Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Рослинництво


Рожков Артур Олександрович. Урожайність ярої твердої пшениці залежно від попередників, способів сівби та норм висіву в умовах східного Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2004. — 179арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 117-131.



Анотація до роботи:

Рожков А.О. Урожайність ярої твердої пшениці залежно від попередників, способів сівби та норм висіву в умовах східного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. – Інститут рослинництва ім.. В.Я. Юр’єва УААН, Харків, 2004..

Досліди проводили в 1999-2001 рр. на дослідному полі ХНАУ. Виявлені особливості росту, розвитку та формування врожаю зерна ярої пшениці в східному Лісостепу залежно від попередника, норми висіву та способу сівби. Доведена доцільність заміни рядкового способу сівби смужковим способом. Визначені оптимальні норми висіву, обґрунтована їх економічна доцільність. Вивчена динаміка вологозапасів у ґрунті під ярою пшеницею в різні фенофази залежно від норми висіву, попередника та способу сівби. Рекомендовані кращі елементи технології для господарств східного Лісостепу України.

Обґрунтована доцільність заміни частини площ озимої пшениці ярою твердою, насамперед після кукурудзи на силос.

  1. У проведених дослідженнях вивчено вплив способу сівби, попередника, норми висіву та їх взаємодії на розвиток рослин ярої твердої пшениці протягом вегетаційного періоду, врожайність, структуру врожаю, якість зерна. Обґрунтована доцільність сівби ярої пшениці смужковим способом, який забезпечує рівномірний розподіл насіння в зоні рядка 50-60 мм, визначена оптимальна норма висіву на фоні різних попередників при різних способах сівби, що має важливе значення для удосконалення технології вирощування ярої твердої пшениці.

  2. Установлено, що при сівбі дисковими сошниками насіння ярої пшениці висівають у грунт зі значними відхиленнями – на 1,7-2,4 см від заданої глибини, тоді як трубчастими при смужковому способі – на 1,0-1,3 см. Трубчастий сошник забезпечує утворення вирівняного і ущільненого насіннєвого ложа, на якому насіння добре контактує з вологим ґрунтом, а зверху присипається шаром розпушеного ґрунту.

  3. Доведено, що смужковий спосіб сівби сприяє формуванню більшої вегетативної маси рослин. Найбільша маса однієї рослини в усі фази розвитку була при нормі висіву 4,5 млн/га, в той час як маса рослин з одиниці площі досягала найбільшого рівня при нормі висіву 6,0 млн/га.

  4. При смужковому способі сівби вміст хлорофілу А та хлорофілу В у рослинах ярої твердої пшениці був вищий ніж при рядковому способі. Попередники на даний показник майже не впливали.

  5. Установлено, що врожайність ярої пшениці залежить від норми висіву та способу сівби більшою мірою, ніж від попередника. Вплив попередника на врожайність ярої пшениці більш виражений при нормі висіву 5,5 млн/га; після кукурудзи на силос урожайність була на 1,0 ц/га більша, ніж після цукрових буряків (20,9 і 19,9 відповідно).

  6. Обґрунтована доцільність застосування смужкового способу сівби, кий за всі роки досліджень сприяв формуванню більш високого врожаю в порівнянні з рядковим. Так, за три роки досліджень урожайність ярої пшениці при смужковому способі була на рівні 19,3 ц/га, а при рядковому – 18,1 ц/га.

  7. Найбільший сумарний ефект від оптимізації агрозаходів (попередника, способу сівби, норми висіву) був отриманий на варіанті – після кукурудзи на силос при смужковому способі сівби в поєднанні з оптимальною нормою висіву 5,5 млн схожого насіння на гектар – 2,2 ц/га.

  8. Показники структури врожаю, такі як: кількість зерен у колосі, кількість рослин на одиниці площі, маса 1000 насінин найвищого рівня досягали при смужковому способі сівби і нормі висіву 5,5 млн/га після кукурудзи на силос.

  9. Установлена залежність якості зерна ярої пшениці від елементів технології вирощування. Більш високі показники якості – натура зерна, вміст білка – одержані при смужковому способі сівби з нормою висіву 4,5 млн/га. Скловидність зерна ярої твердої пшениці після кукурудзи на силос становила 77%, після цукрових буряків – 71%.

  10. Установлено, що кукурудза на силос як попередник більш економно використовує ґрунтову вологу на відміну від цукрових буряків. Завдяки цьому на початку розвитку рослини ярої пшениці після кукурудзи на силос більш надійно застраховані від посухи в період вегетації.

  11. При смужковому способі сівби рослини утворюють смугу рядка шириною 50-60 мм, внаслідок чого продуктивніше використовується волога, поживні речовини, світло.

  12. Середній прибуток за три роки склав: після цукрових буряків – 924,4 грн./га, а після кукурудзи на силос – 954,0 грн./га, тобто на 30 грн./га більше. Середній рівень рентабельності ярої пшениці за три роки був найбільшим після кукурудзи на силос при смужковому способі з нормою висіву 5,0 і 5,5 млн/га – 186 і 185% відповідно. Найбільший коефіцієнт енергетичної ефективності (2,46) був на варіанті з нормою висіву 5,5 млн шт. схожого насіння на 1 га при смужковому способі сівби після кукурудзи на силос.

  13. Обґрунтована доцільність заміни частини площ озимої пшениці після кукурудзи на силос ярою твердою, що забезпечує додатковий прибуток 168 грн. з 1 га.

Рекомендації виробництву

  1. Удосконалити сучасну технологію вирощування ярої твердої пшениці шляхом використання смужкового способу сівби при розширенні зони рядка до 50-60 мм при оптимальній нормі висіву 5,5 млн схожих насінин на гектар.

  2. Збільшити площу під ярою пшеницею в східному Лісостепу України шляхом заміни частини площ озимої пшениці, насамперед після незадовільного попередника для даної культури – кукурудзи на силос. Це надасть можливість одержувати конкурентоздатний урожай, що за якістю відповідає
    стандарту з економічним ефектом 168 грн./га. Розроблені агрозаходи вирощування ярої пшениці увійшли в методичні рекомендації, які схвалені Центром наукового забезпечення Харківської області і прийняті виробництвом (протокол №8 від 13.11.2003 року).

Публікації автора:

  1. Бобро М.А., Рожков А.О., Міненков С.І. Урожайність ярої пшениці в залежності від попередників в умовах Лісостепу України // Вісник ХДАУ ім. В.В. Докучаєва. – 1999. - №4.- С.209-212. (50% авторства, особисто досліджено і узагальнено результати).

  2. Рожков А.О. Вплив норм висіву та способів сівби на урожайність ярої пшениці в умовах Лісостепу України // Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. – 2002. - №5. – С.103-106.

  3. Бобро М.А., Рожков А.О. Агротехнічне і економічне обґрунтування ефективності заміни частини площ озимої пшениці ярою пшеницею // Вісник ХНАУ ім. В.В. Докучаєва. – 2002. - №6. – С.57-60. (60% авторства, особисто досліджено і узагальнено результати).

  4. Рожков А.О. Вплив конструкції сошників сівалки на глибину і рівно-мірність зароблення насіння ярої пшениці // Пр. наук.-практ. конф. молодих вчених. Стабілізація землекористування та сучасні агро технології. – Чабани: Інститут землеробства, 2003. – С.53-54..