Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Баранець Ганна Валеріївна. Управління матеріальними та фінансовими потоками підприємства на основі логістичного підходу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Баранець Г.В. Управління матеріальними та фінансовими потоками підприємства на основі логістичного підходу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2007.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню, розробці методичних підходів та прикладних рекомендацій щодо ефективного управління матеріальними та фінансовими потоками підприємства на основі логістичного підходу.

На основі використання закономірностей відтворювальних процесів сформульовано логістичні визначення матеріального, фінансового потоку, запасу. Науково обґрунтовано використання принципів логістичного підходу в управлінні оборотним капіталом підприємства.

Удосконалено методичні підходи до аналізу матеріального і фінансового потоків у логістичному ланцюгу, проаналізовано тривалість і структуру логістичних циклів промислових підприємств, досліджено питання управління логістичним циклом підприємства.

Запропоновано методику встановлення оптимального рівня страхових запасів, яка базується на використанні методів статистичного аналізу розподілів інтервалів поставок і дозволяє оцінити ступінь надійності забезпечення виробництва запасами сировини та основних матеріалів. Удосконалено методологічні основи побудови логістикоорієнтованої системи управління матеріальними та фінансовими потоками підприємства.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і розвинуто науково-методологічні засади, розроблено методичні підходи та практичний інструментарій щодо ефективного управління матеріальними і фінансовими потоками підприємства на основі використання принципів та методів логістики.

Одержані результати полягають у такому.

  1. Досліджено науково-методичні підходи до визначення логістики і логістичної системи. Встановлено, що відсутність єдиного трактування цих понять обумовлює невизначеність складу об’єктів логістичного управління. Доведено, що об’єктом дослідження логістики як науки є економічні потокові процеси, які виникають у відтворювальному циклі кругообігу оборотного капіталу. На основі даних суджень сформульовано визначення логістичного матеріального і фінансового потоку, запасу.

  2. На підставі твердження про діалектику відтворювальних і логістичних процесів науково обґрунтовано використання принципів логістичного підходу в управлінні оборотним капіталом, для практичного застосування розроблено систему логістичних пріоритетів в управлінні матеріальними і грошовими потоками оборотних активів.

  3. Аналіз управління матеріальним потоком виконано на основі використання вартісного підходу. Для цього досліджено рух доданої вартості в ціннісному ланцюгу, проаналізовано в динаміці результативний показник – валову додану вартість, її виробничу та розподільчу форми прояву. Встановлено, що показник доданої вартості має корелювати з показником фінансового результату від операційної діяльності. У роботі виявлено загальні тенденції зміни цих показників з позицій фінансово-економічного та логістичного аналізу.

Визначення управління логістичним циклом як системи принципів і методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов’язаних з оптимальним часовим переміщенням матеріально-фінансових потоків оборотного капіталу та інформаційних потоків на всіх стадіях логістичного ланцюга, дозволило уникнути штучного обмеження сфери виробничо-комерційної діяльності операційним циклом, хоча, безперечно, останній становить її основу.

  1. Ступінь синхронізації та збалансованості матеріально-фінансових потоків визначено на підставі розрахунку тривалості логістичних циклів підприємств. На ВАТ «ДКХЗ» виявлено проблеми, характерні для більшості вітчизняних підприємств: домінування часу знаходження ресурсного потоку в грошовій формі, незбалансованість оборотних матеріальних засобів і коштів, хоча й із простеженням тенденції послаблення деформації їх структури. На ВАТ «Баглійкокс» співвідношення матеріальних і фінансових потоків у часі та за обсягом було близьким до рівноважного.

  2. Доведено, що рух доданої вартості визначає напрями формування операційного та окремих елементів інвестиційного грошового потоку і зумовлює послідовність здійснення їх аналізу. Механізм формування та аналізу логістичного грошового потоку знаходить відображення у звіті про рух коштів, що складається непрямим методом у розрізі операційної діяльності, проте не виявляє абсолютної відповідності здійснюваним у звіті аналітичним процедурам.

  3. Адекватність та єдність матеріально-фінансових потоків виявлено на підставі аналізу операційного грошового потоку за факторами логістичного впливу. Вагомим логістичним чинником, який визначає якість управління фінансовим потоком, є рівень зміни вексельної заборгованості. Істотний ступінь впливу цього фактору свідчить про високий рівень організації логістичних фінансових потоків, а отже, їх адекватність руху матеріальних ресурсів. Іншим аспектом адекватності та взаємозв’язку матеріально-фінансових потоків є оцінка ліквідності. Ліквідність визначає час трансформації активів у кошти, тому її аналіз у логістиці базується на визначенні показників тривалості обороту окремих елементів обігових коштів.

  4. Через взаємодію потокових процесів встановлено діалектику логістики і фінансів. Вона полягає в тому, що методи та методики фінансово-економічного аналізу підприємства доцільно використовувати для оцінки логістичної системи підприємства, оскільки в сутнісних характеристиках майже всіх фінансових показників виявляються «логістичні риси». З тієї ж причини управління фінансами підприємства необхідно здійснювати, спираючись на логістичні принципи та методи.

  5. Статичною характеристикою економічного потоку є запас. Оптимізація потоків у цьому стані дає найбільший економічний ефект у вигляді суми вивільнених оборотних коштів. Проведене дослідження стану запасомісткості промислових підприємств України показало, що першочергове значення на сучасному етапі має оптимізація виробничих запасів, а на підприємствах коксохімічної галузі промисловості їх найбільш вагомої складової – запасів сировини та основних матеріалів.

Визначено, що рівень запасів сировини та основних матеріалів, встановлений на коксохімічному підприємстві відповідно до галузевих методичних рекомендацій з нормування оборотних коштів, не є оптимальним, оскільки у розрахунках страхової компоненти не враховано ступінь надійності матеріального забезпечення. Як показало дослідження, існуючі норми страхових запасів занижені, вони забезпечують надійність матеріального забезпечення на рівні 45-70%. Запропонована в роботі методика, яка базується на використанні методів статистичного аналізу, теорії імовірностей та математичного програмування, дозволяє визначити розмір страхового запасу для різних варіантів надійності забезпечення виробництва матеріальними ресурсами, зокрема й необхідного 95-процентного рівня.

  1. Логістична система підприємства як система інтеграції матеріального потоку, що організує його наскрізне переміщення від виробника до споживача, не буде цілісною та завершеною, якщо не враховано фінансових умов матеріалопотоку. У роботі охарактеризовано механізм створення цих умов. У розробленій логістикоорієнтованій системі в основу взаємодії фінансової підсистеми з матеріальною покладено організацію зовнішніх та внутрішніх регулюючих потоків. Запропонований підхід до управління матеріально-фінансовими потоками має не тільки рекомендаційний характер, а й практичне значення, оскільки дозволяє поєднати цілі виробничих і фінансових служб підприємства, і, як наслідок, підвищити його організаційно-економічну стійкість.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Баранець Г.В. Фінансові потоки: сутність, основи управління і оптимізації // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2004. – С. 122-129.

2. Баранець Г.В., Нагорнюк А.О. Логістичні аспекти управління оборотним капіталом підприємства // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип.197. – Т. 2. – С. 524-528.

Особистий внесок: проаналізовано стан ефективності управління розміщенням оборотного капіталу на вітчизняних підприємствах та внесені пропозиції щодо його вдосконалення.

3. Баранець Г.В. Логістичні системи управління: предметно-функціональний, організаційний та прикладний аспекти // Управление экономикой переходного периода: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2004. – С. 290-298.

4. Швець В.Я., Баранець Г.В. Про діалектику відтворювальних і логістичних процесів на підприємстві // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 209. – Т. 3. – С. 766-774.

Особистий внесок: визначено потоковий рух оборотного капіталу як економічну основу взаємодії відтворювальних і логістичних процесів на підприємстві; надано логістичне визначення статичних характеристик оборотного капіталу.

5. Червова Л.Г., Баранець Г.В. Методологічні проблеми побудови і оптимізації логістичного циклу підприємства // Економіка промисловості. – 2005. – №3(29). – С. 83-90.

Особистий внесок: встановлено взаємозв’язок циклу кругообігу оборотного капіталу з логістичним циклом підприємства, визначено основні проблеми оптимізації логістичних циклів промислових підприємств.

6. Баранець Г.В. Логістичні пріоритети в управлінні оборотними активами підприємства // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2006. – № 6. – С. 64-69.

7. Баранець Г.В. Аналіз та управління фінансовими потоками в логістичному циклі підприємства // Вісник Луцького державного технічного університету. Економічні науки. Сер.: Облік і фінанси. – Луцьк: ЛДТУ. – 2006. – Вип. №3 (12). – Ч. 2. – С. 6-15.

8. Баранець Г.В. Проблеми оптимізації запасів промислового підприємства та шляхи їх вирішення в логістичному менеджменті // Управление экономикой переходного периода: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2006. – С. 241-249.

Матеріали наукових конференцій

1. Баранець Г.В. До питання логістизації економічних потокових процесів // Тези доп. всеукраїнської наук.-практ. конф. «Економічні проблеми промислового розвитку в Україні». – Донецьк: ІЕП НАН України, 2005. – С. 165-166.

2. Баранець Г.В. Про специфіку логістичних фінансових потоків // Матеріали всеукраїнської наук.-практ. конф. «Економіка і управління в промисловості». – Дніпропетровськ: НМетАУ. – 2005. – Т. 2. – С. 186-188.

3. Єфремова Н.Ф., Баранець Г.В. Логістичні пріоритети в управлінні оборотним капіталом підприємства // Тези доп. міжнар. наук.-практ. конф. «Управління стратегічними змінами на підприємстві: концептуальні засади, методологія, теорія та практика». – К.: КНТЕУ, 2005. – С. 191-193.

Особистий внесок: розроблено систему логістичних пріоритетів в управлінні рухом оборотних активів підприємства.

4. Єфремова Н.Ф., Баранець Г.В. Про діалектику відтворювальних і логістичних процесів на підприємстві // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 2. – С. 60-62.

Особистий внесок: досліджено основні підходи до трактування запасу та сформульовано його визначення як логістичної категорії.

5. Червова Л.Г., Баранец А.В. Цепочка добавления стоимости: экономический подход и логистические преимущества // Материалы междунар. науч.-практ. конф. «Проблемы и перспективы совершенствования управления национальным экономическим потенциалом». – Саратов: СГСЭУ, 2006. – С. 63-65.

Особистий внесок: досліджено параметри процесу додавання вартості в ланцюгу поставок.

6. Баранець Г.В. Фінансові показники оцінки системи логістики підприємства // Тези доп. ІІІ Всеукраїнської наук. конф. «Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу». – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2006. – С. 213-215.