Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Николюк Ольга Миколаївна. Управління підприємницькими ризиками виробників хмелю : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

НИКОЛЮК О.М. Управління підприємницькими ризиками виробників хмелю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» УААН, м. Київ, 2009.

У дисертації досліджено теоретико-методологічні та науково-практичні аспекти управління підприємницькими ризиками виробників хмелю. На основі теоретичних узагальнень визначено сутність поняття «управління підприємницькими ризиками». Запропоновано авторське трактування підприємницького ризику та виявлено особливості його виникнення. Ідентифіковано види та фактори ризиків виробників хмелю і здійснено їх класифікацію. Запропоновано методичний підхід до кількісної оцінки ризиків. Виявлено найбільш значущі ризики хмелегосподарств та чинники їх впливу.

Запропоновано економіко-математичні моделі, які дозволяють оптимізувати частку застрахованого врожаю хмелю та площі насаджень сортів хмелю із різними строками визрівання. Обґрунтовано доцільність мережевого планування технологічних операцій по вирощуванню та догляду за хмільниками із врахуванням невизначеності основних показників виробництва. Розроблено пропозиції стосовно управління ризиком шляхом здійснення переробки та реалізації хмелю на кооперативних засадах.

У дисертаційному дослідженні узагальнено теоретико-методичні аспекти управління підприємницькими ризиками виробників хмелю та обґрунтовано практичні пропозиції подолання проблеми підвищеної ризиковості виробництва хмелю. За результатами дослідження можна зробити такі висновки:

  1. Обґрунтовано, що підприємницький ризик, як невід’ємна складова будь-якого виду господарської діяльності, виникає в результаті існування невизначеності зовнішнього та внутрішнього середовища господарства, а рівень окремих видів ризиків зумовлюється впливом ризикоутворюючих чинників. Доведено доцільність класифікації факторів ризику за ступенем можливого впливу на них у процесі ризик-менеджменту. Ризикоутворюючі чинники згруповано на фактори макро- та мікрорівнів; до останніх належать завнішньо- та внутрішньо-організаційні фактори. При цьому управління, підприємницькими ризиками визначено як неперервну діяльність підприємства спрямовану на організацію та впровадження заходів щодо уникнення, зменшення або обмеження негативної та збільшення позитивної дії підприємницьких ризиків. Теоретично доведено, що головним методом стимулювання керівників та спеціалістів до здійснення ризик-менеджменту є формування системи мотивації, яка передбачає збалансоване використання винагороди за адекватне поводження в ризиковій ситуації та покарання за необґрунтовані управлінські рішення, в т.ч. нехтування обов’язками управління ризиками.

  2. Ризик-менеджмент реалізується шляхом функціонування механізму управління ризиками, який визначено як систему методів, прийомів та інструментів цілеспрямованого впливу на підприємницькі ризики з метою уникнення, зменшення або обмеження їх негативної і збільшення позитивної дії в процесі прийняття підприємницьких рішень. Управління окремим видом ризику здійснюється через дію складових механізму на фактори його виникнення. Встановлено, що практично всі чинники підприємницьких ризиків виробників хмелю тією чи іншою мірою піддаються управлінню. При цьому на всі фактори макрорівня, за винятком природо-кліматичних умов, можна впливати тільки за допомогою методів фінансування, тобто шляхом створення джерел компенсації можливих втрат.

  3. За результатами аспектної класифікації ризиків у хмелярстві встановлено, що підприємницькі ризики виробників хмелю виникають у природній, операційній, екологічній, ринковій та фінансовій сферах. Аналіз дії природо-кліматичних умов на рівень урожайності хмелю вказує на те, що для галузі хмелярства характерний високий рівень зонального ризику, тобто ризику відхилення врожайності винятково через погодні умови.

  4. Розроблено методику кількісної оцінки ризиків на основі методів економіко-статистичного аналізу, аналізу чутливості та рейтингового оцінювання. Практична реалізація запропонованої методики дає змогу: 1) розподілити ризики на низький, помірний, середній, підвищений та високий, спираючись на розроблену шкалу ступеня кожного виду ризику; 2) ранжирувати ризики залежно від пріоритетності впливу на них; 3) визначити ступінь загальної ризиковості господарства та її відповідність граничним межам. За результатами оцінки рівня зонального ризику вирощування хмелю та групування районів Житомирської області залежно від його рівня з’ясовано, що найбільш ризиковим виробництво хмелесировини є в Романівському та Радомишльському районах, а найменш ризиковим – в Олевському і Чуднівському.

  5. Встановлено, що керівники та спеціалісти хмелярських господарств найбільш вагомими стосовно впливу на загальний ризик зменшення економічної ефективності вважають зональний, виробничий ризики та ризик зміни якості продукції. Основними факторами дії на зазначені види підприємницьких ризиків є природо-кліматичні умови та порушення технології вирощування і переробки хмелю. Виявлено, що причинами нехтування використанням практично всіх методів і прийомів управління ризиками в хмелярстві є необізнаність виробників хмелю щодо сутності та особливостей застосування головних прийомів ризик-менеджменту, а також незадовільний фінансовий стан хмелегосподарств.

  6. З метою зменшення негативних впливів ризиків скорочення або втрати обсягів урожаю та -кислот виробників хмелю, спричинених невчасністю виконання основних агротехнічних робіт, а також несприятливими погодними умовами, запропоновано використовувати диверсифікацію виробництва шляхом вирощування сортів хмелю із різними строками визрівання. Для цього розроблено стохастичну оптимізаційну модель, в якій передбачено врахування ризиків коливання рівнів врожайності і вмісту -кислот кожного сорту. Практична реалізація запропонованої моделі дала змогу зробити такі висновки: 1) чим більше стохастичних показників враховано в моделі, тим меншим є очікуваний прибуток від виробництва хмелю, однак отримані при цьому результати є більш наближеними до реально можливих; 2) у процесі оптимізації перевага віддається сортам, які характеризуються меншими рівнями середньоквадратичних відхилень урожайності та вмісту -кислот.

  7. Дослідженням доведено доцільність використання основних положень теорії ігор для визначення сортів хмелю, урожай яких варто страхувати. Для врахування фактору невизначеності погодних умов в якості критерію оптимізації пропонується використати максимум математичного сподівання прибутку господарства при вирощуванні кожного окремого сорту хмелю, що обчислюється на основі рівнів урожайності сортів, отриманих експертним шляхом, та ймовірності настання можливих станів погоди.

  8. Обґрунтовано, що використання методу мережевого планування дає можливість виявити джерела можливих затримок у процесі виробництва і шляхом оперативного реагування на них скоротити негативні впливи ризиків, причинених несвоєчасністю проведення агротехнічних робіт у весняний період. Невизначеність тривалості кожної окремої операції та взаємозалежність між термінами їх початку і закінчення обумовлює необхідність врахування імовірності закінчити кожну роботу у строки. Отримані результати є підставою для виявлення резервів часу на виконання критичних операцій.

  9. Доведено, що організація переробки та збуту хмелесировини на кооперативних засадах зумовлює скорочення ринкових ризиків виробників хмелю. Серед основних умов, яких необхідно дотримуватись при об’єднанні хмелегосподарств, виділено формування мінімальних партій для завантаження гранулятора та поставки гранул одного сорту хмелю, а також платоспроможність потенційних членів кооперативу та їх географічна наближеність. Обґрунтовано, що ефективність об’єднання виробників хмелю на кооперативних засадах варто визначати на основі аналізу синергетичного ефекту, основними джерелами виникнення якого є економія операційних витрат на гранулювання хмелесировини і трансакційних витрат, синергія від розширення контрольованих ринків збуту й об’єднання капіталів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Николюк О.М. Роль кооперативів у зниженні підприємницького ризику галузі рослинництва / О.М. Николюк // Таврійський науковий вісник. – 2007. – Вип. 51. – С. 202–207.

  2. Николюк О.М. Фактори підприємницького ризику в галузі хмелярства / О.М. Николюк, Т.М. Ратошнюк // Вісник ДАУ. – 2007. – Вип. 1. – С. 327–333. (Автором виявлено основні види ризикоутворюючих факторів та здійснено їх класифікацію).

  3. Николюк О.М. Підприємницькі ризики виробників продукції рослинництва / О.М. Николюк // Економіка АПК. – 2007. – № 8. – С. 109–113.

  4. Николюк О.М. Аналіз підприємницьких ризиків виробників продукції рослинництва / О.М. Николюк // Таврійський науковий вісник. – 2008. – Вип. 57. – С. 191–198.

  5. Николюк О.М. Класифікація підприємницьких ризиків виробників хмелю / О.М. Николюк // АгроІнКом. – 2008. – №5–6. – С. 89–93.

  6. Николюк О.М. Оцінка зонального ризику галузі хмелярства / О.М. Николюк // Вісник ДАУ. – 2008. – Вип. 1. – С. 395–403.

  7. Ратошнюк Т.М. Управління якістю як засіб зниження ризиковості галузі хмелярства / Ратошнюк Т.М., Николюк О.М., Сітнікова Т.Ю. // Економіка АПК. – 2008. – № 9. – С. 103–108. (Автором здійснено ранжирування підприємницьких ризиків виробників хмелю й їх факторів та оцінку перспективності кооперації в хмелярстві, проаналізовано практику диверсифікації виробництва хмелегосподарств шляхом вирощування сортів із різними строками визрівання).

  8. Николюк О.М. Аналіз фінансових ризиків виробників хмелю / О.М. Николюк // Наука й економіка. – 2008. – Вип. 3 (11). – С. 50–55.

  1. Николюк О.М. Формування механізму управління підприємницькими ризиками в хмелярстві / О.М. Николюк // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2008. – Вип. 242, Т. 3. – С. 550–562.

  2. Николюк О.М. Управління підприємницькими ризиками виробників хмелю в сучасних умовах / О.М. Николюк // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2009. – Вип. 247, Т. 5. – С. 1314–1324.

В інших виданнях:

  1. Николюк О.М. Поняття підприємницького ризику в рослинництві та методи його оцінки / О.М. Николюк: матеріали міжфак. наук.-практ. конф. [Формування стратегії розвитку регіонального АПК], (Житомир, 11 травня, 2006 р.) / М-во аграрної політики, ДАУ. – Житомир: Вид-во «Державний агроекологічний університет», 2006. – С. 53–55.

  2. Буднік О.М. Оцінка ризиків інвестиційних проектів сільського розвитку / О.М. Буднік, О.М. Николюк: матеріали Міжнар. симпозіуму [Роль соціального капіталу та локальних ініціатив у забезпеченні сільського розвитку], (Житомир, 16–18 травня, 2007 р.) / М-во аграрної політики, ДАУ. – Житомир: Вид-во ДВНЗ «Державний агроекологічний університет», 2007. – С. 294–299. (Автором визначено сутність категорій «ризик» та «інвестиційний ризик сільського розвитку», здійснено аналіз підходів стосовно оцінки ризиків прийняття інвестиційних рішень).

  3. Николюк О.М. Оцінка галузевого ризику галузі хмелярства / О.М. Николюк: матеріали міжфак. наук.-практ. конф. [Формування стратегії розвитку регіонального АПК], (Житомир, 31 травня, 2007 р.) / М-во аграрної політики, ДАУ. – Житомир: Вид-во ДВНЗ «Державний агроекологічний університет», 2007. – С. 90–93.

  4. Николюк О.М. Цінові ризики виробників хмелю / О.М. Николюк: матеріали міжфак. наук.-практ. конф. [Формування стратегії розвитку регіонального АПК], (Житомир, 30 травня, 2008 р.) / М-во аграрної політики, ДАЕУ. – Житомир: «Державний агроекологічний університет», 2008. – С. 91–94.

  5. Николюк О.М. Страхування урожаю як метод управління ризиками виробників хмелю / О.М. Николюк: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. [Інноваційний розвиток економіки і фінансів України в умовах глобалізації], (Хмельницький, 22–24 травня, 2008 р.) / М-во освіти і науки України, Хмельницький економічний університет [та ін.]. – Хмельницький: Вид-во «ХЕУ», 2008. – С. 72–82.

  6. Николюк О.М. Управління підприємницькими ризиками в хмелярстві / О.М. Николюк: матеріали Всеукр. наук.-практ. симпозіуму [Стратегія ринкової адаптації галузі хмелярства], (Житомир, 1 липня, 2008 р.) / Мін-во аграрної політики України, ДАЕУ [та ін.]. – Житомир: Вид-во ДВНЗ «Державний агроекологічний університет», 2008. – С. 72–82.