Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Матвієнко Марина Валеріївна. Управління основним капіталом морських торговельних портів : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Матвієнко М.В. Управління основним капіталом морських торговельних портів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка і управління підприємствами (економіка морського і річкового транспорту). – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. – Одеса, 2007.

Розглядаються процеси формування та функціонування основного капіталу, його відтворення та управління ним. Визначено особливості означених процесів в морських торговельних портах. Обґрунтовано необхідність побудови політики управління основним капіталом, відповідної загальній стратегії розвитку порту. Розроблено методичні засади діагностики основного капіталу та визначено ефективні терміни її проведення.

Розроблено та обґрунтовано методичні основи побудови амортизаційної політики та політики управління основним капіталом морського торговельного порту.

В дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що знайшло вираження в системі базових понять управління основним капіталом морських торговельних портів України, підходах щодо комплексної діагностики основного капіталу та методичних основах побудови політики управління останнім.

Основні наукові та прикладні результати, рекомендації з наукового і практичного їх використання полягають у такому:

1. Знайшло підтвердження, що сучасний стан управління основним капіталом в морських торговельних портах характеризується низкою негативних тенденцій, що свідчить про спотворення відтворювального процесу основного капіталу та зниження ефективності діяльності портів України та їх конкурентоспроможності на світовому ринку. Основні з них – стихійність та сезонність управлінських рішень щодо придбання та побудови об’єктів основного капіталу, невідповідність конкретних управлінських рішень стратегії розвитку порту та економічним і господарським реаліям, несвоєчасність рішень щодо виведення об’єктів основного капіталу з експлуатації, неефективна амортизаційна політика.

На рівні морського порту ці тенденції виявляються в зниженні ефективність діяльності морського торговельного порту, зниженні конкурентоспроможності портової продукції, невідповідності результатів діяльності обраній стратегії розвитку, некерованості відтворювального процесу та його спотворенні.

2. Одержали подальший розвиток, теоретичне та практичне узагальнення поняття та складові процесу управління основним капіталом морських торговельних портів. Виявлено недостатню висвітленість та обгрунтованість управлінського процесу морських торговельних портів в цій області.

3. Автором доведено, що побудова ефективної політики управління основним капіталом порту потребує докорінної перебудови структури основного капіталу порту загалом та окремих підприємств портової діяльності. Розподіл та облік основного капіталу за підприємствами портової діяльності дозволить підвищити ефективність його обліку, структурувати грошові потоки від експлуатації об’єктів основного капіталу та сформувати ефективні стратегічні напрямки щодо придбання, введення у дію, використання, оновлення та ліквідації основного капіталу в рамках процесу управління ним.

4. В дисертації пропонується відтворення основного капіталу морського торговельного порту визначати як безперервний процес оновлення та якісного удосконалення основного капіталу, що здійснюється за рахунок створення нового, технічно більш досконалого капіталу, реконструкції та розширення порту шляхом модернізації та відновлення або замін спрацьованого основного капіталу, спрямований на інтенсифікацію суспільного виробництва. Основна мета відтворення основного капіталу – забезпечення порту чи економіки країни (в залежності від масштабу явища) основним капіталом у відповідному обраній стратегії кількісному та якісному складі, а також підтримання їх в потрібному робочому стані.

5. Дисертантом обгрунтовано необхідність періодичної діагностики технічного рівня морського торговельного порту в процесі аналізу та узагальнення певної системи показників, які відбивають ступінь технічної оснащеності праці персоналу, рівень прогресивності застосовуваної технології, технічний рівень виробничого устаткування, рівень механізації та автоматизації основного й допоміжного виробництва та визначено її часові межі.

6. Запропоновано з метою розробки ефективної політики управління основним капіталом та амортизаційної політики порту провадити оцінку основного капіталу в двох напрямках: щодо результатів використання основного капіталу за період часу, що оцінюється, його стан на момент оцінки та щодо основних виробничих процесів, які охоплюють використання та невикористання основного капіталу порту. З метою реалізації оцінки основного капіталу порту слід забезпечити ретельний поділ об’єктів основного капіталу за декількома напрямками у відповідності з цілями такого поділу та напрямками амортизаційної та загальної політики управління основного капіталу.

7. Дисертантом пропонується для розробки методики формування ефективної політики управління основним капіталом порту та амортизаційної політики використовувати показник капіталовіддачі, як найбільш доступний та репрезентативний з точки зору менеджменту порту.

8. В дисертації пропонується під амортизаційною політикою морського торговельного порту розуміти сукупність цілей, принципів, форм і методів, окреслюваних та використовуваних на етапах придбання, експлуатації основного капіталу, його спрацювання та амортизації, формування собівартості продукції, реалізації виготовленої продукції, формування амортизаційного фонду та реновації основного капіталу, тобто на кожному етапі управління основним капіталом, для забезпечення ефективного використання основного капіталу та забезпечення отримання максимального ефекту від його використання.

9. У роботі обгрунтовується можливість та ефективність застосування для побудови ефективної амортизаційної політики та політики управління основним капіталом порту методику побудови двомірної матриці або використання можливостей квантово-економічного аналізу. Для практичного застосування означених методик пропонується використання можливостей імітаційного моделювання та розроблених автором методичних положень.

10. В дисертації обгрунтовано, що особливістю амортизаційної політики морського торговельного порту є неможливість та неефективність побудови монополітики для всього порту через диверсифікованість діяльності та неоднорідність її результатів і необхідність визначення такої політики для окремих підприємств портової діяльності.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Матвиенко М.В. Амортизационные отчисления в системе инвестиций в развитие морского транспорта // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. праць. – Одеса, 2004. - Вип. 18.– С. 147-159.

  2. Матвієнко М.В. Місце і роль амортизації в стратегічному управлінні підприємствами морського транспорту // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. праць. – Одеса, 2005. - Вип. 21.– С. 123-133.

  1. Матвієнко М.В. Формування амортизаційної політики на морському транспорті // Економіка транспортного комплексу: Зб. наук. праць. – Харків, 2005. - Вип. 9.– С. 122 – 128.

  2. Матвієнко М.В. Економічна амортизація в морських торговельних портах // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. праць. – Одеса, 2005. - Вип. 23. – С. 74-83.

5. Матвиенко М.В. Как посчитать капитал (Влияние системы амортизации основного капитала порта на формирование себестоимости его продукции) // Судоходство. – 2006. - № 10. – С. 44 – 45.

6. Матвієнко М.В. Амортизація основного капіталу порту та система формування собівартості портової продукції // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2006. - Вип. 218.– С. 413 – 420.

7. Матвієнко М.В. Амортизация как необходимость (Формирование амортизационной политики порта) // Судоходство. – 2007. - № 1-2 (127). – С. 42 – 43.

Тези доповідей

8. Матвієнко М.В. Управління основним капіталом морських торговельних портів як механіхм підвищення конкурентоспроможності // Проблеми розвитку економіки і підприємництва в Україні в контексті міжнародних інтеграційних процесів: Всеукраїнська науково-практична конференція, Тернопіль, 26-27 травня 2005 р. – Тернопіль: Інститут економіки і підприємництва, 2005. – С. 62-63.

9. Матвієнко М.В. Визначення поняття „амортизація” в ринкових умовах // Актуальні проблеми термінології та термінографії: морська та суміжні галузі: Всеукраїнська науково-практична конференція, Одеса, 25-26 листопада 2005 р. – Одеса: Одеський національний морський університет, 2005. – С. 133-138.