Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


630. П'янков Віталій Сергійович. Управління матеріальними потоками в системах дистриб'юції (на прикладі торгово-посередницьких підприємств-операторів ринку чорних металів України): дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Одеський держ. економічний ун-т. - О., 2004.



Анотація до роботи:

П’янков В.С. Управління матеріальними потоками в системах дистриб’юції (на прикладі торгово-посередницьких підприємств–операторів ринку чорних металів України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2004.

У роботі розглянуті теоретичні підходи застосування логістики у сфері товарного обігу, уточнене поняття збутової логістики, визначена її роль у процесі створення вартості товару, виявлені тенденції, притаманні ринку чорних металів України, проаналізовані підходи і методи управління запасами в системах дистриб’юції.

Розроблено методику комплексного оцінювання ефективності функціонування систем дистриб’юції. Відповідно до розробленої методики проаналізована ефективність функціонування систем дистриб’юції сталевих труб в Одеській і Миколаївській областях і виявлені основні фактори, які впливають на неї.

У дисертації обґрунтована необхідність інформаційного обміну між усіма учасниками системи дистриб’юції, запропонована класифікація форм прояву інформаційної інтеграції торгово-посередницьких підприємств у системах дистриб’юції, установлені критерії, на підставі яких підприємства можуть вибирати той чи інший рівень інформаційної інтеграції, розроблені концептуальні основи побудови інтегрованої системи управління матеріальними потоками в системах дистриб’юції й етапи його практичної реалізації.

У дисертації наведені теоретичні узагальнення та нове вирішення наукових завдань, які полягають у розробці рекомендацій щодо удосконалення управління матеріальними потоками в системах дистриб’юції. Загальні висновки, отримані в результаті дослідження, зводяться до наступного.

  1. У сучасних умовах функціонування вітчизняних систем дистриб’юції металопродукції, які характеризуються значною диверсифікованістю попиту на метал і скороченням розмірів партій, що замовляються, усе більшої актуальності набувають методи ефективного управління матеріальними потоками.

  2. Дослідження значимості елементів логістичного сервісу для споживачів металопродукції в Україні дозволило виявити тенденцію збільшення важливості таких показників, як швидке виконання замовлення, надійність і частота поставок, гнучкість постачальника з погляду обсягів, сортаменту і якості металу, що поставляється. Виходячи з цього, можна зробити наступний висновок: поряд зі збільшенням диверсифікованості попиту на метал і зниженням його стабільності спостерігається зростання вимог споживачів до рівня логістичного сервісу, який здійснюється постачальником.

  3. Аналіз систем управління запасами, заснованих на принципі точки перезамовлення, дозволяє зробити висновок про те, що дані системи надійно працюють в умовах стабільного попиту, однак, зі збільшенням ступеня невизначеності останнього, що проявляється у зростанні його варіації, розширенні номенклатури металопродукції, частій зміні розмірів партій, що замовляються, і т.п., ефективність розглянутих систем значно знижується.

  4. Дослідження існуючих методик оцінювання ефективності функціонування логістичних систем дозволило зробити висновки про те, що: по-перше, більшість методик ґрунтуються на використанні лише однієї групи показників, які характеризують ту чи іншу функціональну область; по-друге, найбільш розповсюдженим показником є витрати; по-третє, у розглянутих методиках відсутня логічна послідовність «стратегія аналіз», що ускладнює оцінювання ефективності реалізації конкретних стратегічних і тактичних рішень та, що ще більш важливо, не дозволяє вчасно реагувати на виникнення диспропорцій між планованими і фактичними результатами, переповняючи систему управління нерелевантною інформацією.

  5. Аналіз систем фізичного розподілу сталевих труб в Одеській і Миколаївській областях дозволив установити, що на ефективність їхнього функціонування значно впливає на рівень координації дій усіх підприємств, що беруть у них участь. Відсутність погодженості в прийнятті управлінських рішень підприємствами системи дистриб’юції призводить до зростання амплітуди коливань попиту при рухові від кінцевого споживача до джерела формування матеріального потоку і зниження ефективності її функціонування.

  6. Основними причинами, що призводять до зростання амплітуди коливань попиту в системах дистриб’юції металопродукції є: відсутність достовірної інформації про попит на метал з боку кінцевих споживачів для підприємств, які розміщенні вище в ланцюзі фізичного розподілу; використання більшістю підприємств систем управління запасами, в основі яких - принцип «точки перезамовлення»; відсутність стабільної й надійної взаємодії та взаємозв'язку між окремими підприємствами, що формують систему фізичного розподілу металопродукції.

  7. Аналіз існуючих систем і підходів до управління матеріальними потоками в системах дистриб’юції дозволив зробити висновки про те, що останні не здатні вирішити проблему зростання амплітуди коливань попиту при рухові від кінцевих споживачів до джерела формування матеріального потоку, оскільки, з одного боку, ґрунтуються на безлічі незалежних прогнозів попиту (послідовний підхід), з іншого боку – використовують суб'єктивні критерії і способи встановлення рівнів страхових запасів (системи DRP). Це обумовило необхідність розробки інтегрованої системи управління матеріальними потоками в системах дистриб’юції.

  8. Необхідним моментом, що забезпечує надійність функціонування системи дистриб’юції повинна стати інтеграція її окремих елементів. Під інтеграцією в даному випадку розуміється як інформаційна інтеграція, так і інтеграція всіх логістичних функцій, пов'язаних з управлінням матеріалопотоком. Крім того, таке об'єднання логістичних зусиль крім забезпечення умов стабільності інформаційного обміну, має й істотні переваги для всіх підприємств, які його ініціювали шляхом утворення загальносистемного, синергетичного ефекту.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1.П’янков В.С., Фучіджі В.Н. Маркетингова діяльність малих підприємницьких структур // Вісник соціально-економічних досліджень ОДЕУ. – 2001 - №10 – С. 348-352 (0,3 др.арк.)

Особистий внесок здобувача: проаналізована маркетингова діяльність шести малих підприємств та встановлено особливості цього процесу, які притаманні малому бізнесу.

2.П’янков В.С. Концепція логістики як фактор удосконалення діяльності торгово-посередницьких структур фармацевтичного ринку України // Вісник соціально-економічних досліджень ОДЕУ. – 2002 - №11 – С. 187 – 190 (0,2 др.арк.)

3.Пьянков В.С. Повышение качества логистического сервиса – основа совершенствования металлоторговой сети Украины // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – Донецьк. – 2002 - №2-2 – С. 169 – 175 (0,4 др.арк.)

4.Пьянков В.С. Логистическая интеграция в системе дистрибьюции металлопродукции // Науковий вісник ОДЕУ. – 2004 - №10 – С. 3-11 (0,5 др.арк.)

5.Пьянков В.С., Герасименко В.Г. Синхронизация процессов информационного обмена внутри системы дистрибьюции металлопродукции // Прометей: региональный сборник научных трудов по экономике / Донецкий экономико-гуманитарный институт; Институт экономико-правовых исследований НАН Украины.– Донецк – 2004. – Вып. 15 – С. 79 – 85 (0,5 др.арк.)

Особистий внесок здобувача: проаналізовано основні причини викривлення інформації про попит в системах дистриб’юції металопродукції; запропоновано шляхи елімінування даного явища і удосконалення інформаційного обміну між підприємствами.

6.Пьянков В.С. Действие «принципа отсрочки» в процессе преобразования формы потока металлопродукции // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 191:В 4 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С. 699 – 711 (0,7 др.арк.)

Публікації у інших виданнях

7.П’янков В.С. Інтеграція логістичної діяльності як фактор підвищення ефективності функціонування торгово-посередницьких організацій регіону. // Материалы IV Международной конференции молодых ученых-экономистов «Проблемы обеспечения экономического роста» - Донецк. – 2001 – С. 80 – 81 (0,1 др.арк.)

8.Пьянков В.С. Логистические гармонизированные системы распределения как перспективное направление развития металлоторговой сети Украины // Przedsiebiorczosc zagadnienia wybrane – uniwersytet Warminsko-Mazurski, Olsztyn, Poland. – 2003. – С. 183 – 194 (0,7 др.арк.)

9.Пьянков В.С. Исследование значимости элементов логистического сервиса для потребителей металлопродукции в Украине // Тези доповідей ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Маркетингові дослідження в Україні». – К. – 2004. – С. 227 – 229 (0,1 др.арк.)