Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Богач Аркадій Григорович. Управлінський облік і аналіз операцій логістичних систем у промисловому виробництві : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2006. — 237арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 161-178.



Анотація до роботи:

Богач А. Г. Управлінський облік і аналіз операцій логістичних систем у промисловому виробництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08. 06. 04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2006.

У дисертації обґрунтовано необхідність створення на підприємствах окремих логістичних структур з метою забезпечення обліку, аналізу, аудиту і управління раціонального руху матеріальних потоків і мінімізації витрат на їх здійснення. Значна увага приділена питанням розробки теоретичних і методичних засад, організації та веденню відокремленого обліку витрат на функціонування логістичної системи й утримання логістичних структур підприємств. З цією метою розроблено номенклатуру статей витрат на логістику, форми регістрів синтетичного й аналітичного обліку логістичних операцій. Крім цього, розроблено форми внутрішньої звітності для потреб акумуляції управлінським обліком даних і отримання інформації про логістичні витрати підприємств. Доведено необхідність регламентації обліку витрат на логістику в обліковій політиці. Обґрунтовано доцільність і переваги використання для проведення аналізу функціонування логістичної системи підприємства інструментарію функціонально-вартісного, факторного і системного аналізу логістичних витрат. Розглянуто окремі аспекти організації процесу аудиту витрат підприємств на логістику.

У результаті проведеного дослідження в дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано новий напрям управлінського обліку, пов’язаний з вирішенням проблеми відображення в ньому логістичних витрат промислових підприємств. Узагальнені результати дослідження дали змогу зробити такі висновки.

1. Основою управління процесами діяльності вітчизняних промислових підприємств має бути логістична система, яка передбачає регламентацію обліку операцій логістики і відображення їх у системі управлінського обліку для використання менеджерами.

2. Питання регламентації системи обліку логістичної діяльності та витрат на логістику і методи оцінювання її діяльності потрібно відображати в окремому розділі наказу про облікову політику підприємства. Облікова політика має передбачати функціонування підсистеми логістики, зокрема, організацію і методику обліку щодо трансформування його даних у корисну для управління інформацію.

3. Одним із шляхів забезпечення інформації про логістичні операції та витрати на утримання логістичної системи повинно стати узагальнення даних, нагромаджених в обліку для потреб управління.

4. Для забезпечення достовірності, оперативності та доступності, повноти і точності використовуваної інформації рекомендуємо вжити таких заходів:

уточнити і упорядкувати систему документування відповідно до вимог організації логістичного управління;

здійснити комп’ютеризацію інформаційної системи і організацію автоматизованих робочих місць (АРМ), що забезпечать взаємодію управлінського персоналу з інформаційною системою;

удосконалити систему збору, обробки даних та отримання інформаційних ресурсів про логістичні витрати для управління;

розробити і впровадити методичні документи з організації роботи служби логістики та оцінювання її діяльності за результатами діяльності (ефективність роботи).

5. Перехід до ринкових відносин і застосування ПЕОМ нового типу зумовили потребу в розширенні інформації для управління на основі обробки облікових даних, що забезпечує оперативне керування центрами витрат і сферами відповідальності. Визначено, що кращою організаційною формою, здатною забезпечити обробку значних обсягів облікових даних, є поєднання основних принципів централізації та децентралізації.

6. Процес формування логістичної інформації на базі автоматизованої системи ведення обліку запропоновано здійснювати шляхом використання двох варіантів. Один з них передбачає введення в програми обліку допоміжних транзитних рахунків, які б нагромаджували інформацію щодо витрат і доходів за логістичними статтями. Інший – розробку методики організації та ведення обліку логістичних витрат в обліковій політиці підприємства з визначенням основних форм внутрішньої звітності щодо формування логістичної інформації, яка максимально забезпечуватиме потреби управлінського апарату.

7. З метою забезпечення отримання оперативної інформації працівни-ками менеджменту щодо функціонування логістичної системи запропо-новано здійснювати відокремлений синтетичний і аналітичний облік логістичних витрат з використанням ПК і визначенням переліку статей обліку логістичних витрат у системі управлінського обліку. Досвід підприємств з виготовлення сортового склопосуду свідчить про те, що потрібно більше десяти форм внутрішньої звітності для відображення інформації про логістичні витрати, необхідної управлінцям.

8. На підприємствах скляної промисловості доцільно створювати сумісні функціональні корпоративні інформаційні системи. Запропонований підхід і використання технологій мережі Інтернет забезпечить можливість підприємствам скляної промисловості при допомозі елементів стандартних інформаційних повідомлень складати описи та формувати електронні версії вживаних у комерційній практиці документів, передавати їх в закодованому вигляді телекомунікаційними мережами; сприятиме конфіденційності інформації. В свою чергу використання інтернет - та екстранет - технологій стимулюватиме створення галузевого регіонального інформаційного простору, інтегрованого у національні й світові системи інформаційно-логістичних потоків.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Богач А.Г. Місце обліку логістичних витрат в обліковій політиці підприємства // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Науковий журнал, Вип. 4. – Тернопіль: “Економічна думка”, 2004, С. 148-155

  2. Богач А.Г. Окремі принципи і напрямки аналізу витрат на функціонування логістичних систем // Наукові записки: Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільської академії народного господарства. Вип. 14 – Тернопіль: “Економічна думка”, 2005. – С. 110-112

  3. Богач А.Г., Богач Ю.А. Окремі аспекти автоматизації обліку логістичних витрат // Галицький економічний вісник. Науковий журнал. – Вип. 2 (6), Тернопіль, 2005. – С. 123-129 (особистий внесок: сформульовано методичні та організаційні аспекти обліку витрат на логістику в умовах застосування ПК і спеціальних бухгалтерських програм, зокрема програми “1С: Підприємство”)

  4. Богач А.Г. Концептуальні аспекти організації аудиту логістичних дій підприємств // Наукові праці Кіровоградського національного університету: Економічні науки, вип. 7, ч. ІІ – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 276-282

  5. Богач А.Г. Організація обліку логістичних витрат // Наукові записки. Збірник наукових праць. Випуск 15. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – С. 273-276.

  6. Богач А.Г., Мельник В.Г. Розвиток інформаційних систем промислових підприємств на принципах аналітико-логістичної інформації // Наукові записки. Збірник наукових праць. Випуск 15. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. – С. 233-235.(особистий внесок: обгрунтовано необхідність створення на підприємствах з виготовлення склопосуду інформаційної інфраструктури на базі логістично-аналітичних принципів керування матеріальними і відповідними до них інформаційними потоками, а також вирішення завдань стратегічного, тактичного і оперативно-логістичного аналізу).

В інших виданнях:

  1. Богач А.Г. Окремі аспекти організації аудиту логістичних дій підприємств // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства”. Тернопіль-Мукачево: “Тайп”, 2004. – С. 65-67

  2. Богач А.Г. Окремі аспекти організації обліку логістичних витрат підприємства // Тези доповідей Міжнародної науково-практична конференції “Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні” (25-26 березня 2005 р.) – Львів, 2005. – С. 200-202