Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Стрєльніков Роман Миколайович. Управління вексельним обігом промислового підприємтсва : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Стрєльніков Р.М. Управління вексельним обігом промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет, Маріуполь, 2008.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження розглянуто задачі удосконалення операцій, здійснюваних за допомогою векселів між промисловими підприємствами України. Визначено поняття «вексельний обіг» для розробки методики аналізу даних розрахунків та подальшого використання в теоретичних дослідженнях. У роботі подано рекомендації щодо вдосконалення вексельного законодавства України на основі досвіду зарубіжних країн, подано класифікацію векселів відповідно до економічної сутності проведених операцій.

Систематизовано дані з історії розвитку вексельного обігу в Україні.

У дослідженні розроблено методику комплексного аналізу вексельних операцій, проведених промислово-виробничим підприємством, з погляду її економічної ефективності. Визначено основні якісні та кількісні показники ефективності вексельних розрахунків.

На прикладі конкретного промислового підприємства проведено аналіз та розраховано ефективність здійснених операцій із векселями.

У роботі систематизовано питання організації зовнішнього і внутрішнього контролю вексельних операцій, здійснюваних промисловими підприємствами України. Запропоновано алгоритм проведення внутрішньогосподарського контролю вексельних операцій, розроблено план і програму аудиту операцій із векселями на підприємстві.

Удосконалено економіко-математичну формулу визначення прибутковості вексельних операцій, здійснюваних промислово-виробничим підприємством з урахуванням якісних показників. Розроблено інформаційну систему розрахунку ефективності здійснюваних вексельних операцій. Обґрунтовано можливість обігу векселів в електронному форматі.

У результаті проведеного дослідження автором було вирішено важливі задачі щодо вдосконалення сучасних теоретичних і методологічних положень щодо управління вексельним обігом промислового підприємства

Відповідно до поставленої мети та конкретних завдань отримано такі основні результати роботи:

1. Вексельний обіг є невід'ємним елементом економічних взаєморозрахунків між промисловими підприємствами України в умовах становлення ринкових відносин. Аналіз історії становлення операцій із векселями в Україні довів повноцінну інтеграцію національного правового поля в основні міжнародні закони, прийняті Женевськими вексельними конвенціями в 1930 р.

2. У результаті проведеного аналізу обґрунтовано необхідність здійснення таких заходів, спрямованих на розвиток вексельного обігу в Україні: ратифікація Україною Конвенції ООН про міжнародні переказні векселі та міжнародні прості векселі 1988 р.; створення структур, що безпосередньо займалися б проблемами управління вексельним обігом у країні; уведення процедури реєстрації випущених векселів та встановлення кредитних рейтингів пропонованих випусків; створення ліквідного вторинного ринку векселів, які емітовані промисловими підприємствами. Доведено, що використання передового зарубіжного досвіду у сфері вексельного обігу дозволить значно підвищити швидкість ринкових перетворень в Україні і буде сприяти подальшій інтеграції вітчизняних промислових підприємств у міжнародну економічно-виробничу систему.

3. Визначено, що теоретична база вексельного обігу промислових підприємств ще не відповідає сучасним вимогам економічних відносин. Розроблено класифікацію векселів за економічною сутністю здійснюваних промисловими підприємствами операцій і обґрунтовано поділ їх на комерційні, забезпечувальні та фіктивні. Для конкретизації поняттєвого апарату надане наукове трактування терміна «вексельний обіг».

4. Установлено, що на сьогодні в Україні немає єдиного підходу щодо комплексного аналізу вексельного обігу промислового підприємства. Існуючі методи аналізу операцій (експертно-аналітичний, фінансовий, бухгалтерський, математичний, нормативний і комбінований) не дають можливості зробити вичерпний висновок про повну взаємодію та ефективність проведених операцій із векселями, у зв'язку з наявністю великої кількості супутніх і непрямих факторів, що впливають на підсумковий результат. Автором обґрунтовано і запропоновано методичні положення щодо комплексного аналізу, який полягає в оптимізації вексельної політики промислового підприємства, а також у системному підході до визначення економічного ефекту від впливу кожного із факторів, що супроводжують вексельні операції. Для визначення економічної ефективності вексельних розрахунків обрано якісні (забезпеченість вексельних розрахунків, репутація підприємства; ризикованість вексельних розрахунків для підприємства) та кількісні (економічний ефект безпроцентного кредитування; економічний ефект від затримки оплати векселя; ефективність, пов'язана з прямою економією коштів )параметри оцінки. У процесі дослідження були визначені найбільш істотні кількісні параметри оцінки ефективності вексельних розрахунків ВАТ «Енергомашспецсталь».

5. Основною проблемою організації внутрішньогосподарського і зовнішнього контролю вексельних операцій, здійснюваних промисловими підприємствами України, є відсутність на даний момент системного підходу до цього питання. Автором запропоновано систему управління вексельним обігом промислового підприємства за допомогою використання алгоритму проведення внутрішньогосподарського контролю операцій із векселями; подано рекомендації щодо вдосконалення контролю за вексельним обігом на рівні державного регулювання.

6. В умовах збільшення частки фінансових і розрахункових операцій, що здійснюються за допомогою електронних засобів зв'язку, а також удосконалення відповідних прикладних програмних комплексів, усе більша кількість офіційних аналогових документів починає обертатися в бездокументарному форматі. Автором доведено можливість використання в розрахунках між промисловими підприємствами України векселів, емісія та обіг яких здійснюються в електронному середовищі.

7. Проведене дослідження показало, що жодна з наявних на цей час економіко-математичних моделей не розглядає особливості визначення прибутковості по вексельних операціях з погляду господарської діяльності підприємств з урахуванням супутніх якісних показників. Удосконалена математична формула визначення прибутковості вексельних операцій, потребує виконання таких умов: застосування для розрахунків антисипативної ставки відсотків; можливість використання рівняння по операціях, як з дисконтними векселями, так і з процентними; максимально точний розрахунок реальної ринкової вартості фінансових інструментів у динамічному економічному середовищі; коригування кінцевих показників з урахуванням величини втраченого альтернативного прибутку і вексельних ризиків. Автором розроблено формулу розрахунку прибутковості вексельної операції з урахуванням якісних показників.

8. Результати теоретичних досліджень доведено до практичних методичних рекомендацій та апробовано на підприємствах України. У результаті впровадження розробленого програмного комплексу з управління вексельними операціями на ВАТ «Технологічне і спеціальне устаткування» отримано економічний ефект за рахунок вивільнення робочого часу фахівців фінансового відділу. При цьому отримано додатковий якісний ефект від реалізації таких можливостей: точність розрахунку необхідних даних за рахунок їх автоматизації; перегляд статистики обліку векселів; автоматичний пошук даних за конкретним векселем; прискорення прийняття управлінських рішень.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Стрельников Р.Н. Роль векселей в нормализации расчетов между местными органами государственного управления и предпринимательскими структурами // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету: Зб. наук. пр. – Харків: ХДПУ, 2000. – Вип. 122, ч. 1. – С. 343-346.

  2. Стрельников Р.Н. Методы совершенствования системы вексельного обращения в Украине // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету „Харьківский політехнічний інститут”. Зб. наук. пр. – Харків: НТУ „ХПІ”, 2001. – Випуск 24, ч. 1. – С. 88-91.

  3. Стрельников Р.Н., Колесов С.В. Математическое моделирование доходности векселей с учетом рисков // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. Актуальные проблемы реформирования экономики в регионе: Сб. науч. тр. / НАН Украины, Ин-т экон. пром-сти; Краматорский экономико-гуманитарный ин-т. – Донецк, 2002. – С. 301-306.

Особистий внесок здобувача: запропоновано метод визначення прибутковості векселів при його перепродажу різним дисконтом.

  1. Стрельников Р.Н. Контроль вексельных операций на промышленных предприятиях Украины // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экон. пром-сти. – Донецк, 2004. – Т.3. – С. 105-112.

  2. Стрельников Р.Н. Возможности использования электронных векселей для ускорения расчетов между предприятиями Украины // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного ун-ту. Сер.: Екон. науки. – Черкаси, 2004. – Вип. 11. – С. 57-60.

  3. Брюховецкая Н.Е., Стрельников Р.Н. Сравнительная характеристика европейской и англо-американской систем вексельного обращения // Вісник Хмельницького національного ун-ту: Екон. науки. – Хмельницький, 2005. – Т.2.– С. 82-87.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано статті Женевського універсального вексельного закону та англійського Закону про переказні векселі на предмет вдосконалення вексельного законодавства в Україні.

  1. Стрельников Р.Н., Стрельникова М.С. Возможности проведения вексельных операций во внешнеэкономической деятельности предприятиями Украины // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип.. 215, Т.2. – С. 320-330.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано можливості застосування векселів у розрахункових операціях при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності промисловими підприємствами України.

8. Стрельников Р.Н. Формирование организационно-экономического механизма вексельной формы расчетов в Украине // Вісник Донецького університету економіки та права: Зб. наук. пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2007. – № 1. – 174 с.

Опубліковано за матеріалами конференцій

  1. Стрельников Р.Н. Роль векселей в нормализации расчетов между местными органами государственного управления и предпринимательскими структурами // Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум-2001»: Труды III-й междунар. науч.-практ. конф. 15-16 ноября 2001г. – Харьков: НТУ «ХПИ», 2001. – С. 15-16.

  2. Стрельников Р.Н. Методы совершенствования контроля при осуществлении расчетов векселями в Украине // Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения. Материалы Всеукраинской науч.-метод. конф. 6-8 мая 2003г. – Севастополь, 2003. – С. 62-64.

  3. Стрельников Р.Н. Контроль вексельных операций на промышленных предприятиях Украины // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Тезисы докл. и сообщ. Всеукраинской науч.-практ. конф. 20-21 мая 2004г. – Донецк, 2004. – С. 248 – 249

  4. Стрельников Р.Н., Стрельникова М.С. Возможности проведения вексельных операций во внешнеэкономической деятельности предприятиями Украины // Матеріали І Міжнародної наук.-практ. конф. „Соціально-економічні перспективи розвитку України”.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. 2. – С. 100-103.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано можливості застосування векселів у розрахункових операціях при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності підприємствами України.