Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Кошеленко Світлана Василівна. Управління запасами товарно-матеріальних цінностей підприємств (за матеріалами підприємств обробної промисловості Черкаського регіону) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Кошеленко С.В. Управління запасами товарно-матеріальних цінностей підприємств (за матеріалами підприємств обробної промисловості Черкаського регіону). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2008

В дисертації обґрунтовано комплексне теоретико-прикладне розв’язання проблемних питань формування та використання сучасної моделі управління запасами ТМЦ підприємств обробної промисловості. В роботі визначено сутність запасів, запропонована система цілей, функції управління запасами, згруповані та класифіковані існуючі моделі, які враховують класичний та сучасний підходи до ведення бізнесу, обґрунтовано вибір показників ефективного використання запасів товарно-матеріальних цінностей підприємств. Наведені результати аналізу результативності управління запасами ТМЦ на рівні національної економіки, промисловості, досліджуваних підприємств. Запропоновані методика визначення економії (перевитрат) інвестицій в запаси та методика комплексного впливу економії (перевитрат) інвестицій в запаси і зростання цін на ПЕР, які дозволяють здійснити вибір ефективних варіантів управління запасами, використовувати внутрішні резерви підприємств і компенсувати наслідки зростання цін на паливно-енергетичні ресурси, підвищити інвестиційну привабливість і конкурентоспроможність підприємств.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове розв’язання наукового завдання, що полягає в удосконаленні існуючих і розробці нових методичних засад щодо управління запасами товарно-матеріальних цінностей підприємств. Виконані дослідження дозволили сформулювати такі основні висновки та рекомендації:

  1. Конструктивний аналіз понятійно-категорійного апарату з проблематики ефективного управління запасами ТМЦ дозволив провести його уточнення, запропонувати цілі, задачі, функції, політику управління, а також новий підхід до наукової класифікації моделей управління за найбільш важливими ознаками з метою оптимізації комплексу робіт з його оцінювання та моделювання.

  2. Зміна структури запасів товарно-матеріальних цінностей вказує на те, що більшість керівників підприємств промисловості України не придають проблемі раціонального управління запасами необхідної уваги. Величина запасів по відношенню до обсягів реалізації продукції на підприємствах обробної промисловості України в 2005-2006р.р. становила 18-19%, а для машинобудування 32-34%, в той час як для підприємств обробної промисловості США - всього 9-10%.

  3. Запропоновано сучасну модель управління запасами ТМЦ, яка базується на загальній методології менеджменту, але має свої особливості пов’язані з врахуванням вимог зовнішнього середовища. Останнє свідчить, що значною загрозою для підприємств в існуючій економіці є зростання цін на паливно-енергетичні ресурси. Як правило, більшість підприємств реагує на таку ситуацію шляхом перекладання росту цін на ПЕР на ціну готової продукції. В такому випадку підприємства повинні забезпечувати своє виживання та залишатись конкурентоспроможними за рахунок пошуку внутрішніх резервів, до яких автор відносить ефективне управління запасами товарно-матеріальних цінностей.

  4. Концепції та моделі, які раніше використовувались, в сучасних умовах господарювання не виправдовують себе. Варто впроваджувати в практичну діяльність моделі, які позитивно зарекомендували себе за кордоном. Більшість компаній світу використовують наступні шляхи підвищення ефективності управління запасами: раціоналізацію процесів між компаніями, зміщення власності на запаси в бік постачальників (здійснення принципу „запаси, керовані постачальником”), пряме постачання готової продукції споживачу відповідно його побажанням і фінансовим можливостям управління запасами з використанням принципу „саме вчасно”, впровадження гнучкого (ощадливого) виробництва, використання концепції „мінімально можливих запасів” або концепції „нульових запасів” тощо. Запропоновано рекомендації щодо вдосконалення системи управління запасами на основі використання зарубіжного досвіду.

  5. Комплексний аналіз показників використання запасів на рівні національної економіки України, промисловості, видів промислової діяльності, конкретних підприємств та порівняльний аналіз відповідних показників дав можливість з’ясувати, що в Україні управління запасами за період з 1990-х років до 2006 року не було усвідомлено як економічна (управлінська) категорія. Частка запасів в обсязі реалізації продукції в 2006 році залишилася на рівні 1990 року і складає 19%. В той же час в США уже в 1930-х роках значення інвестицій в запаси було усвідомлено як важливий макроекономічний параметр. Розрахунки підтверджують висновки про постійну економію інвестицій в запаси в американській економіці та про значне зростання затрат на запаси в українській.

  6. Запропонована методика визначення економії інвестицій в запаси, яка дозволяє покращити потоки готівки та підвищити доходність підприємств. Суттєво зменшити витрати в запаси можливо шляхом правильного планування політики управління запасами щодо їх зберігання та мінімізації витрат.

  7. Встановлено, що по енергоємності найменш конкурентоспроможним є хімічні підприємства, а по запасоємності найменш конкурентоспроможними є підприємства машинобудування Отже, в умовах швидкого зростання цін на паливно-енергетичні ресурси пріоритетним стратегічним напрямком розвитку машинобудівних підприємств, який значно підвищить їх життєстійкість, є зниження нормативу запасів на одиницю продукції. З цієї точки зору хімічні підприємства знаходяться на межі використання своїх внутрішніх резервів і при подальшому зростанні цін на ПЕР наблизяться до банкрутства. Підприємства легкої і харчової промисловості займають проміжне положення.

  8. Запропонована методика комплексного впливу економії (перевитрат) інвестицій в запаси і зростання цін на ПЕР на очікувану конкурентоспроможність підприємств, зайнятих різними видами промислової діяльності. Для оцінки ефективності різних варіантів управління запасами запропоновано показник ефективності від прискорення обороту запасів (Кс), який визначає, на скільки відсотків зростає рентабельність підприємства при зменшенні тривалості обороту запасів на одну добу. Встановлено закономірності зміни вказаного показника Кс від основних факторів впливу: індексів зростання обсягів виробництва продукції Ір та цін на ПЕР, значення базової рентабельності Rб для різних варіантів управління запасами в умовах обраних підприємств та видів промислової діяльності.

  9. Результати проведеного дослідження можуть бути використані в процесі удосконалення виробничої діяльності промислових підприємств України.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

    1. Петрушенко С.В. (Кошеленко С.В.) Проблеми використання логістичних підходів для управління вітчизняними підприємствами / С.В. Кошеленко // Зб. наук. пр. Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. Випуск 2. – Черкаси: ЧІТІ, 2001. - С.88-90. - (0,23 д.а.).

    2. Кошеленко С.В. Методологічна база управління матеріальними потоками промислових підприємств / С.В. Кошеленко // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 8. –Черкаси: ЧДТУ, 2003. - С.186-189. - (0,34 д.а.).

    3. Хомяков В.І. Динаміка структури оборотних коштів у промисловості / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 13. –Черкаси: ЧДТУ, 2005.- С.26-33. - (0,81 д.а., особисто автору 0,72 д.а.- проаналізована динаміка оборотних коштів в промисловості, та проведена порівняльна оцінка їх ефективного використання в Україні та США).

    4. Хомяков В.І. Аналіз та управління виробничими запасами промислових підприємств / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 14. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. - С.226-230. - (0,46 д.а., особисто автору 0,4 д.а. – досліджено структуру запасів промисловості, нормативний та логістичний підходи до управління запасами).

    5. Хомяков В.І. Аналіз дебіторської заборгованості / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 15. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. - С.100-105. - (0,46 д.а., особисто автору 0,4 д.а. – досліджено проблему зростання дебіторської заборгованості в структурі оборотних активів).

    6. Хомяков В.І. Використання економіко-математичних методів та моделювання в системі управління запасами / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Вісник Криворізького технічного університету: Зб. наук. пр.. Випуск 11 – Кривий Ріг: КТУ, 2006. - С. 236-241. - (0,58 д.а., особисто автору 0,48 д.а.- систематизовано наукові праці по теорії управління запасами, запропонована класифікація моделей, задач, сучасних концепцій управління запасами).

    7. Хомяков В.І. Аналіз використання запасів на рівні національних економік України і США / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 16. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. - С.209-215. - (0,81 д.а., особисто автору 0,75 д.а.- запропоновано методику визначення економії інвестицій в запаси, обґрунтовано показники ефективного використання запасів в умовах національної економіки України та США, проведений порівняний аналіз).

      1. Хомяков В.І. Економічний механізм стратегічного управління запасами / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко, І.В. Бакум // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 17 – Черкаси: ЧДТУ, 2007. - С.14-19. (0,58 д.а., особисто автору 0,48 д.а. - запропонована методика комплексного впливу економії (перевитрат) інвестицій в запаси і зростання цін на ПЕР на очікувану конкурентоспроможність підприємств).

      Публікації в інших виданнях:

        1. Кошеленко С.В. Використання системного підходу при формуванні і синтезі регіональних логістичних систем в економіці на базі ЕОМ / С.В. Кошеленко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2003”. Том 28 – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С.13-14, (0,06 д.а.).

        2. Кошеленко С.В. Оборотні активи – об’єкт ринкових відносин: трансформація визначень та історичні етапи формування / С.В. Кошеленко // Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали VІ міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 28-30 вересня 2005 року. – Черкаси: ЧДТУ, 2005.-383с., с.318-322, (0,32 д.а.).

        3. Хомяков В.І. Моделювання в системі управління запасами / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес. Матеріали міжвузівської науково-методичної конференції (25 листопада 2005 р.). – Кривий Ріг: Мінерал. 2005. -224 с. - с.22-24. - (0,16 д.а., особисто автору 0,12 д.а. – запропоновано класичний та сучасний підходи до класифікації моделювання запасів).

        4. Хомяков В.І. Зменшення потреби в запасах – важливе джерело інвестиційних ресурсів підприємств / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали VІІ міжнародної науково-практичної конференції Черкаси, 4-6 жовтня 2006 року. – Черкаси: ЧДТУ, 2006.-336с., с.8-10. - (0,16 д.а., особисто автору 0,12 д.а. - проаналізовано ефективність управління запасами ТМЦ на вітчизняних та закордонних підприємствах).

        5. Хомяков В.І. Стратегічні аспекти управління запасами / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (24 листопада 2006р.). – Кривий Ріг: Видавничий центр КТУ, 2006. – 239с. - с.39-40. - (0,08 д.а., особисто автору 0,06 д.а. – запропоновано концепцію економічної стабільності підприємства на базі оцінки перевищення інвестицій в запаси порівняно з їх критичним значенням).

        6. Хомяков В.І. Прикладний аспект управління запасами ТМЦ на промислових підприємствах / В.І. Хомяков, С.В. Кошеленко // Економіка підприємства: теорія та практика: Зб.мат. ІІ Міжнар. Наук.-практ. конф.13-14 березня 2008 р. – К.: КНЕУ, 2008.- 504с. –с.349-352. - (0,13 д.а., особисто автору 0,09 д.а. – запропоновано послідовність етапів процесу управління запасами на промислових підприємствах Черкаського регіону).