічної системи //Вісник Львівської комерційної академії (Серія економічна. Вип. 13): Зб. наук. пр. – Львів: ЛКА, 2003. – С. 244-247.

  7. Рогожина И.В. Методика агрегатного планирования с применением имитационной модели // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр.– 2002. – № 1(4). – С. 58-62.

  8. Рогожина И.В. Логистические системы в освоении зарубежных рынков сбыта // Вісник Харківського університету.– 2001.– № 506 (Сер. «Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м.Харкова»). –. Ч. 1.– С. 180-182.

  9. Афанасьев Н.В., Рогожина И.В. Маркетинг и логистические системы // Матеріали V міжнародної. науково-практичної конференції «Маркетинг: теорія і практика», 25-26 травня 2001року. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 17

  10. Рогожина И.В. Устойчивость логистической системы // Материалы межвузовской научно-практической конференции «Проблемы равновесия экономических систем в условиях рыночной трансформации», 27 апреля 2001г. – Харьков: Б.и., 2001. – С. 78-79.

  11. Рогожина И.В. Имитационное моделирование логистического цикла производственного предприятия // Четверта науково-практична конференція молодих економістів «Сучасні проблеми розвитку виробництва». – Харків: Модель Всесвіту, 2000. – С. 283-286.