Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Лупін Олексій Борисович. Управління золотовалютними резервами Національного банку України: Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2001. - 234арк. - Бібліогр.: арк. 171-181.



Анотація до роботи:

Лупін О.Б. Управління золотовалютними резервами Національного банку України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Академія державної податкової служби України, Ірпінь, 2002.

Дисертація присвячена вирішенню теоретичних та практичних питань, що стосуються підвищення ефективності управління золотовалютними резервами центрального банку. У роботі досліджено специфічні ознаки золотовалютних резервів, визначено особливості, цілі та завдання управління ними, розроблено концептуальні засади процесу управління золотовалютними резервами, доведено необхідність запровадження інвестиційних еталонів у практику Національного банку України та розроблено конкретні пропозиції щодо їх використання. Запропоновано нові підходи до визначення достатності золотовалютних резервів на рівні центрального банку та рекомендовано розподіл їх коштів в інвестиційні портфелі. Розроблено рекомендації щодо створення єдиного інформаційно-аналітичного поля НБУ та удосконалення його організаційної структури.

У дисертації узагальнено і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці рекомендацій щодо удосконалення управління золотовалютними резервами центрального банку. У результаті проведення дисертаційного дослідження зроблено ряд висновків теоретично-методологічного і науково-практичного характеру, зокрема:

  1. Глобалізація та взаємна інтеграція світового та національних фінансових ринків обумовлюють необхідність наявності певних елементів, які захищатимуть національну економіку від негативного впливу ззовні. Одним з таких елементів є золотовалютні резерви, які розміщені в іноземні активи та слугують своєрідним буфером для економіки. Золотовалютним резервам притаманні такі властивості, як офіційність, надійність, ліквідність, постійна доступність до використання, винятково ретельний відбір активів, некомерційний (регуляторний) характер.

  2. Зростання нестабільності та ризикованості фінансових ринків, кредитний характер грошей, що входять до складу золотовалютних резервів, обумовлюють об’єктивну необхідність в управлінні золотовалютними резервами, яке спрямоване на збереження або нарощення їх реальної вартості, підтримання високого рівня ліквідності та доступності до використання органами грошово-кредитного управління, забезпечення узгодженості операцій з іншими центральними банками.

  3. Процес управління золотовалютними резервами є циклічним і складається з стадій планування; організації, мотивації та виконання; аналізу ефективності; звітності та контролю. На процес управління золотовалютними резервами впливають фактори прямої та непрямої дії внутрішнього та зовнішнього середовища, зокрема, грошово-кредитна політика, режим курсоутворення, стан платіжного балансу, кон’юнктура фінансових ринків, розвиток сучасних інформаційних та фінансових технологій тощо.

  4. Керованість та прозорість процесу управління золотовалютними резервами значно підвищується за умови використання інвестиційних еталонів, які є дієвим інструментом контролю за ризиками та аналізу ефективності управління золотовалютними резервами. Доведено доцільність інвестиційної стратегії, яка ґрунтується на основних параметрах інвестиційного еталона (захищеність, ліквідність, дохідність), які залежать, насамперед, від призначення золотовалютних резервів та їх достатності. За наявності декількох призначень раціональним видається розподіл золотовалютних резервів на інвестиційні портфелі.

  5. Необхідність збереження реальної вартості золотовалютних резервів у процесі управління ними обумовлює потребу в постійному номінальному прирості їх обсягу за рахунок доходу від управління золотовалютними резервами, який має супроводжуватись обмеженням фінансових та нефінансових ризиків.

  6. У результаті проведеного дослідження практичних аспектів управління золотовалютними резервами Національного банку України, було виявлено коло проблемних питань, пов’язаних з недосконалістю нормативно-правової бази, відсутністю інвестиційних еталонів та інших інструментів комерційного інвестиційного менеджменту в управлінні золотовалютними резервами Національного банку України, незбалансованістю валютної та інвестиційної структури золотовалютних резервів НБУ, недосконалістю організаційної та інформаційної підтримки, а також підходів до оцінки ефективності управління золотовалютними резервами.

  7. З метою вдосконалення процесу управління золотовалютними резервами Національного банку України уточнено цілі, розроблено методичні засади оцінки достатності обсягу золотовалютних резервів НБУ та їх розподілу в інвестиційні портфелі, підходи до планування, організації та аналізу ефективності управління золотовалютними резервами.

  8. Обмеження питомої ваги монетарного золота у складі золотовалютних резервів 15% відповідає сучасній європейській практиці та може бути рекомендоване Національному банку України.

  9. Використання інвестиційних еталонів у процесі управління золотовалютними резервами є ключовим фактором досягнення основної цілі функціонування Національного банку України — підтримання стабільності гривні, підвищення ефективності управління золотовалютними резервами та обмеження фінансових ризиків.

  10. З метою зниження рівня нефінансових ризиків автором пропонується привести організаційну структуру Національного банку України у відповідність до світових стандартів, які передбачають виділення рівнів прийняття рішень, повноважень та відповідальності в процесі управління золотовалютними резервами, а також виокремлення на організаційному рівні функцій фронт–, мідл– та бек–офісів.

  11. Система управлінської та бухгалтерської звітності є найважливішим фактором забезпечення ефективного управління золотовалютними резервами. Запропоноване автором запровадження сучасних підходів до побудови звітності з урахуванням світових стандартів (у тому числі стандартів Міжнародного валютного фонду) надасть можливість об’єктивно оцінювати поточний стан золотовалютних резервів НБУ, їх захищеність та ліквідність, здійснювати аналіз ефективності управління золотовалютними резервами, що забезпечить прозорість управління ними.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Лупін О.Б. Нові тенденції в управлінні золотовалютними резервами: Зб. наук. пр. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України // Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД “Ініціатива”. – 2000. – Т.3.– С. 146-150.

  2. Лупін О.Б. Інвестиційні еталони в управлінні золотовалютними резервами: Зб. наук. пр. Торгівля і ринок України // Донецьк: ДонДУЕТ. – 2001. – Т.ІІ. – С. 87-96.

  3. Лупін О.Б. Ризик-менеджмент в процесі управління золотовалютними резервами // Вісник Донецького державного університету економіки та торгівлі ім. М. Туган-Барановського (Економічні науки).– 2001. – №2(10). – С. 191-197.

  4. Лупін О.Б. Методичні підходи до визначення рівня та структури золотовалютних резервів // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського (Економічні науки). – 2001. – №4(12). – С. 215-225.

  5. Лупін О.Б. Ефективність управління золотовалютними резервами Національного банку України // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2001. – №5. – С. 10-23.

В інших виданнях:

  1. Лупін О.Б. Теоретичні підходи до обґрунтування оптимального рівня золотовалютних резервів // Банківська система України: теорія і практика становлення. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД “Ініціатива”.–1999.– Т.2. – С. 355-363.

  2. Лупін О.Б. Емпіричні моделі визначення оптимального обсягу золотовалютних резервів // Материалы Всеукраинской научн.-практ. конф. “Проблемы и перспективы развития предпринимательства в Украине”.– Донецк: Донецкий институт рынка и социальной политики. – 2000. – С. 35-37.

  3. Лупін О.Б. Золотовалютні резерви як фактор забезпечення стабільності та економічного зростання // Матеріали Міжнародної конф. “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?”. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2001. – Т. І. – С. 167-171.