Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Дзюба Світлана Валеріївна. Управління соціальними проектами у турбулентному оточенні : Дис... канд. наук: 05.13.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Дзюба С.В. Управління соціальними проектами у турбулентному оточенні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – управління проектами та програмами. – Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню шляхів досягнення успіху проектів на основі ефективного управління взаємодією проектів та їх оточення з урахуванням динамічних та турбулентних властивостей середовища. Досліджено та обґрунтовано явище турбулентності за допомогою аспектів теорії аналогів.

В роботі запропоновано та формалізовано модель взаємовпливу оточення в процесі взаємодії з проектом, що дає змогу звернути увагу на головні чинники впливу на проект, що можуть перешкоджати його успіху.

Запропонований метод прогнозування та планування успіху соціальних проектів на основі ентропійного підходу, який дозволяє оцінити зміну рівня невизначеності у часі та визначити необхідну частоту контролю стану проекту. Виходячи з результатів дослідження, запропонована класифікації границь проекту, що дасть змогу керівнику розрізняти рівень впливу оточення на проект, також введене поняття фільтрів.

Взаємодія проекту з його оточенням розглядається як динамічна система, що дає змогу змоделювати відносини між проектом та його оточенням за допомогою методології системної динаміки. Проаналізований вплив оточення у турбулентних умовах на різні організаційні структури проектів, а також рух інформаційних потоків як в середині структури, так і при її взаємодії з оточенням.

Розроблені моделі та методи практично перевірені в рамках проекту уряду України по реформуванню соціальної сфери.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у визначенні характеру і взаємодії між проектом та його оточення в умовах турбулентності та розробці відповідного механізму управління. Вирішення цієї задачі виконується із застосуванням наукових методів, теорій, інструментів, методологій та спрямоване на підвищення ефективності впровадження проектів у соціальній сфері.

  1. Аналіз наукових публікацій та робіт щодо розвитку управління проектами та програмами, який відбувається в умовах постійних змін та нестабільності оточення, виявив необхідність пошуку нових методів та моделей управління проектами в умовах турбулентності зовнішнього та внутрішнього середовища, задля мінімізації чи усунення їх негативного впливу на досягнення успіху проектів.

  2. Результати дослідження існуючих моделей та методів взаємодії проектів з їх оточенням показали, що недостатня увага приділяється взаємовідносинам між проектом та його оточенням в нестабільних умовах турбулентності, а також можливим чинникам впливу на досягнення успіху проекту. Аналіз оточення та його характеристик впливу має бути інструментом підтримки і прийняття управлінських рішень по проекту та підвищення ефективності управління проектами.

  3. Наведено визначення поняття “турбулентність” в теорії управління, виходячи з основних визначень даного терміну та користуючись принципами теорії аналогів. Загальна тенденція введення, але без роз’яснення, нових термінів в колах науковців та практиків при трактуванні нових явищ, дала поштовх до розгляду даного питання.

  4. Базуючись на основі поняття “турбулентність” та параметрах впливу оточення на проект, запропоновані терміни сили та відносної тривалості турбулентності. Наслідок або добуток запропонованих параметрів – є коефіцієнтом впливу елементів зовнішнього та внутрішнього середовища на проект, а саме імпульсом турбулентності. Даний показник дозволяє визначити міру впливу певного елементу оточення на проектну діяльність загалом.

  5. Запропоновано та формалізовано модель взаємовпливу оточення в процесі взаємодії з проектом. Модель дає змогу визначити взаємозв’язки між елементами оточення, з’ясувати їх напрямок взаємодії, а також звернути увагу на головні чинники впливу на проект, що можуть перешкоджати його успіху.

  6. Запропонований метод прогнозування та планування соціальних проектів на основі ентропійного підходу, який дозволяє оцінити зміну рівня невизначеності у часі та визначити необхідну частоту контролю стану проекту. Даний метод корисний для використання на початку реалізації проекту, під час планування та вибору керівника проекту. У відповідності до отриманих розрахункових показників значень ентропії, можна зробити висновки щодо необхідного рівня компетентності майбутнього керівника проекту, а також технологічної зрілості організації.

  7. Виходячи з результатів дослідження, запропонована класифікації видів границь проекту, що дасть змогу керівнику контролювати рівень впливу оточення на проект. Класифікація видів границь відбувається в залежності від встановлених на них інформаційних фільтрах. При чому, щільність фільтру збільшується при підвищенні критичності впливу елементу зовнішнього оточення на успіх проекту.

  8. Взаємодія проекту з його оточенням розглядається як динамічна система, що дає змогу змоделювати відносини між проектом та його оточенням за допомогою методології системної динаміки.

  9. Проаналізований вплив оточення у турбулентних умовах на різні організаційні структури проектів, а також рух інформаційних потоків як в середині структури, так і при її взаємодії з оточенням. В результаті аналізу виявлено, що збурення викликають недоліки невірно обраної організаційної структури проекту.

  10. Впровадження результатів дисертаційної роботи в практику сприятиме більш якісному та ефективному управлінню соціальними проектами в умовах турбулентності оточення. Запропонований підхід дасть змогу використовувати подібні моделі в майбутніх проектах соціальної тематики, вибудовувати стратегію управління турбулентним оточенням та використовувати їх в подальшій роботі.

  11. Результати дисертаційного дослідження впроваджені в рамках реалізації спільного проекту Світового банку та уряду України „Фонд соціальних інвестицій”.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Міщенко С. В. Взаємозв’язок проектів соціальної сфери із зовнішнім середовищем / С. В. Міщенко // Управління проектами та розвиток виробництва : зб. наук. пр. – Луганськ : вид-во СНУ ім. В.Даля, 2005. – № 4 (16). – С. 67–72.

  2. Мищенко С. В. Влияние эффектов турбулентности на внедрение проектов в социальной сфере / С. В. Міщенко // Управління проектами та розвиток виробництва : зб. наук. пр. – Луганськ : вид-во СНУ ім. В. Даля, 2006. – № 3 (19). – С. 81–85.

  3. Мищенко С. В. Определение системы индикаторов турбулентности в управлении социальными проектами / С. В. Міщенко // Управління проектами та розвиток виробництва : зб. наук. пр. – Луганськ : вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – № 1 (21). –
    С. 39–44.

  4. Мищенко С. В. Энтропийный подход к управлению неопределенностью в управлении проектами / С. В. Міщенко // Управління проектами та розвиток виробництва: зб. наук. пр. – Луганськ : вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – № 2 (22). – С. 112–116.

  5. Мищенко С. В. Системная динамика в моделях управления программами социального развития в турбулентном окружении / С. В. Міщенко // Управління проектами та розвиток виробництва : зб. наук. пр. – Луганськ : вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. –
    № 4 (24). – С. 43–49.

Друковані праці наукових конференцій:

  1. Каплієнко В. В Особливості реалізації проектів в соціальній сфері на території України / В. В. Каплієнко, С. В. Міщенко // Тези доповідей ІІ міжнар. конф. „Управління проектами у розвитку суспільства”. – К., 2005. – С. 41–43.

Особистий внесок здобувача: загальне формування моделі прийняття рішень в проектах соціальної сфери.

  1. Мищенко С. В. Управления социальными проектами в турбулентном окружении / С. В. Мищенко // Тези доповідей ІІІ міжнар. конф. „Управління проектами у розвитку суспільства”. – К., 2006. – С. 104–106.

  2. Мищенко С. В. Понятие турбулентности в управлении / С. В. Мищенко // Тези доповідей ІV міжнар. конф. „Управління проектами у розвитку суспільства”. – К., 2007. – С. 92–93.