Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Крайнік Олена Миколаївна. Управління стратегією сталого розвитку підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Крайнік О.М. Управління стратегією сталого розвитку підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2009.

Дисертацію присвячено розробці концептуального підходу до управління підприємством при переході від однієї стратегії розвитку до іншої з використанням найважливіших показників його роботи, при цьому вони враховуються при побудові моделі й оптимізації вибору напрямків їхнього впровадження, що дозволяє підвищити економічну ефективність функціонування підприємства та забезпечити оптимальність управлінських рішень на підприємствах металургії та машинобудування.

Досліджено теоретичні та методичні підходи щодо визначення оптимальної структури капіталу, розроблено науково-методичні та практичні рекомендації щодо здійснення планування оптимальної структури капіталу на підприємстві для забезпечення його конкурентоспроможності та розвитку.

Розроблено інформаційну систему аналізу й ухвалення рішень з управління фінансово-господарською діяльністю підприємства, яка забезпечує вибір стратегії переходу до оптимальної структури капіталу підприємства, що дозволяє автоматизувати процес знаходження оптимальної структури капіталу та полегшує ефективність прийнятих рішень по вибору найбільш прийнятної моделі оптимізації.

У дисертаційній роботі на основi проведених досліджень здiйсненi теоретичні узагальнення i практичне вирішення актуального науково-практичного завдання щодо вдосконалення управлінських рішень визначення стратегії сталого розвитку на підприємстві при переході від одного економічного стану до іншого. Основнi висновки i результати, що випливають iз наукових досліджень, зводяться до такого:

1.Сформовано концептуальний підхід щодо управління стратегією сталого розвитку підприємства при переході від однієї стратегії розвитку до іншої з використанням методів оцінки фінансового стану підприємства та групи найважливіших показників його діяльності, при цьому вони враховуються при побудові моделі й оптимізації вибору напрямків їхнього впровадження, що дозволяє підвищити економічну ефективність функціонування підприємства. Відмінність підходу полягає у тому, що він враховує управління стратегією сталого розвитку на основі поступового коригування фінансових ресурсів підприємства в напрямку галузевого еталону та переходу від однієї фінансової стратегії до іншої;

2. У процесі дослідження теоретичних підходів до аналізу фінансового стану підприємства як сценарію управління сталим розвитком підприємства при переході від одної стратегії розвитку до іншої встановлено, що орієнтиром поліпшення фінансово-економічного стану підприємства є зміна структури балансу в напрямку наближення до галузевого еталону.

3. У дисертаційні роботі проведено аналіз та визначено принципи і структурні елементи концептуальної моделі системи управління стратегією сталого розвитку діяльності підприємства, які вказують, що найбільш доцільно формувати систему з наступних складових: модуля оцінки економічного стану підприємства; експертної системи, що накопичує дані про можливий фінансовий стан підприємств аналізуємої галузі; підсистеми управління фінансовим станом підприємства та прийняття управлінських рішень; модуля формування та управління стратегією сталого розвитку підприємства.

4. Розроблений концептуальний підхід дозволяє віднести підприємства, що розглядаються, до певного типу (класу). За умови проведення процедури класифікації процес управління для окремо взятого підприємства значно спрощується завдяки систематизації обробки даних (характеристики фінансових, інформаційних, товарних та інших потоків).

5. Набув подальшого розвитку метод оптимальної структури капіталу в системі управління сталим розвитком підприємства, що сприяло розробці моделі оптимальної структури капіталу на підприємстві для забезпечення його конкурентоспроможності та сталого розвитку.

6. Встановлено, що найефективнішим механізмом поліпшення фінансового стану підприємства є формування, функціонування та відтворення фінансового капіталу, спрямованого на поповнення обігових коштів за рахунок оптимізації структури капіталу в системі управління сталим розвитком підприємства.

7. Удосконалено систему аналізу й прийняття рішень з управління фінансово-господарською діяльністю підприємства, яка дозволяє підвищувати ефективність діяльності підприємства відповідно до стратегічної мети переходу підприємства від одного стану до іншого.

8. Досліджено процес ухвалення та реалізації управлінських рішень, спрямований на отримання результатів управління економічним станом підприємства та використання зазначених моделей, які вказують на досягнення оптимальних рішень у плануванні зміни стратегій сталого розвитку, прогнозуванні, програмуванні грошових потоків, капіталу підприємства і підтверджують ефективність запропонованої концепції.

9. Зазначено, що можливим механізмом поповнення та прогнозування обігових коштів може бути механізм, який реалізований шляхом запропонованих заходів. На підставі проведених та представлених у роботі розрахунків визначено, що найефективнішими заходами є емісія акцій і страхування.

10. Запропоновано метод оцінки ефективності вибраної стратегії сталого розвитку підприємства, який ґрунтується на результатах комплексного аналізу й прогнозуванні зміни стану фінансово-економічної діяльності підприємства;

11. Створено інформаційну систему аналізу й ухвалення рішень щодо управління стратегією сталого розвитку та фінансово-господарською діяльністю підприємства, які на основі структури підсистем, складових елементів концептуального підходу, забезпечують вибір стратегії переходу до оптимальної структури капіталу підприємства, що дозволяє підвищити оперативність проведення процесу знаходження оптимальної структури капіталу та збільшує ефективність прийнятих управлінських рішень щодо вибору найбільш необхідної стратегії сталого розвитку;

12. Основні теоретичні і прикладні результати дослідження впровадженні в діяльність підприємства ЗАТ «ЗАЛК». Загальний економічний ефект підтверджено актом.

Публікації автора:

статті у наукових фахових виданнях:

1. Крайнік О. М. Управління гоподарською діяльністю на підприємстві / О. М. Крайнік // Моделі управління в ринковій економіці: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонНУ, 2007. – Вип. 10. - С. 168-175.

2. Крайнік О. М. Прогнозування інноваційної діяльності на підприємстві В. М. Порохня, С. В. Ільченко, О. М. Крайнік // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - Запоріжжя, 2007. - №5 - С. 85-87. Особистий внесок: виконано прогнозування обсягу коштів на інновації підприємства.

3. Крайнік О. М. Методи поліпшення фінансово – економічного стану підприємства / В. М. Порохня, О. М. Крайнік, Е. В. Порохня // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - Запоріжжя, 2007. - №2. - С. 235-244. Особистий внесок: запропоновані методи та модель сталого розвитку підприємства.

4. Крайнік О. М. Управління грошовими потоками на підприємстві / О. М. Крайнік, Е. В. Порохня, В. М. Порохня // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, Науковий журнал, № 11(117), частина 2, Луганськ, 2007.- С. 315-320. Особистий внесок: встановлено оптимальне рішення в плануванні, прогнозуванні грошових потоків.

5. Крайнік О. М. Модель динаміки обігового капіталу машинобудівного підприємства / В. М. Порохня, О. М. Крайнік, Е. В. Порохня // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - Запоріжжя, 2007. - №3. - С.191-196. Особистий внесок: запропонована модель динамічного формування обігового капіталу.

6. Крайнік О. М. Оптимізація показника інвестиційної привабливості при визначенні стратегії сталого розвитку підприємства // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - Запоріжжя, 2008. - №6 - С. 117-120.

за матеріалами конференцій

7. Крайнік О. М. Оцінка структури капіталу підприємства / В. М. Порохня, О. М. Крайнік, Е. В. Порохня // Тези доповідів ХII Всеукраїнської науково-методичної конференції «Проблеми економічної кібернетики», - 3-5 жовтня 2007р. м. Львів. - 2007. - С.111-113. Особистий внесок: запропонована оцінка інтелектуального капіталу.

8. Крайнік О. М. Прогнозування інноваційної діяльності на підприємстві. / В. М. Порохня, С. В. Ільченко, О. М. Крайнік // Доповідь. Всеукраїнська науково – практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених „Сучасні моделі і методи прогнозування соціально-економічних процесів”(ПСЕП-2007),- 19 квітня 2007 р. м. Київ, КНУ імені Тараса Шевченка.-Київ, 2007р. Особистий внесок: запропонований підхід щодо прогнозування основних показників діяльності підприємства.

9. Крайнік О. М. Інформаційна система управління людським капіталом на підприємстві / О. М. Крайнік, А. Д. Матказіна // Збірник тез доповідей Першої регіональної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених "Економіка-2007", м. Сєвєродонецьк, 20 квітня 2007 р., ч.1 – Сєвєродонецьк: ТІ СНУ ім. В. Даля, 2007. – С. 23–24. Особистий внесок: запропонована структура інформаційної системи.

10. Крайнік О. М. Прогнозування інвестиційної та інноваційної діяльності на підприємстві / В. М. Порохня, С. В. Ільченко, О. М. Крайнік // Тези доповідей. Міжнародна наукова конференція «Особливості соціально-економічного розвитку України і регіонів» , 11-12 жовтня 2007 р., м. Запоріжжя, ГУ «ЗІДМУ». - Запоріжжя, 2007.- С. 173-175. Особистий внесок: запропонована методика прогнозування показників підприємства.

11. Крайнік О. М. Фактори впливу фінансової діяльності на оцінку брендів / В. М. Порохня, М. О. Фоменко, О. М. Крайнік // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції «Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними, екологічними та технічними системами», 24-26 квітня 2008р. м. Луганськ, СНУ ім. В. Даля, 2008. - С.11-12. Особистий внесок: встановлений вплив іміджу бренда на структуру капіталу підприємства.