Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Яцюк Дмитро Васильович. Управління рекламною діяльністю в системі брендингу на ринку продовольчих товарів : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Яцюк Д.В. Управління рекламною діяльністю в системі брендингу на ринку продовольчих товарів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2008.

Визначено сутність і особливості управління рекламною діяльністю. Запропоновано модель управління рекламою в системі брендингу. Обґрунтовано концепцію та принципи бренд-орієнтованої рекламної діяльності. Досліджено рекламну активність брендів мінеральних вод, здійснено класифікацію рекламних стратегій та аналіз стадій життєвого циклу брендів. Розроблено пропозиції щодо управління бренд-орієнтованою рекламною діяльністю та формування системи брендингу на ринку продовольчих товарів.

1. Виявлено сучасні тенденцій розвитку брендингу в Україні, на основі яких систематизовано існуючі підходи до формування та розвитку брендів.

Однією з актуальних тенденцій розвитку теорії брендингу є формування брендів як в сфері виробництва, так і в сфері торгівлі. Сьогодні великі торговельні мережі формують власні бренди (англ. private label), що сприяє підвищенню конкуренції і, як наслідок, підвищенню ефективності управління брендами. Прикладами таких брендів є: „Премія” (мережа „Сільпо”), „Фуршет” (мережа „Фуршет”), „Aro” (мережа „Metro”) тощо.

2. Уточнено визначення понять:

- бренд – це набір, система матеріальних і нематеріальних елементів, що відображає певний образ товару (послуги або інше) в свідомості споживача, який виражений в продуктових характеристиках, дизайні, назві, способі рекламування або інших ознаках, що диференціюють продукт, забезпечуючи споживача реальними, і/або віртуальними, раціональними і/або емоційними вигодами, які споживач отримує через власні уявлення й асоціації;

- брендинг – діяльність, процес щодо створення довгострокової переваги до продукту, що заснована на спільному посиленому впливі на споживача упаковки, товарного знаку, рекламних звернень й інших елементів реклами, об’єднаних певною ідеєю й однотипним оформленням, які виділяють продукт серед конкурентів і створюють його позитивний образ;

- бренд-менеджмент – це послідовна, організаційна робота, з формування управлінського процесу, в якому поєднуються різноманітні ресурси для виділення брендів у самостійні об’єкти маркетингу;

- лояльність є характеристикою купівельної поведінки споживача й визначається як частка споживання бренду за певний період часу.

Уточнення понять теорії брендингу дозволяє сформувати єдиний понятійний апарат, що може використовуватись як в науковій роботі, так і в практичній діяльності підприємств.

3. Визначено принципи та методи формування й розвитку брендів на ринку продовольчих товарів в цілому та мінеральних вод зокрема. Вони полягають у системному використанні постійних, послідовних комунікацій, що продукуються усім комплексом маркетингу для досягнення кінцевої мети – формування в свідомості споживача визначеної сутності бренду. У реалізації концепції бренду важливими вимогами є послідовність та орієнтація на довготермінові цілі.

Абсолютно необхідною умовою формування й розвитку брендів є використання системного підходу. При цьому, бренд-менеджмент повинен розглядатися як філософія управління компанією (товарними потоками, людськими ресурсами й ін.), що ґрунтується на соціально-психологічних законах, які дозволяють впливати на свідомість споживачів з метою збільшення прибутковості підприємства через бренд, його ім’я, упаковку, історію, репутацію та спосіб рекламування.

З’ясовано, що в житті бренду існує чотири стадії: розробка бренду; створення бренду; розвиток бренду; старіння бренду або ребрендинг, кожна з яких визначає набір інструментів та комплекс дій, необхідних для ефективного управління брендами.

4. Визначено особливості рекламування брендів на українському ринку продовольчих товарів, в тому числі на ринку мінеральних вод, у сучасних умовах:

- існує тісний взаємозв’язок між показниками частки ринку бренду та інтенсивністю реклами, що характеризує ефективність використання рекламних бюджетів брендів. Залежність між цими показниками, за інших рівних умов, прямо-пропорційна, а тому може використовуватись при плануванні рекламної кампанії;

- існує взаємозв’язок між проказниками знання-споживання-лояльність до бренду. Залежність між цими показниками в цілому на ринку мінеральних вод має співвідношення приблизно – один до двох і може використовуватись при оцінці комунікаційної ефективності;

- реклама й дистрибуція на етапі створення бренду, – є найважливішими елементами, оскільки вони забезпечують постійний інформаційний контакт споживача з продуктом, тому їх ефективне управління дозволить підприємствам досягти цілей брендингу протягом визначеного терміну.

5. Запропоновано методичні рекомендації щодо управління рекламною діяльністю в системі брендингу, що полягають у застосуванні спільного посиленого впливу усіх рекламних комунікацій протягом певного часу, тривалість якого залежить від вибору брендингової стратегії, які сприяють ефективному управлінню брендами.

Визначено основні принципи управління рекламною діяльністю в системі брендингу, а саме: системності, систематичності, послідовності, інноваційності та циклічності, що дозволяють сформувати стійку позитивну настанову в свідомості споживача на користь конкретного бренду.

Основними критеріями ефективності рекламних комунікацій, що дозволяють здійснювати оцінку залучення ресурсів підприємства з метою формування бренду визначено: відповідність загальній ідеї бренду; чітке формування переваг бренду у свідомості споживача; спрямованість на цільову аудиторію; простота сприйняття для цільової аудиторії; відповідність стратегії індивідуалізації бренду; досягнення поінформованості споживача про бренд; юридична чистота.

6. Розроблено методичні підходи щодо формування й управління брендами на ринку продовольчих товарів, в тому числі мінеральних вод, які сприяють підвищенню ефективності управлінських рішень в сфері бренд-менеджменту і полягають у використанні алгоритмічної структури, що складається з таких елементів: формування бізнес-ідеї бренду; аналіз ринку (сегментування, оцінка ємності ринку і його сегментів, динаміка ринку, „бенчмаркінг”); створення якісного товару/послуги; ідентифікація й індивідуалізація товару; збільшення обсягу збуту майбутнього бренду; рекламні комунікації; формування значущості ідеології бренду на підприємстві; завоювання лояльності; зміцнення ідеї бренду у свідомості споживача; віра споживачів у цінності бренду й прирівнювання їх до власних (іноді до загальнолюдських) цінностей; подальше управління брендом.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Яцюк Д. В. Переваги та недоліки використання ATL та
    BTL-реклами у рекламній діяльності фірми // Наук. вісн. ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, Вип. ІІІ. Екон. наук. – 2006.
    – С. 269–280.

  2. Яцюк Д. В. Бренд та сучасний категоріальний апарат маркетингу // Наук. вісн. ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006. – Вип. І. Екон. наук. – С. 214–222.

  3. Яцюк Д. В. Позиціювання бренда // Вісн. КНТЕУ. Спецвип. наук. робіт молодих вчених. – №3. – 2005. – С. 85–91.

  4. Яцюк Д. В. Реклама як основний чинник формування і функціонування бренду // Маркетинг в Україні. – 2007. – №3.
    – С. 28–33.

У інших виданнях:

  1. Яцюк Д. В. Проблемы региональных брендов на рынке минеральных вод // Маркетинг и реклама. – 2006. – №7–8.
    – С. 49–58.

  2. Яцюк Д. В. Бренд як фактор підвищення конкурентоспроможності продукту (фірми) // Матер. 6-ої Міжнар. конф. студ. і молодих вчених „Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”: В 2 ч. – Ч.2. Донецьк: РВА ДонНТУ, – 2005. – С. 224–225.

  3. Яцюк Д. В. Трансформація маркетингової концепції „4р” // Матер. Міжнар. форуму молодих вчених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. У 2 т. Т.2. – Х.: ХНТУСГ.
    – 2005. – С. 113–114.

  4. Яцюк Д. В. Маркетингові комунікації як активний елемент формування бренду // Матер. 7-ої Міжнар. конф. студ. і молодих вчених „Економіка і маркетинг у ХХІ сторіччі”. В 2 ч. – Ч.2.
    – Донецьк: ДРУК-ІНФО, – 2006.– С. 222–224.

  5. Яцюк Д. В. Використання синергічного ефекту в рекламі // Тези доп. і виступів VII Всеукр. наук.-практ. конф. студ. і молодих вчених / Заг. ред. канд. екон. наук Д.С. Касянової. – Ч.1.
    – Донецьк: ТОВ „ДЕГІ”.– 2005. – С. 129–130.

  6. Яцюк Д. В. Власні торгові марки // Матер. Всеукр. наук. конф. студ. і молодих науковців „Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств. – Донецьк: ДонУЕП, 2005. – С. 205–206.

  7. Что на самом деле покупают потребители? [Електронний ресурс] / Д. В. Яцюк. – Режим доступу до статті: .