Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кампо Георгіна Михайлівна. Управління розвитком малого бізнесу регіону (на матеріалах Закарпатської області). : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Кампо Г.М. Управління розвитком малого бізнесу регіону (на матеріалах Закарпатської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05– Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – ДВНЗ „Ужгородський національний університет”. – Ужгород, 2009.

Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню теоретико-методологічних і практичних засад управління розвитком малого бізнесу регіону та його пріоритетних напрямів у сучасних умовах. У роботі досліджено еволюцію поглядів у теорії підприємництва та уточнено сутність понять „підприємництво” та „малий бізнес”, проведено аналіз основних функцій державного управління, спрямованих на розробку державної політики підтримки і стимулювання розвитку малого бізнесу.

Проаналізовано проблеми розвитку малого бізнесу на регіональному рівні (на матеріалах Закарпатської області) та результати діяльності малих підприємств області. Сформовано комплексний підхід до дослідження зовнішнього середовища функціонування суб’єктів малого бізнесу на регіональному рівні. Запропоновано напрями вдосконалення регіональної політики управління розвитком малого бізнесу. Розроблено підходи до комплексної оцінки рівня розвитку малого бізнесу, в основі якого лежить побудова й розрахунок регіонального індексу розвитку малого бізнесу. Проведено адекватний розподіл завдань регіональної політики управління розвитком малого бізнесу по території Закарпатської області згідно розрахованих значень компонентів індексу.

Проведене дослідження дозволяє сформулювати такі загальні висновки і рекомендації:

1. Малий бізнес є важливим засобом оптимізації структури регіональної економіки. Він істотно впливає на структурну перебудову господарського комплексу регіону, на збільшення загальних обсягів виробництва, роздрібного товарообігу, сприяє вирішенню проблем зайнятості і загального зростання доходів, створює сприятливе середовище для розвитку конкуренції й усунення монополізму у підприємницькій діяльності.

У дисертації здійснено аналіз концептуальних підходів до визначення суті підприємництва як особливого виду діяльності. Автором застосовується термін „малий бізнес” як особливий сектор ринкової економіки, в рамках якого суб’єкти малого бізнесу (фізичні та юридичні особи) реалізують свої підприємницькі здібності та пропонується використовувати єдині критерії віднесення до малого бізнесу згідно рекомендацій щодо визначення малих і середніх підприємств Європейського Союзу.

2. У роботі зроблено висновок про необхідність цілеспрямованого державного управління розвитком малого бізнесу як системного процесу створення сприятливих умов і стимулювання до саморозвитку малого бізнесу відповідно до цілей суспільного прогресу.

3. Проаналізована автором динаміка кількісних та якісних показників розвитку малого підприємництва в Україні свідчить про низьку ефективність державного управління його розвитком, що є наслідком концентрації основних функцій управління на загальнодержавному рівні. Удосконалення управління розвитком малого бізнесу пов’язано з децентралізацією повноважень і посилення ролі регіонів.

4. Проведене автором дослідження системи управління малим бізнесом у Закарпатській області показало низьку ефективність, неузгодженість між окремими її елементами, відсутність єдиного інформаційного поля, що зумовлює певною мірою уповільнення темпів розвитку цього сектору економіки даного регіону. У дисертації визначено важелі, необхідні для удосконалення діючої системи управління розвитком малого бізнесу в Закарпатській області: уточнення і перерозподіл повноважень між окремими елементами її організаційної структури та вдосконалення методики розробки регіональної програми розвитку малого підприємництва, яке стосується оцінки і врахування в процесі її складання: рівня сприятливості зовнішнього середовища малому підприємництву, пріоритетних напрямків розвитку малого бізнесу та застосування системи оцінки ефективності реалізації заходів регіональної програми.

5. Проведений в дисертації аналіз показав, що малий бізнес у Закарпатській області ще істотно не впливає на розвиток регіональної економіки і не розвивається достатньо енергійно, щоб забезпечити динамічне зростання соціально-економічних показників розвитку регіону. Відсутність сприятливих умов зовнішнього середовища функціонування малого бізнесу, надмірний контроль, адміністративні бар’єри, відсутність законодавчого механізму фінансової підтримки малого бізнесу стримують його розвиток. Дослідження виявило, що економічний стан міст і районів Закарпатської області характеризується поглибленням міжрегіональних контрастів і концентрацією економічної активності в обласному центрі.

6. Автором запропоновано комплексний підхід до аналізу зовнішнього середовища функціонування розвитку малого бізнесу. Згідно з результатами аналізу даних, отриманих в ході опитування, основними перешкодами розвитку малого бізнесу в Закарпатській області, на думку опитаних, є високий рівень оподаткування підприємств та відсутність підтримки органів влади. Іншими бар’єрами, які заважають розвитку малого бізнесу, респонденти назвали високий рівень конкуренції та недостатній платоспроможний попит споживачів. Пріоритетними видами державної підтримки малого бізнесу підприємці Закарпаття вважають надання податкових пільг, кредитів для фінансування проектів та пільгової оренди приміщень.

7. У роботі зроблено висновок про необхідність посилення ролі місцевих органів влади України у формуванні й реалізації загальнодержавної і регіональної політики підтримки малого бізнесу. Інструментарій їхньої діяльності в цій галузі має охоплювати наступні компоненти: стратегічне планування; організаційне забезпечення підтримки малого бізнесу; розвиток регіональної інфраструктури; розширення стимулів для саморегулювання бізнесу; надання комплексу послуг (інформаційних, з отримання капіталу).

8. Автором доведено, що неоднорідність розвитку малого бізнесу в різних містах і районах Закарпатської області зумовлює недоцільність організації роботи державних органів у рамках єдиної регіональної програми підтримки малого підприємництва. Політика сприяння розвитку малого бізнесу на рівні даного регіону повинна ґрунтуватися на диференційованому за територіальною ознакою підході до вирішення проблем суб’єктів малого бізнесу. Запропонований у дисертації комплексний підхід до оцінювання розвитку малого бізнесу, в основі якого лежить побудова й розрахунок регіонального індексу розвитку малого бізнесу, дає змогу використовувати його у практиці регіонального управління, проводити об’єктивні територіальні порівняння та визначати зони регіону, котрі в першу чергу потребують покращення тих чи інших аспектів розвитку малого бізнесу. Результати застосування розробленого інструментарію можуть виступити базою для розробки ефективних регіональних програм підтримки малого підприємництва, для оцінки ефективності здійснених заходів у даній сфері, а також використовуватися для визначення пріоритетності стратегічних цілей регіонального розвитку.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Кампо Г.М. Окремі проблеми оподаткування малих підприємств в Україні / М.В. Петрашко, Г.М. Кампо // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія „Економіка”. Випуск 16. – Ужгород, 2004. – С.145-150. Особистий внесок автора полягає у визначенні основних недоліків методики визначення бази оподаткування малих підприємств, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва та проблем, пов’язаним із платежами до Пенсійного фонду України.

  2. Кампо Г. М. Про можливості кредитування малого бізнесу в Україні / Г.М. Кампо // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія „Економіка”. Випуск 19. – Ужгород, 2006. – С.142-148.

  1. Кампо Г. М. Досвід підтримки малого бізнесу у Франції/ Г.М. Кампо // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 218. т.1.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2006.– С.241-250.

  2. Кампо Г.М. Дослідження зовнішнього середовища функціонування суб’єктів малого бізнесу у Закарпатській області/ Г.М. Кампо // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – №11. – С.115-124.

  3. Кампо Г.М. Еволюція поглядів у теорії підприємництва / Г.М. Кампо // Вісник Хмельницького національного університету. Серія „Економічні науки”. – Хмельницький, 2007. – №5. Т.2 (97). – С.149-153.

  4. Кампо Г. М. Методичний підхід до вимірювання розвитку малого бізнесу в містах і районах області / Г.М. Кампо // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №6. – С.169-179.

  5. Кампо Г. М. Досвід державних програм підтримки малого бізнесу / Г.М. Кампо // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 236. т.5.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2008.– С.1219-1227.

Публікації в інших виданнях:

1. Кампо Г.М. Непрямі заходи державної підтримки малого бізнесу у Франції / Г.М. Кампо // Дні науки - ‘2006: Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Дніпропетровськ 17-28 квітня 2006 року). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. 3. – Економічні науки. – С. 57-59.

2. Кампо Г.М. Державна підтримка малого бізнесу в Угорщині / Г.М. Кампо // Сборник научных трудов по материалам научно-практической конференции „Современные направления теоретических и прикладных исследований 2008” (15-25 марта 2008 года). Том 6. Экономика. – Одесса: Черноморье, 2008. – С.71-74.

3. Кампо Г.М. Транзакційні витрати малого бізнесу / Г.М. Кампо // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Тези доповідей VI Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених. Відп.ред. З.В.Гуцайлюк. – Частина 1” Економіка і підприємництво” (16 квітня 2008 року). – Тернопіль, 2008. – С.189-191.