Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Юрківський Олександр Йосипович. Управлінський облік виробництва та переробки хмелю в хмелегосподарствах : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Юрківський О. Й. Управлінський облік виробництва та переробки хмелю в хмелегосподарствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). - Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” Української академії аграрних наук, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних, практичних основ управлінського обліку та його використання в хмелегосподарствах.

Досліджено та уточнено зміст поняття “управлінський облік”, його функцій, зокрема базової інформаційної. Визначено інструментарій управлінського обліку, зокрема методи управління витратами на тактичному та стратегічному рівні.

Досліджено стан інформаційного забезпечення в хмелегосподарствах, виявлено основні проблеми, зокрема в документальному забезпеченні операцій з обліку витрат та визначення собівартості.

Запропоновано форми первинних документів щодо основних засобів, амортизації та собівартості. Обґрунтовано використання “управлінського первинного документу” при інформаційному забезпеченні управління.

Уточнено структуру бюджетів, види бюджетної звітності та їх зв'язок з рахунками фінансового обліку.

На підставі проведеного дослідження теоретичних засад управлінського обліку в хмелярстві зроблено наступні висновки:

        1. Однією з складових системи інформаційної підтримки керівництва є управлінський облік, що виступає невід’ємним елементом бухгалтерського обліку.

        Серед вчених та практиків в Україні не існує єдиного підходу щодо визначення сутності, задач управлінського обліку на сучасному етапі розвитку облікової та управлінської науки, що зумовлено постійною видозміною методів управління, потенційних об’єктів, на які прагне впливати керівництво за допомогою інструментарію управлінського обліку, а також особливостями функціонування облікових систем окремих країн.

              1. В результаті проведеного аналізу сутності поняття “управлінський облік”, сформульовано наступне визначення: “управлінський облік – це система збору, накопичення, обробки, інтерпретації та надання інформації щодо діяльності підприємства внутрішнім користувачам різних рівнів управління для прийняття тактичних, оперативних та стратегічних рішень”.

              Проведене дослідження показало, що існують розбіжності в визначенні поняття “управлінського обліку” в законодавчо-нормативних актах та практичній діяльності. Відповідно пропонуємо замінити термін “внутрішньогосподарський облік” безпосередньо на - “управлінський облік”, для уникнення в розходжень між теорією та практикою ведення обліку.

                    1. Базовою функцією управлінського обліку є інформаційна, яка випливає з сутності самого обліку та полягає у забезпечені персоналу підприємства інформацією, яка відповідає встановленим вимогам, насамперед щодо релевантності.

                    4. Головним об’єктом управлінського обліку є витрати, впливати на які можна на основі широкого інструментарію, у тому числі облікового, через інформацію.

                    Вплив на витрати передбачає використання обґрунтованої класифікації витрат, застосування окремих методів, за допомогою яких буде здійснюватися вплив на їх величину, структуру. Відповідно управління витратами та вибір методів, в межах управлінського обліку, пропонуємо розглядати на стратегічному та тактичному рівні.

                    Кожен рівень вимагає використання комплексу методів для цілеспрямованого впливу на рівень витрат, їх структуру. При цьому вплив на витрати - це не лише застосування технологій та нововведень у виробництві, а й, передусім, інформаційна підтримка щодо витрат через інструментарій управлінського обліку, у тому числі калькулювання, рахунки витрат, документування, звітність та бюджетування.

                    5. Встановлено, що значну питому вагу в собівартості хмелю займають витрати, які не формують доданої вартості продукції – добрива, паливо, покупні матеріали загалом, що викликано диспаритетом цін на промислову та сільськогосподарську продукцію. Відповідно пропонуємо в управлінні витратами особливу увагу приділити моніторингу та контролю таких витрат в розрізі ціни та кількості витрачання з широким використанням облікового інструментарію.

                    6. На основі дослідження рівня інформаційного забезпечення в хмелегосподарствах Житомирської області було виявлено, що стан інформаційного забезпечення керівництва є незадовільним. Внаслідок обмеженого використання планування діяльності, недосконалості а також відсутності окремих первинних та зведених документів, зменшується загальний ефект від використання елементів методу бухгалтерського обліку, а інформація втрачає основні властивості. Відповідно, подальше застосування національних стандартів бухгалтерського обліку вимагає видозміни усіх елементів інформаційного забезпечення, а також форм первинних документів, регістрів обліку, звітності тощо.

                    7. Для покращення інформаційного взаємозв’язку між фінансовим та управлінським обліком, в межах облікового інструментарію, пропонуємо використовувати “управлінський первинний документ”, що має враховувати вимоги основних законодавчо-нормативних актів щодо реквізитів для забезпечення доказової функції документу, а також внутрішні вимоги керівництва щодо інформації, яка надходить з різних джерел.

                    Без додаткових фінансових витрат це сприятиме покращенню стану інформаційного забезпечення персоналу та контролю в хмелегосподарствах, особливо контролю за витратими, що мають найбільшу питому вагу та потребують як узагальнення, так і поглибленої аналітичності у необхідному для керівництва розрізі.

                    Пропонуємо використовувати “управлінські первинні документи” щодо окремих елементів витрат та узагальнювати у зведеному управлінському документі, інформацію щодо собівартості виробництва та переробки хмелю, з обґрунтованим виділенням статей структури витрат.

                    8. Дослідження показало, що внаслідок сезонності та складності технологічних стадій вирощування та переробки хмелю, особливу увагу слід приділити прогнозній інформації, отримати яку можливо на основі такого елементу управлінського обліку як бюджетування, що є органічним доповненням діючої системи планування в господарствах.

                    Бюджети, що мають використовуватися в хмелегосподарствах, пропонуємо укрупнити, а особливу увагу приділити “Бюджету продажу”, “Бюджету виробництва та витрат” і “Бюджету матеріалів та сировини”, з їх чіткою ув’язкою з рахунками фінансового обліку, зокрема рахунком 20 “Виробничі запаси”.

                    В межах перелічених бюджетів для детального обрахунку та аналізу собівартості пропонуємо використовувати об’єкти обліку та калькулювання, що визначенні в законодавчому полі, з врахуванням окремого сорту хмелю, з огляду на особливості ціноутворення на ринках хмелю.

                    Запропонована методика побудови та використання системи бюджетів допоможе контролювати витрати як за вартістю, так і за натуральними показниками, попереджати можливі негативні наслідки ще до початку здійснення окремих операцій та дій, а визначені в межах бюджетів, стандарти та нормативи стануть базою порівняння для виявлення відхилень, оцінки результатів діяльності господарства та персоналу, центрів відповідальності.

Публікації автора:

Статті у провідних фахових економічних виданнях:

  1. Юрківський О. Й. Роль управлінського обліку в підвищенні ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств // Економіка АПК.- 2004.- № 1.- С.93-95

  2. Юрківський О. Й. Особливості інформаційного забезпечення управлінського обліку // Вісник Житомирського державного технологічного університету/Економічні науки.-Житомир:ЖДТУ.- 2004.- № 4 (30).- 484 с.- С. 278-283

  3. Юрківський О. Й. Місце управлінської звітності у підвищенні оперативності прийняття рішень // Вісник Житомирського державного технологічного університету/Економічні науки.-Житомир:ЖДТУ.- 2005.- № 4 (34).- 384 с.- С. 217-220

Статті у інших фахових виданнях:

  1. Юрківський О. Й. Вплив світових тенденцій на розвиток ринку хмелю України // Хмелярство.-2005.-№ 22.- С.106-113

  2. Юрківський О. Й., Юрківська О. В. Підвищення релевантності управлінської інформації на основі бюджетування // Хмелярство.-2006.- № 23.- С. 120-126

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Юрківський О. Й. Управлінський облік – проблеми та напрямки удосконалення при реформуванні бухгалтерського обліку// Збірник тез та виступів на міжнародній науково-практичній конференції “Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи”. Частина ІІІ/ за ред. П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.:ІАЕ, 2003. –117 с.– С.38-40

  2. Юрківський О. Й. Проблеми створення ефективної інформаційної управлінської системи // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. / Харків, Українська Асоціація “Жінки в нвуці та освіті”, Харківський національний університет ім. В Н. Каразіна, Житомирський інститут підприємництва та сучасних технологій, 2004.-368 с.- С. 273-274

  1. Юрківський О. Й. Управління зносом та амортизаційними відрахуваннями через систему управлінському обліку // Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складова автоматизації суспільства. Матеріали Міжнародної науково – практичної конференції Тернопіль-Мукачево, Тернопільська академія народного господарства, 2004.- 437 с. – С. 425-430

  2. Юрківський О. Й. Управління собівартістю сільськогосподарського підприємства через систему цільового калькулювання // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці // Матеріали Міжнародної науково – практичної конференції.-В 3-х ч., Житомир: Вид-во “Державний агроекологічний університет”, 2005.-Ч. 3.-254 с.- С. 206-208

  3. Юрківський О. Й. Використання транзитних рахунків в системі управлінського обліку // Фінансової-економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції ІПСТ. Ред. кол. Валінкевич Н. В. та інші. Житомир: Ред.-вид. відділ ІПСТ, 2005.- С. 126-127

  4. Юрківський О. Й. Інформаційні особливості застосування П(С)БО 30 “Біологічні активи” // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. ІІ Міжнародна наук.- практ. конф.: Зб. тез та виступів – К.: ННЦ ІАЕ, 2006. – 246 с.- С.62-66

  5. Юрківський О. Й. Система документування в управлінському обліку як конкурентна перевага підприємства // Конкурентоспроможність в умовах глобалізації: реалії, проблеми та перспективи”: матеріали першої міжнародної науково-практичної конференції/за ред. Романенко О. В. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2007.-200 с.- С. 100-102