Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Домбровська Наталія Романівна. Управлінський облік витрат виробництва (на прикладі підприємств із заготівлі та переробки зерна) : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2006. — 203арк. — Бібліогр.: арк. 179-186.



Анотація до роботи:

Домбровська Н.Р. Управлінський облік витрат виробництва (на прикладі підприємств із заготівлі та переробки зерна). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню функціонування підсистеми управлінського обліку на підприємствах із заготівлі та переробки зерна. На основі узагальнення методологічних і методичних підходів вітчизняних та зарубіжних учених, практики організації бухгалтерського обліку, обґрунтовано пропозиції та рекомендації щодо виокремлення центрів відповідальності, нормування витрат виробництва, організації контролю їх формування за окремими технологічними операціями з урахуванням того, що специфічною особливістю діяльності таких підприємств є сезонні коливання обсягів заготівель зерна, яке надходить від господарств-виробників.

Запропоновано застосування сигнальної документації (актів-вимог, рапортів) для відображення непередбачуваних втрат та витрат, зумовлених забракуванням продукції чи виконанням зверхнормативних робіт внаслідок технологічних перерв через поломку обладнання, перерви в подачі електроенергії, на основі якої є можливість здійснювати необхідні коригування витрат центрів відповідальності, методику роздільного обліку нормативної вартості запасів та фактичних відхилень від неї, починаючи з моменту заготівлі зерна і до завершення технологічного циклу виробництва.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та розроблено рекомендації, спрямовані на удосконалення теорії та практики управлінського обліку витрат виробництва на підприємствах із заготівлі й переробки зерна. Сформульовано положення теоретичного, методичного та науково-практичного характеру, що свідчать про вирішення основних завдань відповідно до поставленої мети і дає можливість зробити такі висновки:

1. Забезпечення прибутковості виробництва потребує зменшення собівартості продукції та зумовлює необхідність впровадження управлінського обліку, який дає змогу впливати на формування витрат на стадії їх виникнення завдяки більшій деталізації об’єктів, якими є окремі процеси й операції, та витрат за статтями.

2. На підприємствах із заготівлі та переробки зерна важливою проблемою є визначення нормативів витрат сировини й матеріалів. Нормативи витрат сировини й матеріалів на одиницю продукції мають включати не тільки корисне використання, а й неминучі втрати, зумовлені як технологією виробництва (виробничі відходи, технологічні втрати у результаті випаровування вологи при досушуванні, доочистці сировини тощо), так і відхиленнями якості. Тому в технологічних картках на виготовлення продукції доцільно внести розроблені детальні нормативи витрат за окремими операціями, оскільки узагальнені дані про сумарні витрати на готову продукцію вуалюють упущення на окремих стадіях технологічного циклу взаємним погашенням негативних і позитивних відхилень.

3. Непередбачені втрати, зумовлені браком продукції, мають бути включені у нормативи, а для визначення впливу кількості забракованої продукції потрібно відображувати її за кожну зміну у запропонованому сигнальному документі-акті, на основі якого спеціалісти сектора управлінського обліку повинні зробити необхідні коригування витрат центру відповідальності.

4. Специфічними особливостями виробництва на підприємствах із заготівлі та переробки зерна є те, що тут здебільшого спостерігаються значні сезонні коливання обсягу сировини, яка надходить від господарств-виробників. У цей період збільшують тривалість робочої зміни працівників чи встановлюють двозмінну роботу і виплачують надбавки за понадурочну роботу або преміальні при роботі в другу зміну. Внаслідок цього виникають відхилення від нормативів витрат на оплату праці. Такі додаткові витрати не можна вважати непередбачуваними, оскільки сезонне надходження зерна на переробні підприємства – це об’єктивна закономірність. Тому недоцільно включати доплати за понадурочну роботу чи преміальні в основні нормативи витрат, хоча на інших підприємствах промисловості, де сезонність виробництва відсутня, такі дії виправдані.

5. На підприємствах із заготівлі та переробки зерна доцільно застосувати інтегровану систему управлінського обліку, оскільки на засадах автономного існування його рахунків послаблюється контроль за формуванням витрат виробництва, що зумовлює низку помилок за принципом ланцюгової реакції аж до визначення виробничої собівартості продукції та фінансових результатів. Особливо зростає ймовірність таких помилок при багатогалузевому виробництві з різноманітною номенклатурою продукції.

6. Потрібно передбачити застосування в управлінському обліку формування контрольної інформації про витрати сировини і матеріалів, оплати праці, електроенергії тощо, а також втрати сировини на кожній технологічній стадії переробки. Для цього обґрунтовано необхідність використання відомостей, побудованих у повній відповідності з технологічними картками виготовлення продукції. Така відомість є продовженням технологічної картки, оскільки вона має містити як інформацію, що є вихідною при нормуванні витрат, так і результати фіксування в управлінському обліку частки витрат за елементами на одиницю продукції.

7. На стадії виникнення витрат є можливість засобами управлінського обліку фіксувати відхилення від нормативів. При отриманні матеріалів можна визначити відхилення їх вартості від спрогнозованої та попередити їх вплив на загальну суму витрат підрозділу. Це дасть змогу зосередитись на системному аналізі відхилень фактичних витрат від нормативних, спростити його, визначити, які чинники їх обумовили, адже це може відбуватись у такому випадку лише через кількість витрачених матеріалів. Наведена постановка управлінського обліку потребує забезпечення окремого обліку нормативної вартості сировини, інших товарно-матеріальних цінностей та відхилень від неї, обліковування відхилення фактичної вартості від нормативної за іншими елементами витрат.

8. Розподіл накладних витрат пропорційно до заробітної плати робітників основного виробництва чи витрат їх праці у людино-годинах на підприємствах із заготівлі та переробки зерна непридатний, оскільки викривлення виробничої собівартості продукції при цьому відбувається у напрямі віднесення таких витрат на продукцію більш трудомістку, але менш фондо- і енергомістку. З урахування специфіки підприємств із заготівлі та переробки зерна найбільш придатним є нормативний метод розподілу накладних витрат пропорційно до обсягу виробленої продукції, поєднаний частково з передбаченим у П(С)БО 16 "Витрати" способом розподілу їх за нормальною потужністю машин.

9. Запровадження управлінського обліку на підприємствах із заготівлі та переробки зерна стримується обсягми роботи, пов’язаної з його веденням, адже управлінський облік має численні складові сегменти, узгодженість між якими неможлива без складних переходів від одних вимірників до інших, що відображується в цілому ланцюгу статистичних, аналітичних і суто облікових процедур, розрахунків, групувань, переведень тощо. Крім того, важливим є фіксування інформації, а також її аналітичне осмислення за якомога ширшим колом чинників, які мають вплив на формування ефективності виробництва. Тому тільки з допомогою опрацювання інформації в автоматичному режимі із застосуванням комп’ютерів за відповідними програмами можливе ефективне використання таких даних в управлінні.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

1. Палюх М.С., Домбровська Н.Р. Прийняття управлінських рішень на основі нормативного обліку витрат і системи „директ-костинг” // Наук. записки Тернопільського державного педагогічного університету ім.Володимира Гнатюка. Серія: економіка - 2000.- №5.- С.78-85 (0,3 д.а.).

2. Домбровська Н.Р. Методика оцінки відхилень витрат в управлінському обліку // Наук. записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: економіка. - 2001.- №8. -С. 173-178 ( 0,39 д.а.).

3. Домбровська Н.Р. Управлінський облік відхилень фактичних витрат виробництва від нормативних //Наук. записки Тернопільського державного педагогічного університету ім.Володимира Гнатюка.Серія:економіка. -2000.- № 6.- С.119-121 (0,28 д.а.).

4. Домбровська Н.Р. Класифікація витрат виробництва як основа управлінського обліку // Зб. наук. праць кафедри економічного аналізу ТАНГ. -Випуск 9.-Тернопіль: Економічна думка, 2001. - С. 300-303 (0,25 д.а.).

5. Домбровська Н.Р. Управлінський облік: проблеми становлення // Наук. записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Серія: економіка.- 2002.- № 10. - С. 186-187 (0,22 д.а.).

В інших виданнях:

1. Домбровська Н.Р. Управлінський облік запасів: вітчизняна практика та її порівняння із зарубіжною // Тези міжнар. наук.-практ. конференції „Бухгалтерський облік в Україні на початку 21 століття”м. Львів, 26-27 квітня 2001 р.-Львів: Україна, 2001. - С.222-228 (0,4 д.а.).

2. Домбровська Н.Р. Деякі особливості оперативного контролю формування витрат за технологічними стадіями переробки сільськогосподарської сировини // Наук. записки по матеріалах всеукраїнської наук.-практ. конференції на тему „Сучасний стан та перспективи розвитку обліку, контролю та аналізу в Україні”, присвяченої 5-річчю заснування Чортківського інституту підприємництва та бізнесу ТАНГ.- Чортків,2001.- С.38. (0,16 д.а.).

3. Домбровська Н.Р. Об’єктивні передумови впровадження управлінського обліку на підприємствах із заготівлі та переробки зерна // Наук. записки по матеріалах наук.-практ. конференції „Україна в умовах ринкової трансформації економіки і сучасних форм господарювання”.- Чортків, 2002.- С. 81-84 (0,47 д.а.)

4. Домбровська Н.Р., Палюх Т.М. Особливості управлінського обліку витрат виробництва //Зб. наук. праць Міжнародної науково-практичної конференції 28-29 травня 2004 р.-Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С.89-97 (0,4 д.а.)