Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Нападовська Любов Василівна. Управлінський облік в системі гірничорудних підприємств: Дис... д-ра екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2002. - 437, [10] арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 366-388.



Анотація до роботи:

Нападовська Л. В. Управлінський облік в системі гірничорудних підприємств. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.04- Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. -Київський національний економічний університет, Київ, 2002.

Дисертація присвячена розробці моделі інтегрованого управлінського обліку для гірничорудних підприємств. Обгрунтований комплексний підхід для рішення теоретичних та організаційно-методологічних проблем формування управлінського обліку. Поглиблені основи теорії управлінського обліку. Створена наукова концепція управлінського обліку, що грунтується на критерії доцільності задовольняти потреби системи управління. Розроблена сучасна методологічна база управлінського обліку, спрямована на задоволення потреб конкретних користувачів, організація і методологія управлінського обліку затрат і результатів діяльності. Створені сучасні моделі прийняття управлінських рішень. Розроблені бюджети та здійснено практичне бюджетування. Обгрунтовані основні напрями методики аналізу і контролю та розроблена модель їх здійснення.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення наукової проблеми, що виявляється у створенні нового наукового напряму- управлінського обліку на основі поглиблення його змісту та збагачення за рахунок системи знань фундаментальних та прикладних наук відповідно до потреб управління та вимагає удосконалення курсу “Управлінський облік” у вищих навчальних закладах України. Це дозволило сформулювати ряд висновків концептуально- теоретичного, методологічного та науково-практичного характеру, що відображає вирішення основних завдань відповідно до поставленої мети дисертації.

  1. Управлінський облік- це система інтегрованої інформації (облікової, планової, нормативної, аналітичної, технічної, технологічної та ін.), необхідної керівництву для прийняття оптимальних управлінських рішень на різних рівнях управління. Метою управлінського обліку є створення та підтримка у реальному стані системи інформації для управління підприємством.

  2. Еволюція управлінського обліку включає такі основні етапи:

-калькуляційний облік (кінець ХIХ ст. -початок ХХ ст.);

-виробничий облік з елементами управлінського (початок ХХ ст.- 50 р. ХХст.);

-управлінський облік- як окрема галузь теоретичних та практичних знань (50-70 рр. ХХ ст.);

-стратегічний облік (70 рр.ХХ ст. -сучасний період).

  1. З метою координації та підготовки необхідної інформації для управління необхідно виділити із загальної системи обліку підприємства управлінський облік, як складову частину управління.

  2. Важливим напрямом покращання інформаційного забезпечення управління гірничорудними підприємствами є планування, облік, аналіз, контроль затрат та результатів за центрами відповідальності, видами діяльності, стадіями та факторами виробництва, етапами виробничого процесу. Використання такого підходу створює передумови для прийняття оптимальних рішень на стадії планування, а в подальшому- оперативного контролю за формуванням собівартості продукції та ефективним управлінням затратами та результатами.

  3. З метою упорядкування сукупності затрат згідно завдань системи управління доцільно використання концепції класифікації затрат, що складає методологічну основу системи управлінського обліку та дозволяє одержати необхідну інформацію для вирішення конкретних завдань.

  4. Метод управлінського обліку в умовах розвитку ринкових відносин значно ширше поняття, ніж методи обліку затрат і калькулювання собівартості продукції. З огляду на це методологія управлінського обліку повинна бути спрямована на одержання альтернативних варіантів вирішення проблем, що виникають в діяльності підприємства, а методом управлінського обліку у широкому розумінні є моделювання діяльності підприємства та створення ефективного механізму контролю за досягненням бажаного фінансового результату.

  5. Важливим напрямом обліку виробничих затрат залежно від вирішуваних завдань повинен стати облік затрат за видами, центрами відповідальності, носіями, процесами, окремими операціями, нормами затрат, відхиленнями від норм та змінами норм, дільницями, змінами, бригадами, що в кінцевому підсумку забезпечить визначення внеску кожного продукту та центру відповідальності до загального фінансового результату підприємства.

  6. Цільове спрямування на підвищення ефективності управлінських рішень вимагає групування адміністративних витрат за місцем виникнення, рівнями та окремими функціями управління, а основним напрямом обліку витрат на збут у системі управлінського обліку повинен стати облік за обсягом діяльності, цільовим спрямуванням, місцем виникнення. Це сприятиме ефективному управлінню формуванням собівартості на різних рівнях та прийняттю оптимальних управлінських рішень.

  7. Механізм зведення інформації у системі управлінського обліку повинен будуватись відповідно до потреб управління за такими напрямами: для обчислення собівартості продукції, оцінки запасів та визначення величини одержаного прибутку, з метою ефективного планування та контролю, для прийняття управлінських рішень.

  8. У системі управлінського обліку доцільно використовувати ступінчату методику зведення затрат, що дозволяє прогнозувати необхідні види собівартості та здійснювати ефективний контроль за їх дотриманням у процесі діяльності, а також реально управляти собівартістю. При цьому собівартість стає не лише інструментом оперативного управління, але й основою для прийняття довгострокових управлінських рішень.

  9. Методологія визначення фінансового результату повинна формуватись за принципом “затрати-результат”, що забезпечить підвищення ефективності діяльності.

  10. Для цілей планування, контролю, прийняття управлінських рішень та оцінки результатів діяльності доцільне використання способу калькулювання за нормативними затратами.

  11. В умовах нерівномірного завантаження потужностей необхідно використовувати метод неповних затрат, що дозволить достовірно оцінити внесок кожного структурного підрозділу до загального фінансового результату підприємства.

  12. Система нормативного контролю за методом неповних затрат повинна об’єднувати процеси планування, нормування, забезпечення матеріальними ресурсами, складання внутрішньої звітності, калькулювання за неповною собівартістю, економічний аналіз та контроль, що дозволить наблизити облік до потреб управління та підвищити його ефективність.

  13. Прийняття рішень -це вибір найоптимальнішого із низки альтернативних варіантів та заключна стадія управління, яке повинно здійснюватись на основі економічного прибутку (з урахуванням утраченої вигоди), що дозволить оптимізувати процеси діяльності.

  14. Використання розвиненого дірект-костингу у поєднанні з системою стандарт-костингу, зокрема на гірничорудних підприємствах, дозволить створити необхідні умови для ефективного упровадження стратегічного управління та прийняття оптимальних управлінських рішень.

  15. Забезпечення інформацією розроблення бюджету як важливого інструменту управління, доцільно здійснювати у два етапа- на рівні підприємства і структурних підрозділів, що у майбутньому дозволить пов’язати воєдино такі поняття як місія підприємства, стратегія розвитку, цілі, довгострокові та середньострокові плани, конкретні бюджети на найближчий період.

  16. Для оперативного управління затратами та результатами доцільно використовувати маржинальний підхід до аналізу відхилень затрат у взаємозв’язку із доходом, згідно з принципом "затрати-результат", що сприяє прийняттю оптимальних управлінських рішень.

  17. Дієвим засобом управління діяльністю підприємств є аналіз беззбитковості, який забезпечує прогнозування альтернативних варіантів із заздалегідь заданими обсягами реалізації, затратами та прибутками. Використання аналізу беззбитковості дозволяє моделювати вигідні варіанти рішень, оптимізувати доходи і затрати, а отже і фінансові результати.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Нападовська Л.В. Управлінський облік: Монографія.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-356 с.- 21,29 др. арк.

  2. Нападовська Л.В. Внутрішньогосподарський контроль в ринковій економіці: Монографія. -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. -224с. -13,54 др.арк.


Статті в наукових збірниках і журналах:

  1. Нападовська Л.В. Формування собівартості та визначення ціни продукції//Економіка України.-1998.-№69(439).-С.82-83.-0,2 др. арк.

  2. Нападовська Л.В. Облік у системі управління підприємствами//Економіка України.-1999.-№9(454).-С.44-52.-0,9 др. арк.

  3. Нападовська Л.В. Облік за центрами відповідальності і сегментами діяльності//Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 5.-К.:КНЕУ, 2000.-С.200-207.- 0,4 др.арк.

  4. Нападовська Л.В. Необхідність створення ефективного мікроекономічного механізму//Економіст.-1999.-№9.- С.26-30.- 0,5 др. арк.

  5. Нападовська Л.В. Інформаційне забезпечення стратегії і тактики управління підприємствами//Економіст.-1999.-№34.-С.30-33.-0,5 др.арк.

  6. Нападовська Л.В. Проблеми реформування обліку підприємств//Вісник Львівської комерційної академії.-Серія економічна, випуск 8.-Львів:ЛКА,2001.-С. 65-68.- 0,3 др. арк.

  7. Нападовська Л.В. Проблеми розвитку теорії і практики бухгалтерського обліку в Україні// Вісник Тернопільської академії народного господарства.-2000.-Випуск 11.-С.117-123.- 0,3 др.арк.

  8. Нападовська Л.В. Еволюція управлінського обліку//Фінансові аналітичні інструменти реформування економічної системи України. Науковий збірник /За ред. З.Г.Ватаманюка.-Львів: Інтереко, 2001-С.264-276.-(Формування ринкової економіки в Україні. Спецвип.7).-0,7 др.арк.

  9. Нападовська Л.В. Концепція класифікації затрат в системі управлінського обліку//Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 6 . -К. :КНЕУ, 2001. -С. 219-225.- 0,4 др.арк.

  10. Нападовська Л.В. Економічна привабливість ГЗК Кривбасу з позицій інвесторів//Економіка України.-2000.-№ 7.-С.83-85.- 0,5 др. арк.

  11. Нападовська Л.В. Значення управлінського обліку в оперативному і поточному управлінні собівартістю//Вчені записки: Наук.збірник.-Вип. 3/Відп. ред. В. С. Савчук. -К. :КНЕУ, 2001. -С. 159-164. -0,4 др.арк.

  12. Нападовська Л.В. Місце та значення управлінського обліку в інформаційній системі підприємства// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 1.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1999.-С. 9-13.-0,2 др.арк.

  13. Нападовська Л.В. Конкурентоспроможність та деякі шляхи виходу з кризового стану підприємств гірничорудної галузі//Економіст.-2000.- №4.- С.47-49.-0,6 др.арк.

  14. Нападовська Л.В. Класифікація затрат у вітчизняній та зарубіжній системах обліку//Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 8.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 19-23. -0,2 др.арк.

  15. Нападовська Л.В. Роль та значення управлінського обліку в ефективному управлінні підприємством//Збірник наукових праць.Вип. 26/Відп. ред.-д.е.н. В.Є.Новицький.-К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 1999.-С.131-135.-0,2 др.арк.

  16. Нападовська Л.В. Особливості обліку матеріальних затрат в гірничорудній галузі// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 21.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 69-73.-0,2 др.арк.

  17. Нападовська Л.В. Критичний аналіз методів обліку виробничих затрат і калькулювання собівартості продукції в зарубіжній теорії та практиці// Збірник наукових праць. Вип. 27/Відп. ред.-д.е.н. В.Є.Новицький.-К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2000.-С.141-146.-0,2 др.арк.

  18. Нападовська Л.В. Управлінський чи виробничий облік?// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 23.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 7-11.-0,3 др.арк.

  19. Нападовська Л. В. Контроль у системі управління підприємствами//Стратегія економічного розвитку України: Наук. збірник.-Вип. 2-3/Відп. ред. О. П. Степанов.-К.: КНЕУ,2000.- С.238-250.- 0,6 др.арк.

  20. Нападовська Л. В. Основні критерії класифікації сучасних методів обліку і калькулювання собівартості продукції// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 25.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 86-91.-0,2 др.арк.

  21. Нападовська Л.В. Вимоги до інформації в системі управлінського обліку// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 26.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 83-87.-0,2 др.арк.

  22. Нападовська Л. В. Методологія управлінського обліку//Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірка наукових праць. Випуск 122.-Харків:ХДПУ,2000.-С.107-109.- 0,2 д.а.

  23. Нападовська Л.В. Значення організації обліку по сегментам діяльності// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 27.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 85-90.-0,2 др.арк.

  24. Нападовська Л. В. Проблеми становлення та розвитку управлінського обліку в Україні//Бухгалтерський облік і аудит.-2001.-№9.-С.33-38.-0, 5 др. арк.

  25. Нападовська Л. В. Склад інформації, що лежить в основі формування системи управлінського обліку// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 31.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 8-13.-0,3 др.арк.

  26. Нападовська Л. В. Стратегія організації управлінського обліку в Україні//Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.Серія “Економіка”: Наукове видання. Випуск 54.-К.: Київський університет, 2001.-С.18-28.-0,5 др.арк.

  27. Нападовська Л.В. Організація управлінського обліку// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 32.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 25-28.-0,2 др.арк.

  28. Нападовська Л.В. Організація обліку виробничих затрат//Збірник наукових праць. Вип. 28/Відп. ред.-д.е.н. В.Є.Новицький.-К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2000.-С. 95-101.-0,3 др.арк.

  29. Нападовська Л.В. Автономна та інтегрована системи управлінського обліку// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 45.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 94-101.-0,3 др.арк.

  30. Нападовська Л. В. Реформування системи бухгалтерського обліку в Україні// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 61.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 66-72.-0,3 др.арк.

  31. Нападовська Л. В. Облік і контроль затрат у системі внутрішнього управління підприємств//Стратегія економічного розвитку України: Наук. збірник.-Вип. 6/Відп. ред. О. П. Степанов.-К.: КНЕУ,2001.- С. 320-332.- 0,9 др.арк.

  32. Нападовська Л. В. Розвиток концепції управлінського обліку// Регіональні перспективи. Науково-практичний журнал, 2001.-№2-3(15-16).-С. 133-135.-0,4 др.арк.

  33. Нападовська Л.В. Визначення кінцевого результату згідно принципу “затрати-результат”// Економіка: проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. Випуск 63.-Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.-С. 33-39.-0,2 др.арк.

  34. Нападовська Л. В. Удосконалення курсу “управлінський облік” в системі вищих навчальних закладів України//Бухгалтерський облік і аудит. -2001. -№12. -С. 46-49. -0,5 др.арк.

  35. Нападовська Л. В. Класифікація затрат у системі управлінського обліку//Проблеми формування ринкової економіки: Наук. збірник.-Вип. 9/Відп. ред. В. С. Савчук. -К.: КНЕУ, 2001.-С. 407-415. -0,5 др.арк.

Публікації в інших виданнях:

  1. Нападовська Л.В. Формування центрів відповідальності при побудові виробничого обліку затрат гірничорудних підприємств//Придніпровський науковий вісник.-1998.-№107 (17).-С.10-12.-0,13 др. арк.

  2. Нападовська Л.В. Контроль матеріальних затрат у собівартості продукції гірничорудних підприємств//Придніпровський науковий вісник.-1998.-№107 (17).-С.48-50.-0,13 др. арк.

  3. Нападовська Л.В. Тенденції розвитку обліку в системі управління підприємствами//Вісник Тернопільської академії народного господарства.-1999.-Спецвипуск №12.-С.32-34.- 0,3 др.арк.

  4. Нападовська Л.В. Оцінка діяльності центрів відповідальності і трансфертне ціноутворення: пропозиції та зарубіжний досвід//Економіка. Фінанси. Право.-2000.-№1.-С.8-10.- 0,3 др. арк.

  5. Нападовська Л.В. Коментар до плану рахунків//Економіка. фінанси. Право. -2000.-№9.-С.27-31.-0,3 др.арк.

  6. Нападовська Л. В. Проблеми реформування системи бухгалтерського обліку в Україні: минуле та сучасне//Вісник Рівненського державного технічного університету.Економіка.Збірник наукових праць. Вип. 5(7), 2000.-С. 120-129.-0,3 др.арк.

  7. Нападовська Л. В. Сутність та значення внутрішнього контролю в ринкових умовах управління підприємством//Вісник ДДФЕІ. -1999. -№2. -С. 40-44. -0,5 др.арк.

  8. Нападовська Л. В. Тенденції розвитку обліку в системі управління підприємствами//Проблеми реформування економіки, обліку, контролю та аналізу підприємств/Наукові записки кафедри бухгалтерського обліку і аудиту в сільському господарстві ТАНГ.Випуск 1. -Тернопіль: ТАНГ, 1999. - С. 55-57. -0,3 др.арк.

  9. Нападовська Л. В. Контроль нормування матеріальних затрат у гірничорудній промисловості//Проблеми реформування бухгалтерського обліку в сучасних умовах господарювання: Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції.-Львів: “Тріада плюс”, 1997.-103-106.-0,2 др.арк.

  10. Нападовська Л. В. Необхідність створення системи управлінського обліку на вітчизняних підприємствах//Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах// Економічний вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту: Матеріали першої міжвузівської науково-практичної конференції. -Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2000. -С. 291-293. -0,3 др. арк.

  11. Нападовська Л. В. Основні етапи становлення та розвитку управлінського обліку//Розвиток науки про бухгалтерський облік. Збірник тез та текстів виступів на науковій конференції.Частина IУ. -Житомир: ЖІТІ, 2000. -С. 109-119. -0,6 др.арк.

  12. Нападовська Л. В. Управління затратами//Тези доповідей четвертої міжнародної конференції “Наука і освіта 2001”.Том 4. Економічні науки. -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. -С. 26-28. -0,1 др.арк.