Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Репа Лілія Володимирівна. Управління валютним ризиком: політекономічний аспект : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Репа Л.В. Управління валютним ризиком: політекономічний аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. – Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено актуальній проблемі управління валютним ризиком в умовах поглиблення ринкових відносин, активізації інтеграційних процесів у суспільстві, глобалізації фінансових ринків.

Досліджено економічну природу, розкрито сутність валютного ризику. Обґрунтовано авторську позицію щодо класифікації валютних ризиків з точки зору можливості управлінського впливу на їх попередження і зниження; запропоновано концепцію управління валютним ризиком, реалізація якої забезпечить досягнення відповідності фактичних результатів валютних операцій запланованому їх рівню.

Розроблено комплекс методів і моделей попередження і зниження валютних ризиків, а саме: моделі аналізу, оцінки і прогнозування валютного ризику; методи регулювання валютних ризиків на макро- і мікрорівні; методи управління портфелем валют.

Проаналізовано еволюцію валютного ринку України за роки її незалежності, визначено фактори виникнення і дано оцінку валютних ризиків його суб’єктів у сучасних умовах.

У результаті дослідження сформульовано теоретичні висновки і практичні рекомендації із застосування сучасних методів і моделей управління валютними ризиками з урахуванням специфіки умов функціонування валютного ринку України. Зроблено прогноз валютного курсу гривні до долару США на період до 2010 року.

У дисертаційній роботі вирішено важливу теоретичну, наукову і практичну задачу подальшого удосконалення управління валютним ризиком для умов поглиблення ринкових відносин у країні і її інтеграції в світову економічну спільноту, що можна представити наступними висновками:

  1. Головним, конструктивним принципом класифікації валютних ризиків з точки зору управлінського впливу на їх попередження і зниження є залежність від середовища виникнення (внутрішнього і зовнішнього), в якому діють учасники валютного ринку, з урахуванням контрольованих і неконтрольованих факторів, за умови прямих і зворотних зв'язків. Обґрунтовано природу валютних ризиків як імовірності отримання непередбачених фінансових результатів валютних операцій в зв'язку з можливими коливаннями валютних курсів, що обумовлені ситуативним характером діяльності агентів валютних відносин і дією неконтрольованих факторів.

  2. Для розробки, ухвалення управлінського рішення і здійснення управлінського впливу на досягнення запланованих результатів валютних операцій запропоновано концепцію управління валютним ризиком, яка базується на принципах пріоритетності економічних інтересів, симетрії, погодженості, безперервності, винятковості і являє собою синтез мети, задач і механізму управління валютним ризиком, що забезпечує його попередження і зниження.

Таблиця 3

Результати оцінки GARCH-моделі за період 2003М1-2006М4

  1. В рамках фундаментального аналізу розроблено індикатори зміни валютного курсу, в складі яких виділено індикатори, що об’єднують економічні і політичні фактори. Встановлено, що структурні моделі прогнозування динаміки валютних курсів дають високий рівень достовірності при використанні даних низької частоти, а за умов наявності даних високої частоти доцільніше використовувати методи технічного аналізу; найбільш прийнятною для його проведення і кількісного виміру валютного ризику є узагальнена економетрична модель оцінки авторегресійних процесів, GARСH-модель.

    Обґрунтовано доцільність здійснення якісного аналізу валютних ризиків методом «дельфи», або методом «мозкової атаки», розкрито сутність і надано економічну оцінку їх практичного використання. Визначено моделі фундаментального і технічного аналізу валютних ризиків для кількісного виміру їх рівня. Розроблено критерії вибору методу регулювання валютних ризиків на макро і мікрорівні на підставі поглибленої характеристики переваг та недоліків, що притаманні кожному з цих методів.

    1. Теоретично обґрунтовано, що в процесі управління портфелем валют доцільно керуватися теоремою Г. Марковица; для визначення характеристик оптимального портфеля валют (коли доходність максимальна, а ризик мінімальний) – теоремою Д. Вилкокса про ефективні множини в сполученні з кривими байдужості. При цьому стратегії схильних до ризику і консервативних учасників валютного ринку будуть відрізнятися в залежності від того, чому вони віддають переваги: максимальному доходу чи мінімальному ризику.

    2. Встановлено, що зміни організаційних форм, механізму функціонування валютного ринку України і регулювання ризику його суб'єктів зумовлені поглибленням ринкових відносин у країні і її інтеграцією у світове економічне співтовариство. Для визначення ймовірності виникнення і запобігання валютного ризику суб’єктів валютного ринку в майбутньому, на основі апробації моделі ідентифікації валютних ризиків доведено, що основними економічними факторами валютного ризику в Україні є: велика залежність її економіки від експорту і низька його диверсифікованість; неоднозначний вплив зміни співвідношення між експортом і імпортом на рух валютного курсу гривні; збільшення частки запозичень на зовнішніх ринках недержавного сектора економіки; зростання грошової маси в обігу, наявність інфляції в країні та інші. Серед політичних факторів найбільш значними є: політична нестабільність у суспільстві; неузгодженість бюджетно-фінансової політики між урядом і НБУ; неефективна, в ряді випадків, політика Національного банку України щодо проведення валютних інтервенцій. Виявлено, що ряд факторів, які впливають на курс гривні, є як джерелом, так і наслідком валютних ризиків.

    7. Реалізація концепції управління валютним ризиком на макроекономічних даних валютного ринку України дозволила встановити, що модель структури правильно сформульована і може використовуватися для аналізу довгострокових коливань валютного курсу гривні. Доведено, що в теперішніх умовах розвитку економіки України найбільш оптимальною для ідентифікації валютного курсу гривні є GARCH-модель. Виконано прогнозний розрахунок курсу гривні до долару США до 2010 року, за результатами якого зроблений висновок про те, що очікується падіння курсу національної валюти України до валюти США. Серед причин, які спричинять зниження валютного курсу гривні може бути, перш за все, штучне утримування Національним банком України курсу гривні в теперішній час. Розрахунки за допомогою GARCH-моделі довели, що НБУ, офіційно декларуючи плаваючий валютний курс, насправді утримує його в рівновазі, що в подальшому може призвести до падіння курсу національної валюти України.

    Результати проведеного дослідження використано при розробці Закону України «Про банки і банківську діяльність», знайшли практичне застосування в роботі Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України, окремі результати дослідження використовуються в навчальному процесі та науковій роботі кафедри «Економічна політика» Академії Державного управління при Президенті України і кафедри “Економічна теорія” Донецького національного університету.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Репа Л.В. Регулирование рисков банка //Вестник Донецкого университета. Сер. В: Экономика и право. – Донецк, 1988. - №2. - С.166 – 169.

  2. Семенов А.Г., Репа Л.В. Роль валютных курсов в развитии национальной экономики //Финансы, учет и банки. Сб. науч. трудов. Под общ. ред. д.э.н., проф. П.В.Егорова - Донецк: «КИТИС», ДонГУ, 1999. – С. 16-21 (Особистий внесок автора: визначено основні фактори валютного ризику і з’ясовано наслідки зміни валютних курсів).

  3. Репа Л.В. Кризис как один из факторов валютного риска //Вестник Донецкого университета. Сер. В: Экономика и право. – Донецк, 2000. - №1. - С.95-99.

  4. Репа Л.В. Эволюция валютного рынка Украины. //Финансы, учет и банки. Сб. науч. трудов. Под общ. ред. д.э.н., проф. П.В.Егорова - Донецк: «КИТИС», ДонГУ, 2000. - С.106-115.

  5. Репа Л.В. Концепция управления валютным риском // Економіка і організація управління: Збірник наукових праць. Випуск 1 / Під. заг. ред. П.В. Єгорова. - Донецьк: ДонНУ, Каштан, 2007. – С. 122-133.

  6. Репа Л.В. Экономическое обоснование выбора метода технического анализа в управлении валютным риском / Економіка: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. – Випуск 230: В 3т. – Т.II. Дніпропетровськ, ДНУ, 2007. – С.521-527.

  7. Репа Л.В. Методы регулирования валютных рисков и экономическое обоснование их выбора / Економіка: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. – Випуск 231: В 9т. – Т.V. Дніпропетровськ, ДНУ, 2007. – С. 899-905.

за матеріалами конференцій:

  1. Репа Л.В. Методы управления валютными рисками // Тезисы докладов и выступлений на научно-практической конференции “Финансы, деньги, кредит: тенденции и перспективы развития” – Донецкая государственная администрация. Академия экономических наук Украины. Донецкое областное управление Национального банка Украины. Кафедра “Финансы и банковское дело” ДонГУ. – Донецк, 1999. – С. 52-53.

  2. Repa L. Neural network model // Труди всеукраїнської наукової конференції студентів и молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». Частина 3. / Ред. кол. Ступін О.Б. (голова), Александров І.О. (заступник голови), та інш. – Донецьк: ДонНУ, 2000. – С. 96-98.

10. Репа Л.В. Качественный анализ валютных рисков // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: Тези доповідей і виступів на 1У Всеукраїнській науковій конференції студентів, аспірантів і молодих учених / Заг. ред. канд. екон. наук, доц. Іонін Є.Є. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2007 – С.98-99.

в інших виданнях:

  1. Репа Л.В. Использование методов технического анализа в управлении валютными рисками //Вестник Донецкого института экономики, финансов и хозяйственного права. – Серия: Экономика, финансы и банковское дело; управление, учет и аудит. – Донецк, ДИЭХП, 1998 – №5. - С. 40-43.