Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


295. Ревтюк Євген Антонович. Управління виробничо-господарськими комплексами на засадах використання інтелектуально-ресурсного потенціалу: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2005. : табл.



Анотація до роботи:

Ревтюк Є.А. Управління виробничо-господарськими комплексами на засадах використання інтелектуально-ресурсного потенціалу.–Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 Організація управління, планування і регулювання економікою. – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2005 р.

Дисертаційна робота присвячена поглибленню та розвитку теоретичних та методичних засад організації управління та регулювання процесів соціально-економічного розвитку виробничо-господарських комплексів за рахунок інтенсифікації використання інтелектуально-ресурсного потенціалу. В процесі дослідження автор уточнив методичні підходи до визначення поняття, основних властивостей і характеристик інтелектуально-ресурсного потенціалу. Вперше розроблено логіко-математичну модель впливу процесів інтелектокористування на результати діяльності виробничо-господарських комплексів. Апробація і порівняльний аналіз результатів використання запропонованих підходів щодо інтенсифікації інтелектокористування продемонстрували пряму залежність результатів діяльності виробничо-господарських комплексів від процесів використання наявного інтелектуально-ресурсного потенціалу.

У дисертаційній роботі отримало теоретичне узагальнення і нове вирішення наукове завдання визначення ролі і місця інтелекту особи зокрема і персоналу загалом у формуванні інтелектуально-ресурсного потенціалу виробничо-господарського комплексу як важливої складової його трудового потенціалу, уточнено суть та властивості понять "інтелектуально-ресурсний потенціал" та "інтелектокористування" в якості економічних категорій. На цій основі :

1. Уточнено поняття інтелектуально-ресурсного потенціалу виробничо-господарського комплексу - сукупності інтелектуальних потенціалів осіб, що складають його трудові ресурси та взаємодіють між собою, як такого, що може і повинен бути використаний належним чином для забезпечення існування і стабільного розвитку виробничо-господарського комплексу. Виділено основні властивості ІРП виробничо-господарського комплексу, класифіковано його структуру, сформульовано основні принципи його існування, розвитку та нагромадження в процесах соціально-економічного розвитку.

2. Запропоновано поняття процесу інтелектокористування як економічно значимої категорії - сукупності дій, спрямованих на формування, збереження, накопичення і якнайбільш повне використання наявного у виробничо-господарському комплексі інтелектуально-ресурсного потенціалу з метою досягнення цілей його соціально-економічного розвитку.

3. На основі теоретичних узагальнень щодо місця, ролі та впливу процесу інтелектокористування на стан соціально-економічного розвитку виробничо-господарських комплексів розроблено методику оцінки рівня та стану використання їх ІРП на основі РР-матриці, яку доцільно використовувати управлінським органам виробничо-господарських комплексів мікро так і макрорівня для аналізу процесів інтелектокористування.

4. Запропоновано і апробовано логіко-математичну модель впливу інтелектокористування на процеси соціально-економічного розвитку виробничо-господарського комплексу регіонального масштабу, яка демонструє вагомість впливу інтелектуально-ресурсного потенціалу на ефективність виробничо-господарських процесів. Теоретичні положення даної моделі доцільно враховувати під час планування соціально-економічного розвитку органам державного управління та місцевого самоврядування.

5. Визначено роль та місце процесів належного інтелектокористування в соціально-економічному розвитку виробничо-господарських комплексів, що дозволило розкрити механізми функціонування регіональних організаційних систем з залученням вільних резервів інтелектуально-ресурсного потенціалу, його збереження та накопичення в процесі використання. Застосування напрацьованих результатів дисертаційного дослідження органами управління виробничо-господарських комплексів мікро- та макрорівня дасть змогу підвищити ефективність їх функціонування.

6. На підставі отриманих результатів можна рекомендувати до розгляду:

Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України – теоретичні і практичні аспекти забезпечення процесів інтелектокористування.

Органам державного управління, місцевого самоврядування та управлінським структурам виробничо-господарських комплексів мікро- та макрорівня - модель впливу інтелектокористування на соціально-економічний розвиток виробничо-господарського комплексу.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Петренко В.П., Ревтюк Є.А. Процес інтелектокористування як важлива складова економічного розвитку регіону //Вісник Державного університету "Львівська політехніка" "Менеджмент та підриємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку. – Львів,2000.- №384.- С.318-321. (Особистий внесок автора: розроблена математична модель впливу інтелектуально-ресурсного потенціалу на діяльність регіону).

  2. Петренко В.П., Лосєва М.С., Ревтюк Є.А. Процедура банкрутства – ефективний важіль примусового удосконалення систем управління суб’єктами господарювання // Регіональні перспективи. – 2000. - №2-3. – С.200-201.(Особистий внесок автора: запропоновано розглядати процедуру банкрутства як привнесення дефіцитного інтелекту в систему управління суб'єкту господарювання).

  3. Петренко В.П., Ревтюк Є.А.,Лосєва М.С. Про можливості оцінки рівня і використання інтелектуально-ресурсного потенціалу системи управління об’єктами господарської діяльності// Регіональні перспективи.- 2000. – №5.- С.74-77.(Особистий внесок автора: розроблено методичні основи оцінки рівня інтелектокористування ).

  4. Табахарнюк М.О., Ревтюк Є.А., Петренко В.П. Про використання системного підходу для опису і належного формування мотиваційної складової процесу управління організацією //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми управління інноваційною діяльністю (Збірник наукових праць)//НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – . Випуск 4 (XXXV).- С.118 – 130. (Особистий внесок автора: обґрунтування поняття інтелектомотивуючого стилю управління).

  5. Петренко В.П., Ревтюк Є.А., Максим’юк C.В., Лосєва М.С. З досвіду створення та організації роботи кризових груп для управління підприємствами у процедурах банкрутства // Актуальні проблеми економіки. – 2003. - № 4(22). – С. 67-71.(Особистий внесок автора: розробка принципів аналізу використання інтелектуально-ресурсного потенціалу в умовах кризи).

  6. Турчак О.О., Ревтюк Є.А., Петренко В.П. Інновації в регіонально-адміністративному менеджменті і залучення інтелектуального потенціалу вищої школи до вирішення соціально-економічних проблем області //Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. - Чернівці: АНТ Лтд.,2004.-Вип.ІV. – С.228-236. (Особистий внесок автора: узагальнення отриманого досвіду під час реалізації програми залучення професорсько-викладацького складу до вирішення соціально-економічних проблем у районах (містах) області)

Публікації в інших виданнях

  1. Петренко В.П., Данилюк М.О., Ревтюк Є.А. Про деякі методологічні проблеми оцінки, розвитку і використання науково-інноваційних ресурсів регіону // Інноваційна діяльність в системі державного регулювання: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Ч.І. – Івано-Франківськ: ІФДТУНГ. 1999. - С. 69-71. (Особистий внесок автора: запропоновано та обгрунтоване поняття рівня інтелектокористування).

  2. Петренко В.П., Попадюк А..М., Ревтюк Є.А. Підприємництво як важливий чинник активізації інтелектуального потенціалу населення // “Міжнародний досвід сприяння місцевих органів влади розвиткові малого бізнесу і шляхи його впровадження”. Міжнародна науково-практична конференція(23 вересня 1999 р.). - Івано-Франківськ.1999. - С. 78-82.(Особистий внесок автора: розглянуто розвиток підприємництва як один з факторів інтенсифікації інтелектокристування).

  3. Ревтюк Є.А. Використання системного підходу для інтерпретації регіону як об'єкта управління// Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб.наук.пр. за матеріалами XIII міжнар.наук.практ. конференції. Вип.ІІ. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд.,2002.-Ч.І. – С.386-390

  4. Ревтюк Є.А., Табахарнюк М.О.,Петренко В.П. О приоритетном значении процесов инвестирования для формирования и развития человеческого капитала в условиях экономических трансформацій//Инвестиции в Республике Башкортостан: Материалы второй международной научно-практической Internet-конференции (10-30 декабря 2000 года).- Уфа,2001.-С.157-159. (Особистий внесок автора: запропоновано розглядати інтелектуально-ресурсний потенціал як основний чинник прийняття та реалізації ефективного управлінського рішення)

  1. Ревтюк Є.А., Петренко Л.С., Петренко В.П. До уточнення ресурсної моделі господарського об’єкту управління мікроекономічного рівня // Тези науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу університету. - Івано-Франківськ: ІФДТУНГ, 2000. - С.112-113. (Особистий внесок автора: обгрунтовано поняття інтелектуально-ресурсного потенціалу як складової ресурсного забезпечення)

  2. Табахарнюк М.О., Ревтюк Є.А., Петренко В.П. Проблеми мотивації підприємництва, інноваційної та інвестиційної діяльності //Тези науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу ІФНТУНГ. – Івано-Франківськ: “Факел”, 2001 р. – С. 194-195. (Особистий внесок автора: розглянуто питання мотивації процесів інтелектористування ).

  3. Процюк В.Р., Ревтюк Є.А., Петренко В.П. Іноваційна діяльність вищого навчального закладу як одна з функцій його інтелектуально-ресурсного потенціалу//Тези науково-методичної конференції "Іноваційна діяьність в системі вищої освіти". - Івано-Франківськ, 2000.- С.19 – 20. (Особистий внесок автора: обгрунтовано важливість використання інтелектуально-ресурсного потенціалу ВНЗ в інтенсифікації іноваційної діяльності).

  4. Ревтюк Є.А. Про вплив на ефективність зв"язуючих процесів використання інтелектуально-ресурсного потенціалу економічної системи//Управління персоналом: економіка, іновації, освіта// Тези доп. та повід. 2-ої міжнародної науково-практичної конференції. – Львів.:ЛвЦНТЕІ, 2001. – С.65-67.

  5. Крижанівський Є.І., Петренко В.П., Ревтюк Є.А. Про стратегії розвитку та використання інтелектуально-ресурсного потенціалу економічної системи//Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Іноваійна модель та стратегії економічного розвитку". - К.:Інститут економічного прогнозування НАН України, 2002. – С.62-64. (Особистий внесок автора: виділено шляхи інтенсифікації інтелектокористування).

  6. Петренко В.П., Ревтюк Є.А., Максим’юк С.В. Експрес-методика діагностики причин кризового стану суб’єктів господарсько-економічної діяльності // Наукові вісті Інституту менеджменту і економіки. –Івано-Франківськ, 2002 р. – №2. – С. 92-98. (Особистий внесок автора: розроблено матрицю оцінки рівня інтелектокористування як інструменту діагностики причин кризового стану).

  7. Ревтюк Є.А. Щодо впливу інтелектуально-ресурсного потенціалу виробничо-господарської системи на її виробничу функцію//Управління у державі ІІІ-го тисячоліття: Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 24-26 березня 2003р.) – Львів: ЛвЦНТЕІ , 2003. – С.107-111

  8. Крижанівський Є.І., Дзвінчук Д.І., Ревтюк Є.А. Про доцільність впровадження в навчальні програми вищих навчальних закладів України вивчення засад регуляторної політики і технології // “Державне управління і регуляторна реформа в Україні: теоретичні засади і практичні результати” (Івано-Франківськ, 27-29 листопада 2003р.): Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2003. – С.24-26.