Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шепель Наталія Григорівна. Управління використанням ресурсів металургійних та машинобудівних підприємств в ринкових умовах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шепель Н. Г. Управління використанням ресурсів металургійних та машинобудівних підприємств в ринкових умовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

У дисертації розглянуто питання підвищення ефективності використання ресурсів промисловими підприємствами. Теоретично досліджено і доповнено зміст та задачі підсистеми управління ресурсоспоживанням. На підставі аналізу діючої системи управління та пропонуємих в економічній літературі показників рівня ефективності використання ресурсів обґрунтовано застосування процесного підходу до управління ресурсоспоживанням та показника «комплексна процесна норма ресурсоспоживання» як критерію управління. Розроблена методика розрахунку сукупної ресурсосмісткості процесу ресурсоспоживання. Розглянута система методів, які діють в системі ресурсоспоживання та рекомендовано їх доповнення методами логістичного управління ресурсопотоками. Можливості цих методів у ринковій економіці дозволяють гнучкіше та оперативніше аналізувати, реагувати на економічні ризики та запобігати зростанню ресурсомісткості виробничо-комерційної діяльності промислових підприємств. Наведена модель системи процесного управління ресурсоспоживанням. Сформульована інформаційно-технологічна модель прийняття управлінських рішень з підвищення ефективності ресурсоспоживання.

1. Динаміка і тенденції розвитку економіки України свідчать, що проблема раціонального ресурсозбереження в теперішній час залишається кінцево невирішеною. Створення умов ефективного використання ресурсів стає одним із ключових напрямів сталого економічного розвитку підприємств. У ринкових умовах господарювання підприємства не можуть працювати успішно, не враховуючи вартість спожитих ресурсів, тому раціональний рівень ресурсоспоживання повинен розглядатись як об’єкт управління.

2. Аналіз використання ресурсів в металургійній і машинобудівній галузях свідчить про відсутність стійких тенденцій зниження витрат ресурсів.

3. Зіставлення динаміки техніко-економічних показників діяльності підприємств з динамікою рівнів використання виробничих ресурсів свідчить, що на підприємствах є значні економічні резерви, що спонукають до більш глибокого аналізу формування норм витрат ресурсів, визначення і врахування всіх чинників, що впливають на даний процес. Вони повинні бути виявлені і залучені у виробництво та ринкову діяльність шляхом системного удосконалення існуючої практики ресурсоспоживання та надання статусу сукупності процесів ресурсоспоживання – системи ресурсоспоживання, а також розробки заходів, які направлені на її створення, функціонування й розвиток.

4. Вирішення проблеми управління ресурсоспоживанням у теперішній час потребує належного управління економічними параметрами процесів виробництва продукції, які в умовах ринку тісно пов'язані з вартістю ресурсів, що використовуються. Результати проведеного дослідження свідчать, що впливовим чинником забезпечення належного рівня ресурсоспоживання є використання науково обґрунтованих норм витрат ресурсів, ставлення до яких в ринкових умовах певним чином змінюється за змістом, об'єктами нормування і роллю в процесах управління. Це об'єктивізує доцільність розгляду нормування ресурсів як підгрунття ефективного управління їх витратами.

5. У складі основних принципів управління ресурсоспоживанням на підприємстві в роботі визначено процесний підхід, застосування якого передбачає початок формування раціонального рівня витрат ресурсів на „вході” в систему, охоплює увесь виробничо-комерційний цикл і закінчується при отриманні коштів від проданої продукції на ринку. Організація системного управління ресурсоспоживанням, яке базується на системному плануванні та аналізі, системному нормуванні, процесному управлінні ним з використанням ринкових методів регулювання, стає об’єктивною потребою раціонального господарювання.

6. Існуюча практика аналізу процесів управління ресурсоспоживанням має суттєві недоліки. У складі показників, що використовуються при аналізі не розглядаються норми витрат ресурсів, не враховується ступінь ризику, не аналізується використання ресурсів за складовими процесів ресурсоспоживання. Використовуємі норми і нормативи витрат ресурсів у фізичних одиницях не здатні до швидкого коригування і не мають властивості дієвого впливу на забезпечення ефективної діяльності підприємств у ринку. Показники ресурсоспоживання не виокремлюються за окремими бізнес-процесами і не віддзеркалюють витрати ресурсів за самостійними технологіями. Вони не зіставляються з показниками конкурентоспроможності продукції, що виготовляється, що спонукає до необхідності якісних змін у методологічній і аналітичній базі управління та використанні ринкових методів забезпечення системного аналізу й оцінки цих процесів.

7. Система показників інформаційно-аналітичного забезпечення процесів управління ресурсами повинна враховувати характер процесів, при здійсненні яких усі види ресурсів використовуються у сукупності, забезпечують та обумовлюють фактичний рівень ресурсоспоживання. Упорядкування та якісне доповнення інформаційно-аналітичної бази підприємств вартісними показниками ресурсоспоживання при впровадженні процесного підходу до вирішення цієї проблеми забезпечить вірогідність більш раціонального використання ресурсів і його позитивний вплив на конкурентоспроможність продукції.

8. Врахування видів використовуємих ресурсів і їх сумісне споживання у процесах виробництва мотивує доцільність уяви локальних процесів ресурсоспоживання як складових загального інтегрованого процесу в межах підсистеми управління ресурсоспоживанням як головного об'єкту управління використанням ресурсів.

Удосконалення існуючої системи ресурсоспоживання пропонується шляхом виокремлення підсистеми управління ресурсоспоживанням як самостійного об’єкту управління. Її діяльність повинна організовуватися розробкою програм ресурсозбереження, планів і проектів ефективного використання ресурсів, конкретизацією і оцінкою якості їх здійснення. Вони повинні віддзеркалювати цілі, завдання, механізми системного ресурсоспоживання, напрями дії фахівців органу управління, дотримуватися принципів науково обгрунтованного формування і функціонування ефективного управління. Зміст та напрями управлінської діяльності із забезпечення якості процесів ресурсоспоживання і їх впливу на конкурентоспроможність продукції підприємств затверджуються в положеннях про відповідний відділ і в посадових інструкціях фахівців.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Шепель Н. Г. Проблеми нормування використання ресурсів в умовах ринкової економіки / Н. Г. Шепель // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. Випуск 202: В 4т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 368 -376.

  2. Шепель Н. Г. Методичні підходи до розробки економічних норм та нормативів витрат виробництва / Н. Г. Ревенко, Н. Г. Шепель // Научный журнал 80.2006. Культура народов Причерноморья. Крымский научный центр НАН и Министерства образования и науки Украины. Межвузовский центр «Крым». – Симферополь, 2006. – С.162-165. Особистий внесок автора полягає у визначені шляхів і можливостей якісного перегляду теоретичних засад нормування ресурсів ( 0,1 д.а.).

  1. Шепель Н. Г. Проблеми організації нормування ресурсів у системі аналізу функціонування підприємства / Н. Г. Шепель // Економічний аналіз: зб. наук. праць кафедри економічного аналізу Тернопільського нац. економ. ун-ту. Випуск 1 (17). – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С.311 – 314.

  2. Шепель Н. Г. Управління процесом ресурсоспоживання на підприємстві / Н. Г. Ревенко, Н. Г. Шепель // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. Випуск 226: В 3 т. – Т.1. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007 – С. 184 – 195. Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні методичного підходу до управління процесом ресурсоспоживання: визначено складові і структура процесів використання виробничих ресурсів ( 0,4 д.а.).

  3. Шепель Н. Г. Удосконалення системи ресурсоспоживання на підприємствах як чинник їх стратегічного розвитку / Н. Г. Ревенко, Н. Г. Шепель // ПРОМЕТЕЙ: регіональний зб. наук. праць з економіки. Випуск 2(23). - Донецьк: ІЕПД НАН України, ДЕГІ, 2007. – С.192 – 196. Особистий внесок автора полягає у розробці пропозицій щодо використання процесного підходу до управління ресурсоспоживанням ( 0,24 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Шепель Н. Г. Совершенствование материальной заинтересованности рабочих в работе по прогрессивным нормам / М. И. Фень, Н. Г. Шепель // Науковий журнал 2.2001 Вісник технологічного ун-ту Поділля. Частина І. Економічні науки. – Хмельницький, 2001. – С. 160 – 162. Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні підвищення ролі тарифної складової в зацікавленості робочих працювати по прогресивним нормам праці ( 0,18 д.а.).

  2. Шепель Н. Г. Нормативы финансовой эффективности деятельности промышленных предприятий в системе рычагов повышения финансовой устойчивости регионов / М. И. Фень, Н. Г. Шепель // Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України: Всеукраїнська наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ, Наука і освіта, 2000. – С.45 – 46. Особистий внесок автора полягає у розробці нормативів ефективності діяльності промислових підприємств ( 0,05 д.а.).

8. Шепель Н. Г. Нормативний метод управління виробничою діяльністю / Н. Г. Шепель // Економіка підприємства : матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. – С. 89.

9. Шепель Н. Г. Экономико-математическая зависимость производительности труда от заработной платы и квалификации работников / М. И. Фень, Н. Г. Шепель // Матеріали YII міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2004». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.75-77. Особистий внесок автора полягає у розробці моделі залежності продуктивності праці робітників від рівня їх заробітної плати та кваліфікації ( 0,3 д.а.).

10. Шепель Н. Г. Розробка норм та нормативів витрат підприємств в умовах ринку / Н. Г. Шепель // Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика. Том ІІ. Економічні науки : матеріали наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. – С. 137 – 139.

11. Шепель Н. Г. Економічні регулятори ефективності використання виробничих ресурсів / Н. Г. Ревенко, Н. Г. Шепель // Сучасний стан та проблеми розвитку підприємництва в регіоні: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 10-11 листопада 2005 р. м. Жовті Води : Том. 1. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2005. – С. 70 – 72. Особистий внесок автора полягає у визначенні необхідності використання інтегрованої норми витрат ресурсів в якості економічного регулятора їх ефективного використання ( 0,14 д.а.).

12. Шепель Н. Г. Нормування виробничих ресурсів в аспекті ресурсозберігаючого управління підприємством / Н. Г. Шепель // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання : праці YI між нар. наук. конф. студентів та молодих учених. – Донецьк : ДонНУ, 2005. – С. 302 – 303.

13. Шепель Н. Г. Нормоутворюючі чинники підвищення ефективності виробництва / Н. Г. Ревенко, Н. Г. Шепель // Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі: матеріали VІІ Міжнар. наук. конф. студ. і молодих учених. В 2-х частинах. – Ч.2. – Донецьк : ДРУК-ІНФО, 2006. – С. 84 – 86. Особистий внесок автора полягає в обґрунтуванні вирішальної ролі нормування виробничих ресурсів в вартісному виразі та визначенні сукупної норми їх витрат ( 0,08 д.а.).

14. Шепель Н. Г. Вдосконалення системи нормування ресурсів / Н. Г. Шепель // Теория и практика экономики и предпринимательства [11-13 мая 2006 г. г. Алушта ] : материалы ІII Междунар. науч.-практ. конф. – Симферополь, 2006. – С. 204.

15. Шепель Н. Г. Місце норм і нормативів в системі аналізу ресурсовикористання / Н. Г. Шепель // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: тези доповідей і виступів 4 Всеукр. наук. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених /Заг. ред. канд. економ. наук, доц. Іоніна Є. Є. – Донецьк : ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С. 225 – 226.

16. Шепель Н. Г. Удосконалення механізму ресурсоспоживання на підприємстві / Н. Г. Шепель // Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи : матеріали Міжнар. Форуму молодих вчених – Х. : ХНТУСГ. – 2007. – С. 137 – 138.

17. Шепель Н. Г. Моделювання управління процесом ресурсоспоживання підприємством машинобудування / Н. Г. Ревенко, Н. Г. Шепель // Міждержавна наук.-метод. конф. «Проблеми математичного моделювання» (тези доповідей). – Дніпродзержинськ, 2007. – С.126 – 127. Особистий внесок автора полягає у розробці моделі процесу ресурсоспоживання та побудові моделі причинно-наслідкових зв’язків чинників впливу на процес ресурсоспоживання ( 0,06 д.а.).