Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Водницька Наталя Володимирівна. Управління трудовою сферою промислового підприємства з урахуванням соціальної відповідальності бізнесу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Водницька Н. В. Управління трудовою сферою промислового підприємства з урахуванням соціальної відповідальності бізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківський національний економічний університет, Харків, 2008.

Дисертацію присвячено вирішенню науково-практичного завдання щодо управління трудовою сферою промислового підприємства з урахуванням соціальної відповідальності бізнесу.

Досліджено теоретичне підґрунтя і розкрито значення терміна „трудова сфера”, що дозволило уточнити його сутність і зміст. У дисертації розглянуто питання соціальної відповідальності бізнесу та окреслено її значення в управлінні трудовою сферою підприємства. Визначено сутність і структуру компенсаційного пакета як інструменту управління соціально відповідальним підприємством.

Обґрунтовано та розроблено методичне забезпечення аналізу стану трудової сфери на машинобудівних підприємствах. Його апробація дозволила виявити існуючі проблеми та розробити шляхи їх вирішення.

Розроблено методику оцінки соціальної відповідальності бізнесу, на підставі якої визначено рівень соціальної відповідальності окремих машинобудівних підприємств м. Харкова та розроблено відповідні заходи щодо його підвищення. Обґрунтовано та побудовано організаційно-функціональну модель управління трудовою сферою, яка дозволяє вирішити існуючі проблеми у функціонуванні трудової сфери на підставі їх чіткого виділення й прийняття відповідних управлінських рішень. Запропоновано технологію формування компенсаційного пакета завдяки впровадженню послідовних етапів.

Одержані в ході дослідження результати дозволяють вирішити важливе науково-практичне завдання з розробки методичних підходів і практичних рекомендацій щодо управління ТС промислового підприємства з урахуванням соціальної відповідальності бізнесу.

У ході дослідження одержано такі результати:

  1. Систематизовано підходи до трактування поняття „трудова сфера”, що дозволило вдосконалити його розуміння. Доведено, що ТС являє собою середовище, де відбувається процес праці, яке окреслено межами функціональних областей, що вступають у взаємодію та формують умови для одночасного й збалансованого поліпшення якості трудового життя персоналу та підвищення продуктивності праці. ТС являє сукупність функціональних областей, проблеми яких вирішуються в процесі її формування та управління, а саме: організація та оплата праці, організаційна культура, соціальне забезпечення, використання та розвиток персоналу, нормативно-правове забезпечення.

  2. Важливою особливістю сучасної парадигми управління ТС є визнання соціальної відповідальності бізнесу як перед персоналом, що працює на підприємстві, так і перед громадськістю, покупцями, бізнес-партнерами, підприємствами-конкурентами, топ-менеджерами. На підставі проведеного аналізу розробок і досвіду закордонних та вітчизняних теоретиків і практиків доведено, що соціально відповідальний бізнес дозволяє одержувати певні конкурентні переваги: формувати позитивний імідж і репутацію підприємства, поліпшувати фінансові показники, підвищувати інвестиційну привабливість підприємств, залучати більш кваліфікованих та мотивованих працівників. Отже, існуючу парадигму прийняття добровільних соціальних зобов’язань як додаткового пасивного фінансового „тягаря” потрібно змінити на науково обґрунтовану парадигму одержання конкурентних переваг.

  3. Компенсаційний пакет є інструментом управління ТС соціально відповідального підприємства, який, з одного боку, сприяє підвищенню продуктивності праці працівників, удосконаленню організації оплати праці, а з іншого – поліпшенню якості трудового життя працівників завдяки використанню в його структурі нефінансових винагород. Запропоновано структуру компенсаційного пакета, яка складається з таких частин: фінансові компенсації (основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати) та нефінансові компенсації (організаційні та морально-психологічні заохочення, соціальний пакет).

  4. Формування в Україні ринкової економіки значною мірою залежить від ефективного управління ТС та дотримання світових соціальних стандартів рівня життя населення. Дані процеси відбуваються в умовах, коли можна одночасно спостерігати позитивну динаміку окремих соціально-трудових показників, що є підтвердженням дійових кроків держави в процесі реалізації обраної політики до інтеграції у світову спільноту, й негативні тенденції, для усунення яких необхідно й надалі вживати відповідних заходів. З метою посилення перших і зниження наслідків останніх розроблено заходи щодо удосконалення управління ТС.

  5. Прийняття управлінських рішень щодо вирішення існуючих проблем у функціонуванні ТС вимагає, перш за все, їх чіткого уявлення. У зв’язку з цим для з’ясування фактичного стану ТС і виявлення головних проблем розроблено та використано методичне забезпечення аналізу її стану. Виявлені проблеми, їх подальше ранжирування (за допомогою методу аналізу ієрархій) та визначення інтегрального показника (на основі таксономічного аналізу) дозволили розробити організаційно-методичне забезпечення управління ТС підприємств.

  6. Розроблено методику оцінки соціальної відповідальності бізнесу на підставі сформованої системи показників для кожної з груп зацікавлених сторін (персонал і топ-менеджери, споживачі, бізнес-партнери, суспільство, держава) з використанням таксономічного аналізу. Ранжування одержаних значень інтегральних показників рівня соціальної відповідальності машинобудівних підприємств дозволили зробити висновок, що найбільш соціально відповідальним підприємством у 2007 р. є
    ВАТ „Укрелектромаш” (0,235), а найменш – ВАТ „Харківський тракторний завод” (0,049). Визначення рівня соціальної відповідальності бізнесу на основі інтегрального показника дозволяє підприємству одержати оцінку його соціальної відповідальності та розробити відповідні заходи.

  1. Запропонована організаційно-функціональна модель управління ТС дозволяє визначити та узгодити її функціональні області з відповідними ланками організаційної структури та функціями управлінням. Це можливо завдяки виділенню в моделі трьох складових: функціональної, організаційної та управлінської. Їх поєднання дозволяє вирішити існуючі проблеми у функціонуванні ТС на підставі їх чіткого виділення й прийняття відповідних управлінських рішень.

  2. Розроблено технологію формування компенсаційного пакета, яка враховує особливості підприємства та потреби працівників. Впровадження компенсаційного пакета в практичну діяльність підприємства передбачає проходження таких етапів: аналітичного, проектного, підготовчого, моделюючого, оціночного, підсумовуючого. Проведена кількісна оцінка загальних витрат на фінансування компенсаційного пакета дозволила визначити, що його впровадження є ефективним і доцільним.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Водницька Н. В. Взаємозв'язок соціальної і економічної політики в умовах формування соціально орієнтованої ринкової економіки / Н. В. Водницька
// Економіка розвитку. – 2004. – №1 (29). – С. 25-28.

2. Гончарова С. Ю. Методика оцінки резервів нормативно-правового забезпечення соціально-трудової сфери підприємства / С. Ю. Гончарова,
Н. В. Водницька // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. –
Т. 2, Ч. 2, № 5. – С. 48 – 52. – (Серія: Економічні науки).

3. Гончарова С. Ю. „Соціальні пакети” як інструмент підвищення ефективності управління соціально-трудовими процесами / С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька
// сб. науч. трудов „Социально-экономические аспекты промышленной политики”:
в 2 т. / отв. ред. А И. Амоша / НАН Украины, Ин-т экон. пром-сти. – Донецк, 2004. – Т. 1. – С. 207 – 212. – (Серия: Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие).

4. Водницкая Н. В. Использование трудового потенциала предприятия в инновационном развитии предприятия / Н. В. Водницька // Управління розвитком : зб. наук. статей / головн. редактор В. С. Пономаренко / Харківський національний економічний університет. – Х. : ХНЕУ, 2004. – № 2. – С. 37 – 39.

5. Водницька Н. В. Основні складові управління соціально-трудовими процесами на підприємстві / Н. В. Водницька // Соціологія управління : зб. наук. праць / головн. редактор С. Ф. Поважний / М-во освіти і науки України, Донецький державний університет управління. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – Т. VІ, Вип. 1(46) – С. 96 – 102. – (Серія: Спеціальні та галузеві соціології).

6. Водницька Н. В. Використання та відтворення людських ресурсів України / Н. В. Водницька // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць / відп. ред.
В. І. Бєляєв / М-во освіти і науки України, Київський національний економічний університет. – К. : КНЕУ, 2005. – Т. 1: Сучасні технології управління людськими ресурсами – С. 98 – 103. – (Спецвип.: до 100 Київського національного економічного університету та 40-річчя кафедри управління персоналом „Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики”).

7. Гончарова С. Ю. Соціальна відповідальність та роль компенсаційного пакету в її формуванні / С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька // Научные труды Донецького национального технического университета / М-во освіти і науки України, Донецький національний технічний університет. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. –
Вип. 103-2 – С. 111 – 118. – (Серія: Економічна).

8. Гончарова С. Ю. Технологія формування „компенсаційного пакету” /
С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька // Социально-экономические аспекты промышленной политики : сб. науч. трудов в 3 т. / отв. ред. А И. Амоша / НАН Украины, Ин-т экон. пром-сти. – Донецк: Институт экономики промышленности НАН Украины, 2006. – Т. 3. – С. 120 – 127. – (Серія: Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие).

9. Водницька Н. В. Аналіз факторів, що впливають на регулювання соціально-трудової сфери підприємства / Н. В. Водницька // Научные труды Донецкого национального технического университета / М-во освіти і науки України, Донецький національний технічний університет. – Донецьк: ДонНТУ, 2007. –
Вип. 31-3 (117) – С. 154 – 158. – (Серія: Економічна).

Статті в фахових виданнях за результатами конференцій

10. Водницька Н. В. Застосування методу аналізу ієрархій у дослідженні факторів зовнішнього середовища, що впливають на управління соціально-трудовими процесами підприємства / Н. В. Водницька // Управління розвитком : зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. [„Проблеми і перспективи розвитку інформаційних систем і технологій в економіцi”], (Харків, 30 листопада 2004 р.) / М-во освіти і науки України, Харківський національний економічний університет – Х.: ХНЕУ, 2004. – № 2. – С. 7 – 8. – (Спецвип.: Матеріали конференції, присвяченої 40-річчю утворення кафедри інформаційних систем).

  1. Водницька Н. В. Формування механізму регулювання соціально-трудової сфери підприємства / Н. В. Водницька // Управління розвитком : зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. [„Перспективи та пріоритети розвитку людського капіталу в умовах глобалізації”], (Харків, 19-20 травня 2006 р.) / М-во освіти і науки України, Харківський національний економічний університет [та ін.]. – Х.: ХНЕУ, 2006. – № 4. – С. 185 – 188.

  2. Гончарова С.Ю. Соціальна відповідальність як один із шляхів відтворення інтелектуального капіталу / С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька // Управління розвитком: зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-методична конф. [„Соціально-психологічні технології управління персоналом”], (Харків,
    24 листопада 2006 р.) / М-во освіти і науки України, Харківський національний економічний університет [та ін.]. – Х..: ХНЕУ, 2007. – № 1. – С. 100 – 101.

Статті у інших виданнях та тези доповідей

13. Гончарова С. Ю. Соціальна складова інноваційного розвитку підприємства / С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька, О. О. Затейщикова // Вісник Національного технічного університету „ХПІ”. – Х. : НТУ „ХПІ”, 2006. – № 10. – С. 27 – 33. – (Тематичний випуск „Нові рішення в сучасних технологіях”).

14. Водницька Н. В. Фактори зовнішнього середовища та їх вплив на соціально-трудові процеси підприємства / Н. В. Водницька // Матеріали міжнар. наук. конф. [„Молодь України і соціально орієнтована економіка”], (Харків, 23-24 листопада 2004 р.) / М-во освіти і науки України, Харківська обласна державна адміністрація [та ін.]. – Х. : ХНАДУ, 2004. – С. 136.

15. Гончарова С. Ю. Управління соціально-трудовими процесами на підприємстві / С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька // Матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. [„Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”], (Дніпропетровськ, 23 березня 2004 р.) / Дніпропетровський національний університет, Інститут економіки, Рада молодих вчених ДНУ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. ІІ. – С. 10 – 12.

16. Гончарова С. Ю. Соціально-трудова сфера підприємства в умовах формування соціально орієнтованої економіки / С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька
// Праці Шостої міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених [„Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”], (Донецьк, 13-16 грудня 2005 р.). / М-во освіти і науки України, Донецький національний університет [та ін.]. – Донецьк: ДонНУ, 2005. –
Ч. 5. – С. 20 – 23.

17. Гончарова С. Ю. Роль соціальної відповідальності в державній службі /
С. Ю. Гончарова, Н. В. Водницька // Тези VI Міжнародного наукового конгресу [„Державне управління та самоврядування”], (Харків, 20 лютого 2006 р.) / Національна академія державного управління при президентові України, Харківський регіональний інститут, Науково-методичне об’єднання вузів зі спеціальності „Державне управління”. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ „Магістр”, 2006. – С. 35 – 36.

18. Гончарова С.Ю. Формування компенсаційного пакету / С. Ю. Гончарова,
Н. В. Водницька // Матеріали Всеук. наук.-практ. конф. [„Перший крок у науку”], (Луганськ, 29-30 березня лютого 2006 р.) / М-во освіти і науки України, Луганський національний педагогічний університет ім. Т. Шевченко. – Луганськ: Поліграф ресурс, 2007. – Т. 3 [Економічні, технічні та природничо-математичні науки]. –
С. 50-54.