Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Цуркан Ірина Миколаївна. Управління податковим навантаженням підприємства на основі підвищення ефективності використання виробничих ресурсів : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Цуркан І.М. Управління податковим навантаженням підприємства на основі підвищення ефективності використання виробничих ресурсів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний гірничій університет, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертація присвячена розробці теоретичних, методичних та практичних засад щодо управління податковим навантаженням підприємства на основі підвищення ефективності використання виробничих ресурсів.

Визначено та науково обґрунтовано механізм впливу трьох характеристик (кількості, якості та рівня використання) трудових, матеріально-технічних, фінансових, інформаційних, нематеріальних та часових ресурсів на податкові платежі підприємства.

Обґрунтовано класифікацію факторів, що впливають на рівень податкових платежів підприємства, пов’язаних з використанням трудових та матеріально-технічних ресурсів. Розроблено та науково обґрунтовано модель визначення оптимального варіанту використання парку транспортних засобів для оптимізації податкових платежів підприємства.

Науково обґрунтовано економічний зміст оптимізаційної моделі виробничої програми, де ресурси підприємства розглядаються, як такі, що впливають на податкові платежі. Запропоновано інтегральний показник оцінки податкового навантаження.

З метою реалізації наукових положень, висновків і рекомендацій у реальних умовах промислового підприємства запропоновано методику формування механізму управління податковими платежами. Методика затверджена керівництвом ВАТ „Дніпроважмаш”, ВАТ „Дніпропетровський завод прокатних валків” та рекомендована для використання на промислових підприємствах.

У дисертації на базі проведених наукових досліджень вирішено актуальну наукову задачу, що полягає у теоретичному обґрунтуванні, розробці та впровадженні методичних підходів та практичних рекомендацій до зниження податкового навантаження на промислове підприємство шляхом підвищення ефективності використання виробничих ресурсів.

Основні наукові висновки, що отримані на основі використання наукових методів дослідження, зводяться до такого:

1. Аналіз і теоретичне узагальнення існуючих методичних засад управління податковим навантаженням та виявлення резервів зниження податкових платежів на основі впливу рівня використання виробничих ресурсів дозволили встановити, що:

- еволюційний розвиток методичних підходів до управління податковим навантаженням здійснювався під впливом розвитку податкової системи України і пройшов три стадії розвитку цього процесу: на першій стадії (кінець XVIII-XIX сторіччя) відбувалось підвищення продуктивності праці та зниження витрат під впливом рівня податків; на другій стадії (початок та середина ХХ сторіччя) підприємства не мали зацікавленості у підвищенні ефективності використання ресурсів; на третій стадії (починаючі з 90-х рр. ХХ сторіччя) рівень податків стимулює підприємства до підвищення ефективності використання виробничих ресурсів;

- оскільки виробничі ресурси є об’єктом оподаткування, їх слід класифікувати за такими групами: трудові, фінансові, матеріально-технічні, інформаційні, нематеріальні, часові. Це дозволить поглибити аналіз та виявлення резервів їх використання з метою зниження податкового навантаження.

Розкриття сутності впливу виробничих ресурсів на рівень податкового навантаження дозволило встановити, що на податкові платежі впливають три податково-утворюючі характеристики кожного з видів виробничих ресурсів: кількість, якість та рівень використання.

2. В процесі управління використанням виробничих ресурсів на основі врахування їх впливу на податкові платежі підприємства слід використовувати податковий аналіз, під яким розуміється сукупність аналітичних процедур спрямованих на оцінку податкових платежів та податкового навантаження, на визначення впливу рівня ефективності використання виробничих ресурсів підприємства на його податкове навантаження, на виявлення невикористаних резервів зниження податкових платежів.

Загальний рівень податкового навантаження на підприємство слід визначати як корінь кубічний від добутку трьох часткових коефіцієнтів: коефіцієнту оподаткування доходів, коефіцієнту оподаткування витрат та коефіцієнту оподаткування прибутку.

3. З метою визначення резервів зниження податкових платежів доцільно використовувати розроблену у роботі класифікацію факторів, що впливають на ефективність використання матеріально-технічних і трудових ресурсів машинобудівних підприємств. Типовизначальні фактори доцільно деталізувати на прості для визначення їхнього впливу на податково-утворюючи характеристики ресурсів (кількість, якість та рівень використання).

Підвищення ефективності використання парку автотранспорту, як частини матеріально-технічних ресурсів промислового підприємства, доцільно здійснювати за запропонованою у роботі економіко-математичною моделлю, яка дозволяє мінімізувати витрати на перевезення вантажів, включаючи податкові платежі, що пов’язані з використанням цього виду ресурсів.

4. Виробничу програму машинобудівного підприємства доцільно розробляти з урахуванням обсягу та рівня використання ресурсів шляхом вирішення розробленої у роботі економіко-математичної моделі максимізації прибутку, що залишається у розпорядженні підприємства після сплати податків.

5. Для поліпшення якості, оперативності і дієвості вироблених та прийнятих управлінських рішень, пов’язаних з використанням ресурсів доцільно використовувати лінійну карту розподілу обов’язків структурних підрозділів на основі матричних зв’язків, яка враховує інформаційні зв’язки між службами підприємства при плануванні, аналізі та контролі використання виробничих ресурсів з метою зниження податкового навантаження. Підприємству доцільно використовувати удосконалену у ході дослідження організаційну структуру, яка передбачає створення трьох незалежних груп: групи аналізу факторів, що впливають на величину податків і планування заходів з оптимізації податкових платежів; групи реалізації заходів з оптимізації податкових платежів; групи контролю і оцінки заходів з оптимізації податкових платежів

6. Розроблені наукові положення, висновки і рекомендації, підтвердили доцільність їх використання у практичній діяльності шляхом впровадження на машинобудівних підприємствах Дніпропетровської області методики формування механізму управління податковими платежами, що заснована на використанні розробленого інструментарію виявлення резервів на базі підвищення використання виробничих ресурсів підприємства.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Цуркан І.М. Зниження податкового навантаження на базі покращення використання ресурсного потенціалу підприємства // Економічний вісник Національного гірничого університету. -№4. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. - 2003. - с. 88 – 94.

2. Цуркан І.М. Розробка виробничої програми з урахуванням оптимізації податкових платежів // Економічний вісник Національного гірничого університету. -№4. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. - 2004. - с. 69 – 77.

3. Цуркан І.М. Етапи формування політики управління податковими платежами // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.праць. Вип.207. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – с. 237-250.

4. Цуркан І.М. Організація діяльності служб підприємства – суб’єктів податкового менеджменту //Вісник Академії митної служби України. – Дніпропетровськ: Академія митної служби України . – 2005. - №4 (28). – с.46-53.

5. Цуркан І.М. Сутність і зміст функцій податкового менеджменту підприємства // Економічний вісник Національного гірничого університету. -№4. – Дніпропетровськ: РВК НГУ. - 2005. - с. 93 – 98.

6. Цуркан І.М. Стимулювання економічного розвитку промислових підприємств засобами податкового регулювання // Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. акад. В. Лазаряна. – Вип. 12. – Дніпропетровськ.: Вид-во Дніпропетр. нац. ун-ту залізн. трансп. ім. акад. В. Лазаряна, 2006. – с. 261 – 267.

7. Галушко О.С., Цуркан І.М. Вплив податкової системи на ефективність використання ресурсів підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.праць. Вип.229. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2007. – с. 297-303. Особистий внесок здобувача: розкрито сутність та науково обґрунтовано механізм впливу трьох характеристик (кількості, якості та рівня використання) виробничих ресурсів на податкові платежі підприємства).

8. Цуркан І.М. Про зміст податкового аналізу в податковому менеджменті // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип.230, Т.3. - Дніпропетровськ: ДНУ. – 2007. – с. 645-654.

В інших виданнях:

9. Цуркан І.М. Податковий менеджмент на підприємстві // Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-практ.конф. „Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації”. - Дніпропетровськ: РИК НГА України, 2001. – с.183-185.

10. Цуркан І.М. Раціональне використання ресурсів, як один з впливових факторів, який враховується при розробці податкової стратегії підприємства // Матеріали Міжнародної науково-практ.конф. „Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – с. 301-302.

11. Цуркан І.М. Підвищення інноваційного потенціалу регіону на основі забезпечення ефективності функціонування підприємств в умовах оптимізації податкових платежів // Матеріали Міжнародної науково-практ. конф. „Інноваційний розвиток економіки регіону”. – Дніпропетровськ: РВК НГУ, 2004. – с. 69-70.

12. Цуркан І.М. Удосконалення податкового законодавства з метою забезпечення екологічної безпеки // Матеріали VIII Міжнародної науково-практ. конф. „Наука і освіта - ‘2005”. Том.74. Фінансові відносини. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – с.71-73.

13. Цуркан І.М. Економіко-математична модель розробки виробничої програми з метою оптимізації податків // Матеріали ІV Міжнародної науково-практ.конф. „Динаміка наукових досліджень ‘2005”. Том.15.Економіка. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – с.82-85.

14. Цуркан І.М. Стимулювання інноваційної діяльності шляхом податкового регулювання // Матеріали Міжнародної науково-практ.конф. „Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України”. – Дніпропетровськ: НГУ, 2005. – с.102-103.

15. Цуркан І.М. Формування податкової політики промислового підприємства // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практ.конф. „Науковий потенціал світу - ‘2005”. Том.4. економічні науки. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – с.30-31.

16. Цуркан І.М. Податковий менеджмент в діяльності промислового підприємства як додаткове внутрішнє джерело фінансування інноваційних процесів // Матеріали Міжнародної науково-практ.конф. „Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України”. –Дніпропетровськ: НГУ, 2006. – с.137 – 138.

17. Цуркан І.М. Вплив інноваційної політики на податковий тиск підприємства // Матеріали Міжнародної науково-практ.конф. „Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України”. –Дніпропетровськ: НГУ, 2007. – с. 89 – 91.