Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Фоміченко Інна Петрівна. Управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств корпоративної структури. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Фоміченко І.П. Управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств корпоративної структури. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2009.

На підставі вивчення основних тенденцій розвитку ГМК України визначено, що одним з головних резервів розвитку даної галузі виступає підвищення організаційно-управлінської ефективності діяльності корпоративних структур, які входять до її складу.

Проведений у роботі аналіз існуючих підходів до управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудними підприємствами корпоративної структури дозволив визначити, що ефективність управління підприємствами в межах інтегрованих корпоративних структур значним чином залежить від характеру та організації взаємодії матеріальних, фінансових та інформаційних потоків всередині їх внутрішнього середовища і потоків, які забезпечують функціонування корпоративної структури в межах її мікро- та макрооточення.

На підставі реалізації розробленого організаційно-економічного механізму управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств корпоративної структури можна за рахунок оптимізації інформаційного забезпечення знайти оптимальний рівень відповідності інформаційних та матеріально-фінансових потоків. Виходячи з цього критерієм якості функціонування системи управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств корпоративної структури повинне бути оптимальне запізнення інформаційного потоку, яке дозволяє визначити резерв зниження витрат від мінімізації інформаційного запізнення щодо невідповідності оптимальних показників фінансово-матеріальних потоків фактичним.

У дисертації узагальнено теоретичне обґрунтування та розробку методичних положень і прикладних рекомендацій щодо формування організаційно-економічного механізму управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств корпоративної структури та інструментарію його реалізації. Основні висновки дослідження полягають у наступному.

1. На підставі вивчення основних тенденцій функціонування ГМК України визначено, що одним з головних резервів розвитку даної галузі виступає підвищення організаційно-управлінської ефективності діяльності корпоративних структур. Для вирішення задач формування досконалої структури системи управління корпоративними структурами ГМК в роботі запропоновано класифікацію чинників, які визначають особливості формування ефективної системи управління підприємствами у складі корпоративної структури, що враховує особливості корпоративної інтеграції галузі, зміст та якість корпоративного управління.

2. Ефективність управління підприємствами в межах інтегрованих корпоративних структур значним чином залежить від характеру та організації взаємодії матеріальних, фінансових та інформаційних потоків всередині їх внутрішнього середовища і потоків, які забезпечують функціонування корпоративної структури в межах її мікро- та макрооточення. Обґрунтовано потребу визначення послідовності дій функціонування підприємств корпоративної структури на основі розробленої в роботі ієрархії цілеформування інформаційного забезпечення підприємств корпоративної інтегрованої структури, яка відображає змістовну характеристику, задачі, функції та її структурні елементи з урахуванням особливостей управління інтегрованою корпоративною структурою.

3. Запропоновано розрахунок економічного резерву на основі формування концепції управління процесами інформаційного забезпечення підприємств корпоративної структури, побудованої з урахуванням особливостей функціонування інтегрованих структур в гірничо-металургійний галузі. Реалізація цієї концепції дозволила визначити оптимум інтенсивності постачань та розробити перспективні напрями її реалізації.

4. Оцінка стану інформатизації системи управління підприємствами корпоративної структури дозволила зробити висновок, що на підприємствах однієї корпоративної структури, які мають спільний виробничий процес, використовуються різні інформаційні системи, що знижує ефективність бізнес-процесів та негативно впливає на якість інформаційного забезпечення. Це обґрунтовує потребу вимірювання даного показника за допомогою побудови причино-наслідкової діаграми формування рівня якості інформаційного забезпечення системи управління, яка є основою розробки стратегії досягнення високого рівня якості інформаційного забезпечення та дозволяє, виходячи з найбільш значущих чинників, приймати своєчасні та обґрунтовані управлінські рішення в системі управління.

5. Оцінка рівня ефективності виробничо-господарської діяльності підприємств корпоративної структури дозволила обґрунтувати існування залежності між показниками ефективності виробництва: виторг від реалізації продукції, собівартість продукції, адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати, прибуток та рівнем інформаційного забезпечення.

6. Аналіз існуючих підходів до організації і оцінки інформаційних систем корпоративних структур дозволив визначити, що за рахунок узгодження інформаційних потоків між матеріальними та фінансовими потоками корпоративної структури утворюється економічний резерв, під яким варто розуміти втрати від розузгодження потоків та який можна спостерігати при визначенні різниці між інтегральними витратами при фактичному і оптимальному запізненні матеріального та фінансового потоків та інтегральними витратами при фактичному та оптимальному рівнях визначення питомої ваги першого платежу в вартості продукції.

7. Для вирішення задач мінімізації запізнення оплати та постачань і визначення оптимального рівня їх інтенсивності розроблено організаційно-економічний механізм управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств у складі корпоративної структури. При цьому для узгодження інформаційних потоків системі управління підприємствами корпоративної структури розроблено методичний підхід до оптимізації інформаційного запізнення та обґрунтовано потребу використання методу визначення економічного резерву від узгодження інформаційних потоків, який базується на оцінці відхилень фактичного значення запізнення від оптимального для підвищення ефективності функціонування корпоративної структури.

8. При визначенні впливу інформаційного забезпечення на рівень ефективності виробничо-господарської діяльності корпоративної структури було доведено, що існує проблема оцінки рівня узгодження інформаційних потоків, це обґрунтувало потребу розробки методичного підходу до узгодження інформаційних потоків у системі управління підприємствами корпоративної структури, який реалізовано на основі визначення критерію оптимізації запізнення, що вимірюється інтегральними витратами, і націлено на мінімізацію запізнення оплати та постачань за рахунок визначення оптимального рівня інтенсивності постачань.

9. Удосконалення взаємодії підприємств у складі корпоративної структури при вирішені питань управління постачаннями сировини та продукції та їх оплатою запропоновано здійснити за рахунок створення в корпоративній структурі координаційного центру з питань управління процесами інформаційного забезпечення, що дозволило збільшити ступень залучення працівників управлінського апарату до вирішення задач ефективного управління процесами інформаційного забезпечення підприємств корпоративної структури за рахунок його структури, складу, завдання і порядку взаємодії з підприємствами в її складі в процесі управління.

10. На базі ТОВ «Метінвест холдинг» проведено апробацію можливостей управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств корпоративної структури з використанням розроблених у досліджені підходів. Запропонований комплекс управлінських заходів дозволяє отримати річний економічний ефект у розмірі 126 тис. грн.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Фомиченко И.П. Диалектика развития корпоративного управления / И.П. Фомиченко // Збірник наукових праць Донецького державного ун-ту управління. Сер.: державне управління. – Вип. 30. Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – Т. 4. –

С. 255-260.

  1. Фоміченко І.П. Проблеми розвитку підприємств гірничодобувної промисловості України у складі корпоративних структур / Н.Ю. Рекова, І.П. Фоміченко // Збірник наукових праць Донецького державного ун-ту управління. Сер.: економіка. – Вип. 73. Особливості регулювання в державному секторі економіки. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – Т. VІІ. – С. 222-229. [Особистий внесок автора – визначено методичну базу оцінки стану розвитку гірничодобувних підприємств у складі корпоративної структури, що поглиблюють відомості про показники господарської діяльності підприємств на підставі урахування ефективності інформаційного забезпечення].

  2. Фомиченко И.П. Концептуальные основы разработки информационного обеспечения системы поддержки принятия управленческих решений на уровне предприятия / Н.Ю. Рекова, И.П. Фомиченко // Вісник Хмельницького національного ун-ту. Сер.: економічні науки. – 2007. – № 5, Т. 3. – С. 133-138. [Особистий внесок автора – розроблено концепцію управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств корпоративної структури, яка базується на визначенні оптимуму між інтенсивністю постачань у корпоративній структурі та запізненням узгодження матеріально-фінансових потоків, що дозволяє визначити економічний резерв корпоративної структури].

  3. Фоміченко І.П. Проблеми інформатизації системи корпоративного управління на промислових підприємствах України / Н.Ю. Рекова, І.П. Фоміченко // Прометей: регіон. зб. наук. праць з економіки / Ін-т екон.-правових дослідж. НАН України; Донец. екон.-гуманітарний ін-т. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – Вип. 2(23). – С. 295-299. [Особистий внесок автора – розроблено структуру організаційно-економічного механізму управління процесами інформаційного забезпечення гірничорудних підприємств у складі корпоративної структури, що дозволяє зменшити витрати на узгодження матеріально-фінансових потоків та підвищити ефективність функціонування корпоративної структури].

  4. Фомиченко И.П. Проблемы формирования и функционирования корпоративных структур в условиях становления рыночных отношений в Украине/ И.П. Фомиченко, Н.Ю. Рекова // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії: зб. наук. праць. – Краматорськ: ДГМА, 2007. – № 2Е (10). – С. 46-54. [Особистий внесок автора – визначено напрями вдосконалення організаційної структури інтегрованої корпоративної структури гірничорудних підприємств на основі створення координаційного центру з питань управління процесами інформаційного забезпечення, призначеного для вдосконалення взаємодії підприємств у складі структури при вирішені питань управління постачаннями сировини і продукції та їх оплатою.].

  5. Фоміченко І.П. Інформаційно-аналітичні методи оцінки економічної ефективності системи інформаційного забезпечення / Н.Ю. Рекова, І.П. Фоміченко // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії : зб. наук. праць. – Краматорськ: ДДМА, 2008. – №2(12). – С. 222-228. [Особистий внесок автора – визначено вплив рівня інформатизації на показники господарської діяльності підприємства].

  6. Фоміченко І.П. Напрями підвищення ефективності формування системи інформаційного забезпечення корпоративних структур / Н.Ю. Рекова, І.П. Фоміченко // Вісник Криворізького технічного університету: зб. наук. праць. – Кривий Ріг: КТУ, 2008. – № 21. – С. 258-263. [Особистий внесок: розроблено метод визначення економічного резерву від узгодження інформаційних потоків, який базується на оцінці відхилень фактичного значення запізнення від оптимального, визначеного за критерієм мінімуму витрат та націленого на обґрунтування рішень щодо узгодження інформаційних потоків з матеріальними та фінансовими потоками корпоративної структури].

  7. Фоміченко І.П. Організаційно-методичні засади визначення рівня ефективності інформаційного потоку / І.П. Фоміченко // Вчені записки університету «КРОК». – К.: Ун-т економіки та права «КРОК», 2008. – Вип. 18. – Т. 2. –
    С. 230-238.

  8. Фомиченко И.П. Необхідність формування рівня якості інформаційного забезпечення системи управління підприємствами корпоративної структури / И.П. Фомиченко // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії : зб. наук. праць. – Краматорськ: ДГМА, 2008. – № 3Е (14). – С. 80-86.

Опубліковані в інших виданнях

  1. Фоміченко І.П. Вплив державного регулювання на корпоративний сектор економіки / І.П. Фоміченко // Сучасні проблеми управління: матер. ІІІ Міжнар. наук. – практ. конф. (29-30 листоп. 2005 р.). – К. : ВПІ ВПК «Політехніка», 2005. – С. 173-174.

  2. Фомиченко И.П. Проблемы и усовершенствования корпоративного управления / И.П. Фомиченко // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики: матер. VI науч.-практ. конф. – Симферополь: Крымский ин-т бизнеса, 2005. – С. 83-85.

  3. Фомиченко И.П. Проблемы развития транснациональных корпораций в Украине / И.П.Фомиченко, И.А.Николенко // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. студентів і молодих вчених «Розвиток зовнішньоекономічної діяльності підприємств України в контексті міжнародних інтеграційних процесів» (24-25 жовт. 2007р.). – Донецьк: ДонДУУ, 2007. – С.179-183. [Особистий внесок автора – визначено чинники, що негативно впливають на ефективність системи управління підприємствами у складі корпоративної структури].

  4. Фомиченко И.П. Проблемы формирования и функционирования корпоративных структур в условиях становления рыночных отношений в Украине/ И.П. Фомиченко, Н.Ю. Рекова // Материалы V междунар. науч.-практ. конф. молодых ученых и специалистов «Интеллект молодых – производству 2007» [сб.тез.]. – Краматорск: НКМЗ, 2007. – С. 118-119. [Особистий внесок автора – запропонована класифікація цілей інформаційного забезпечення корпоративного управління інтегрованою структурою та змістова характеристика задач та функцій ІСУ ІКС і її структурна схема ІСУ з урахуванням особливостей управління ними, яка на відміну від існуючих враховує особливості управління інтегрованою корпоративною структурою].